Üniversite İkincisi, Sanat Tasarım Fakültesi Birincisi, Grafik Bölüm Birincisi Münevver Sevim!

münevver rektör bey alkışlarken

Üniversite İkincisi, Sanat Tasarım Fakültesi Birincisi, Grafik Bölüm Birincisi Münevver Sevim!

Fakültemiz Grafik Bölümü birincisi Münevver Sevim 3.90 not ortalaması ile rekor kırdı! 3.90 ile Üniversite İkincisi, Sanat Tasarım Fakültesi Birincisi, ve Grafik Bölüm Birincisi olarak büyük bir başarı kaydetti.  Derslerinde gösterdiği azim, sebat, başarı ve yaratıcılığı ile en ön sırada 2016 mezunları arasında yer alan Münevver Sevim pek çok yarışmaya, çalıştaya ve sergiye katıldı. Kendisini kutluyor, yaptığımız röportajı bilginize sunuyoruz.münevver sevim konuşurkenmünevver arkadaşyanışya

Doğuş Üniversitesini tercih nedeniniz nedir ?

Doğuş Üniversitesi öncelikli olarak tercih listemde yer alıyordu diyemiyeceğim ama  Meslek Yüksek Okulu’ndan bir hocamızın babama tavsiyesi üzerine okulu gelip görmeye karar verdim. Özellikle Irmak Akçadoğan hocamızın konuşmaları, güleryüzü ve samimiyeti beni çok etkiledi. Çizim Sınavına girdim ve Grafik Bölümüne tam burslu olarak kabul edildim.. Şimdi dönüp baktığımda iyi ki tercih etmişim ve iyi ki böylesine güzel hocalarla tanışma, onlardan ders alma şansını yakalamışım diyorum..

2) Eğitim hakkındaki düşünceleriniz ?münevver mezuniyet

Özellikle bölüm derslerinde hocalarımızın özverili çalışmaları, eğitmek, bilgilerini paylaşmak adına hiç bıkmadan usanmadan çabalamaları inanılmaz bir sabrın örneği. Farklı bölümlerden aldığım dersler ve hocaları için de aynı şeyi rahatlıkla söyleyebilirim. Bu anlamda çok değerli insanlardan oldukça değerli bilgiler edinebilmek mümkün. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum…

 3) Doğuş Üniversitesi’nde yer alan Akademik Kadroyu Nasıl Değerlendirirsiniz ?

Grafik Bölümü’nde Bölüm Başkanımız Sn Nazan Erkmen başta olmak üzere, Bölüm Bşk.Yrd. ve aynı zamanda danışmanım Sn Irmak Akçadoğan, Fontların aşığı olan Sn. Abdullah Taşcı ve güler yüzü, samimi ve sıcak davranışlarıyla Sn Ezgi Karaata, Sn Duygu Beykal’a özellikle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ruhu şad olsun Selçuk Hocamı her zaman sevgi ve saygı ile anıyorum. Yeri doldurulamaz, son derece bilgili, fedakar ve öğretirken hiç yorulmayan bir hocamızdı. Hocalarımızın derste veya ders dışında öğrencileriyle olan ilişkilerinde her zaman güler yüzlü olmaları onları sevmeniz, saygı duymanız ve derslerine severek girmeniz  kaçınılmaz ve hatta tam da bu sebepten başarısız olmanız mümkün değildir. Eğer ki onlarla ilişkilerim bu denli saygı ve sevgi temeline dayalı olmamış olsaydı başarılı olmam mümkün değildi. Hepsini ayrı ayrı çok seviyorum..

4) Üniversitede geçirdiğiniz yıllar içerisinde en çok neyi özleyeceksiniz ? 

Eğitim hayatım boyunca en çok değerli hocalarımın güler yüzünü özleyeceğimi tüm samimiyetimle söyleyebilirim.. Ümit ediyorum ki eğitim hayatımın devamında onlar kadar olmasa da yine de böylesine güzel insanlarla karşılaşabileyim.

5) Başarılı bir mezun olarak kariyerinize başlamak için kendinizi hazır hissediyor musunuz ?

Biraz çekingen olmakla beraber başladığım her işte başarılı olacağım konusunda kendime olan güvenim tam. Çünkü biliyorum ki azimli, kararlı ve hedefine ulaşma adına her türlü sıkıntıyı göğüsleyebilecek bir yapım var. Azim ve kararlılık başladığınız işi bitirmek adına yolun yarısını kat etmiş olmak demektir.

 6)Kariyer planınızda bir sonraki adım ne olacaktır ?

Eğitim hayatıma yüksek lisansla devam etmek sonrasında inşallah nasip olursa hocalarım kadar olmasa da yine de onlara layık, onlar gibi ardından böylesine güzel sözler söylettiren bir eğitimci olmak. Şimdilik hedefim bu..

 7)  Eğitim süresi içerisinde kazanmış olduğunuz ödüller varsa yapıtlarınızın bir görseli, hangi kurumdan aldığınız, yılı, eserin adı, teknik, boyut, ödül dereceniz ?

Aslında önceliğimi her zaman derslerime ve okulumu başarılı bir şekilde bitirmeye verdiğim için bu konuda fazla bir şey yaptığımı söyleyemiyorum.. Fakat katıldığım bazı çalışmalar oldu.

2014- Çocuk Evlilikleri Afiş Çalışması (sergilenmeye layık görüldü)

2014- Hayvanları Destekleme ve Koruma- Can Dostumuz Kediler sergisi

2014- Symbiosis- Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği – Uluslararası Turnalar Yok Olmasın Sergisi (ortak çalışma)

2014- İKSV Tasarım Bienali Sergisi(ortak çalışma)

2014- Poster for Tomorrow Uluslararası Emek- Çalışma Hakkı afiş Yarışması (4302 afiş arasında ilk 100)

2015- Doğuş Üniversitesi Kurumsal spor Giysileri Tasarımı (bireysel çalışma-katılım)münevver ve ailesi

 8) Gelecek projelerinizden söz edebilir misiniz ?

Mesleğimde ve bu alandaki eğitimcilik kariyerimde başarılı olmak birinci hedefim. Yapacağım çalışmalar da bununla bağlantılı olacağından şimdilik pek fazla bir şey söylemem mümkün değil. Sanırım iyi bir kariyer sahibi olmam durumunda yapmak isteyeceğim en önemli çalışma sokaklardaki bu tabela- reklam ve anlamsız logo kirliliği konusunda bir çalışma başlatmak olacaktır. Ülkemizde bu anlamda ciddi bir kirlilik söz konusu ve bu alanda bir çalışma başlatmak bunu kurumlara ve hatta mahalle aralarındaki işletme ve küçük esnaflara dahi benimsetmek, sanıyorum çevresel anlamda da bizleri büyük bir karmaşadan kurtarmaya yardımcı olacaktır. Çok zor bir istek ama bizler istersek başaramayacağımız bir şey değil.

Münevver SEVİM’in özgeçmişi

1984’de  Erzurum’da doğdu. İlkokulu Sarıyer Dumlupınar İ.Okulun’da bitirdi.  Sınavla kabul edildiği  orta okulu Sarıyer İ.H.Lisesinde tamamladı. Orta okul döneminde katıldığı bazı resim yarışmalarında dereceler aldı(Çanakkale Savaşı- Birincilik, Sarıyer Çevre Konulu Resim yarışması Üçüncülük, Kurtuluş Savaşı -Birincilik, okul içi yarışmalar vs..) Lise eğitimime yine aynı okulda devam etti.  2010 yılında A.Ö.Lisesine kaydoldu ve 2012 Ocak ayında  mezun oldu.   2010 Nisan ayında yapılan Üniversite sınavlarına girdi. LYS sınavından iyi bir puan almış olmasına  rağmen tercih yapmayarak Yetenek sınavlarına girmeye karar verdi. Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Grafik Bölümünü tam burslu olarak kazandı ve 2012-2013 akademik eğitim döneminde başladığım okulunu 3,5 yılda Okul İkinciliği ve Fakülte Birinciliğiyle tamamladı…

 Çok teşekkür ediyor, gelecekte başarılar diliyoruz. Sevgiler