Aylık arşivler: Temmuz 2016

SANAT VE TASARIM EĞİTİMİ BİRİNCİ SINIF VE İLLÜSTRASYON SINIFI ÖĞRENCİLERİ İLK DEFA AÇTIKLARI SERGİDE BÜYÜK BİR BAŞARI KAYDETTİLER

DI0A6933

DI0A6916

Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü Birinci sınıf öğrencileri  29 Şubat  2016 tarihinde Dördüncü Blok Sanat galerisinde açtıkları ilginç  sergi ile büyük ilgi çektiler;  sanatta  attıkları ilk adımlarında  büyük bir başarı kazandılar.

Birinci Sınıf Tas 108 Sanat ve Tasarım Eğitimi   ve İllüstrasyon dersi Öğrencileri,  “Korkulacak Tek Şey Korkunun Kendisidir” konseptinden yola çıkarak, ilginç bir sergi hazırladılar. Temanın korku olması nedeni ile, konu ile ilgili pek çok ilginç eser hazırlayan birinci sınıf  öğrencilerinin yapıtları kurum içerisinde büyük yankı  yaptı.  29 Şubat 2016 tarihinde Dördüncü blok sergi alanında  açılan serginin bir ilginç yanı da  sanat öğrencilerinin yeni yılda çocuklar için tasarladıkları ilginç oyuncaklar idi. Tasarımlarını kendi seçtikleri değişik malzemelerle  elleri ve kalpleri ile gerçek oyuncaklara dönüştüren öğrenciler ,  tasarımlarını  yeni yıl armağanı olarak kimsesiz ve hasta çocuklara, kurum çalışanların çocuklarına armağan ettiler. Bir Sosyal Sorumluluk Projesi olarak gerçekleştirilen çalışma, Kadıköy Belediye Başkanlığı ile paylaşıldı. Grafik Öğrencileri son derslerinde  illüstrasyon yarışmasına hazırlanmakta ve   yeni bir sergi için çalışmaktalar.

DI0A6856 DI0A6864 DI0A6867

DI0A6868DI0A6869DI0A6870DI0A6871DI0A6832DI0A6835Değerli Öğrencimiz Sevgili Ayşe Abacı Bu Yıl Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden Birincilikle Mezun Oldu!!

Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Birincisi Değerli Öğrencimiz

AYŞE ABACI

ayseabaci4 (002)

Görsel İletişim Tasarımı  Bölümü  Hakkında Kısa Bilgi :

 GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ  bu yıl TS-2  puan türü ile öğrenci alacaktır.  Bölüm Türkçe ve öğretim süresi 4 yıldır.  2015 Taban puanı 344.51, (tam burslu), % 50 burslu taban puanı 200.39’dur. Görsel İletişim  Tasarımı Bölümüne girmek isteyen öğrencilerin sinema, televizyon, bilgisayarla iletişim konularına ve güzel sanatlarla ilgili, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, özgün biçim ve kompozisyonları zihninde canlandırabilen ve bu görüşlerini  tasarımları ile ifade edebilme yeteneklerine sahip olmaları gerekmektedir. Fakültemiz Görsel İletişim Tasarımı Bölümü temel iletişim  tasarım ilkeleri doğrultusunda sanat ve kültür, web tasarımı, grafik tasarım,  reklam, fotoğraf, sinema, film çekimi, senaryo, kurgu, yapım, yönetim, televizyon ve multimedya dallarını içeren bütünlükte bir eğitim vermektedir. Bu yıl 54 kişi % 50 burslu, 6 kişi tam burslu olarak kayıt yaptırabilecektir.  Mezun öğrenciler sinema, televizyon, reklam ve internet gibi kitle iletişim sektörlerinde, dijital iletişim konularında, web tasarımı, film yapımı, fotoğraf çekimi, 3 boyutlu görselleştirme ve animasyon, ses ve hareketli görüntü ile tasarım, interaktif enformasyon tasarımı gibi alanlarda görev alabilirler. 

DI0A1050kepleri havaya atarkenayşe abaci görsel iletiyim mezunları

Fakültemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümüne kayıtlar 3 Ağustos’ta Başlıyor…

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünü tanıtırken, Bu yıl Birincilikle Mezun olan Değerli Öğrencimiz Sayın Ayşe Abacı’yı  sizlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz.

ayseabaci3 (002)

Bu yıl  Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden   Değerli öğrencimiz Ayşe Abacı 3.54 not  ortalaması ile birincilikle  mezun oldu. 3.46 not ortalaması  ile Sena Katırcı, 3.44 not ortalaması ile Pırıl Yurdakoş üçüncülükle bölümlerinden mezun oldular. Değerli mezunlarımıza başarılar diliyoruz.

 1. Doğuş Üniversitesini tercih nedeniniz ? 

Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümüne yetenek sınavı ile girme hakkı kazandım. Sınav öncesi üniversite tarafından düzenlenen kurslara katıldığımda, desen eğitimi veren, özlemle andığım değerli hocam Yrd. Doç. Selçuk Günay‘ın olumlu yaklaşımları Doğuş Üniversitesi’ni tercih etmemde öncelikli neden oldu. Güçlü akademik kadrosunun yanı sıra, yerleşkenin merkezi bir konumda olması ve İstanbul’un bir çok noktasından kolaylıkla ulaşılabilmesi Doğuş Üniversitesi’ni tercih etmemdeki bir diğer nedendi.

 1. Eğitim  hakkındaki düşünceleriniz ?

Hem akademik geçmişi ve mesleki tecrübesi hem de öğrencilerine olan olumlu yaklaşımları ile Görsel İletişim Tasarımı bölüm başkanımız Prof. Dr. Funda Savaş Gün ve Yrd. Doç. Mustafa Bülbül başta olmak üzere, dört sene boyunca eğitim aldığım tüm bölüm hocalarım, öğrencilerine gereken desteği ve ilgiyi her zaman gösterdiler. Öğrenciliğim sırasında Dekanlığımızı yapan çalışmaları ile fakültemizi  yükselten; grafik bölümü arkadaşlarımdan da öğrendiğim üzere dersleri çok dolu ve eğlenceli  geçen hocamız  Prof. Dr. Nazan Erkmen, fakülte ve üniversite seçmeli derslerle eğitim alma fırsatı bulduğum  Yrd. Doç. Dr. Süreyya Elif Aksoy, Öğr. Gör. Arzu Aygün Hazır başta olmak üzere, bölümüm dışındaki diğer hocalarım da her derse aynı özen ve öğrencilerinin ufkunu açma heyecanı ile katıldılar.

Bölümümüzdeki akademisyenlerin verdiği ciddi  eğitim ve doğru yönlendirmeleriyle, hem akademik kariyer hedefleyen kişiler için hem de sektörde iyi bir başlangıç yapmayı isteyen kişiler için Doğuş Üniversitesi’nin iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

3. Üniversitede geçirdiğiniz yıllar içerisinden en çok neyi özleyeceksiniz ?

Doğuş Üniversitesi’nin benim için anlamı değerli hocalarımdır. Bir postere baktığımda Öğr. Gör. Kemal Şahin hocamın tasarım ilkeleri hakkında söyledikleri, bir film seyrederken Öğr. Gör. Ekrem Çelikiz hocamın çekim teknikleri hakkında verdiği örnekler, ya da bir sanat çalışmasını incelerken Öğr. Gör. Duygu Beykal İz hocamın çağdaş sanat üzerine yaptığı yorumları hatırlarım. Ders aldığım her hoca öğrettikleriyle aklımdadır, bu sebeple Doğuş Üniversitesi’nde en çok hocalarımı özleyeceğim.

 1. Başarılı bir mezun olarak kariyerinize başlamak için kendinizi hazır hissediyor musunuz ?

Doğuş Üniversitesi’nde kazandığım mesleki donanım ile kariyerime başlamak için kendimi hazır hissediyorum.

 1. Kariyer planınızda bir sonraki adım ne olacaktır ?

Eğitimime yüksek lisans yaparak devam edeceğim.

 1. Gelecek projelerinizden söz edebilir misiniz ?

Aldığım eğitimler ve kazandığım mesleki donanımlarla, gelecekte iyi bir tasarımcı olmayı hedefliyorum.

 1. Kısa bir özgeçmiş rica ediyorum.

1993 yılında doğdu. Eğitimime Capitol İlköğretim Okulu ile başladı ve Henza Akın Çolakoğlu Lisesi ile devam etti. 2012 yılında başladığı Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden 2016 yılında mezun oldu.

Değerli mezunumuzu kutlar, nice başarılar dileriz. 

2015 – 2016 Akademik Yılı Fakültemizi Birincilikle Bitiren Mezunlarımız: MİMARLIK BÖLÜM BİRİNCİSİ MEHMET KÖHSERLİ

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü  Hakkında Kısa  Bilgi :

2015 yılı itibari ile:

 • 2015 yılında Mimarlık ücretli kontenjanı 42 olup,  en son giren öğrenci ise 215,18 puan almıştır.
 • 2015 yılında Mimarlık tam burslu kontenjanı 6 olup, taban puanı 395.032’dir.
 • 2015 yılında Mimarlık %25 burslu kontenjanı 12 olup, taban puanı 262,883’dir.

2016 yılı itibari ile 

 • 2016 yılında Mimarlık ücretli kontenjanı 11’dir
 • 2016 yılında Mimarlık tam burslu kontenjanı 6’dır
 • 2016 yılında Mimarlık %50 burslu kontenjanı 43’dür.
 •  Fakültemiz  Mimarlık Bölümü   MF 4 puanı ile öğrenci alıyor.  Öğretim süresi  4 yıl, Eğitim programı Türkçedir. Kontenjan 60 kişidir.

mimarlık atatürk ve bayrak  Bu yıl Fakültemiz Mimarlık Bölümünü Değerli Öğrencimiz MEHMET KÖHSERLİ  Birincilikle Bitirdi !!!MEHMET KÖHSLER FOTOĞRAF NİŞANLISI İLE
Bu yıl Mimarlık Bölümünden  3.33 derece ile  Değerli  öğrencimiz Mehmet KÖHSERLİ birinci olarak mezun oldu. 3.31 not ortalaması ile Dilek Çankır ikinci, 3.30 puan ortalaması  ile Murat Terzi üçüncülük derecesi ile Mimarlık Bölümünden mezun oldular. mimarlık istiklal marşı söylerken

 1. Sayın Mehmet Köhserli Doğuş Üniversitesini neden tercih ettiniz ?
  ÖSS puanım dolayısıyla ve İstanbul’da mimarlık okumak istemem nedeni ile ya İstanbul’a en yakın olan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü (Devlet) seçecektim, ya da özel Vakıf Üniversitelerinden  kadrosunu araştırdığım(2011’de Yıldız Teknik ekibi olduğundan), Erasmus İkili Anlaşmaları’na baktığım (Viyana Teknik ile anlaşmaları vardı ve Viyana Teknik’e Erasmus ile  gittim), ayrıca dansçı olmam nedeni ile de kurumun  iyi sayılabilecek bir dans kulübü olduğundan ve İstanbul’un merkezinde, Acıbadem’de bulunmasını da gözönünde bulundurarak Doğuş Üniversite’sini seçtim ve (Tam Burslu)  olarak  Mimarlık Bölümünden birincilikle mezun oldum.
 2. Eğitim hakkındaki düşünceleriniz

Hocalarımla olan iletişimim ve hocalarımın her birinin çok değerli ve  iyi eğitimciler olması nedeni ile  aldığım eğitimden memnun kaldım. Ancak okulun imkanları ve öğrenciye sağlanan koşulların daha da iyileştirilmesi, öğretim üyesi sayısının arttırılması eğitimi daha da kuvvetlendirecektir. Bu yıl Bölümümüze 4 öğretim üyesinin daha alındığını sevinerek öğrenmiş bulunuyorum.

 1. Doğuş Üniversitesindeki akademik kadroyu nasıl değerlendirirsiniz ?

Az önceki soruda verdiğim cevap gibi akademik kadroda bulunan her öğretim elemanı/görevlisi çok kaliteli akademisyenler. Ancak Doğuş, Mimarlık’ın öğretim elemanı/görevlisi sayısı öğrenci sayısı düşünüldüğünde(özellikle proje dersleri için) azdır.   Bu yıl dört yeni   öğretim üyesinin alınması  ve alanların büyütülmesi  bölümün başarısında büyük etkisi olacağı düşüncesindeyim.d

 1. Üniversitede geçirdiğiniz yıllar içerisinde en çok neyi özleyeceksiniz ?

Hocalarımı kapı eşiklerinden ziyaret ettiğimde, güler yüzlü bir şekilde benimle sohbet etmelerini.

 1.  Başarılı bir mezun olarak kariyerinize başlamak için kendinizi hazır hissediyor musunuz?

​Kariyerime başlamak için kendimi hazır hissetmekle beraber mimarlık alanında daha çok bilgi edinmek ve kendimi mimarlık/tasarım alanında daha geliştirmek için yüksek lisans programlarına başvurdum.

 1. Kariyer planınızda bir sonraki adım ne olacaktır?

​24 Temmuz 2015’te (eksik staj dolayısıyla 1,5 ay kadar geç mezun oldum) mezun olduktan hemen sonra İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Yüksek Lisans Programı, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Yüksek lisans Programı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programına başvurdum ve bu başvurularımın hepsi kabul edildi. Şu anda da İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Programlarında kaydım bulunmakta ve Bilgi Üniversitesi’nde öğrenime aktif olarak devam etmekteyim.​ 1 senedir kaydımın bulunduğu yüksek lisans öğrenimime devam etmekteyim.

8.Gelecek projelerinizden söz edebilir misiniz ?

​Şu anda Yüksek Lisans programımın tezsiz olması dolayısıyla, yurt dışında uzun zamandır çalışmalarını takip ettiğim bir üniversitede tezli yüksek lisans yapmak istiyorum.

9.Bu başarıyı nasıl elde ettiğine inanıyorsun?

Mimarlık bölümünde okumak benim çocukluk hayalim olması dolayısıyla ve projelerimin de hocalar tarafından beğenilmiş olması, kendimi de tasarım yönünden geliştirmek istememle ve hocalarımın yardımıyla bu başarıyı elde ettiğime inanıyorum.

Kısa Özgeçmiş

12006 Yılında TOBB İlköğretim Okulu’ndan mezun oldu ve Rize Anadolu Lisesi’nde öğrencilik yaşamına  başladı.

2011 yılında Doğuş Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü (Tam Burslu) kazandı ve 2015 yılında mezun oldu. 2013 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde ÇAP’a başvurdu ve kabul edildi. 2013 Bahar Yarıyılında Viyana Teknik Üniversitesi’nde Erasmus Öğrenci Değişim programı ile değişim öğrencisi olarak eğitim aldı. 04-20 Şubat 2014 arasında Pavia Üniversitesi’nde “Accessibility, Buildings and Conservation” adlı uluslararası Workshop Programına katıldı. 2015 yılında mezun olduğum gibi; İTÜ Mimarlık Yüksek Lisans Programı, Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek
Lisans Programı (Tam Burslu), IYTE Mimarlık Yüksek Lisans Programı’na başvurdu ve kabul aldı. Şu anda Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktadır.

2002-2007 arasında Halk Dansları Eğitimi, 2001-2008 arasında Tiyatro eğitimi aldı ve bazı oyunlarda yer aldı. 2007-2015 tarihleri arasında Latin Dansları eğitimi aldı ve 2008 yılında biri bölgesel, biri ulusal olmak üzere   Rize Gençlik Spor Merkezi destekli bağımsız bir dans gurubu  ile  beraber TDSF tarafından düzenlenen dans yarışmalarına katıldı  ve Gençler Serbest Stil Dans Klasmanında  birincilik ödülüne layık görülen Dans gurubunda yer aldı.

Değerli Öğrencimiz İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mimarlık YL programına kabul edilmiştir, eğitimine devam etmektedir.  Nice başarılar dileriz.

Prof. Nazan Erkmen’in Çocuklar için Yaptığı Resimler Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde Yerini Aldı

  Untitled-15

Ege Üniversitesi, bilimsel etkinliklerinin ve eğitimin tamamlayıcısı olarak sanat merkezleri, müze, koleksiyon ve daimi sergiler kurmayı benimsemiş, bu konuda pek çok ilke imza atmıştır.  Ülkemizin ilk ve tek Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, Üniversite tarafından  her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası EgeArt Sanat Günleri bu önemli örneklerden bir kaçıdır.  Yine bir ilke imza atan Ege Üniversitesi, çocuk kültürüne hizmet amacıyla Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’ne bağlı bir koleksiyon oluşturmuş, çocuklar için kitap resimleyen ünlü illüstrasyon sanatçılarının eserlerinden oluşan “Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları” Bölümüne Müzesinde yer vererek bir ilki başlatmıştır. Bu önemli müzede çocuk kitapları için resimlediği kitapları  ile uluslararası alanda tanınan hocamız Prof. Nazan Erkmen’nin de  eserleri  kabul edilmiştir.  Ege Üniversitesi Değerli Rektörü Sayın Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a içten teşekkürlerimizle. ( Katalog sayfası)nasreddin 4


nasreddin 3

NAZAN MÜZE 6-1

NAZAN MÜZE 4-1


Fakültemiz Grafik Bölümü 4ncü sınıf öğrencisi Merve Yılmaz Kırmızı 23. Uluslararası Adana Film Festivali Afiş Yarışmasında Ön Elemeyi geçen ilk 71 afiş arasında seçildi

merveyılmaz

Fakültemiz Grafik Bölümü 4ncü sınıf öğrencisi Merve Yılmaz Kırmızı  23. Uluslararası Adana Film Festivali  Afiş Yarışmasında Ön Elemeyi geçen ilk 71 afiş arasında seçildi

 

Değerli öğrencimiz Merve Yılmaz Mayıs 2016 tarihinde Grafik Camiasında çok önemli bir yarışma olan Kırmızı 23. Uluslararası Adana Film Festivali Afiş Yarışmasında yüzlerce tasarımcı arasından ön elemeyi geçerek 71 seçilmiş tasarımcı arasında yer aldı. Afiş


afış_merve

ÜNİVERSİTEMİZİN REKTÖR DANIŞMANI DUAYEN HOCAMIZ PROF. DR. ATAÇ SOYSAL, YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI DERNEĞİ (YAD) ONUR ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ

ATAÇ HOCAM 1Yöneylem Araştırması Dernek Başkanı Sayın  Prof. Dr. Selim Aktürk

Değerli Hocamız, Üniversitemiz Rektör Danışmanı

Sayın Prof. Dr. Ataç Soysal’a Onur Ödülü’nü takdim ederken, (Bilkent Üniversitesi)

ATAÇ SOYSAL ÖDÜL FOTOĞRAFI

ÜNİVERSİTEMİZİN DEĞERLİ REKTÖR DANIŞMANI DUAYEN HOCAMIZ  SAYIN PROF. DR. ATAÇ SOYSAL, YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI DERNEĞİ (YAD)  ONUR ÖDÜLÜ’NE LAYIK  GÖRÜLDÜ

 

Yöneylem Araştırması Derneği (YAD), Yöneylem Araştırmasının ülkemizde tanıtılmasına, yaygınlaştırılmasına ve uygulanmasına katkıda bulunmak amacı ile 1975 yılında kurulmuştur. YAD’ın başlıca amaçları ve faaliyetleri üyeler arasında bilimsel ve mesleki birlik kurmak, bilgi alışverişi yoluyla Türkiye’de yöneylem araştırmasını geliştirmek; yöneylem araştırmasının gelişmesini ve genel olarak bilime katkıda bulunmasını sağlayıcı faaliyetlerde bulunmak; aynı ve ilişkin alanlarda faaliyet gösteren yerli ve yabancı kuruluşlarla haberleşme ve  bilgi alışverişi – işbirliğini sağlamak;  yöneylem araştırmasının ulusal kalkınmaya olan katkısını topluma tanıtmak;  gerek kamu, gerek özel sektör kuruluşlarında yöneylem araştırması yöntemlerinin benimsenmesine çalışmak; konferans, seminer ve toplantılar düzenlemek ve süreli yayınların devamını sağlamaktır. Derneğin kuruluşu sırasında Gebze’de  ki TÜBİTAK Marmara Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü’nde yapılan ilk Genel Kurul toplantısında Prof. Dr. Ataç SOYSAL’da Yönetim Kuruluna seçilen üyeler arasında yer almıştır.

Uluslararası Yöneylem Araştırması Dernekleri Federasyonu IFORS’unda üyesi olan ve kuruluşundan bu yana 41 yıl geçen dernek Ülkemizin Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği alanındaki en önemli bilimsel platformu olan YA/EM Ulusal Kongrelerini bir üniversite ile birlikte her yıl farklı temalarla düzenlemektedir.

36’ıncısı 13-15 Temmuz 2016 tarihleri arasında YAD ve Yaşar Üniversitesi tarafından İzmir’de düzenlenmiş olan Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Ulusal Kongresinin bu yıl ki teması “Tarım ve Gıda Değer Zincirlerinde YA/EM“ idi.  350 civarında bildirinin sunulduğu kongreye Ülkemizin çeşitli üniversitelerinden bilim insanları ile Türk Sanayiinden uygulamacılar olarak beş yüzün üstünde katılım gerçekleşmiştir.

Bu kongre sırasında Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırmasının Ülkemizde tanıtılmasına, gelişmesine, eğitim-öğretimine ve uygulamalarına yaptıkları katkılar dolayısıyla bazı duayen hocalarla birlikte Üniversitemiz Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ataç SOYSAL’a Yöneylem Araştırması Derneğinin “Onur Ödülü” takdim edilmiştir.

26 Mart 2014 tarihinde Üniversitemiz Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından adına “Saygı Günü” de düzenlenmiş olan hocamızı kutluyor, değerli hizmetlerinin devamını diliyoruz.

 ödül töreni

PROF. DR. ATAÇ SOYSAL’ın Kısa Özgeçmişi :

26.05.1937 tarihinde Kdz. Ereğli’de doğdu. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nden Haziran 1955’te mezun oldu. Aynı yıl girdiği İTÜ Makine Fakültesi Prodüksiyon Opsiyonundan Haziran 1960’da mezun oldu. 1 Ağustos 1960 tarihinde İTÜ Makine Fakültesi Takım Tezgahları ve Fabrika Organizasyonu Kürsüsünde, Asistan olarak göreve başladı. 1963 yılı yaz aylarında İTÜ’de Bilgi İşlem Merkezinin kuruluşu sırasında, İngiltere’ye bilgisayar eğitimine gönderildi. Endüstri Mühendisliği dalında 1966 yılında Doktor, 1971 yılında Doçent ve 1978 yılında Profesör oldu. Askerlik hizmetini 1966–1968 yılları arasında KKK OBİM Bilgisayar merkezinde yaptı. Kazanmış olduğu NATO Bursu ile 1971–1973 yılları arasında Londra’da İngiliz Kömür İşletmeleri Yöneylem Araştırması Bölümünde (National Coal Board Operational Research Executive) endüstride yöneylem araştırması ve bilgisayar uygulamaları konularında çalıştı. 1979–1981 yılları arasında Makine Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı ve 1982–1986 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsünde Yöneylem Araştırması Bölümü Başkanlığı yaptı. 1986–1989 yılları arasında İTÜ İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanlığı ve 6 Ekim 1989–3 Kasım 1995 tarihleri arasında İTÜ İşletme Fakültesi Dekanlığı görevini iki dönem yürüttü.

1960’lı yılların başından itibaren kuruluşuna ve gelişmesine katkıda bulunduğu ve büyük emek verdiği İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümünden yaş sınırı dolayısıyla 26.05.2004 tarihinde emekliye ayrıldı.

Çeşitli ulusal ve uluslararası derneklerin üyesi olan Prof. Dr. Ataç Soysal, 1981–1989 yılları arasında Türkiye Yöneylem Araştırması Derneğinin Başkanlığını da yaptı. 1991–1993 yılları arasında TÜBİTAK Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği, 1990 yılından 2001 yılına kadar TÜSSİDE Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Ataç Soysal’ın, 1986 yılında başlayan Milletlerarası Ticaret Odası (International Chamber of Commerce) Elektronik Ticaret, Enformasyon Politikaları ve Haberleşme (Electronic Business, Information Technology and Telecoms, EBITT) Komisyonu üyeliğinden 2010 yılında kendi isteği ile ayrılmıştır.

Endüstri Mühendisliğinin temel konularında lisans ve lisansüstü düzeyde çeşitli dersler veren ve yüksek lisans ve doktora çalışmaları yöneticiliği yapan Prof. Dr. Ataç Soysal’ın Yöneylem Araştırması, Endüstri Mühendisliği, Üretim Yönetimi, Kalite Kontrol, Organizasyon Planlaması ve Bilgisayarların Endüstrideki Uygulamaları konularında ulusal ve uluslararası araştırma ve yayınları mevcuttur. Prof. Dr. Ataç Soysal ülkemiz sanayi kuruluşlarında çok sayıda uygulamalı araştırmalar yürütmüş ve çeşitli seviyelerde danışmanlıklar da yapmıştır.

Yöneylem Araştırması Derneği Hizmet Ödülü sahibi olan Prof. Dr. Ataç Soysal 1 Eylül 2004 – 31 Ağustos 2009 tarihleri arasında Doğuş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürütmüş olup halen Rektör Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Doğuş Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde okutmakta olduğu çeşitli derslerin yanı sıra İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde 2012 – 2013 akademik yılı güz yarıyılı sonuna kadar doktora ve yüksek lisans düzeyinde ders vermeye devam etmiş ve İTÜ’den 50 yıl sürekli ders veren hoca olarak ödül almıştır.

Üniversite İkincisi, Sanat Tasarım Fakültesi Birincisi, Grafik Bölüm Birincisi Münevver Sevim!

münevver rektör bey alkışlarken

Üniversite İkincisi, Sanat Tasarım Fakültesi Birincisi, Grafik Bölüm Birincisi Münevver Sevim!

Fakültemiz Grafik Bölümü birincisi Münevver Sevim 3.90 not ortalaması ile rekor kırdı! 3.90 ile Üniversite İkincisi, Sanat Tasarım Fakültesi Birincisi, ve Grafik Bölüm Birincisi olarak büyük bir başarı kaydetti.  Derslerinde gösterdiği azim, sebat, başarı ve yaratıcılığı ile en ön sırada 2016 mezunları arasında yer alan Münevver Sevim pek çok yarışmaya, çalıştaya ve sergiye katıldı. Kendisini kutluyor, yaptığımız röportajı bilginize sunuyoruz.münevver sevim konuşurkenmünevver arkadaşyanışya

Doğuş Üniversitesini tercih nedeniniz nedir ?

Doğuş Üniversitesi öncelikli olarak tercih listemde yer alıyordu diyemiyeceğim ama  Meslek Yüksek Okulu’ndan bir hocamızın babama tavsiyesi üzerine okulu gelip görmeye karar verdim. Özellikle Irmak Akçadoğan hocamızın konuşmaları, güleryüzü ve samimiyeti beni çok etkiledi. Çizim Sınavına girdim ve Grafik Bölümüne tam burslu olarak kabul edildim.. Şimdi dönüp baktığımda iyi ki tercih etmişim ve iyi ki böylesine güzel hocalarla tanışma, onlardan ders alma şansını yakalamışım diyorum..

2) Eğitim hakkındaki düşünceleriniz ?münevver mezuniyet

Özellikle bölüm derslerinde hocalarımızın özverili çalışmaları, eğitmek, bilgilerini paylaşmak adına hiç bıkmadan usanmadan çabalamaları inanılmaz bir sabrın örneği. Farklı bölümlerden aldığım dersler ve hocaları için de aynı şeyi rahatlıkla söyleyebilirim. Bu anlamda çok değerli insanlardan oldukça değerli bilgiler edinebilmek mümkün. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum…

 3) Doğuş Üniversitesi’nde yer alan Akademik Kadroyu Nasıl Değerlendirirsiniz ?

Grafik Bölümü’nde Bölüm Başkanımız Sn Nazan Erkmen başta olmak üzere, Bölüm Bşk.Yrd. ve aynı zamanda danışmanım Sn Irmak Akçadoğan, Fontların aşığı olan Sn. Abdullah Taşcı ve güler yüzü, samimi ve sıcak davranışlarıyla Sn Ezgi Karaata, Sn Duygu Beykal’a özellikle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ruhu şad olsun Selçuk Hocamı her zaman sevgi ve saygı ile anıyorum. Yeri doldurulamaz, son derece bilgili, fedakar ve öğretirken hiç yorulmayan bir hocamızdı. Hocalarımızın derste veya ders dışında öğrencileriyle olan ilişkilerinde her zaman güler yüzlü olmaları onları sevmeniz, saygı duymanız ve derslerine severek girmeniz  kaçınılmaz ve hatta tam da bu sebepten başarısız olmanız mümkün değildir. Eğer ki onlarla ilişkilerim bu denli saygı ve sevgi temeline dayalı olmamış olsaydı başarılı olmam mümkün değildi. Hepsini ayrı ayrı çok seviyorum..

4) Üniversitede geçirdiğiniz yıllar içerisinde en çok neyi özleyeceksiniz ? 

Eğitim hayatım boyunca en çok değerli hocalarımın güler yüzünü özleyeceğimi tüm samimiyetimle söyleyebilirim.. Ümit ediyorum ki eğitim hayatımın devamında onlar kadar olmasa da yine de böylesine güzel insanlarla karşılaşabileyim.

5) Başarılı bir mezun olarak kariyerinize başlamak için kendinizi hazır hissediyor musunuz ?

Biraz çekingen olmakla beraber başladığım her işte başarılı olacağım konusunda kendime olan güvenim tam. Çünkü biliyorum ki azimli, kararlı ve hedefine ulaşma adına her türlü sıkıntıyı göğüsleyebilecek bir yapım var. Azim ve kararlılık başladığınız işi bitirmek adına yolun yarısını kat etmiş olmak demektir.

 6)Kariyer planınızda bir sonraki adım ne olacaktır ?

Eğitim hayatıma yüksek lisansla devam etmek sonrasında inşallah nasip olursa hocalarım kadar olmasa da yine de onlara layık, onlar gibi ardından böylesine güzel sözler söylettiren bir eğitimci olmak. Şimdilik hedefim bu..

 7)  Eğitim süresi içerisinde kazanmış olduğunuz ödüller varsa yapıtlarınızın bir görseli, hangi kurumdan aldığınız, yılı, eserin adı, teknik, boyut, ödül dereceniz ?

Aslında önceliğimi her zaman derslerime ve okulumu başarılı bir şekilde bitirmeye verdiğim için bu konuda fazla bir şey yaptığımı söyleyemiyorum.. Fakat katıldığım bazı çalışmalar oldu.

2014- Çocuk Evlilikleri Afiş Çalışması (sergilenmeye layık görüldü)

2014- Hayvanları Destekleme ve Koruma- Can Dostumuz Kediler sergisi

2014- Symbiosis- Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği – Uluslararası Turnalar Yok Olmasın Sergisi (ortak çalışma)

2014- İKSV Tasarım Bienali Sergisi(ortak çalışma)

2014- Poster for Tomorrow Uluslararası Emek- Çalışma Hakkı afiş Yarışması (4302 afiş arasında ilk 100)

2015- Doğuş Üniversitesi Kurumsal spor Giysileri Tasarımı (bireysel çalışma-katılım)münevver ve ailesi

 8) Gelecek projelerinizden söz edebilir misiniz ?

Mesleğimde ve bu alandaki eğitimcilik kariyerimde başarılı olmak birinci hedefim. Yapacağım çalışmalar da bununla bağlantılı olacağından şimdilik pek fazla bir şey söylemem mümkün değil. Sanırım iyi bir kariyer sahibi olmam durumunda yapmak isteyeceğim en önemli çalışma sokaklardaki bu tabela- reklam ve anlamsız logo kirliliği konusunda bir çalışma başlatmak olacaktır. Ülkemizde bu anlamda ciddi bir kirlilik söz konusu ve bu alanda bir çalışma başlatmak bunu kurumlara ve hatta mahalle aralarındaki işletme ve küçük esnaflara dahi benimsetmek, sanıyorum çevresel anlamda da bizleri büyük bir karmaşadan kurtarmaya yardımcı olacaktır. Çok zor bir istek ama bizler istersek başaramayacağımız bir şey değil.

Münevver SEVİM’in özgeçmişi

1984’de  Erzurum’da doğdu. İlkokulu Sarıyer Dumlupınar İ.Okulun’da bitirdi.  Sınavla kabul edildiği  orta okulu Sarıyer İ.H.Lisesinde tamamladı. Orta okul döneminde katıldığı bazı resim yarışmalarında dereceler aldı(Çanakkale Savaşı- Birincilik, Sarıyer Çevre Konulu Resim yarışması Üçüncülük, Kurtuluş Savaşı -Birincilik, okul içi yarışmalar vs..) Lise eğitimime yine aynı okulda devam etti.  2010 yılında A.Ö.Lisesine kaydoldu ve 2012 Ocak ayında  mezun oldu.   2010 Nisan ayında yapılan Üniversite sınavlarına girdi. LYS sınavından iyi bir puan almış olmasına  rağmen tercih yapmayarak Yetenek sınavlarına girmeye karar verdi. Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Grafik Bölümünü tam burslu olarak kazandı ve 2012-2013 akademik eğitim döneminde başladığım okulunu 3,5 yılda Okul İkinciliği ve Fakülte Birinciliğiyle tamamladı…

 Çok teşekkür ediyor, gelecekte başarılar diliyoruz. Sevgiler

2015-2016 Akademik Yılı Mezunları Bölüm Birincileri- İç Mimarlık Bölüm Birincisi Hayriye Pınar

İÇM Dereceler

Fakültemiz bölümlerini birincilikle bitiren öğrencilerimizle röportaj yapıyoruz.  İlk olarak İç Mimarlık Bölüm birincisi Hayriye Pınar ile başlıyoruz. Değerli öğrencimiz 377 not ortalaması ile mezun oldu. İkincilik derecesini Nigar Şenozan, 3ncülük derecesini Ferhat Dural aldılar.Röportajımıza sorularımızla  başlıyoruz:

1)Doğuş Üniversitesini tercih nedeninizi sorabilirmiyiz ?

Tercih sebeplerimden en önemlisi, Doğuş Üniversitesi’nin  iç mimarlık mesleğinin gerektirdiği güncel akademik bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırma amacını en öncelikli sıraya koymasıydı.Akademik kadronun kariyeri diğer bir önemli tercih sebebimdi.

Doğuş Üniversitesinden mezun olanların iş hayatındaki başarıları, bu üniversitenin bana katacağı değerleri algılamamda önemli etken oldu.

 

pınar kepli

Eğitim Hakkındaki düşünceleriniz ?

Tasarım okullarında en önemli unsurlardan biri karşılıklı etkileşimdir. Doğuş Üniversitesinde öğrenim gördüğüm her an, hocalarımın desteğini, tıpkı aile üyelerimin ki gibi, yanımda hissettim. Aklıma takılan her konuyu sorabileceğim

yetkinlikte hocalarım vardı ve asla usanmadan, bıkmadan bana yardımcı oldular. Hepsine teker teker teşekkür ediyorum.

Biliyorum ki profesyonel iş hayatımda, karşılaşacağım bir zorlukta, yine aynı özveriyle bana yardımcı olacaklardır. Bu duygu bile kendime öz güvenimi arttırıyor ve rekabetçi bir ortamda diğerlerinden daha önde olmamı sağlıyor

hayriye 2

3) Doğuş Üniversitesindeki akademik kadroyu nasıl değerlendirirsiniz.

Akademik kadro belki benim için çok robotik bir tanım; tüm hocalarım bana, gerçekten, bilginin,

tecrübenin gücünü hissettirdi. İdeallerin peşinde koşarken, nasıl rasyonel olunacağını da öğrettiler.

En büyük şansımızın ve olanağımızın Doğuş Üniversitesindeki hocalar olduğunu söylesem

doğru olur. Bilime ve bilgiye önem veren, aynı zamanda piyasa koşullarını çok iyi değerlendiren, güncellikten kopmamış bir düşünce yapısıyla bize bilgilerini aktardılar.

4)Üniversitede geçirdiğiniz yıllar içerisinde en çok neyi özleyeceksiniz ?

Önce hiçbir şeyi özlemeyeceğimi düşünmüştüm. Kep töreninden sonra, okulun bittiğini iyice hissettim.Hâlâ, her gün okul maillerine giriyorum…Sanırım her şeyi özlüyorum. En çok da, Umut Hoca’nın “Hadi Hayriye, göreyim seni” cümlesini özlüyorum ve özleyeceğim.

5) Başarılı bir mezun olarak kariyerinize başlamak için kendinizi hazır hissediyor musunuz ?

Üniversitede öncelikli öğretilerden biri de planlama idi. Kariyer hedeflerinin de planlandığında,nasıl başarıya ulaşacağını örnekleriyle “Kişisel Gelişim Seminerleri” kapsamında gördük. Elbette hazırım.Ayrıca, hocalarım hariç, Doğuş Üniversitesi Mütevelli Heyetinin, benim gibi öğrencilerine, profesyonel alanda destek olacağını

biliyorum.

(Fotoğraf: Selami Gürel ve Yrd.Doç. Umut Tuğlu Karslı)

hayriye pinar CÜBBELİ

6)Kariyer planınızda bir sonraki adım ne olacaktır ?

Kendi iç mimarlık ofisimi kurdum. Markam da “HePe Design InteriorS” www.hepedesign.com (High End Professional Design Experience). Turizm yapıları benim ağırlıkta çalışma yapmak istediğim alan. Ayrıca yüksek lisans eğitimimi de tamamlamayı hedefliyorum.

7)Eğitim süresi içerisinde aldığınız ödüller varsa öğrenebilir miyiz ?

Bugüne kadar okul çalışmalarımla ilgili bir ödül almadım. Ama çalışmalarım okul sergilerinde yer aldı.İç mimarlık kulübü çerçevesinde düzenlediğimiz çok faydalı etkinlikler de oldu.

.

8) Gelecek projelerinizden söz edebilir misiniz ?

Hayallerimin peşinde gitmek beni çok mutlu ediyor. Biliyorum ki, bunun için çok çalışmak gerek. Başarı tesadüf ise,sürekliliği olmuyor; sürekli ise de tesadüf değil. Akıl, yeteneği değerlendirmek ve azim benim başarı anahtar kelimelerim.

p hayriye 3proje butik otel tematik oda bizans
hayriye 4sinan_kafadar_hayriye_pinar_ic_mimarlik_grubuEndüstri Ürünleri ünlü Tasarımcı Sayın Sinan Kafadar, öğretim üyeleri ve  öğrenciler

.

Değerli bölüm birincimize bol şans; mutluluklar ve başarılar

GRAFİK BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİMİZ BİRGÜL HAŞIL’IN BAŞARISI

Grafik Bölümünün yetenekli öğrencisi BİRGÜL HAŞIL Ankara kalkınma Ajansı Afiş  Yarışması’nda  3ncülük ödülü aldı.

birgül haşıl fütoğraf

Değerli öğrencimizin  ödül kazanan tasarımı “Ankara”  Afişini 50 x 70 boyutlarında dijital teknik ile tasarladı.  Sevgili öğrencimizi kutlar, Nice başarılar dileriz!

birgül haşıl