Animasyon Hollywood Yapımlarının Görsel Efekt Süpervisörü Coşku Özdemir’le Söyleşi

Avatar, Buz Devri 2, Transformers 2, Karayip Korsanlari 3, Madagascar 2 gibi 10’un üzerinde Hollywood yapımının görsel efektlerinde çalışan Çoşku Özdemir, Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarımı Bölümü, Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında 16 Aralık 2015 tarihinde konuğumuz oldu.

IMG_7421Lucasfilm (Industrial Light & Magic), PDI/Dreamworks Animation, ve Blue Sky Studios/20th Century Fox gibi dünyanın ve Hollywood’un en başarılı işlerine imza atmış şirketlerinde 7 harika Türk’ten biri olarak Görsel Efekt Süpervisörü olarak çalışan Çosku Özdemir İstanbul’da görsel efekt ve animasyon üretimi yapan Robotika Films firmasının kurucusudur.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün düzenlediği ve öğretim görevlisi, yönetmen Ersin Kozan’ın moderatörlüğünü yaptığı “ Sinema ve Animasyon” konulu söyleşi’de Çoşku Özer, animasyon yapımının sahip olduğu fiziksel zorluğun yanında güçlü bir zihinsel zorlukta taşıdığını söylemiş ve animasyonda sonuç alma süresinin uzunluğuna dikkat çekmiştir.

Avatar Filminin yapımının 4 yıl sürdüğünü ve yapımına destek verdikleri savaş sahneleri için, örneğin sadece 20 dakikalık bir bölümün hazırlığının 6 ay sürdüğünü anlatmıştır.
Bilgisayar teknolojilerinin hızıyla animasyonda istenilen işlerin yapılmasını mümkün kıldığını, son 5-6 yıldır daha çok oyun sektöründe anime kullanımının dikkat çektiğini ve bilgisayar oyunları içinde en iyi bilinen firmalarında da Türk Firmaları olduğunu belirtmiştir..
Türkiye’de ve Hollywood da kullanılan animasyon teknikleri, animasyonun sinemadaki önemi ve geleceği konularında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Avatar, Buz Devri, Karaib Korsanları gibi Hollywood da çekilen diğer filmlerde kendisinin yapmış olduğu animasyonları içeren video’ları paylaştı..
Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ
Fotoğraf: Mehmet Can YÜKSEL