Aylık arşivler: Ekim 2015

Grafik Bölüm Başkanı Prof. Nazan Erkmen Uluslararası Bratislava İllüstrasyon Bienaline Türkiye’yi Temsilen Jüri Üyesi Olarak Katıldı, Uluslarası Sempozyumda “Türk İllüstrasyon Sanatı Tarihçesi” Konferansını Verdi

Untitled

Sanat alanında en önemli bienallerden biri olan BIBIANA   Bratislava İllüstrasyon Bienali  bu yıl 50nci yılını kutladı. Dünya illüstrasyon sanatçıları tarafından çocuklar için resimlenen kitaplara ödül vermek üzere  Uluslararası Bratislava İllüstrasyon Bienali jüri çalışmaları  29 Ağustos 2015 tarihinde başladı. 11 Eylül 2015  tarihine kadar devam etti.  Jüri başkanı 2014 Hans Christian Andersen Ödülünü alan, en az 100 kitap resimleyen, pek çok ödülü olan Brezilyalı sanatçı Roger Mello idi. Uluslararası BIB Başkanlığı, bu yıl her ülkeden gönderilen pek çok aday arasından, yaptıkları inceleme sonunda  jüri üyesi olarak   Rusya’dan 2003 yılında “Ülkenin en önemli sanatçısı” seçilen  ünlü illüstratör Anastasia Arkhipova,İsveç’den İsveç IBBY üyesi, illüstratör, yayıncı Helena Bergendahl, Slovakia’dan, yüzlerce ödüle sahip,  ülkenin en önemli sanatçılarından biri olan Karol Felix, Büyük  Britanya’dan  Worcester üniversitesi İllüstrasyon dersi öğretim üyesi , illüstratör Piet Grobler, İspanya’dan öğretmen ve  IBBY üyesi  Maria Jesus Gil, Gana’dan Buruni  ve İsveç üniversitesi mezunu çocuklar için Ruanda’dan bir merkez oluşturan Agnes Gyr,Japonya’dan  BUNKO (ÇOCUK KÜTÜPHANELERİ MERKEZİ) ni kuran , Chihiro Art Müzesi direktörü Yukiko Hiromatsu, Brezilya’dan   2014 yılı  Bienalde Grand Prix Ödülü  alan Brezilya’lı   sanatçı  Roger Mello, , İsviçre’den geçen yıl  Altın Elma ödülünü alan Nina Wehrle , Çek Cumhuriyetinden  grafik ve STV bölümü mezunu   Frantisek Skala’yı ve Türkiye’den Nazan Erkmen’i seçmiş bulunuyor.

Uluslararası Sempozyum
5 Eylül 2015 tarihinde  başlayan  sempozyum 11 Eylül 2015’e kadar devam etti. Düzenlenen uluslararası Sempozyuma  Slovakya’dan İveta Gal Drzewiecka  “BIB tarafından Bir Resimli Kitapta Aranan Özellikler”, yine Danimarka’dan Steffen Larsen  “Resimli Çocuk Kitaplarında 67’lerin Ruhu” ve yine Danimarka’dan Kirsten Bystrup  “Geçen 50 yıl içerisinde Bratislava Biennali’nin Resimli Çocuk Kitapları üzerindeki Etkisi”, Yunanistan’dan Mary Kritikou  “BIB’nin 50. Yıldönümü ve Yunanistan’dan katılımlar” başlıklı konferansları ile katıldılar. Nazan Erkmen  “Türk İllüstrasyon Sanatının Tarihi” başlığı ile verdiği konferansta,  Uygur Türklerinden başlayarak, Osmanlı dönemi yazmaları, İslam kaligrafisi, 13. yy minyatürleri, Abbasi Dönemi  Selçuklu dönemi  eserleri, Makamat, Kelile ile Dimne, kitab elm-Hasaiş , Varaka ile Gülşah,  Fatih dönemi minyatürleri, Kanuni dönemi minyatürleri Türk minyatürleri ve kitap resimleme sanatının özellikleri, Siyer-i Nebi, Büyük Önder Mustafa Kemal ve devrimleri, Latin harfinin ilanı ile kitap okuma oranındaki büyük artış ile birlikte Ercüment Kalmık, Mustafa Aslıer, Nuri Abaç, Nevzat Akoral, Abidin Dino, Mürşide İçmeli, Adnan Turani gibi Cumhuriyet dönemi  dev sanatçıların çocuk kitabı resimleme özellikleri görselleri ile dinleyicilere tanıttı. Konferans Günümüz illüstrasyon sanatı anlayışından ve sanatçılarından da örneklerle sona erdi. Konferans metni önümüzdeki yıl BIB tarafından basılacak katalogda yer alacak.

Untitled2Untitled3

Grafik Bölümü Işık Üniversitesi’nde Gerçekleştirilen “Poster4Tomorrow” Etkinliğine Katıldı – “Emek Hakkı” Afiş Sergisini Topluma Tanıttı

Untitled

Unesco, AB, Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları Kuruluşu tarafından desteklenen, Bağımsız ve kar gütmeyen toplumsal bir organizasyon olarak tanınan “Poster4Tomorrow” güzel sanatlar fakülteleri öğretim üyeleri ve öğrencileri ile birlikte “İnsan Hakları” çalıştayını gerçekleştirdi. Açılışı bir panel ile başlatan Işık Üniversitesi çalıştaya katılan öğrencilere kadın – erkek eşitliği ile ilgili dünya çapında yer alan problemleri açıkladı. Panelde yer alan konuşmacılar Poster4Tomorrow Kurumu Başkanı Herve Matine dünya ölçeğinde kadın problemlerini tanıtırken, Grafik Bölüm Başkanı Prof. Nazan Erkmen Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünyada ilk kez Türk Kadına bahşedilen haklardan söz etti ve kadın hakları ile ilgili sorunları istatistikleri ile açıkladı. Kadın-Erkek eşitliği ve tasarım konusunda Grafik Tasarımcı Rauf Kösemen açıklamalar yaptı, genç tasarımcılara ipuçları verdi. Çalıştaya Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü 4ncü sınıf öğrencisi Mehmet Işık katıldı. Çalıştayın konusu “Cinsiyet Eşitliği” idi. Çalıştaya evsahipliğini Işık Üniversitesi yaptı. Çalıştaya Sakarya Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Maltepe, Beykent, Gazi Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi öğrencileri katıldılar.   Katalog iki ay içerisinde basılacak ve poster4tomorrow sitesinde yer alacaktır.

Etkinliklerin bir parçası olan “Emek Hakkı” Afiş Sergisi 29 Eylül 2015 tarihinde Doğuş Üniversitesi 4. Blok Fuaye alanında izleyiciler ile buluşmuştur. Sergi 30 Ekim 2015 tarihine kadar gezilebilir.

4 2 1

pft_turkish IMG_8005 IMG_7997 IMG_8009 IMG_8020