Aylık arşivler: Ocak 2016

ANİMASYON VE GÖRSEL EFEKT PANELİ

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında bu hafta medya sektöründe 3D artist ikizleri olarak tanınan Hasan ve Hüseyin Karaaslan’ı “Animasyon ve Görsel Efekt” konulu panelde konuk etti.

Doğuş Üniversitesi Gözaçan Kültür Merkezi’nde; Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün’ün koordinatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Animasyon dersleri veren Öğretim Görevlisi Ersin Kozan moderatörlük yaptı.

Panelde, Animasyon ve Görsel Efekt hakkında öğrencilere kapsamlı bilgiler verildi, Görsel Efekt ve Animasyon teknikleri kullanılarak hazırlanan kısa filmler gösterildi.

Pixel House şirketinde çalışan, Fetih 1453 filminin Animasyonlarını hazırlayan Hasan Karaaslan ve Hüseyin Karaaslan da Animasyon Teknikleri, Animasyon sektörünün geleceği hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen panel sonunda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün, katılımcılara Doğuş Üniversitesi adına teşekkür belgelerini takdim etti.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

Fotoğraf: Mehmet Can YÜKSEL

IMG_7339

1453 FETİH İSTANBUL FİLMİNİN GÖRSEL EFEKT TASARIMCILARI İKİZ KARDEŞLER ÜNİVERSİTEMİZDE…

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün “Animasyon ve Görsel Efekt Paneli “ öğrencilerimizi PİXEL HOUSE STUDIO ‘dan canlandırma dünyasının ikizleri , 3D artist Hasan ve Hüseyin Karaaslan ile yönetmen Ersin Kozan’ı bir araya getirdi

IMG_7328 Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarımı Bölümü , Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında 9 Aralık 2015 tarihinde Türkiye’deki animasyonun gelişimini anlamak ve geleceğini tartışmak üzere “Animasyon ve Görsel Efekt” konulu bir panel düzenlemiştir.
Panele PİXEL HOUSE STUDIO ‘dan canlandırma dünyasının ikizleri olarak tanınan 3D artist Hasan ve Hüseyin Karaaslan ile görsel iletişim bölümü öğretim görevlisi, yönetmen Ersin Kozan konuşmacı olarak katılmıştır.
Üniversitemizin tüm öğrencilerine açık olan panel’de “Animasyon’un Görsel Tarihi” konulu bir film izlenmiş, ardından panele geçilmiştir.

1.BAK Akademi Ödülleri’nde “Secret Memories” filmi ile “En iyi Animatör” ödülünü alan, yönetmen Ersin Kozan canlandırma yapım teknikleri ve yeni teknolojiler hakkında bilgi vermiştir. Gündelik hayatın içinde kullanılan fizik kurallarının animasyon yapımında kullanılan fizik kurallarını anlamamız ve o hareketleri kavramlaştırmamızda rol oynayan en önemli temel prensip olduğunu anlatmıştır.
Hasan ve Hüseyin Karaaslan kardeşler Türkiye’deki animasyonun gelişimi hakkında bilgi vermiş, 1453 Fetih İstanbul, Payitaht filmlerinin canlandırma çalışmaları ve uygulamalarındaki deneyimlerini anlatmışlardır.
Filmlerde kullanılan Görsel Efekt ve Animasyon teknikleri; ve Secret Memories filmi öğrencilerimiz tarafından yoğun ilgiyle izlenmiştir.

Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen panel sonunda Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Funda Savaş Gün, katılımcılara Doğuş Üniversitesi adına teşekkür belgelerini takdim etti.

Animasyon Hollywood Yapımlarının Görsel Efekt Süpervisörü Coşku Özdemir’le Söyleşi

Avatar, Buz Devri 2, Transformers 2, Karayip Korsanlari 3, Madagascar 2 gibi 10’un üzerinde Hollywood yapımının görsel efektlerinde çalışan Çoşku Özdemir, Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarımı Bölümü, Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında 16 Aralık 2015 tarihinde konuğumuz oldu.

IMG_7421Lucasfilm (Industrial Light & Magic), PDI/Dreamworks Animation, ve Blue Sky Studios/20th Century Fox gibi dünyanın ve Hollywood’un en başarılı işlerine imza atmış şirketlerinde 7 harika Türk’ten biri olarak Görsel Efekt Süpervisörü olarak çalışan Çosku Özdemir İstanbul’da görsel efekt ve animasyon üretimi yapan Robotika Films firmasının kurucusudur.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün düzenlediği ve öğretim görevlisi, yönetmen Ersin Kozan’ın moderatörlüğünü yaptığı “ Sinema ve Animasyon” konulu söyleşi’de Çoşku Özer, animasyon yapımının sahip olduğu fiziksel zorluğun yanında güçlü bir zihinsel zorlukta taşıdığını söylemiş ve animasyonda sonuç alma süresinin uzunluğuna dikkat çekmiştir.

Avatar Filminin yapımının 4 yıl sürdüğünü ve yapımına destek verdikleri savaş sahneleri için, örneğin sadece 20 dakikalık bir bölümün hazırlığının 6 ay sürdüğünü anlatmıştır.
Bilgisayar teknolojilerinin hızıyla animasyonda istenilen işlerin yapılmasını mümkün kıldığını, son 5-6 yıldır daha çok oyun sektöründe anime kullanımının dikkat çektiğini ve bilgisayar oyunları içinde en iyi bilinen firmalarında da Türk Firmaları olduğunu belirtmiştir..
Türkiye’de ve Hollywood da kullanılan animasyon teknikleri, animasyonun sinemadaki önemi ve geleceği konularında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Avatar, Buz Devri, Karaib Korsanları gibi Hollywood da çekilen diğer filmlerde kendisinin yapmış olduğu animasyonları içeren video’ları paylaştı..
Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ
Fotoğraf: Mehmet Can YÜKSEL

GRAFİK BÖLÜMÜ 4. SINIF ÖĞRENCİMİZ AYŞE URAL’IN RESİMLEDİĞİ KİTAP BASILDI!!

Edith Nesbit tarafından yazılan Kedi Köpek Hikayeleri kitabı Grafik Bölümü son sınıf öğrencimiz Sayın Ayşe Ural tarafından resimlendi!! Tüm öğretim üyelerini son derece mutlu eden bu kitabı ve sevgili öğrencimizin değerli çalışmalarını içtenlikle kutlar, nice kitaplar resimlemesini dileriz.

Kitap  71 sayfa,  içerisinde 15’e yakın renkli   illüstrasyon bulunuyor. Kitap Şule Yayınları tarafından basıldı.

kedirgb

karıştırıcı kedi

dokuz canson

SANAT VE TASARIM EĞİTİMİ DERSİ ÖĞRENCİLERİ YENİ YILA ÇOCUKLARI SEVİNDİREREK GİRDİLER

Prof. Nazan Erkmen Sanat ve Tasarım Eğitimi 3 ve 4ncü grup öğrencileri son derslerini “Yeni Yılda Çocuklara Armağan” Sosyal Sorumluluk projesini gerçekleştirerek girdiler.  Son derslerini çocuklar için oyuncak hayvan ve bebekler tasarlayarak gerçekleştiren TAS 107 öğrencileri, onaylanan tasarımlarını seçtikleri malzemelerle gerçekleştirdiler. 2 – 4 yaş arası çocuklara armağan etmek için tasarladıkları oyuncakları Mevhibe İnönü Yuvasına götürdüler. Kadıköy Belediyesi işbirliği ile gerçekleşen proje Başkan Yardımcısı Sayın Ülkü Koçar  ve yuva eğitmenleri tarafından  mutlulukla karşılandı.  Sayın Ülkü Koçar armağan gününe bizzat katıldı.  Daha sonra TAS 107 öğrencileri Onkoloji Bölümünde tedavi olan çocukları eğitmenleri Nazan Erkmen ile birlikte  ziyaret ettiler, armağanlarını sundular.

image004

İTALYA L’AQUILA GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ-SANATÇI NAZAN ERKMEN TARAFINDAN RESİMLENEN KIZ KULESİ EFSANESİNİ DEKOR OLARAK UYGULAYACAK

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Prof. Nazan Erkmen, İtalya,  L’Aquila Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi  Dekanı Prof. Marco Brandizzi tarafından, Kız Kulesi Efsanesinin dekorlarını L’Aquila  Güzel Sanatlar Fakültesi’nde   sahneye uygulamaya davet edildi. Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyeleri tarafından senaryosu yazılan, müziği yeniden yapılandırılan ve sahneye konulacak olan  “ Kız Kulesi Efsanesi”    eserinde  sanatçı-öğretim üyesi Nazan Erkmen tarafından resimlenen efsanenin illüstrasyonları sahne dekoru olarak gerçekleştirilecek. Üç boyutlu olarak gerçekleştirilecek sahne dekorları için efsanenin tümü sanatçı tarafından resimlenecek ve ayrıca   resimlenmiş  kitap olarak  yayımlanacak.

uskudar 

Acıbadem Doğa Koleji Anaokulu Öğrencileri Fakültemizi Ziyaret Etti.

Acıbadem Doğa Koleji, Anaokulu Öğrencileri  Fakültemizi ziyaret etti. Minik öğrencilerin Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin maket çalışmaları oldukça ilgilerini çekti. Yrd. Doç. Mustafa Bülbül hoca ile keyifli fotoğraf çekimleri gerçekleştiren öğrenciler fakültemize keyifli anlar yaşattılar.

IMG_8717 IMG_8713