Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik Bölümü öğretim üyesi, sanatçı Irmak Akçadoğan’ın 5. Kişisel sergisi “GÖR”, 12 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 16.00’da Doğuş Üniversitesi 4. Blok Fuaye Sergi Salonunda açıldı. Prof. Dr. Ataç Soysal ve Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Zeki Alpan tarafından gerçekleştirilen açılışa öğrenciler, akademisyenler ve sanatseverler katıldı. Sergi 28 Eylül 2018 tarihine kadar izlenebilir.

Kadının Gizemi Altındaki Kaos

Tıpkı Hesiodos’un Theogonia’sında anlattığı yaradılış öyküsündeki gibi,  portrelerde yer alan yüzler de Kaos’un derinliklerinden ortaya çıkmış gibi. Bu portrelerdeki her bir yüzü, Gaia’nın farklı bir yüzü olarak görmek mümkün. Yüzler, ardına gizlendikleri ya da kaynaklık ettikleri her yeni katmanda, farklı zamanlar ve yerlerle örülü, ayrı varoluşların izlerini taşıyor.

Farklı renkler, dokular, nesneler ve desenlerle örülü her bir katman, gözlerinizin doğrudan içine bakan yüzlere bambaşka anlamlar katarak, sizi kendi öykülerini keşfetmeye davet ediyor. Portrelerdeki hareketlilik ve yarı-saydam yüzlerin iç içe geçişi, resmin durağanlığını kırıyor. Yine bu hareket ve enerjinin kaynağını da tüm hareketin başlangıcı olan Kaos oluşturuyor.

Diğer canlılardan alınan öğelerin portrelere dâhil edilmesinin altındaysa kadın üzerinden temsil edilen insanın, doğadan ayrı bir varoluş taşımadığı, sahip olduğu dürtülerle onun bir parçası olduğu düşüncesi akla geliyor.

Irmak Akçadoğan’ın portreleri, onlardan yola çıkarak kendi öykünüzü bulmanız için ideal bir başlangıç noktası oluşturuyor.

M. Kemal İZ