Günlük arşivler: 29 Aralık 2014

YENİ YILA GİRERKEN  “FANTASTİK MASKELER” YARIŞMASI İLGİ İLE İZLENDİ. YARIŞMA KAZANAN ÖĞRENCİLERİ ÜNLÜ SANATÇILAR ÖDÜLLENDİRDİ

DI0A3239

Fakültemiz tarafından her yıl geleneksel olarak Yeni Yıla girerken öğrencilerimizin kendi aralarında eğlenmelerini sağlamak amacı ile düzenlediği 5 nci Tasarım Yarışmasında öğrenciler tarafından sunulan  birbirinden ilginç maskeler izleyenleri büyüledi.  Doğuş Üniversitesinin  ve fakültemizin çeşitli bölümlerinden katılan 56 öğrenci yaratıcılıklarını “Fantastik Maskeler” yarışmasında ispatladılar; ilginç tasarımlarını izleyenlere sundular. Ülkemizin en önemli sanatçıları arasında yer alan Prof. Dr. Fevzi Karakoç, Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Prof. Süleyman Saim  Tekcan  ve fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen eserlerini ödül olarak bağışladılar. Öğrencilerin düş güçlerini kullanarak ortaya koydukları birbirinden ilginç tasarımlar öğrenciler ve izleyiciler tarafından hayranlıkla izlendi.

Bu yarışma için 5 eşit ödül konuldu.   Yarışmaya 56 öğrenci katıldı.Yarışmada ödül alan öğrenciler Grafik Bölümü öğrencisi Birgül Haşıl, Nurila Gengönül ve Dilara Veis, Görsel İletişim Tasarımı  Bölümü öğrencisi Ali Rıza Sergen , İç Mimarlık Bölümü öğrencisi Rümeysa Kesici ilginç tasarımları ile  ödül olarak ünlü sanatçıların eserlerine sahip oldular. Fakültemize eserlerini bağışlayan ülkemiz sanatçıları arasında en üst sıralarda  yer alan değerli sanatçıları bizleri onurlandırdıkları ve eşsiz eserlerini öğrencilerimize bağışladıkları için içtenlikle teşekkür ederiz. Sayın Fevzi Karakoç, Sayın Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve Sayın Süleyman Sami Tekcan’ın çok kısa özgeçmişlerini  aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

DI0A3125

Birgül Haşıl Grafik Bölümü

DI0A3067

Dilara Veis  (Grafik Bölümü)

DI0A3128

Rümeysa Kesici (İç Mimarlık)

DI0A3093

Nurilla Gengönül ( Grafik Bölümü)

FEVZİ KARAKOÇ

1947 yılında Çankırı’da doğan Fevzi Karakoç, 1968-72 yılları arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda okudu. 1974 yılında aynı kuruma asistan olarak katılan sanatçı, 1979 yılında Salzburg Yaz Akademisi’nde ünlü sanatçılarla birlikte tamamladığı litografileri ile Salzburg Şehir Ödülü’nü aldı. 1983 yılında Özgün Baskı resim dalında Sanatta Yeterlilik alan Prof. Karakoç, 1986 yılında Doçent, 1993 yılında Profesör oldu. Prof. Mustafa Aslıer’in asistanı olarak göreve başlayan ünlü sanatçı,  uzun yıllar Marmara üniversitesi Grafik Bölüm  Başkanlığını  üstlendi. Şu anda Yeditepe Üniversitesi,Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Araştırmalarını yıllar boyu düşünsel bir temel üzerine oturtmaya çalışan Karakoç özgün baskı ve yağlıboya eserleri ile tanınmaktadır.  Tarihimizi “at” figürleri ile betimleyen sanatçının,  son resimlerinde figürsel  ve fırça hareketlerinin karşısında düz durağan zeminlerle, yer yer selvilerin, kayalıkların ve tepelerin yer aldığı İstanbul ve Anadolu’nun renklerini taşıyan doğa manzaraları ile bir denge oluşturmaya çalıştığını izliyoruz.  Sanatçı,devamlı olarak  taze kalmanın ve resmin gizem dolu etki alanına kendini kaptırmanın sonucu, çalışmalarında devamlı bir arayış içindedir. Bu arayışlardan en önemlisi olarak da ışığa ilişkin olan özelliğini  vurgulayabiliriz. Fevzi Karakoç’un resim serüvenini izleyen sanatseverler onun sergilerini izlerken çağdaş, avangart olmak için belli formülleri kullanmak yerine, kendi değerlerimizden çıkışlar yaparak da evrensel olunabileceğine inanan kararlı bir sanatçının eserlerini görerek güvenlerini tazelemektedir.

DI0A3198

SÜLEYMAN SAİM TEKCAN

Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ülkemizin en tanınmış sanatçılarından biridir. 1940’da Trabzon’da doğdu.1960-1961’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden mezun oldu. 1963’de  Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden lisans diploması aldı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Resim Bölümünden lisans ve Mimar Sinan Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı.  1964-1965’de Işık Lisesi Müdür Yardımcısı,1968-1975 arasında Atatürk Eğitim Fakültesi’ndeöğretim görevlisi olarak görev yaptı.1970-1971’de Almanya’da baskı eğitimi üzerine araştırmalar yaptı.1975’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi olarak görev aldı.1985’de  Profesör oldu ve aynı yıl Grafik Sanat Dalı Başkanlığı görevine atandı.1987’de Yugoslavya’da Sarajevo Sanat Akademisi’nde iki ay süresince  özgün baskı semineri verdi.1991’de Ankara’da Bilkent üniversitesi’nde Özgün Baskı Semineri çalışmalarını düzenledi.  1991 Almanya’da, Bonn’da “Türk Grafik Sanatı’nda 12 Sanatçı ve Çağdaş Türk Resmi’nden Bir Kesit” başlıklı iki önemli konferans verdi. 1994-1995 Mimar Sinan Üniversitesi Dekanlık görevini, Grafik Bölümü Başkanlığı ile beraber yürüttü. 1996’da  Büyükada’da eğitime başlayan Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kurdu ve ilk eğitim yılı süresince Dekanlık görevini yürüttü. 2006 İMOGA-İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’ni kurdu. Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. 2007 Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanlığını yaptı.

DI0A3230

GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU

Ünlü sanatçı Ordu (Mesudiye’de) doğdu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (Devlet Tatbiki Guzel.San.Yük.Okulu), Grafik Bölümü’nden 1979 yılında mezun oldu,1980 yılında Temel Sanat eğitimi asistanı oldu, 1992 yılında Grafik Tasarım alanında “Sanatta Yeterlik”  derecesini  aldı.  2006 yılından bu yana Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktaıdr. Çalışmalarını Moda, İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir. Çalışmaları Türkiye dışında on beş ayrı ülkede  çeşitli sanat ve aktüel yayınlarda Türkiye’yi temsil etmiştir.Dünyanın en önemli dergilerinden The New Yorker’a yedi defa Forbes dergisine bir kez kapak yapmış, New York Times Op-Ed sayfasına ve Book Review ekine, Discovery Magazin, The Atlantic Monthly gibi bir çok dergide çalışmaları yayınlanmıştır. Unicef iki adet calışmaşını kartpostal olarak yayınlamış (üçyüzbin adet) ve tüm dünyada satışa sunmuştur. Biri New York’ ta olmak üzere on dokuz kişisel sergi açmış, çok sayıda ulusal ve uluslararası grup sergilerine katılmış, uluslararası ve ulusal çok sayıda jüri üyeliği yapmıştır. 24 adet uluslararası, olmak üzere 71 adet ödül alan Ekşioğlu,(1997 Sedat Simavi Plastik Sanatlar Ödülünün de sahibidir). Emrah Yücel, 2006 yılında 43. Antalya Film Festivali için yaptığı afiş tasarımını Gürbüz Doğan’nın  ”Sanatçı kişiliğine duyduğu saygıdan ötürü Gürbüz Doğan Ekşioğlu’na ithaf etmiştir.  Gama Holding kuruluşunun 50. yılı nedeniyle yayınladığı ”Türkiye’ye Enerji Verenler”kitabında” 1923’ten 2010 yılını içeren  süreç içinden seçtiği sınırlı sayıdaki kişiler arasında Gürbüz Doğan Ekşioğlu’na da yer verilmiştir.

Sanatçılara teşekkür ediyor, saygı ile selamlıyoruz.

DI0A3176