Ne İzliyoruz Programının 4. bölümünde bu hafta Star Wars’a özel dosya hazırlandı.

Ne İzliyoruz sinema kritik programında bu hafta, Melike Arslan ve Batuhan Boylu’nun sunumuyla Star Wars serileri üzerine konuştuk. Program konuğumuz Görsel İletişim Tasarımı Bölümümüzden Ahmet Haluk Manav.

Yayınlanmış 6 filmi de art arda izlemek olarak adlandırılan bu maratonu, yayınlanma sırasına mı yoksa filmlerin kendi içinde bulunan kronolojiye göre mi izlememiz gerektiğini biraz araştırdık ve size bazı önerilerimiz var.

Star Wars yayınlanış şekli ve konu işleyişi itibari ile sinema tarihinde bir benzeri daha olmayan bir eser. Külliyatın tamamı şimdilik 6 filmden oluşmakta. İlk defa duyanlar ve izlemek isteyenler için, bizce doğru bildiğimiz izleme sıralamasını sizlerle paylaşmak istedik. Star Wars’u bütün bir eser olarak ele aldığımız zaman 1977’de çekilen ilk film Star Wars: A New Hope, aslında büyük bir hikayenin tam orta noktasından bizleri yakalamış ve ardından gelen, Star Wars: Empire Strikes Back ve Star Wars: Return Of The Jedi ile büyülendiğimiz eserin sonuna bizleri kavuşturmuştu.