SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ YENİ AKADEMİK YILA  OYUNCULUK BÖLÜMÜ  İLE EĞİTİM YILINI AÇIYOR
16 Haziran 2017 – 14:52 | Yorum Yok


Kuruluşundan bu yana önceliği hep çağdaşlıktan,  sanat ve kültürden yana olan Doğuş Üniversitesi yeni Eğitim -Öğretim yılında  fakültemiz bünyesinde yetenekli gençlerimize yeni ufuklar açıyor.  Mevcut bölümlerimize  ilaveten  Oyunculuk, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Tekstil Bölümleri …

Tüm yazıyı okuyun »
Endüstri Ürünleri Tasarımı

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü hakkındaki yazılar.

Görsel İletişim Tasarımı

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü hakkındaki yazılar.

Grafik

Grafik Bölümü hakkındaki yazılar.

İç Mimarlık

İç Mimarlık Bölümü hakkındaki yazılar.

Mimarlık

Mimarlık Bölümü hakkındaki yazılar.

Resim

Resim Bölümü hakkındaki yazılar.

Ana Sayfa » Sanat ve Tasarım Fakültesi

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Dökümantasyon Vakfı “8 Mart Kadın Hakları” Haftasında Kadın Yaşamları Araştırıldı

Gönderen: Tarih: 30 Mart 2017 – 22:14Yorum Yok

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Dökümantasyon Vakfı 8 Mart Kadın Hakları Haftasını “Kadın  Hayatlarını Yaşamak” başlıklı etkinlikleri ile gerçekleştirdi.Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Dökümantasyon Vakıf  Başkanlığı görevini uzun yıllar sürdüren Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Işıl Baş, dünyada ve Türkiye’de yaşanış sürecini özetleyen “8 Mart ve Feminizm” başlıklı  açış konuşmasında, “Kadınlar hep yazmış, kendilerini anlatmış, kimse duymak istemese, okumasa da…bu yaşamlar tarihte yerini almış.  İşte vakıf,bu yaşamların antolojisini oluşturuyor. Raflarımızda binlerce yaşam  var” diyerek etkinliğin bu başarılı kadın öykülerine  bir saygı duruşu olduğunu ifade eden konuşmasını sürdürdü.

Vakıf Kurucu üyesi Aslı Davaz kütüphanede yer alan Ayşe Leman Karaosmanoğlu, Leman Cevat Tomsu gibi pek çok  başarılı kadın  otobiyografisinden örnekler vererek kadın yaşamlarına nasıl ve niçin sahip çıkılması gerektiği konusuna ışık tuttu. Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazan Aksoy ise, bu biyografi ve otobiyografileri yazmanın kadın tarihi yazımındaki  önemli rolü üzerine yaptığı sunumda, “Resmi tarihin sevmediği bu kitaplar nesnel değil, özneldir. Asıl önemli yönleri, bizi özsel görüş açısına çekebilecek malzemeyi sağlamalarıdır” diyerek,bu dökümanların  taşıdıkları tarihi değere işaret etti.

Etkinlik şair, yazar Gülsüm Cengiz’in görseller eşliğinde Anadolu’da kadınların altı bin yıllık tarihinin Gılgamış Destanından  bu yana şiirlerde nasıl dile geldiğini anlatan konuşması ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı, Vakfın Başkanlığını bir süre yapmış olan Prof. Dr. Nazan Erkmen’in  eserlerden örnekler eşliğinde   Ressam Celile Hanım, Ressam Nazlı Ecevit, ve ressam Emel Korutürk’ün sanatlarını icra ederken, sanata ve topluma yaptıkları değerli  katkılarını ve üstlendikleri tarihi misyonu  açıkladığı araştırması ile sona erdi.

kadın eserleri 1 kadın eserleri 2 kadın eserleri 3

Yorum yapma özelliği kapalıdır.