Aylık arşivler: Ağustos 2014

30 Ağustos Zafer Bayramını Kutluyoruz

Her yıl Zafer Bayramı olarak kutlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 92.yıldönümünü bir kez daha kutluyoruz. Bu vesile ile Türk Kurtuluş Savaşı’nın büyük önderi, Yüce Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi rahmetle, minnet ve şükranla anıyor,manevi huzurlarında saygı ile eğiliyoruz.

Eserlerinde ve Yaşamlarında “Kadını ve Çocuğu” konu olarak işleyen ve haklarını savunan Dünya Kadın Sanatçıları seçildi. Uzak Doğu ve Yakın Doğu Kadın sanatçılar arasında Türkiye’den İllüstrasyon Sanatçısı Nazan Erkmen de yer alıyor.

scan090_tuval“Özgürlük gümüş ambalaj içerisinde sunulan bir armağan değildir. Bir kadın farklılığını ve bir kadın olarak özgürlüğünü ancak aklını ve ellerini kullanarak elde edebilir. Uzun yıllar boyunca kaybettiklerini, ideallerini, yaşadığı aldatmacaları ancak aklı ve elleri ile elde edebilecektir. Izdıraplarını sadece ve sadece kendisi dindirebilecek ve uğruna savaştığı değerleri de yine sadece ve sadece kendisi elde edebilecektir. “ Bu tema üzerinden Milano ve Roma güzel sanatlar fakülteleri yüksek lisans öğrencileri eserlerinde kadın ve çocuğa odaklanan ve yaşamlarında da onların haklarını savunan kadın sanatçıları seçti. Kültür, sanat ve toplumsal konuları destekleyen ve önemli bir referansa sahip olan İtalyan Vakfı Fondazione Roma ve (IULM, International University of Languages and Media) IULM Dil ve Medya Uluslar arası Üniversitesi, Roma ve Milano’da Yüksek Lisans öğrencileri tarafından teklif edilen bu projeyi üstlendi ve Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinden seçilen; kadın ve çocuk haklarına verdikleri emek ve sorumluluk bilinci ile çalışan kadın sanatçıların eserlerinden oluşan bir sergiyi, Kasım ayında aynı zamanda grafik sanatlar ile ilgili önemli bir dökümantasyona sahip olan Palazzo Fandango Incontro, Roma’kültür merkezinde düzenlemeye karar verdi. Serginin amacı Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinden seçilen kadın sanatçıların eserleri üzerinden onların kendi öykülerini, evrensel kadını ve sergiye katılan kadın sanatçının ait olduğu toplumla olan ilişkisini irdelemek. Sergiyi düzenleyen kurul Kültür açısından bakıldığında Avrupa ülkelerine uzak olduğunu düşündükleri, ancak kendi yetenekleri ve kararlılıkları ile sivrilmiş bu toplumlara ait kadın sanatçıları ülkelerinde olduğu kadar dünya ölçeğinde de tanıtmyı; onların kendi ülkelerine özgü kültürel ve sanatsal zenginlikleri hakkında ortam yaratmayı amaçlamaktadır. Roma’da Palazzo Fandango Sanat galerisinde yer alacak olan bu sergi hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir. Etkinlik, röportajlarla, yayınlarla, video ve fotoğraf çekimleri ve kitaplarla zenginleşecektir. Sanatçıların çalışmaları ardındaki öyküleri ve ülkeleri ile ilgili verecekleri bilgi sergi açısından büyük önem taşımaktadır. Seçici kurul adına Serginin kuratörleri Valeria Lenuzza ve Susanna Fiorentini’dir. Katılımcı tüm illüstratörler gibi, Binbir Gece öyküleri anlatıcısı ve öykünün de ana karakteri olarak, topluma ait gelenekler ve dini inançların da da ötesine giden kadını temsil eden bir ikon olarak Şehrazat bu serginin sembolüdür.Şehrazat gibi, katılımcı sanatçılar da eserlerinde kararlılık, cesaret ve özgürlük ruhu içerisinde kendilerini ifade etmektedirler.
Sergiye Çin Cumhuriyetinden Chrissy Ziada, Mısır’dan Dalia Ziada, Hindistandan Teju Behan, Smita Deba, Dulari Devi, Amruta Patil, İran’dan Shirin Adl. Marjane Satrapi, Israel’den İlana Zeffren, Japonya’dan Yuko Shimizu ve Yoko Furusho, Kore’den Kuin ve Mari Kim, Lübnan’dan Zeira Abirached, Zeina Bassil, Joumana Medelj, ve Maya Zankoul, Pakistan’dan Ambreen Butt ve Türkiye’den Nazan Erkmen davet edilmiştir. Sanatçıların resimledikleri kitaplar da ayrıca sergide yer alacaktır.