Aylık arşivler: Ağustos 2016

Doğuş Üniversitesi Rektörlüğü 30 Ağustos Zafer Bayramının 94ncü Yıldönümü Sergisi 26 Ağustos 2016 tarihinde yer alacak

Doğuş Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramının 94ncü yıldönümü sergisi 26 Ağustos 2016 tarihinde, Üniversitemiz 4ncü Blok giriş katı, sergi alanında yer alacaktır. Sergi açılış konuşması Doğuş Üniversitesi Sayın Rektörü Prof. Dr. Abdullah Dinçkol tarafından yapılacaktır. Sergide 40 adet tarihi belge ve belgesel fotoğraf yer almaktadır. 30 Ağustos Zafer Bayramı Barkovizyonu açılışta ayrıca izleyicilere sunulacaktır. Sergi Cumartesi günü dahil olmak üzere 25 Ekim 2016 tarihine kadar  konuklarımızın izlemine sunulmaktadır

IMG_7648


Atatürk-1 aydın erkmenIMG_7656

30 ağustos 7

30 Ağustos 6

30 ağustos 4

30 ağustos 2

30 ağusots 1

IMG_7650


Grafik Sanatçıları Nazan – Aydın Erkmen Paris Galerie Le Capitale’de Açılacak “Les Hommes De La Mediterranee Sergisine Onur Konuğu Olarak Davet Edildiler

Atatürk-1 aydın erkmen

Aydın Erkmen, “Cephelerden Kurtuluşa”, Atatürk Müzesi,Ankara,  2007, airbrush, 50 x 70 cm. 

17-23 Ekim 2016 tarihinde Kuratör Armand Berberian tarafından  Paris Galerie Le Capitale’de düzenlenen “Les Hommes De La Mediterranee” (Akdeniz İnsanları  – Türk – Yunan Karma Resim Sergisi)’ne Fakültemiz Grafik Bölüm Başkanı ve Üniversitemiz Sanat Danışmanı Prof. Nazan Erkmen ve eşi grafik sanatçısı Aydın Erkmen onur konuğu olarak davet edildiler.

Sergiyi düzenleyen Türkiye Temsilcileri Sayın Ece Arman ve Sayın  Nergis Orhon Soydaner, Yunanistan Temsilcisi ise Stella Chaviaropoulos’tur. 1996 yılında kurulan , Paris, La Capitale Galerie    geniş bir kamusal alanda, uluslararası yetkin  bir sanat ortamına  ve sanatçılara  erişimi sağlar.  Galerinin amacı, salt akademizmden uzak, günümüzün insanlıktan çıkmış süreçlerinden arınmış, transpoze bir dünyayı eserlerinde tanıtan özgün sanatçıların iç dünyalarını keşfetmek, resim, heykel, fotoğraf gibi alanlarda,  sanatlarında belirgin, yenilikçi, güçlü sanatçıları sadece duyarlılıkları ve yetenekleriyle uluslararası alanda tanıtmak ve dünyaca kabul edilmiş çağdaş sanatçılarla  değişik temalar üzerine sergiler düzenlemektir. Serginin diğer katılımcıları ve onur konukları Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Hüseyin Elmas ve Resim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Yurttadur, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi ünlü sanatçı Devabil Kara ve Yunanlı sanatçı Vasileious Arapis’tir.Zümrüt

Nazan Erkmen, Zümrüdü Anka  Kadınlar – “Kaçış”, 2016, Airbrush, 50 x 70 cm.

İÇ MİMARLIK BÖLÜM ÜÇÜNCÜSÜ FERHAT DURAL DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SANAT VE TASARIM KURUMLARINDAN YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ İÇİN  BURS VE KABUL “ACCEPTANCE” ALDI

13576636_302293936775980_5521331499153494292_oa

2012 – 2016 Dönemi İç mimarlık Bölümünü birincilikle kazanan FERHAT DURAL, fakülteden mezun olana dek yüzde yüz bursla eğitimini tamamladı. Son sınıfa kadar   yüksek onur öğrencisi olarak birincilikle bitirdi. Mezuniyette ise    3.51 – 400 not ortalaması  ile 3ncülükle mezun oldu.    2015 – 2016 yılları arasında Accademia Albertina di belle arti di Torino’ya Erasmus öğrencisi olarak kabul  edildi. 2012 – 2016 yılları arasında devamlı olarak  öğrenci bölüm temsilciliği yaptı. Doğuş Üniversitesi Sinema Kulübu ve Fotoğraf    kulüplerinde aktif üye olarak görev  yaptı.  2012 – 2014 yıllarında “Yaşamda Sanat” Sempozyumunun  düzenlenmesinde asistanlık üstlendi. 2 Nisan 2013 yılında Bölüm tarafından düzenlenen “ İç Mekanlar – 5 yıldızlı Otelle” seminerinde görev aldı. 2015 yılında kurum dekanlığı tarafından düzenlenen “Kendi  Şapkanı Kendin Yarat” yarışmasında derece  aldı. 1 Haziran 2014 de Fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen ile Show TV’ye çıktı. Doğuş Üniversitesinde öğrenci olmanın önemini  ve İç Mimarlık bölümünü anlattı.  2016 da belgesel filmin hazırlanmasında “Altın Eller, Altın Ustalar, Fabrika-i Hümayun” belgeselinin çekiminde  asistanlık yaptı. Atatürkçü Düşünce Kulübü Ve felsefe Kulübü üyesi oldu.

Dünyaca ünlü Tasarım  firmalarından LAGO Tasarım firması sponsorluğunda “It’s Home” başlıklı Proje tasarım Çalıştayı I.A.A.D.(Istituto Applicata e Design Tasarım Üniversitesi,Torino  Italya’da  gerçekleşti.  Bu çalıştaya dünyanın çeşitli üniversitelerinden  başvuruda bulunan  yüzlerce  Master ve Lisans öğrencileri arasından 12 kişi seçildi ve Sanat  Tasarım Fakültesi öğrencimiz Ferhat Dural da seçilen bu öğrenciler arasında yer aldı. “Secret Wardrobe” adlı  çalışması ile büyük beğeni kazandı.

İtalya, İngiltere, Amerika, İskoçya gibi dünyanın çeşitli ülkelerindeki önemli tasarım fakültelerinde Yüksek Lisans eğitimi yapmak üzere burslu kabul aldı. Bu üniversiteler: İtalya IAAD. (Istituto Applicata e Design Tasarım Üniversitesi,Torino,  Istituto Superiore di Design Napoli, Universita degli studi Firenze, Florence Design Academy, İngiltere : Coventry University, Porsmouth University, University of Central Lancshire,Middlesex University,ABD : Suffolk University, İskoçya:Heriot-Watt University’leridir.
3a
4

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI BÖLÜMÜNDEN BİRİNCİLİKLE MEZUN OLAN KAAN ÖZBİLEK’İ TANITIYORUZ

  • Değerli Öğrencimiz,büyük başarınızı içtenlikle kutlarız.Nice başarılar ve mutluluklar dileriz.kaan 2
  •  Doğuş Üniversitesini tercih etme nedeninizi rica edebilir miyiz ?

Seçim yaptığım dönemde karar kılmamı sağlayan en büyük etkenlerden biri kayıt öncesi bölüm hocalarımla tanışmam ve kendilerinden gerek okul gerekse lisans eğitiminin içeriğiyle ilgili bilgi almam oldu. Elbette her bölüm için eğitimin içeriği ve kalitesi önemlidir fakat endüstri ürünleri tasarımı gibi hem teorik hem de pratik eğitimin iç içe olduğu bir bölümde verilen derslerin içeriğinin yanı sıra atölye imkanları da yüksek önem arz ediyor.

kaan 1

  • Eğitim hakkındaki düşünceleriniz ?

Gerek bölüm gerekse bölüm dışı dersler olsun, derslerine girdiğim ve birlikte çalıştığım akademik kadroyla en ufak bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Hatta öyle ki, Sayın Öğr. Gör. Sezai Gülşen ve birkaç arkadaşımla ortak olarak hazırladığımız birçok sunumumuz oldu. Keyifli bir eğitim hayatı geçirdiğimizi söyleyebilirim.

KAAN 3

  • Doğuş Üniversitesindeki akademik kadroyu nasıl değerlendirirsiniz ?

Eğitim gördüğüm dönemde kendisinden ders aldığım ve birlikte çalışma fırsatına eriştiğim tüm akademisyenlere tek tek teşekkürlerimi sunarım.

kaan 4

  • Üniversitede geçirdiğiniz yıllar içerisinde en çok neyi özleyeceksiniz ?

Özlem duygusundan ziyade gerek arkadaşlarımla, gerekse hocalarımla 4 sene içerisinde kurmuş olduğumuz dostluklar için mutluluk duyuyorum. Fakat sanıyorum ki dostlarla birlikte çalışmanın getirdiği heyecanı ve mutluluğu özleyeceğim.

kaan 5

  • Başarılı bir mezun olarak kariyerinize başlamak için kendinizi hazır hissediyor musunuz ?

Tasarımcı olmak için yaptığınız işlerin içeriği ve kalitesinin önemi tartışılmayacak derecede yüksek. Bu nedenle sağlam bir portfolyoya sahip olan birinin kendisini hazır hissetmemesi için bir sebep göremiyorum. Bu konuda sayın bölüm hocalarımızın çabasıyla gerçekleştirilen endüstri ile işbirliği içerisindeki projelerin katkısı yabana atılamaz.

kaan 6

  • Kariyer planınızda bir sonraki adım ne olacaktır ?

Mesleğimi profesyonel olarak icra etmek istiyorum.

  • Gelecek projelerinizden söz edebilir misiniz ? Okuduğum dönemde okuldaki projelerim haricinde bir yandan da kişisel projelerimi geliştirmeye devam ediyordum. Yeni üretim teknolojileri, özellikle son dönemde bilinirliği artmış olan 3 boyutlu baskı sektörü ile ilgili geliştirmiş ve prototiplerini üretmiş olduğum projeler var. Bu projeler doğrultusunda ilerlemeye devam etmeyi düşünüyorum.

Aslında bu mesleğin hayalini çocukluğumdan beri kuruyordum, o yüzden bu bölüme girerek hayallerim doğrultusunda ilk ve en büyük adımı atmış oldum. Fakat devamında birkaç bardak kahve eşliğinde uykusuz geçirdiğim çok gece oldu.

Değerli öğrencimize teşekkür ediyor,  yaşamının  başarılarla dolu, mutluluk içinde geçmesini diliyoruz.

Türkiye Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük Vefat Etti. Grafik Bölümü Değerli Hocamız Sayın Begüm Gücük ve Kederli Ailesine Sabır Dileriz

Grafik  Bölümü öğretim üyesi Sayın Yrd. Doç. Begüm Gücük çok sevdiği babasını maalesef kaybetti. Sayın Begüm Gücük ve Değerli Ailesine ve tüm dostlarına başsağlığı, sabır ve metanet dileriz.

Türkiye’nin Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük, uzun süredir devam eden rahatsızlığına yenik düşerek Türkiye’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye’nin Bern Büyükelçiliğinden yapılan yazılı duyuruda, “Muhterem Büyükelçimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Mehmet T. Gücük’ü bugün kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz” denildi.

Açıklamada, “Engin bilgi birikimi ve deneyimi, her daim güler yüzü ve alçak gönüllülüğüyle kendisini tanıyan herkesin gönlünde ayrı bir yere sahip olan ve kendisini her vesileyle örnek almayı sürdüreceğimiz değerli Büyükelçimize Allah’tan rahmet diliyor; başta kederli ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, Dışişleri camiamıza ve İsviçre Türk toplumuna başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Gücük, yaklaşık 3 aydır tedavi amaçlı olarak Türkiye’deydi ve Bern Büyükelçiliği görevini vekaleten Bern Büyükelçiliği müsteşarlarından Volkan Karagöz yürütüyordu.

Gücük’ün cenazesi, 3 Ağustos Çarşamba günü Bodrum’da Güllük Camisi’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Güllük Mezarlığı’nda toprağa verilecek.  (Basından alınmıştır)