Fakültemiz Grafik Bölüm Başkanı Prof. Nazan Erkmen “International Bratislava Biennial of Illustration” (Bratislava Uluslararası İllüstrasyon Bienali’nde) Jüri Üyesi olarak Türkiye’yi Temsil Edecek

6
Slovakya’da 40 yıldan bu yana her iki yılda bir yapılan “International Bratislava Biennial of Illustration” Uluslararası Bratislava İllüstrasyon Bienali jüri üyeleri belirlendi. Dünyanın en önemli ve özgün sanat olaylarından biri  olarak belirlenen bienalin amacı son yıllarda  çocuklar için resimlenen en üstün nitelikli çizerleri belirlemek, uluslararası kitap resimleme  sanatçılarını ortaya çıkartmak, çocuğun yaşamında iyi resimlenmiş çocuk kitaplarının sanatsal  ve yaşamsal değerinin önemini sergilerle vurgulamak, çocuk kitabı resimleme sanatını tanıtmak; çocuğu en üst seviyede resimlenmiş kitaplarla tanıştırmak ve  bu kitapları resimleyen sanatçıları dünyaya tanıtmak ve ödüllendirmektir.  BIB Uluslararası sempozyum kurulu tarafından başvurular arasından 11  ülkeden seçilen jüri üyeleri arasında bu alandaki en önemli kitap resimleme sanatçıları seçilmiştir.   2015 Uluslararası Bratislava  Bienalinde ülkemizi ve kurumumuzu  Grafik Bölüm Başkanı Prof.Nazan Erkmen ülkemizi temsil edecektir.Diğer ülkelerden Jüri üyeleri Rusya’dan Anastasia Arkhipova, İsveç’den Helena Bergendahl, Slovakya’dan Karol Felix,İngiltere’den Piet Grobler, İspanya’dan Maria Jesus Gil, Gana’dan Agnes Gyr, Japonya’dan Yukiko Hiromatsu, Brezilya’dan Roger Mello, Çek Cumhuriyetinden Frantisek Skala, İsviçre’den Nina Wehrle’dir.

4

Untitled-17

BIBIANA

BIBIANA uluslararası bir kuruluştur. 1987de Slovakya’da  kurulmuş olup, “Bratislava Bienalinin” partneridir. Slovakya ve her ülkede  çocuk kitapları için yapılan resimlendirmelerin kalitesini  en mükemmel noktaya getirmek amacı ile kurulmuştur. Uzun yıllar süren çalışmalardan sonra, BIBIANA kuruluşu büyük bir önem kazanmış, en önemli yazarlar tarafından yazılıp, dünyanın en önemli  illüstrasyon sanatçıları tarafından  resimlenen kitapların yarıştığı, dünya sanatçılarına  ödüllerin sunulduğu, seçilen eserlerin sergilendiği uluslararası önemli  bir bienal haline gelmiştir.

Bugün BIBIANA pek çok uluslararası kuruluşla işbirliği yapmaktadır. Çocuğun gelişiminde, sanata yaklaşmasında ve yaşama olumlu gözlerle bakmasında yaşamsal önemi olan iyi resimlenmiş kitapların önemini belirtmek ve en üst  mükemmel yeni  çocuk kitabı yazarlarını ve  yeni  çocuk kitabı çizerlerini dünyaya tanıtmak amacı ile  BIBIANA,  European Network of Art Organisations for Children and Young People, European Children´s Museum Network, and ASSITEJ  kurumları ile işbirliği yapmaktadır.

1967’den bu yana her iki yılda bir,Bratislava BIBIANA kurumu,ünlü uluslararası jürilerce seçilmiş illüstrasyonları sergilemek üzere seçmekte, yazarlarını ve çizerlerini   UNESCO, National Sections of IBBY (the International Board on Books for Young People) and with the support of the SR Ministry of Culture. The Biennial of Illustration Bratislava BIB etkinliğinde ödüllendirmektedir.  BIBIANA’nın buradaki rolü bu önemli olayı düzenlemektir. Bienalin amacı son yıllarda pek çok ülkede yer alan en iyi sanat eserlerini ortaya çıkartmaktır.  Profesyonel sponsorluk, yönetim ve gerekli  uygulama BIB tarafından yapılmaktadır. Kuruluşundan bu yana 40 yıl boyunca  sürdürdüğü  mükemmel performansla Bratislava Bienali dünyanın en önemli ve gerçekten özgün bir sanat olayıdır. Her iki yılda bir Bratislava Bienali dünyanın en önemli illüstratörlerine ve uzmanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bratislava Animasyon Bienali /BAB/ Çocuklar için Uluslararası Animasyon Filmleri Festivali de geleneksel bir etkinliktir. Bu etkinlik bu filmleri toplu olarak sunarken, filmlerin sanatsal kalitelerini ve dünya illüstrasyon sanatı ile  olan temel bağlantısını da ortaya koymaktadır. Ve Bienalin amacı bu müstesna yapıtları desteklemektir. The Biennial of Animation Bratislava etkinliği Slovak Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı tarafından, etkinliğin organizasyonu BIBIANA BIB tarafından yapılmaktadır.  Prof. Erkmen’nin illüstrasyon sanatı alanında uluslararası ve ulusal 22 ödülü, 100’ün üstünde resimlediği kitap,kitap kapağı, seri halinde açmış olduğu sergileri, basılmış pulları bulunmaktadır. Pilsen İllüstrasyon Bienali, Polonya Uluslararası Drawing Bienniali, Üsküp Uluslarası Öğrenci Afiş Trienali v.s. gibi uluslararası jürilerde görev yapmıştır. Bu yıl FİSAD  Albertina Accademia belle di arti diTorino  2015 Sanat festivalinde jüri üyesi olarak görev yapacaktır. Bu yıl eserlerinde çocuk ve kadını ele alan  Doğu ve Uzak Doğu Dünya Kadın sanatçıları arasında UILM (Uluslararası Dil ve Medya Üniversitesi ) tarafından seçilmiştir.