Aylık arşivler: Kasım 2014

Dekan Prof. Nazan Erkmen – Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eren Erdener Kadıköy Belediyesi Tarafından Düzenlenen Toplantıya Katıldı

19 Kasım 2014 tarihinde Kalkedon Sosyal tesislerinde düzenlenen “Mimarlık, Şehir Planlama, tasarım, Güzel Sanatlar” konularını kapsayan söyleşi platformuna Prof. Erkmen ve Doç. Dr. Erener katıldılar. Toplantıda Kadıköy Belediyesi tarafından kurulmuş olan Tasarım merkezinde yapılacak çalışmalar, ve Kadıköy’ün sorunları konularında söyleşiler yapıldı; çözümler arandı, ve çalışma grupları oluşturulmasına karar verildi. Kadıköy Belediyesi elindeki verileri web aracılığı ile katılımcılara ileteceğine bildirdi.

YAŞAMLARINDA VE ESERLERİNDE KADINI VE ÇOCUĞA ODAKLANAN DÜNYA SANATÇILARIN ESERLERİ ROMA PALAZZO INCONTRO LİBRERİRA FANDANGO DA 6 – 9 KASIM 2014 TARİHLERİ ARASINDA YER ALDI.

NAZAN1 5

Dekan Prof. Nazan Erkmen’in Yapıtları Sergide Yer aldı
Prof. Erkmen ” “Mustafa Kemal Atatürk, Yüce Önderin Türk Kadınına verdiği Haklar, Cumhuriyet Dönemi Türk Kadın Sanatçıları” Başlıklı Konferansı Verdi

“Özgürlük gümüş ambalaj içerisinde sunulan bir armağan değildir. Bir kadın farklılığını ve bir kadın olarak özgürlüğünü ancak aklını ve ellerini kullanarak elde edebilir. Uzun yıllar boyunca kaybettiklerin, ideallerini, yaşadığı aldatmacaları ancak aklı ve elleri ile elde edebilecektir.Izdıraplarını sadece ve sadece kendini dindirebilecek ve uğruna savaştığı değerleri de yine sadece ve sadece kendisi elde edebilecektir.” Bu konsept üzerinden Milano ve Roma UILM Uluslar arası Medya ve Dil Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencileri , eserlerinde olduğu kadar, yaşamlarında da kadın ve çocuğa odaklanan ve onların haklarını savunan kadın sanatçıları seçti. Seçilen dünya kadın sanatçıları sergisi 6 – 9 Kasım 2014 tarihleri arasında önemli bir referansa sahip olan İtalyan Vakfı Fondazione ve aynı zamanda kütüphane olan Palazzo Incontro (Libreria Fandango)’ da açıldı.Serginin amacı Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinden seçilen kadın sanatçıların eserleri üzerinden onların kendi öykülerini, evrensel kadını ve sergiye katılan kadın sanatçının ait olduğu toplumla olan ilişkisini irdelemek idi. Sergiyi düzenleyen kurul kültür açısından bakıldığında Avrupa ülkelerine uzak olduğunu düşündüklerini, ancak kendi yetenekleri ve kararlılıkları ile sivrilmiş bu toplumlara ait kadın sanatçıları ülkelerinde olduğu kadar dünya ölçeğinde de tanıtmayı, onların kendi ülkelerine özgü kültürel ve sanatsal zenginlikleri hakkında ortam yaratmayı amaçlamaktadır. Roma’da önemli bir kültür merkezi olan Palazzo Fandango Sanat galerisinde yer alan sergi hiçbir şeklide kar amacı gütmemektedir. Etkinlik, bizlerle yapılan röpörtajlar, TV çekimleri ile zenginleşti ve katılımcı sanatçılar resimledikleri kitaplar da topluma tanıtıldı. Sanatçıların öyküleri ve ilkeleri ile ilgili verecekleri bilgi sergi açısından da büyük önem taşıdı. Seçici kurul adına serginin kuratörleri Valeria Lenuzza ve Susanna Fiorentini idi. Katılımcı tüm illüstratörler gibi, Binbir Gece öyküleri anlatıcısı ve öykünün de ana karakteri olarak topluma ait gelenekler ve dini inançların da ötesine giden kadını temsil eden ve bir ikon olarak Şehrazat bu serginin sembolü olarak yer aldı. Şehrazat gibi katılımcı sanatçılar da eserlerinde kararlılık, cesaret ve özgürlük ruhu içerisinde kendilerini ifade ettiler.Lübnan’dan Zeina Abirached, Joumana Medlej ve Maya Zankoul, İsrael’den Hana Zeffren, Hindistandan Debasmita Dasgupta,Amruta Patül. Sri Lanka’dan Rajni Perera, İran’dan Afarin Sajedi. Bahreynden Jenine Sharabi,  Türkiye’den Nazan Erkmen, Japonyadan Yoko Furusho ve Yuko Shimizu. Singapor’dan Joyce Lee, Çin’den Joey Leung Ka Yin ve Cui Xiuwen, seçilen sanatçılar arasında yer alıyordu.

p

6 Kasım 2014 tarihinde yer alan açılışı Uluslar arası Dil ve Medya Üniversitesi Rektörü Prof. Giovanni Puglisi. Ve Fondazione Roma Vakfı Direktörün Profb. Emanuele Maria Emmanuele yaptılar. Valeria Leruzza ve Valeria Spinelli serginin kuratörleri olarak görev aldılar. Nazan Erkmen tarafından verilen başlığı “Mustafa Kemal Atatürk, Yüce Önderin Türk Kadınına verdiği Haklar, Cumhuriyet Dönemi Türk Kadın Sanatçıları” başlıklı konferans büyük ilgi çekti. Kadınların sanata olan ilgileri, Doğuş Üniversitesinin bu konuda ne yaptığı soruldu. Emeklilere ücretsiz olarak verdiğiniz sanat eğitimi ve yıl sonunda eserlerini tanıtmak üzere açtığımız sergi ve ücretsiz sanat eğitimi kursları ilgi çekti.

10457515_380479438773654_1089427365991789921_n

NAZAN1 3

NAZAN1 4

Resim Bölümü Başkanı Prof. Ayşe Özel Estetik  ve Temel Kuramları Kitabını Yazdı, Kitap Ütopya Yayınevi tarafından  Basıldı

Resim Bölümü ve Plastik Sanatlar Enstitüsü Bölüm Başkanı Prof. Ayşe Özel “Estetik ve Temel Kuramları” başlıklı kitabını yazdı. Kitap Ütopya Yayınevi tarafından yayınlandı.

Bu kitap estetik yargının gerekçelendirilebilmesi ve bizde haz duygusu uyandıran , O varolanın ne kadar sanat eseri sayılabileceğini irdeleyen ve estetiğin temel kavramlarını gösteren bir  yayındır. Büyük bir uğraşı sonunda başarı ile sonuca erişen bu değerli kitabı eğitime ve fakültemize kazandıran Değerli Hocamızı kutlar, teşekkür ederiz.

FullSizeRender

Ünlü Program Yapımcısı Mehmet Çam Fakültemizde Seminer Verdi

19 Kasım Çarşamba günü saat 13:30’da, 5. Blok  Kültür ve Sanat merkezi’nde  Fakülte Dekanlığı tarafından düzenlenen, konuğumuz ünlü yapımcı Sayın  Mehmet Çam’ın konuk olarak katıldığı    “Medyanın Aradığı Kişi Sen misin?” başlıklı kültürel gelişim semineri büyük ilgi çekti. Öğrenciler interaktif olarak seminere katıldı.

Mehmet ÇAM’ın Özgeçmişi

Mehmet Çam, Galatasaray Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun olduktan sonra CNN Türk’te Cüneyt Özdemir ve ekibiyle 5N1K programında muhabir olarak çalıştı. Yüksek Lisans öğrenimini Paris Sorbonne Üniversitesi Sinema-TV ve Yeni Medyalar Programı’nda tamamladı. Yüksek Lisans eğitiminin ardından Soronne Konsorsiyumu, Fransa Büyükelçiliği ve İstanbul2010 tarafından desteklenen Sorbonne Sinema-TV Yapım Atölyesi’ni organize etti. 2009 yılında Cannes Film Festivali Türkiye Standının Koordinatörlüğü görevini üstlendi. 2011 yılında International Media Consultants Associates’in (IMCA) Türkiye temsilciliğine kabul edildi. Medya danışmanı olarak çalıştı. 2008-2011 yılları arasında Ajans21’de Belgesel Yapımcısı olarak çalıştı. Ajans21’in belgesellerine yabancı ortak yapımcılar ve Bakanlık fonları gibi finansman danışmanlığı, dağıtım ve yayın danışmanlıkları hizmeti verdi. 2011 yılında ATV İçyapımlar’da görevine başladı. Bu süreçte “Kim Milyoner Olmak İster”, “Çek Bakalım”, “Güven Bana” gibi programların yapımcılığını üstlendi.

IMG_4980

Görüntü Yönetmeni Aytekin Çakmakçı Konuğumuz Oldu

IMG-20141125-WA0006

25 Kasım 2014 Salı Günü Saat 13.00-15.00 saatleri arasında bölüm öğretim üyelerimizden Yrd.Doç. Mustafa Bülbül tarafından verilmekte olan “ GİT 429 İletişimde Yapım Yöntemleri” dersi kapsamında,  Türk Sineması’nın önemli Görüntü Yönetmenlerinden Aytekin Çakmakçı, “Sinemada Görüntü Dili” başlıklı söyleşi ve atölye çalışması ile  4.Blok Tiyatro salonunda konuğumuz oldu.

Yılanların Öcü filmdeki görüntü yönetmenliği ile 23. Antalya Film Festivalinde “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülü sahibi, televizyonda Şehnaz Tango, Yeni Hayat, Baba Evi, Yaprak Dökümü  gibi dizilere ve Sinemaya önemli katkıları olan  konuğumuz öğrencilerimiz tarafından büyük ilgi ile izlendi.

aytekincakmakci.

PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN BAKIRKÖY REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİNDE TANITIM ETKİNLİĞİNE KATILDI

20 Kasım 2014 tarihinde  Üniversitemiz  Tanıtım Birimi ile birlikte Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün Kariyer günleri kapsamında Bakırköy Rehberlik Araştırma Merkezinde öğrencilerle buluştu. Üniversite ve fakültemiz hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Standa yoğun ilgi gösterildi.

WP_20141120_12_44_53_Pro WP_20141120_12_56_48_Pro

DOĞUŞ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ DEKANI YEKÜV VAKFININ DEĞERLİ MENSUPLARI VE ÖĞRENCİLERİ İLE BİRLİKTE OLDU. SANAT VE YARATICILIK ÜZERİNE KONFERANS VERDİ

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı üstün vasıflı olup, ancak eğitimlerini sürdürmekte zorlanan çocuklarımıza ve gençlerimize destek olmak, onlara eğitimde uygun koşul ve olanak eşitliği vermek ve öğrencinin yetenek ve becerilerini en üst düzeyde gelişmesine katkıda ve destekte bulunmak üzere kurulmuş olan çok önemli bir Vakıftır. Vakıf Sayın Av. Gülbin Sözen tarafından 1992’de kurulmuş olup, yüksek idealli Türk kadınları tarafından büyük bir çoşkuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Ailesinin maddi olanakları sınırlı olup, okuma ve başarma azmi içinde olan, ancak eğitime devam etme koşullarında sıkıntı yaşayan çocuklarımız ve gençlerimiz Yeküv vakfının sağladığı burslardan faydalanmaktadır. Ailesi kırsal kesimde ikamet eden, İstanbul’da bir devlet üniversitesini kazanmış, ancak anne veya babasından biri hayatta olmayan. parçalanmış aileye ait olan kız çocukları da bu burslardan faydalanabilmektedir. Vakıf bu yıl, üniversitede okuyan kardeş sayısı birden fazla olan; sanata verdiği değer de göz önünde tutularak, grafik ,sosyoloji,müzik,resim bölümlerinde eğitim gören, ve bu yıl için 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrencilerin bağışçı taleplerine yıl öncelik vermektedir. Eğitim bursundan yararlanan çocuklar ve gençlere eğitim sürecinde maddi katkıda bulunmanın yanı sıra, farklı yörelerden gelmiş YEKÜV’lü gençlerle birlikte olmak, onların hayallerini, sorunlarını düşüncelerini özgürce paylaşabilecekleri ortamları hazırlamak, gereksinim duydukları zamanlarda uzak oldukları ailelerinin sıcaklığını yaşatmak, YEKÜV’ün vakıf Başkanı Sayın Av. Gülbin Sözen ve yüksek idealli üyeleri tarafından amaç edinilmiştir.. Eğitim bursları ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri ile ilköğretim ve lise eğitim sisteminde devlet okullarında örgün eğitim gören öğrencilere verilmektedir. Bu yıl 22. yılını kutlayan vakıf 22 yılda 20.685 öğrenciye eğitim bursu vererek onların yaşamlarına destek vermiştir.

yeküv 1 yeküv 3 yeküv yeküv5

Yrd. Doç. Dr. Özlem Özkal “Sayfa Bağlamaktan Bilgi Düzenlemeye, Basılı Medya İçin Tipografik Sistem Tasarımı” başlıklı sunumu ve atölye çalışmasıyla öğrencilerimizle buluştu.

Grafik Bölümü etkinlikleri kapsamında, 18 Kasım 2014 tarihinde Özyeğin Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Özkal “Sayfa Bağlamaktan Bilgi Düzenlemeye, Basılı Medya İçin Tipografik Sistem Tasarımı” başlıklı sunumu ve atölye çalışmasıyla öğrencilerimizle buluştu.  Latin harflerinin kabulü öncesinde Osmanlı döneminde gelişen tipografiyi basılı kültüre geçişle birlikte inceleyen sunum, Türkiye tipografi tarihine ışık tutarak geleceğin tipografi ve font tasarımcılarına tarihsel bir kaynak oluşturma niteliğindeydi. Osmanlı döneminden fotoğraflar, gazeteler, dergiler ve çeşitli diğer belgelerle zenginleştirilmiş bu sunumu öğrencilerimiz ve bölümümüz öğretim üyeleri ilgiyle izlediler.

Sunumun devamında yer alan atölye çalışmasında Joseph Müller-Brockmann’ın tasarım methodu üzerine InDesign programında uygulama yapıldı. Öğrencilerimiz, yayın grafiği alanında karakter-punto-leading ilişkisine göre hücre belirlemeyi gerektiren, matematiği olan bu sistemin nasıl kullanılacağını Yrd. Doç. Dr. Özlem Özkal’ın uygulamalı anlatımı sonrasında bizzat deneyerek çok verimli bir atöyle çalışması gerçekleştirdiler.

Bilgilendirici sunumu ve çok yararlı atölye çalışmasını öğrencilerimiz ve bölümümüzle paylaşan Yrd. Doç. Dr. Özlem Özkal’a çok teşekkür ediyoruz.

 DI0A9546IMG_4976
IMG_4965

“POSTER FOR TOMORROW”UN DÜZENLEDİĞİ YARIŞMADA GRAFİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİMİZ MÜNEVVER SEVİM’İN BÜYÜK BAŞARISI

emek afiş

ÖĞRENCİMİZ MÜNEVVER SEVİM’İN BÜYÜK BAŞARISI – YAPITI  4301 AFİŞTEN  SEÇİLEN  100 AFİŞ ARASINDA!!!

“Poster For Tomorrow”, Avrupa Konseyinin  kar amacı gütmeyen, bağımsız, Paris Merkezli  Tasarım birlikteliği oluşturmak adına, gençleri sanat ve tasarım çalışmaları ile cesaretlendiren ve bu amaçla bilhassa afiş  konusunda değişik ülkelerde çalışmalar yapan;  bu çalışmalarını  sosyal temalar üzerine kuran bir kuruluştur. Fakültemiz 17 – 20 Aralık  2013 tarihleri arasında AB Projesine ev sahipliği yapmış; Poster for Tomorrow kurumunu ağırlamıştır.  Birlikte gerçekleştirilen “Demokrasi Kafe”  paneli ve   “Akdeniz Ülkelerinde Kadın ve Demokrasi” başlıklı afiş tasarım çalıştayında ortaya çıkan  afişler bir katalogda toplanarak dünyanın ilgisine sunulmuş, değişik üniversitelerden katılımcı sanat ve tasarım öğrencilerinin yanı sıra, Fakültemiz   öğrencilerinin  de afiş çalışmaları da bu yayında  yer almıştır.

Yarışma içeriğini dünya çapında tüm insanları etkileyen sosyal konular arasından seçen Poster for Tomorrow’un bu yılki yarışma konusu “Emek Hakkı! Herkes için Adil ve Eşit İstihdam Hakkı” olarak belirlenmişti. Konusunun Mart 2014’te duyurulduğu afiş yarışması için başvuran 4301 afişten ilk 400’ü belirlemek için, aralarında tasarımcılar, öğretim üyeleri, gazeteciler, insan hakları savunucuları gibi farklı mesleklerden 50 kadın ve 50 erkek toplamda 100 kişilik bir online jüri oluşturuldu. 4 Ekim 2014’tarihinde Istvan Orosz, David Tartakover gibi dünyanın en  önemli sanatçı ve tasarımcılarının yer aldığı sekiz kişilik ikinci  jüri, birincisi online jüri tarafından seçilen 400 adet afişi Paris’te değerlendirerek, yarışmaya katılan ilk 10 ve ilk 100 afişi belirledi. Afiş yarışmasının kazananları 17 Kasım 2014 tarihinde Poster for Tomorrow’un internet sitesi ve Facebook sayfasından duyuruldu. Poster for Tomorrow’un her yıl düzenlediği uluslararası afiş yarışmasında, Grafik Bölümü öğrencimiz MÜNEVVER SEVİM’in tasarladığı afiş, 131 ülkeden gönderilen 4301 afişin içinden en başarılı 100 afiş arasına seçildi.Yarışmaya katılan ilk 100 afişin sergileneceği “Emek Hakkı” Sergisi’nin dünya prömiyeri 4 Aralık 2014’te, Paris’te açılacak ve 50 gün süre ile gezilebilecek olan sergi ile başlayacak. İlerleyen tarihlerde “Emek Hakkı” Sergisi, çeşitli ülkeleri dolaşarak dünya genelinde birçok insan tarafından izlenebilecek.

Öğrencimizin bu büyük başarısını ve bu başarıda büyük rol oynayan Grafik Bölümü tüm öğretim üyelerimizi içtenlikle kutluyoruz.

Aşağıdaki linke öğrencimizin ismi belirtilmektedir.

http://www.posterfortomorrow.org/en/projects/work-right-competition/shortlisted-designers

ÜNLÜ TİYATRO VE DİZİ FİLMLERİ SANATÇISI, YAŞAM KOÇU, EĞİTİMCİ SAYIN BETÜL ARIM KÜLTÜREL GELİŞİM SEMİNERİ KONUĞU!

IMG_4885

5 Kasım 2014 tarihinde Sanat ve Tasarım Fakültesi konuğu olarak ağırladığımız ünlü tiyatro ve dizi filmleri sanatçısı, Yaşam Koçu, Eğitimci, Sayın Betül Arım Üniversitemiz öğrencilerine çok ilginç bir konferans verdi. Kendisini “Sahnede geçen bir ömür” olarak tanımlayan Betül Arım otuz bir yıl şehir tiyatroları sanatçısı olarak görev yaptı. Mustafa Alabora ile evlenen sanatçı, Selahattin Pınar, Melahat İçli, Nur Hayat Hanım, Raşit Rıza’nın dahil olduğu bir aileye gelin oldu ve tiyatroya olan derin ilgisi başladı. Çekim Yasası televizyon programında ve Cine 5’de çocuklar için yaptığı programlarla topluma kendini tanıttı. Kendisini spritüel sosyalist olarak tanımlayan sanatçı yaşamla kavga etmek yerine onunla dans etmenin yaşamı daha anlamlı kılacağını, yargılamak yerine sevmenin daha önemli olduğunu, saflığı yakalamanın yaşamı derinleştireceğini, insanların hayallerinden ideallerinden vazgeçmemesi gerektiğini, belirtti ve yaşamı sorunlarla baş edebilme sanatı olarak yorumladı. Yaptığımız işi mutlaka sevmemiz gerektiğini, Dört okunması gereken kitabı, Dört Anlaşma, Ustaca Sevmek, Mutluluk Kitabı ve İçimizdeki Şaman’ı okumalarını öğütledi. Sayın Arım, şu anda Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Yaşama Sanatı dersi vermektedir. “Şefkatli olun çünkü herkes zor bir hayat yaşıyor” diyen sanatçı, hayal gücü, düşünce gücü ve yaratımın çok önemli olduğunu, Mark Twain’nin dediği gibi “Düşüncenizin gücünü keşfedin”, ve “Hayal gücü bilgiden önemli çünkü bilgi sınırlıdır” demektedir. Konferansını Mevlana’ın sözleri olan “Söylediğin yaptığın. Yaptığın Söylediğin Olsun” sözü ile sona erdirdi.Bize vakit ayırdığı ve bizlerle birlikte olduğu için Sayın Betül Arım’a teşekkür ederiz.

IMG_4877

IMG_4887