SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ YENİ AKADEMİK YILA  OYUNCULUK BÖLÜMÜ  İLE EĞİTİM YILINI AÇIYOR
16 Haziran 2017 – 14:52 | Yorum Yok


Kuruluşundan bu yana önceliği hep çağdaşlıktan,  sanat ve kültürden yana olan Doğuş Üniversitesi yeni Eğitim -Öğretim yılında  fakültemiz bünyesinde yetenekli gençlerimize yeni ufuklar açıyor.  Mevcut bölümlerimize  ilaveten  Oyunculuk, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Tekstil Bölümleri …

Tüm yazıyı okuyun »
Endüstri Ürünleri Tasarımı

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü hakkındaki yazılar.

Görsel İletişim Tasarımı

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü hakkındaki yazılar.

Grafik

Grafik Bölümü hakkındaki yazılar.

İç Mimarlık

İç Mimarlık Bölümü hakkındaki yazılar.

Mimarlık

Mimarlık Bölümü hakkındaki yazılar.

Resim

Resim Bölümü hakkındaki yazılar.

Ana Sayfa » Görsel İletişim Tasarımı, Sanat ve Tasarım Fakültesi

Bir Desen Ustasının 37 yıllık yaşam yorumu: Prof. Serap M. Eyrenci’nin Kişisel Sergisi

Gönderen: Tarih: 24 Kasım 2011 – 15:05Yorum Yok

Resim sanatının temeli olan desen, ressamın insana, doğaya ve yaşadığı dünyaya dair kaygılarını, umutlarını anlamlandırma biçimidir. Desenin her bir çizgisi ile yorum kazanan bu anlamlandırma biçimi sanatçıyı özgün kılar ve ustalaştırır. Her fırça darbesinde, her kalem izinde yeni bir form kazanan figürler; ressamın üretim sürecini, iç dünyasını ve bir parçası olduğu insan topluluğu içinde kendini konumlandırdığı yeri yansıtır.

Ressam Serap Murathanoğlu Eyrenci, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduğu 1974 yılından bu yana sürdürdüğü resim yolculuğunda, figürlerini biçimlendiren insani duyarlılığını yine insan üzerinden anlatmış ve desenlerinin yarattığı etkiyi her bir resimde daha da güçlendirmiştir. Serap M. Eyrenci’nin resimleri çoğu zaman izleyenleri iç dünyalarının karmaşası ve yoğunluğunu, gerçeküstü bir dünya yorumunu, yalnızlığın çaresizlikle birleşen dramatik uyumunu ve toplumun nedensizce dışladığı insanların şaşkınlıkla karşılanan gururunu bir ressamın kendine has duruşuyla cesurca göstermiştir.

37 yıllık sanat yaşamında, 7 kişisel, 100’den fazla karma sergi ile sanatseverlerle buluşan Serap M. Eyrenci, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında katıldığı bienallerle de tanınmaktadır. Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde sürdürdüğü öğretim üyeliği ile temel sanat eğitimi ve desen konularında öğrenciler de yetiştiren Eyrenci, 8. Kişisel sergisinde hem insan figürlerine, hem de doğanın betimlenme formlarına yer veriyor. Kurşun kalem, kömür kalem, çini mürekkebi, pastel ve suluboya çalışmalarından oluşan desenleri, yağlı boya ve karışık teknikle oluşturduğu tualleri ile insanoğlunun zihnine ve yüreğine dokunuyor.

8 Aralık 2011 tarihinde açılışı yapılacak olan sergi, Doğuş Üniversitesi’nin Hasanpaşa Yerleşkesi’nde yer alan Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde 10 Ocak 2012 tarihine kadar gezilebilecek.

Yorum yapma özelliği kapalıdır.