Aylık arşivler: Ekim 2014

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ İKSV 2. TASARIM BİENALİ BASIN TOPLANTISINA KATILDI

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi IKSV  Tasarım Bienali Akademi Programına;  Görsel İletişim Tasarımı Bölümü “Seksek” adlı kısa film ile katıldı. Filmin yapımcıları : Grafik Bölümü 2nci sınıf öğrencisi Gökçen Yazıcı  (Senarist ve Yönetmen) ve   Grafik Bölümü 2nci sınıf öğrencisi Naz Arda Kunt (Yönetmen Yardımcısı), görüntü yönetmeni ve kurgu Mehmet Can Yüksel, Kamera Asistanı  Selin Gizem Yüksel, müzik Evgene Grinko. Çocuk Oyuncu  Naz Hacı Zekeriyaoğlu , Başkan ve Danışman Yrd. doç. Mustafa Bülbül’dür. Film Fakültede ve IKSV Antrepo 7’de  31 Ekim’de izleyicilere sunulacak.

Grafik Bölümü Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan başkanlığında,bölüm öğretim üyeleri  Abdullah Taşçı,Ezgi Karaata ve Duygu Beykal İz “Yaşayan Grafik” başlıklı sergi ile Bienale katılıyor.   Sergide yaklaşık 50 öğrenci  yapıtı topluma sunulacak.  Grafik tasarımın yaşamın her kesitinde uygulandığını gösteren ürünler bu sergide yer alacak. 200 yıllık ütü, ilk kullanılan cep telefonları,  saç kurutma makineleri, T-shirt, çanta gibi günlük kullanım ürünleri öğrencilerin ilginç grafik uygulamaları ile birer sanat yapıtına dönüştürülmüştür. Sergi Doğuş Üniversitesi H Blok sergi alanında 31 Ekim 2014 tarihinde yer alacak.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2013 – 2014 Bahar dönemi proje dersinde Yrd. Doç Dr. Dilek Hocaoğlu ve Öğr. Gör. Saliha Türkmenoğlu’nun proje yürütücülüğünde “Geleceğin Serbest Zamanı” konulu çalışma yürütülmüştür.  Gruplar halinde çalışan öğrenciler 4 farklı proje çıkartmışlardır. Projeye katılan öğrenciler; Burak Çelen, Ülge Yağmur Şahin, Dilek Selek, Gizem Karakaya, Volkan Kuş, Kaan Özbilek, Basri Gündoğdu, Misliye Osanmaz, Oğuz Serkan İnal, Kübra Hancıoğlu, Kerem Solmaz, Burak Dumanhan, Ömer Fatih Babaoğlu, Erim Yiğitler, Ayşe Civelek, Volkan Gökalp, Orhan Fırıncıoğlu,Özge Şahin,Ilgaz Gökay Kayaoğlu,Sinan Tüysüzoğlu.

20141030_101631 20141030_101606

yasayan grafik sergi afisi

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ 29 EKİM CUMHURİYETİN 91. YILINI KUTLADI

29ekim

Sanat ve Tasarım Fakültesi 27 Ekim 2014 tarihinde Cumhuriyetin 91 Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Etkinlik  5nci  Blok Gözaçan Kültür Merkezinde   Görsel İletişim Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen ve Yönetmen Yavuz Özkan’ın    “Cumhuriyet” filmi ile başladı.  Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi  Müzik Bölümü öğrencileri Kardelen Kısa; Selim Kurtuluş, Çınar İçli triosu  konukları müzikleri ile karşıladılar.

IMG_0024 IMG_0028 IMG_0031

Açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Nazan Erkmen sanatın bir ulusun varoluşundaki ve yükselmesindeki öneme değindi. Kutlama etkinliğini onurlandıran Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü değerli sanatçı öğretim üyeleri  Bölüm Başkanı  Sayın  Doç. Dr. Hyun Sook Tekin, Viyolonsel sanatçısı Sayın Andres Lopez, Keman sanatçısı Sayın İdil Küçükdoğan muhteşem bir konser verdiler. Konserde Astor Piazzolla – Primavera  Portena (Dört Mevsim – The Four Seasons) mevsimi yer aldı.

IMG_0146

Fakülte güzel sanatlar liseleri öğrencilerine büyük bir önem vermekte, sıklıkla bu öğrencilerin yapıtlarını sergilemektedir. Fakülte tarafından üç ay boyunca topluma ve üniversiteye tanıtılan  Avni Akyol Lisesi  Öğrenci   Sergisine katılan öğrencilere teşekkür belgeleri verilerek serginin kapanışına yer verildi.

IMG_0105

Güzel Sanatlar Liseleri öğrencilerine destek vermeyi amaç edinen Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ülke çapında güzel sanatlar liseleri öğrencileri arasında düzenledi ği ”Yarınlarım, Umutlarım, İdeallerim, Kaygılarım” konulu resim yarışmasında ödül alan öğrencilere ödüllerini verdi. Bu yarışmada  Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi  ENES ALİ SAĞDIÇ 1ncilik Ödülü,

01 enes ali sagdic (birinci)

Çorum Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi SEMANUR İPEK 2ncilik Ödülü,

02 semanur ipek (ikincilik)

Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi TUNCAY DOĞRU3ncülük ödülü aldılar.

03 tuncay dogrul (ucuncu)

Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi BEYZA KAVUŞ, Yüksel Yalova  GSL öğrencisi MURTEZA YAMAN, Diyarbakır GSL öğrencisi MUHAMMET DEVRAN EKİNCİ’nin eserleri övgüye değer bulundu.   Öğrencilere ödüllerini  , Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ahmet CERANOĞLU, Prof. Dr. TALHA DİNİBÜTÜN, Rektör Danışmanı Prof. Dr. ATAÇ SOYSAL  ve Dekan Prof. NAZAN ERKMEN verdiler.

IMG_0187 copy

Etkinlik, Dekan Prof. Erkmen’in “Cumhuriyet-Kadın Hakları ve Sanat” başlıklı sunumu ile devam etti.

IMG_0197 copy

Konferansta Cumhuriyet dönemi kadın sanatçılarının eserleri izleyicilere tanıtıldı. Etkinlik Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi  ve Meslek Yüksekokulu  sanatçı fakülte öğretim üyeleri, Avni Akyol sanatçı öğretmenlerinin katıldığı sergi  açılışı ile devam etti.

IMG_0229

Sergiye Devlet sanatçısı Devrim Erbil, Aydın Erkmen, Nazan Erkmen, Irmak Akçadoğan, Atalay Mansuroğlu,Ayşe Özel, Bora Bayer, Duygu Beykal, Ezgi Karaata, Eser  Tezeren, Abdullah Taşçı, Gökhan Süsler, Selçuk Günay, Seydi Murat Koç, Sevgi Yanar, Kader Akçay, Silver Güçlü, Abidin Baysal, Hülya Uçak katıldılar.

29ekim_sergi

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI VE İÇ MİMARLIK BÖLÜMLERİ SANAYİ İLE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARINA BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR

DI0A9143

Fakültemiz Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç mimarlık Bölümleri Sanayii – Üniversite işbirliğini başarı ile sürdürüyorlar. AKGÜN Seramik Şirketler Gurubu ile yapılan işbirliği çalışmasında Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü “Geleceğin Banyo Dolapları”, “Geleceğin Vitrifiye Tasarımı” projeleri ile, İç Mimarlık Bölümü ise Fuar Stand Tasarımı Projesi ile bu çalışmaya katıldı. Çalışma içerisinde 35 öğrencimiz yer aldı. Çoğu başarılarını aldıkları ödüllerle kanıtladılar. Projeleri Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Hocaoğlu, Yrd. Doç. Eser Tezeren ve Öğr. Gör. Saliha Türkmenoğlu, Fuar Stand Tasarımı projesinde ise öğretim görevlisi Hikmet Başaytaç öğrencileri ile birlikte üstlendiler. 16 Ekim 2014 tarihinde yapılan açılış töreninde öğrencilerin değerli projeleri sergi ile topluma tanıtıldı ve ödül alan öğrencilere ödülleri AKGÜN ŞİRKETLER GRUBU tarafından verildi. Öğrencilerimize bu fırsatı tanıyan AKGÜN ŞİRKETLER GURUBU Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erhan AKGÜN’e, Firmanın CEO’su Sayın Hasan AKGÜN’e, Proje Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Tasarımcı Sayın Ahmet KUSEYRİOĞLU’na, projede görev alan kurum tasarımcısı Sayın Ebru AKINCI’ya ve Mimar Çağrı ÖZALP’e teşekkür ederiz.

ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLERİMİZ

Bölüm: Endüstri Ürünleri Tasarımı
Proje Konusu: Geleceğin Banyo Dolapları
Proje Yürütücüsü: Yrd. Doç. H. Eser Tezeren
İlk Üç Ödül: KAAN ÖZBİLEK
TURGUT KAAN VELİDEDEOĞLU
SÜNDÜS ÖZER

Başarı Ödülü Almaya Hak Kazananlar: AYDIN YILMAZ
ERİM YİĞİTLER
OĞUZ SERKAN İNAL
ÖMER FATİH BABAOĞLU
ORHAN FIRINCIOĞLU
ÜLGE YAĞMUR ŞAHİN
VELAT KARAKAŞ
VOLKAN GÖKALP
Katılım Sertifikası Almaya Hak Kazanan Öğrenciler: BURAK DUMANHAN
CANAN ALTUNİĞNE
ERAY ŞANAL
GÜLŞAH YAVUZ
HAZAL PETEK
KÜBRA HANCIOĞLU
MUSTAFA ALİ AKARDAŞ
VOLKAN KUŞ

Bölüm: Endüstri Ürünleri Tasarımı
Proje Konusu: Geleceğin Vitrifiye Tasarımı
Proje Yürütücüsü: Yrd. Doç. Dr. Dilek Hocaoğlu
Yrd. Doç. H. Eser Tezeren
Öğr. Gör. Saliha Türkmenoğlu
İlk Üç Ödül: ARDA KOÇ
KAAN GÜLKIRAN
Katılım Sertifikası Almaya Hak Kazanan Öğrenciler: AYTAÇ UÇAR
DEMET AKKAYA
MUSTAFA ALİ AKARDAŞ
ÖMÜR ŞAHİNER
ŞANSAL KÖKSAL
Bölüm: İç Mimarlık
Proje Konusu: Fuar Stand Tasarımı
Proje Yürütücüsü: Öğr. Gör. A. Hikmet Başaytaç
BİRİNCİLİK: Sedef İMRE

İKİNCİLİK: Doğa SAĞUN

ÜÇÜNCÜLÜK: Yıldıray SANDIKÇI

ÜÇÜNCÜLÜK: Dilek YILMAZ

Katılım Sertifikası Almaya Hak Kazanan Öğrenciler: Cansu KAYGUSUZ
Gökçe Nur DEMİRAL
Mehmet GEÇİLİ
Merve ÇEKİÇCİOĞLU
Mesut Emirhan BAYRAM
Sezgin YUNUSOĞLU
Umut Emre ULUSOY
Yusuf ÇAĞLAR

TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Sayın Nur Ger Fakültemizi Ziyaret Etti

TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Sayın Nur Ger Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerine, TÜSİAD tarafından düzenlenen tüm üniversite öğrencilerine yönelik,  “Kadın-Erkek Eşitliği” temalı kısa film yarışması hakkında detaylı bilgi verdi. Öğrencileri yarışmaya katılmaya davet etti.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi için:

http://www.tusiad.org/blog/tusiad-kadin-erkek-esitligi-temali-kisa-film-yarismasi-duzenliyor/

IMG_4589

Sanat ve Tasarım Fakültesi, Lise ve Üniversite öğrencileri için “Sinema Atölyesi”ni bu yıl da düzenlemeye devam ediyor.

Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından her yıl düzenlenen Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri “Sinema Atölyesi”ni Güz dönemi açık atölye çalışması olarak düzenlemeye devam ediyor.  2014 – 2015 eğitim ve öğretim yılı Güz döneminde,   Pazartesi ve Cuma günleri 10.00 – 16.00 saatleri arasında danışmanlıkların yürütüleceği, lise ve üniversite öğrencilerine Fakülte öğretim üyesi  Yrd. Doç. Mustafa Bülbül koordinatörlüğünde ücretsiz “Sinema Atölyesi” düzenlenecektir. Bu kapsamda sinema tarihi, senaryo, görüntü, kurgu ve film yapımı gibi konularda kısa film yapmak isteyen sinema severlere eğitim verilecektir. Kısa Film Öyküsü olan öğrenciler, Yrd.Doç. Mustafa Bülbül, Öğr.Gör. Can Diker ve Teknisyen M.Can Yüksel’e her aşamada danışarak projelerini geliştirecekler ve Atölye teknik desteğiyle filmlerini gerçekleştireceklerdir. 2014-2015 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılı açık olacak Sinema Atölyesi çalışmalarına kısa film yapmak isteyen adaylar kendi yazdıkları veya iznini aldıkları kısa film öyküleri ile her aşamada katılabilecekler.

IMG_0497

Fakültemizin katıldığı projelerden, İKSV’nin düzenlediği 2. İstanbul Tasarım Bienaline Görsel İletişim Tasarımı Bölümü olarak “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” konsepti ile yapılacak kısa filmlerle katılacağız. Bu kapsamda hazırlanan Atölye çalışma programı aşağıdadır. Eğitim sonunda katılımcı belgesi verilecek, üretilen filmler Üniversitemizde gösterilecektir.

Başvurular için 444 7997 – 1936 numaralı telefondan Yrd.Doç. Mustafa Bülbül ile iletişim kurulabilir.

IMG_0569

İSTANBUL TASARIM BİENALİ AKADEMİ PROGRAMI

ÜNİVERSİTE PROJESİ PROGRAM BİLGİSİ

SİNEMA ATÖLYESİ PROGRAM İÇERİĞİ

Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan “Sinema Atölyesi”nde, “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” konsepti içerisinde Bienal katılımcıları ile Bir Dakikalık Kısa Film Üretimi, Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Atölyelerinde gerçekleştirilecektir.

İstanbul ve çevresini ele alan konular tespit edilerek, öğrencilere verilen teorik ve teknik sinema bilgileri ışığında, ana temayı içerecek biçimde işlemeleri sağlanacak.

Atölye çalışmasının; ilk aşaması 3 Kasım 2014 günü 10.00 – 12.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında iki oturum olarak yapılacak, ikinci aşaması 4-5 Kasım 2014 günleri 10.00-16.00 saatleri arasında belirlenen konuların geçtiği İstanbul’un çeşitli semtlerinde film çekimleri yapılacak, üçüncü aşaması 6-7 Kasım 2014 günleri 10.00-16.00 saatleri arasında çekilen görüntüler, belirlenen biçimlerde kurgulanarak bir dakika süreli Kısa Filmler yapılacak. Ses ve müzik eşlemeleri de yapılacak filmler belirlenen tarihlerde gösterilmek üzere hazırlanacak.

Atölye çalışmasının Gösterim aşaması; 17 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında Üniversitemiz gösterim salonunda ve Bienal tarafından belirlenen salonlarda Kısa Film gösterimleri yapılacak. İyi Çalışmalar.

Yrd.Doç. Mustafa Bülbül

Sinema Atölyesi Koordinatörü

20140428_171940 20140505_125548 20140505_125729. IMG_0031-1024x620

İç Mimarlık Kulübü İç’ten Mekanlar Etkinliklerinin İkincisi “SPA’da 5 Yıldız” Workshop Çalışmasını Metex Design Group ile Gerçekleştirecek.

SinanKafadar

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinin kurduğu ve danışmanlığını Yrd.Doç. Umut TUĞLU KARSLI’nın, başkanlığını Hayriye Pınar’ın yürüttüğü İç Mimarlık Kulübü, İç’ten Mekanlar etkinliklerinin ikincisi “SPA’da 5 Yıldız” Workshop Çalışmasını Metex Design Group ortağı Mimar Sinan Kafadar ile gerçekleştirecek. Bir Spa mekanının tasarım sürecinin deneyimlenmesi amacını taşıyan workshop, Metex tasarım ofisinde 6,11,18,21 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sinan Kafadar, 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra mimarlık kariyerine İstanbul’da başlamış, çalışmalarına Londra, Montreal ve Roma’da çeşitli mimarlık ofislerinde devam etmiştir. 1990 yılında ortak olarak Metex Design Group’a katılan Kafadar, günümüzde halen birçok turizm yapısı, alışveriş merkezi, konut, eğitim yapısı ve ofis yapısı nitelikli projeleri üretmeye devam etmektedir.

Akgün Grup ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi Gerçekleşti

AKGUN3

DuraTiles markası ile de bilinen dünyanın önde gelen seramik üreticilerinden biri olan Akgün Grup, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri ile üniversite sanayi işbirliği projeleri gerçekleştirdiler.

2013 / 2014 Bahar Döneminde İç Mimarlık Bölümü öğrencileri ile bitirme projesi kapsamında  Fuar Standı Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ara proje grupları ile Geleceğin Banyo Dolapları ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri ile bitirme projesi kapsamında  Geleceğin Vitrifiye Tasarımı konu başlıkları çalışıldı. 14 hafta süren proje sürecinde öğrenciler 26. UNICERA Seramik Banyo Mutfak Fuarında Akgün Grubun standını ziyaret ettiler, firma tarafından organize edilen fabrika gezileri ile üç farklı şehirde üç farklı fabrikayı ve üretimi incelediler. Teknik bilgilendirmenin yanı sıra Akgün Grup ara jürilere ve final jürilere katılarak proje sürecini zenginleştirdiler.

Bu verimli süreci değerlendiren jürinin sonuçları ve tüm çalışmalar Doğuş Üniversitesinde gerçekleştirilecek Ödül Töreni ve Sergide paylaşılacaktır.

Ödül Töreni ve Sergi Açılış: 16 Ekim 2014 – Saat: 14.00

Yer: Doğuş Üniversitesi  4. Blok Fuaye

Bölüm: Endüstri Ürünleri Tasarımı
Proje Konusu: Geleceğin Banyo Dolapları
Proje Yürütücüsü: Yrd. Doç. H. Eser Tezeren
Katılan Öğrenciler: AYDIN YILMAZBURAK DUMANHAN

CANAN ALTUNİĞNE

ERAY ŞANAL

ERİM YİĞİTLER

GÜLŞAH YAVUZ

HAZAL PETEK

KAAN ÖZBİLEK

KÜBRA HANCIOĞLU

MUSTAFA ALİ AKARDAŞ

OĞUZ SERKAN İNAL

ÖMER FATİH BABAOĞLU

ORHAN FIRINCIOĞLU

SÜNDÜS ÖZER

TURGUT KAAN VELİDEDEOĞLU

ÜLGE YAĞMUR ŞAHİN

VELAT KARAKAŞ

VOLKAN GÖKALP

VOLKAN KUŞ

Bölüm: Endüstri Ürünleri Tasarımı
Proje Konusu: Geleceğin Vitrifiye Tasarımı
Proje Yürütücüsü: Yrd. Doç. Dr. Dilek HocaoğluYrd. Doç. H. Eser Tezeren

Öğr. Gör. Saliha Türkmenoğlu

Katılan Öğrenciler: ARDA KOÇAYTAÇ UÇAR

DEMET AKKAYA

KAAN GÜLKIRAN

MUSTAFA ALİ AKARDAŞ

ÖMÜR ŞAHİNER

ŞANSAL KÖKSAL

Bölüm: İç Mimarlık
Proje Konusu: Fuar Stand Tasarımı
Proje Yürütücüsü: Öğr. Gör. A. Hikmet Başaytaç
Katılan Öğrenciler: Cansu KAYGUSUZDilek YILMAZ

Doğa SAĞUN

Gökçe Nur DEMİRAL

Mehmet GEÇİLİ

Merve ÇEKİÇCİOĞLU

Mesut Emirhan BAYRAM

Sedef İMRE

Sezgin YUNUSOĞLU

Umut Emre ULUSOY

Yıldıray SANDIKÇI

Yusuf ÇAĞLAR

KAAN-GULKIRAN SUNDUS-OZER sedef_imre_02 KAAN-OZBILEK VOLKAN-GOKALP yildiray_sandikci2 ARDA-KOC

 ÜNLÜ FOTOĞRAF SANATÇISI İBRAHİM ZAMAN DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NDE

Ünlü fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman 15 Ekim 2014 tarihinde Doğuş Üniversitesi öğrencileri ile Kültürel Gelişim Seminerinde, Üniversitenin 5B Kültür Sanat Merkezinde,  Saat 13.30’da  buluşuyor. “Işıkla Mucizeler” konusunda eserleri üzerinden bilgi verecek olan  ünlü sanatçı, 20 Ekim 2014 tarihinde “Işık Üzerine Görüşler” fotoğraf çalıştayında üniversite öğrencileri ile fotoğraf sanatı hakkında bilgi verecek. 14 Kasım 2014 tarihinde “ZAMANLA 55 Yıl” Fotoğraf Sergisi Doğuş Üniversitesi 4ncü Blok Sanat galerisinde izleyicilere sunulacak.

ibrahimzaman_kgs-01