Günlük arşivler: 19 Aralık 2014

SEVGİLİ SELÇUK HOCAMIZI KAYBETTİK

_MG_8824

ÇOK ACI KAYBIMIZ 

DEĞERLİ SANATÇI SELÇUK HOCAMIZ ARAMIZDAN AYRILDI

Atatürk’ün devrimlerine gönülden inanan; onun yolunda nice başarılı  sanatçı  öğrenciler yetiştirmiş olan  müstesna sanatçı- öğretim üyesi ; Mustafa Kemal  Derneğinin seçkin üyesi, Ailesine kol kanat geren çok değerli bir baba ve eş, emekli sanatçı dostlarımızın her zaman hatırlayacakları sevgili öğretmenleri,   Dekanlığın  ve  fakültemizin   en içten dostu olarak kurumun her zaman yanında olan, tüm çalışmalarına gönülden ve içtenlikle destek veren  müstesna bir insanı, yeri doldurulamayacak  sevgili Hocamız Yrd. Doç. Dr. Selçuk Günay’ı kaybetmiş bulunuyoruz. Acımız sonsuzdur. Ruhu şad olsun, acılı ailesine, öğrencilerine,  üniversitemiz mensuplarına,  Atatürkçü Düşünce Derneklerine ve sanat camiasına sabır ve metanet dileriz.

Cenazesi 20.12.2014 tarihinde Bursa Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Blv., Fatih Sultan Camii’nden ikindi namazından sonra kaldırılacak, Bursa İhsaniye mezarlığına defnedilecektir.

Anma Törenimiz 23 Aralık 2014, Salı  günü, Saat 10.30’da    K Blok’da yer alacaktır.

Yrd. Doç. Selçuk Günay 

Kısa Özgeçmiş

1947’de Bursa’da doğdu. 1974 yılında  İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Prof. Devrim Erbil Atölyesinden mezun oldu. 1986 yılında Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden Sanatta Yeterlik aldı. Sanatında niceliksel birikim artışlarına açık, sanatsal olgunun plastik öğelerine özen göstererek, özgün yaklaşımlarla, farklı boyutları irdelemektedir. Kişisel  sergilerinin yanında bir çok karma sergiye katılan sanatçı, 2004 yılında T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın başarı ödülüne layık görülmüştür. 1985-2006 yılları arasında görev yaptığı Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden ayrılmış olup, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde 1.9.2006 – 2014 yılları arasında  öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Aşağıdaki projeleri gerçekleştirmiştir :

1982 Türk Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kurumu Genel Merkezi Ankara Binası Mimarisinde Giriş Salonu ve Dış Cephede Ulu Önder Atatürk (İstikbal Göklerdedir) konulu Mozaik Pano Projeleri ve Uygulamaları (13m x 7m), (6m x 2.5 m)

Türk Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kurumu Genel Merkezi Ankara Komutanlık katında Atatürk, Fuat Bulca, Sabiha Gökçen, Hazerfen Ahmet Çelebi konulu Yağlıboya Resim Uygulamaları

Bursa Büyükşehir Belediyesi talebiyle Tahtakale Mevkii, Tahtakale Pazarı Girişine Otantik Kıyafetli Köylü Pazarı konulu Mozaik Pano Projesi ve Uygulaması (5.5m x 2.5m)

Bursa Büyükşehir Belediyesi talebiyle Kız Lisesi çıkışı Karaca Duvarına Bursa?nın Panaromik görünümü konulu Mozaik Pano Projesi ve Uygulaması (6m x 2.5m)

Ödüller

1997 Adana Çimento Sanayi T.A.Ş. Resim Yarışması (Mansiyon)

Ekim 2004 T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ülke genelinde düzenlemiş olduğu “8. Geleneksel Deniz Konulu Resim YarışmasındaBaşarı Ödülü
1996 Adana Çimento Sanayi T.A.Ş. Resim Yarışması (Mansiyon)

1980 Türk Hava Kurumu Genel Merkezi Ankara’nın ülke genelinde “İSTİKBAL GÖKLERDEDİR” Ulu Önder Atatürk konulu mozaik pano proje-resim yarışması 1.liği, Ankara

1973 Ahmet Andiçen Sanat Ödülü D.G.S. Akademisi, İstanbul

PG8B5280-1024x682 DI0A86812
_MG_8829 DI0A5379

Ünlü Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Zaman “Zamanla 55 Yıl Sergisi” Üniversitemizde

DI0A2802

afis

18 Aralık  2014 tarihinde ülkemizde olduğu gibi, uluslararası fotoğraf sanatı alanında da  ün kazanmış olan, fotoğraf sanatının duayeni İbrahim Zaman’ın sergisi Üniversitemizde  28 Aralık 2014 tarihine kadar izlenebilir. 55 yıllık bir sanat dönemini üniversitemiz camiasına ve topluma tanıtan  serginin açılışını  Sayın Rektör Prof. Dr. Abdullah Dinçkol, Rektör Danışmanları  Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu, Prof. Dr. Ataç Soysal, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Germi yaptılar. Sergide yer alan eserlerin her biri dönemin sanat akımlarına paralel bir anlayışla gerçekleştirilmiş olup, “ışığın efendisi” olarak tanımlanan sanatçının her bir yapıtında ışığı  mükemmel bir anlayışla, gördüğünü resme döndüren bir maharetle  kullandığı, üstün teknik anlayışıyla eserlerini soyut olarak da tanımladığı bu sergide her biri ayrı bir “sanat eseri” olan yapıtların yer aldığı görülmektedir.

1937 de Adapazarı’nda doğan İbrahim Zaman, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu. Adapazarı’nda, “GRUP 5” ve “AFAK” fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı. İlk ödülü “Portre Dalında”, Adapazarı’nda 1963’te aldı. İlk kişisel sergisi “GÜVERCİNLER”i Şubat-1967’de İstanbul’da açtı. 1985 FİAP GÜMÜŞ MADALYA ödülü 1998 yılında Cumhuriyetin 75.Yıl kutlamaları kapsamında “CANIM TÜRKİYE’M” konulu fotoğraf sergisi ve saydam gösterileri gerçekleştirdi. Ekim 1999 Adana “Altın Koza” Kültür ve Sanat Festivali Açılışı kendisinin CANIM TÜRKİYEM Sergisi ile yapıldı. 2001 yılında Koç-Allianz’ın “Çarşı Pazar” yarışmasında siyah beyaz ve renkli baskı dalında iki birincilik ödülü aldı. Ardından 2003’te 11. INEPO uluslar arası yarışmada fotoğraf dalında birincilik ödülünü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu. ”ADAPAZARI’NDA BU SOKAKTA BİR DEĞER YETİŞTİ” adıyla doğduğu sokağa ismini veren bir layiha dikildi. “Zamanla 40 Yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi”, “Tarlalar”, “Yansımalar”, “Işığın peşinde 50 yıl”, “Fotoğrafta Pratik öneriler”, “Dünya’da zaman” ve “Dünya da insan halleri” adında kişisel fotoğraf albümleri ve kitapları bulunmaktadır. On altı yılı aşkın süredir birikimlerini “Fotoğraf Dergisi”nde, kompozisyon ve ışık teknikleri üzerine karşılaştırmalı yazılar yazmaktadır. Fotoğrafta ‘IŞIK’ İbrahim Zaman’ın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden yakın çevresi ona IŞIĞIN EFENDİSİ lakabını takmıştır. Halen Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır. İbrahim Zaman, İFSAK, BUFSAD, GEFSAD, SİLLE SANAT SARAYI, KUFSAD, GİFSAD, Gezginler Kulübü, SAGÜSAD, BASAF ve Fotoğrafmetre onur üyesidir. Ayrıca kendisine KUFSAD ve İFSAK tarafından 2012 yılın fotoğrafçısı ödülleri verilmiştir.

Genç Kuşağın Önemli Mimarlarından Bahadır Kul Üniversitemizde

a1

BAHADIR_KUL.indd

17 Aralık 2014 tarihinde genç kuşağın önemli mimarlarından Bahadır Kul üniversitemizde “Mega Yapıları Anlamak” başlıklı bir konferans verdi. Konferansa Rektör Danışmanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu, Doğuş Üniversitesi’nin öğrencileri, ve BKA mensupları katıldılar. Ülkemizde ve yurtdışında eserleri ile ülkemizi temsil eden, azmi ve çalışkanlığı ile kendini tüm dünyada ispat etmiş, genç kuşak başarılı mimarlar arasında yer alan, önemli bir bilim insanı ve sanatçı olan Bahadır Kul’un İstanbul merkez ofis ve Bağdat’da kurmuş olduğu iletişim ofislerinde toplam 50 çalışanı bulunmaktadır. Gerçekleştirdiği yapıtlar arasında stadyumlar, müzeler, terminaller, buz pistleri, yüzme üniteleri, kongre merkezleri yer almaktadır. Bunlardan bazıları; Kayseri Kent Stadyumu, Kayseri Otobüs Terminalini, Kadir Has Kongre Merkezi, Kayseri Spor Merkezi, Nevşehir Otobüs Terminali, Kayseri Kadir Has Stadyumu, Mersin Stadyumu, Konya Stadyumu, Konya Atatürk Olimpik Stadyumu, Karbala Olimpik Stadyumu, Karbala Spor Salonu, Al Sunbula Stadyumu, Erbil Stadyumu, Duhok Stadyumu, Bağdat Stadyumu, Sivas Arenası, Eskişehir Stadyumu, Samsun Arenası, Gaziantep Arenası, Malatya Stadyumu, Çorum Arenası, İzmir Karşıyaka Stadyumu, Konya Spor Salonu, Kadir Has Spor Salonu, Yaşar Doğu Spor Salonu, Adana Spor Salonu, Erbil Salaadin Üniversitesi Spor Salonu Ve Yüzme Havuzu, Erbil Spor Salonu, Nevşehir Üniversitesi Spor Salonu, Kayseri Jimnastik Salonu, Muş Alparslan Üniversitesi, Samsun Jimnastik Salonu, Van Spor Salonu, Kayseri Atletizm ve Spor Salonu, Kayseri Olimpik Yüzme Salonu, Kayseri Su Parkı, Kayseri Açık Alan Spor Kompleksi, Kayseri Buz Pisti, Bakırköy Tenis Kortu, Van Urartu Müzesi, Neşet Ertaş Kültür Merkezi, Van Fuar ve Kültür Merkezi, Kadir Has Konferans Merkezi, Kayseri Etnografya Müzesi, Gaziantep Zeugma Kütüphanesi.

IMG_7190
Yeni jenerasyonun önemli mimarları arasında yer alan Bahadır Kul 1979 de doğdu.  BKA’nın kuruluşundan bu yana, 2003’de Mimarlık ve Urban Design alanında yaptığı çalışmalar tüm dünyada yer aldı. Erciyes üniversitesinden 1999’da  birincilikle mezun oldu  Ulusal ve uluslararıs alanda pek çok ödül  kazandı. İç Mimarlık porjelerinde de büyük başarı kazandı. Post graduate derecesini Rebuilding and Refunctioning Historic Urban Places başlığı altında Erciyes Üniversitesi’nden aldı.  2008 – 2009 arasında öğretim üyesi ve jüri üyesi olarak Erciyes üniversitesinde görev yaptı.