Günlük arşivler: 18 Nisan 2014

Mimarlık Bölümü, öğrencileri Ünlü Endüstri Ürünleri Tasarımcısı İLKER KOCAHAN ile “Mimari Sketch ve Perspektif Teknikleri” konusunda birlikte çalıştı, seminer düzenledi

DI0A7373

ABD’de “Architectural Rendering” (Binanın inşa edilmeden önce illüstrasyon tekniği ile canlandırılması) konusunda uzman olan ve Amerika’da kurduğu işyerinde başarılı çalışmalara imza atan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı  İlker KOCAHAN, 14 Nisan 2014 Pazartesi günü Mimari Sunum Teknikleri üzerine deneyimlerini Mimarlık Bölümü Öğrencileri ile paylaştı. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği çalıştayda, mimar adayı öğrenciler kendi tasarımlarını canlandırma konusunda yeni deneyimler kazandılar ve  bu çalışma ileride atılacakları iş hayatında kendilerine güven duymalarını sağladı. Mimarlık Bölümü 2013 – 2014  İkinci çalıştayını bu çalışma ile gerçekleştirdi.

Doğuş Üniversitesi – Università di Pavia İşbirliği

5-19 Şubat 2014 tarihleri arasında Università di Pavia tarafından düzenlenen ve  Doğuş Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Universidad de Alicante Technische Hochschule Mittelhessen – University of Applied Sciences Università Politecnica delle Marche, Università di Cagliari’nin katılımı ile gerçekleştirilen Erasmus Programı kapsamındaki “ABC” – “Accessibility and Buildings’ Conservation”,  temalı workshop tamamlandı. Toplamda 40 öğrencinin katıldığı iki haftalık çalışmada “Tarihi üniversite yapılarının engelliler tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir hale getirilmesi için tasarım içinde tasarım yapmanın etik, estetik ve teknik çerçevesinin” tanımlanmaya ve bu doğrultuda Pavia Üniversitesi’nin tarihi yapılarından birinin Yemek Müzesi olarak bu bağlamda işlevlendirilmesine yönelik tasarım problemi çözülmeye çalışıldı. Doğuş Üniversitesi Misafir Öğretim Üyesi Doç.Dr. Zeynep Gül Ünal tarafından bu kapsamda INTERVENTION STRATEGIES FOR BARRIER FREE  HISTORIC BUILDINGS başlıklı bir ders vermiştir. Doğuş Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü temsilen workshopa katılan öğrencilerimiz,  Büşra Balcı, Rengin Sınanmış, Mehmet Kösherli, Evser Koyunbaba, Melike Çıkrıkçı workshopu başarı ile tamamlayarak sertifikalarını aldılar.

Öğrencilerimizden Evser Koyunbaba workshop hakkında üniversite gazetesi, Pavia yerel gazetesi ve televizyonuna da konu  hakkında üç ropörtaj vermiştir.

Pavia Üniversitesi 2015 yılında yapılacak workshop için davetini yinelemiştir.

Başarılı performansları için tüm öğrencilemizi ve yetişmelerinde büyük katkıları olan hocalarımızı kutlarız.

PAVIA

PAVIA2

PAVIA3

PAVIA4

Kısa Film Yapmak İsteyen Öğrenciler Üniversitemizde ücretsiz düzenlenen Sinema Atölyesi’ni ziyaret etti

IMG_0031

Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından her yıl düzenlenen Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde Yrd.Doç. Mustafa Bülbül’ün koordinatörlüğünde ücretsiz düzenlenen “Sinema Atölyesi” ilgi görmeye devam ediyor.

Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen Sinema Atölyesi’ne katılan 15 öğrenci dersleri tamamlayarak çekim aşamasına geçtiler. Değerli öğretim üyelerimiz, sinemaya olan tutkularını kısa film yaparak yerine getirecek öğrencilerimize öyküden başlayarak, senaryo, çekim ve montaja kadar uygulamalara da bizzat katılarak her aşamasında destek olmaktadırlar.

Ataşehir Celal Yardımcı Ortaokulu’ndan Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Hatice Üstün, kısa film yapmak ve yarışmalara katılmak isteyen öğrencileri ile birlikte Sinema Atölyesi’ni ziyaret ettiler. Atölye Koordinatörü Yrd.Doç. Mustafa Bülbül ile Teknisyen M.Can Yüksel’den kısa film yapımı konusunda ders alarak, kamera ve çekim tekniklerini öğrendiler.

Sinema Atölyesi Sosyal sorumluluk projesi kapsamında programlar düzenlemeye devam edecektir.

Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş ‘’Glassprintist Sempozyum’’unda

10175006_10152324790357661_980441619_n

Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş,İstanbul Kalkınma Ajansının  kar amacı gütmeyen kurumlara yönelik yaratıcı endüstrilerin geliştirilmesi mali destek programı kapsamında yürütülen ‘’BİR KÜLTÜR SİMGESİ OLARAK ÇEŞM-İ BÜLBÜLÜ GELECEĞE TAŞIMAK:Düzcam Kullanan Cam Karo, Cam Mobilya ve Hediyelik Eşya Sektörlerinin Yaratıcı Platformlar ve Yeni Teknoloji ile Buluşması’’ projesi çerçevesinde 15 Nisan 2014 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde düzenlenen GLASSPRINTIST sempozyumuna katılarak ‘’Çeşm-i Bülbül-Vetro Filigranato’’ başlıklı bildirisini sunmuştur.

AKGÜN Seramik ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü İşbirliğinde Yürütülen Endüstriyel Mobilya Dersinde Ara Jüri Yapıldı

20140415_160205

2013 – 2014 Bahar Döneminde Akgün Seramik ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Üniversite Sanayi İşbirliği anlaşmasına imza attılar. İşbirliği kapsamında Yrd. Doç. H. Eser Tezeren’in yürüttüğü Endüstriyel Mobilya dersinde öğrencilere “Geleceğin Banyo Dolapları” konusu verildi. Daha önce fabrika gezisi yapılarak üretim yöntemlerini ve malzemeyi tanıyan öğrenciler konu kapsamında tasarım alternatifleri geliştirdiler ve 15 Nisan 2014 tarihinde yapılan ara jüri ile firma yetkilisi Ahmet Kuseyrioğlu’na sunumlarını yaptılar.

20140415_160231

Görsel iletişim Tasarımı bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Selçuk Günay “Dünya Sanat Haftası” nedeniyle 15 nisan 2014 tarihinde Moda Deniz Kulubünde üyeleri ve konuklarına “Sanat ve İnsan” ile “Da Vinci Mucizesi” konularında mülti- vizyon eşliğinde 2 konferans verdi.

afis

Görsel iletişim Tasarımı bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Selçuk Günay “Dünya Sanat Haftası” nedeniyle 15 nisan 2014 tarihinde Moda Deniz  Kulubünde üyeleri ve konuklarına  “Sanat ve İnsan” ile “Da Vinci Mucizesi” konularında mülti- vizyon eşliğinde  2 konferans verdi.

IMG_0094 IMG_0088 IMG_0089 IMG_0091