Aylık arşivler: Ekim 2016

Prof. Nazan Erkmen Dünya Alzheimer Gününe “Alzheimer ve Sanat Terapi” başlıklı konuşması ile katıldı

2

Ulusal Yaşlılık Psikiyatrisi Derneği ve Türkiye Alzheimer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker teşekkür plaketini takdim ederken

24 Eylül 2016 tarihinde , Fulya Sanat Merkezinde düzenlenen “Dünya Alzheimer Günü Etkinlikleri Alzheimer Hastalığında Risk Faktörleri ve Hastalıktan Korunma” Paneline Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden Prof. Nazan Erkmen “Alzheimer ve Sanatla Terapi” başlıklı konuşması ile katıldı.  Tüm dünyada 21 Eylül  tarihinde Alzheimer hastalığı ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla konferanslar, paneller ve çeşitli etkinlikler farkındalık yaratılmaktadır.  Dünya Sağlık  örgütü verilerine göre günümüzde dünyada 35.6 milyon kişide  demans tanısı olduğu ve her yıl yeni demans vaka sayısının yaklaşık 7.7 milyon olduğu bu panelde açıklanmış; Demans vakalarının yaklaşık olarak % 60 – 70’inin Alzheimer hastalığına bağlı olduğu ortaya çıkmıştır.  Çağımızın vebası olarak anılan Alzheimer hastalığından nasıl korunulacağı hususunda Alzheimer Vakfı bir günlük panel düzenlemiştir. Panel   Ulusal Yaşlılık Psikiyatrisi Derneği ve Türkiye Alzheimer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker  tarafından açılmış olup, Panelde Prof. Ahmet Turan Işık, Prof.Salih Pınar, Prof. Ayten Altıntaş, Dr. Meral Küçükyetgin, Öğretim Gör.Nilgün Onat, Doç. Dr. A. Filiz Camlıgüney, Dr. Gülüstü Salur, Dr. Funda Demirel, Doç. Görsev Sönmez, Oya Milli Sülün, Aynur Gökkaya, Gaye Esmeray  ve üniversitemizden Prof. Nazan Erkmen  yer aldılar. Panel konuları “Alzheimer Hastalığında Risk faktörleri ve Hastalıktan Korunma”, “Kalp-Beyin İlişkisi”, “Spor – Sağlık İlişkisi”, “Su – Beyin İlişkisi”, “Yaşlı Hasta Hakları”,”Beyin ve Beslenme”.“Yaşlı Hasta Bakımı” gibi konular yer aldı. “Alzheimer ve Sanatla Terapi” konferansı,Denge Eczacılık ve Tıp dergisinde makale olarak yayınlanacaktır.sanat ve terapi

MEZUN ÖĞRENCİLERİMİZİN YÜKSEK LİSANS SEVİNCİ 

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden 2015-2016 Eğitim-Öğretim yalında mezun olan öğrencilerimizden  Sena Katırcı;  Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Reklamcılık ve Tanıtım Ana bilim dalında,

Pırıl Yurdakoş’ ise Doğuş Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Ana bilim dalında Yüksek Lisans öğrencisi olarak öğrenim görmeye hak kazandı.

Öğrencilerimize Yüksek Lisans öğrenimleri boyunca başarılar diliyoruz.

Funda Savaş Gün

Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü

Bölüm Başkanı

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ ORYANTASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

2016-2017 eğitim öğretim yılında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim  Tasarımı Bölümüne yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik oryantasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Görsel İletişim Tasarımı bölümünün rektörlük binasında bulunan kurgu atölyelerinde gerçekleştirilen toplantıya Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Funda Savaş Gün ve bölüm hocaları Prof.Ayşe Özel, Yrd.Doç.Mustafa Bülbül, Öğr.Gör.Ekrem  Çelikiz, Araş.Gör Ayşegül Kesirli katıldı.

Toplantıda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerine bölüm hocaları tarafından lisans eğitim süreci, Staj programları ve Erasmus programları hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencilerine ayrıca mezuniyet sonrası kariyer olanakları hakkında da kapsamlı bilgiler aktarıldı.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

Görsel İletişim Tasarımı IMG_1583IMG_1581

GRAFİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ İKSV 3NCÜ ULUSLARARASI TASARIM BİENALİ AKADEMİ PROGRAMINA KATILDI

Grafik Bölümü 2012 – 2013, 2014 – 2015 Eğitim yılında İKSV Uluslararası Tasarım Bienali’ne katılmıştır.  2015 – 2016 eğitim yılında da İKSV organizasyonu tarafından gelen teklif ile Grafik Bölümü öğretim üyeleri tarafından 3ncü  Uluslararası Tasarım Biennali Akademi Programına katılma kararı alınmıştır.  Grafik Bölümü öğretim üyeleri  ile tüm  bölüm öğrencilerinin 26 Ekim – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında  sürdürdüğü çalıştay sonucunda ortaya çıkan sonuçlar 21 Ekim – 20 Kasım 2016 tarihleri arasında 4. Blok Tiyatro Salonu Fuaye  Alanında , Saat 14.00’de sergi ile izleyicilere sunulacaktır. Serginin teması “Kimlik Dokusu”dur.   Grafik Bölümü Öğretim  üyeleri ise  İKSV Tasarım Bienali tarafından verilen konsept doğrultusunda “Biz İnsan mıyız?” başlıklı çalışmaları ile sergiye katılacaklardır. Bölüm öğrencileri ile sürdürülen Atölye çalışması Türk kültürüne ışık tutan binlerce yıllık bir geçmişe sahip, iletişim gereksinimiyle ortaya çıkmış “Tamga” sembollerinin öğrencilere anlatılmasıyla başlatıldı. Tamgalardan yola çıkılarak öğrencilerden kendilerini tanımlamaları;  kendi benliklerinin derinliklerine inmeleri, içinde yaşadıkları aile, toplum, ülke ve son olarak da dünya da durdukları noktada bu tanımlamaları tasarımları ile  bir simge olarak ortaya çıkartmaları istendi.   Öğrencilerin her biri ayrı ayrı sunum yaparak, çıkış noktaları ve yorumlarını açıkladılar.  Öğrencilerin sundukları tasarımları ile ilgili açıklama yazıları, tasarımın negatif ve pozitifi sergide yer alacaktır.

Sergiye katılan Grafik Bölümü öğretim üyeleri Prof. Nazan Erkmen, Yrd. Doç. Ezgi Karaata, Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan, Yrd. Doç. Begüm Gücük olup, sergiye katılan Grafik Bölümü öğrencileri Fatma Zor, Buse Nur Kaya, Furkan Yavru, Çağla Timur,Gurur Sönmez, Enes Şahin, Ece Akbala, Seda Gökçül, Sena Kolenoğlu, Sinan Berk, Kübra Baydar, Dilara Veis, Umut Türk, Ezgi Gün,Dilara Ateren, Ekin Oğuzer, Tuğçe Cansu, Ayberk Peker, Buğra Erdoğan, Eda Erkovan,Naz Arda Kunt, Mustafa Yurdacan, Beyza Bal, Furkan Pehlivan, Arian Abedi, Sezer Uluçay,Afet Zengin, Hüdai Gairan,Ozan Şahin, Mert Mertsoy, Serhan Başyiğit, İclal Betül Cebeci, Meltem Özkaya, Ahmet Alperen Başkan,Doğan Biliç, Kübra Taşut’tur.

tasarim_bienal tasarim_bienal tasarim_bienal tasarim_bienal tasarim_bienal

Doğuş Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri “Tanıtım Günleri”nde Yeni Üyeleri ile Tanıştılar

Kulüpler 1

Doğuş Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri 28-29 Eylül 2016  tarihlerinde çoşku ve neşe içerisinde geçen bir tanıtım etkinliğini  gerçekleştirdi.  35 kulüp arasından 24 kulüp stant açtı. Stant açan kulüpler:Archi Doğuş Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Bilişim Kulübü,Edebiyat Kulübü,Elektrik Elektronik Mühendisliği Kulübü (IEEE), Endüstri Mühendisliği Kulübü (DEMK), Girişimcilik Kulübü, Hukuk Kulübü,  Psikoloji Kulübü,  Turizm Kulübü,  Uluslararası İlişkiler Kulübü,  Sanat Kulübü, Müzik Kulübü,  Dans Kulübü,  Tiyatro Kulübü,  Sinema ve Fotoğrafçılık Kulübü, Toplum Gönüllüleri Kulübü,  Hayvan Severler Kulübü,  Yabancı Öğrenciler Kulübü,  Bilim Kurgu ve Fantastik Kültür Kulübü, Doğuş’tan Fenerbahçeliler Kulübü, Doğuş’tan Galatasaraylılar Kulübü,  Doğuş’tan Beşiktaşlılar  Spor Kulüpleri idi.  Üniversitemiz kuluplerinin yeni öğrencilerimizi  sıcak bir “hoşgeldiniz” karşılaşması ile gerçekleştirdikleri  bu tanıtım etkinliğinde Kulüp Başkanları ve üyeleri standlarında yeni üyelerine bilgi verdiler, amaçlarını açıkladılar. kulupler 10Kulüpler 4külüpler 13külüpler 14külüpler 11