Günlük arşivler: 11 Nisan 2014

PROF. EMANUELE VİSCUSO SANAT – MİMARLIK İLİŞKİSİNİ ANLATTI

Milano Havaalanında “Solid Music” adını verdiği heykelleri ile tanınan Mimar Prof. Viscuso Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerine Sanat ve Mimari arasındaki ilişki hakkında konferans verdi. Konferansa piano konseri ile başladı; kendi  bestelerini sundu. Mimarlık mesleğinin sanat olduğunu, sanat ve mimarinin büyük bir armoni içerisinde olması gerektiğini, çok basit fikirlerden çok önemli sonuçlara varılabileceğini belirtti. Mimarinin dekorasyon olmadığını, saygı gösterilmesi gereken bir alan olduğundan söz etti.  Gerçeğin “güzellik ve estetik” tanımına eşit olduğunu belirten  Viscuso tekrar piano çalarak öğrencilere veda etti.

DI0A7215 DI0A7232

Ünlü İtalyan Sanatçılar Fotoğraf Sergisi, “Çocuk Evlilikleri Tasarım Yarışması” Ödül Töreni ve ENTAS Bölümü SENTİO Sports Analytics Ödül Töreni Doğuş Üniversitesi’nde

DI0A7129DI0A7101

Milano Havaalanında  heykeli bulunan dünyaca Ünlü heykel sanatçısı; Mimar, Sicilya Sinema Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emanuele Viscuso ve Albertina Üniversitesi Dekanı Prof. Salvo Bitonti Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi davetlisi olarak  fotoğraf Sergisi açtılar.Tiyatro ve Sinema Yönetmeni Salvo Bitonti’nin “Setlerden ve Sahnelerden Canlı Kareler” ve Emanuele Viscu’nun “Yeni Milenyum Mimarisine İlham Veren Sanatçılardan Biri” Fotoğraf Sergisi, aynı zamanda ödül alan “Çocuk Evlilikleri Tasarım Yarışması” finalistleri  sergisi ve derece alan üniversite öğrencilerinin ödül töreni   ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü – Sanayi ile işbiriliği sonucunda Sentio Firması ile “Giyilebilir Sensör Tasarımı” Projelerini  sergiledi.Başarılı öğrencilere ödüllerini verdi.  Sergi açılışıları 8 Nisan 2014 tarihinde Doğuş Üniversitesi, Acıbadem H Blok fuayede başladı. Sergiler 4 Mayıs 2014 tarihine kadar devam edecektir.

İKİ ÖNEMLİ İTALYAN SANATÇI İSTANBUL’DA: SALVO BİTONTİ VE EMANUELE VİSCUSO

SALVO BITONTİ ÜNLÜ TİYATRO VE FİLM YÖNETMENİ İSTANBUL’DA

Italya’nın Syracuse şehrinde doğan Prof.Salvo Bitonti ,Albertina Üniversitesi direktörü,Tiyatro ve Film Yönetmenliği Başkanı, aynı zamanda ünlü bir tiyatro ve film yönetmeni ve fotoğraf sanatçısıdır. Genç yaşta, Tiyatroyu “şiir” olarak görmüş, Mario Luzi’nin eserlerini şiirsel bir anlayışla sahneye koymuştur. Maria Luisa Spaziani’nin “Hystrio” operasını sahnelemiş,ünlü Yunan şairi Yannis Ritsos,Jan Dark,Paedra ve Helen gibi konuları da film çalışmalarında işlemiştir. Rasin, Goethe, Pirandello, Celine, Strindberg gibi klasik yazarları sahnelemiş,daha sonra Durrenmatt (Pythianın Ölümü)’nü çağdaş bir yorumla sahneye koymuştur. Bitonti, Antik Drama Ulusal Enstitüsü’nde de görev yapmıştır. Ünlü yönetmen, Piccolo Teatro di Milano’da ünlü filozof Gaston Bachelard’ın “Su ve Rüyalar” üzerine multimedya gösterimi düzenlemiş; tiyatro ve sinema dilini bağdaştırarak Franco Nero ve Mito Medici’nin rol aldığı eserleri sinemaya aktarmıştır. Sinema ve tiyatro arasındaki bu fotoğrafik retrospektif, 8 nisan 2014 tarihinde Doğuş Üniversitesi’nde izleyicilere sunulacak ve 50e yakın fotoğraf teatral bir anlatımla sergilenecektir. İki kısa film Phaedra ve Helen de tanıtılacaktır.

il regista Salvo Bitonti, direttore dell' Accademia Albertina

EMANUELE VİSCUSO ASRIN MİMARİSİNİ ETKİLEYEN HEYKELTRAŞ – SANATÇI – MİMAR

Prof. Emanuele Viscuso, müzisyen, helkeltraş ve mimar; dünyaca tanınan bir sanatçıdır. Miami Sicilya Festivali kurucusu ve başkanıdır. Aynı zamanda Miami Org Müzik Festivalinin de kurucusu ve başkanıdır. Sanatın her alanında heykel,müzik, mimari, şiir, resim, tasarım ve sinema alanında çok önemli ve yetkin bir isimdir. Heykelleri müzikten esinlenmiştir ve “Solid Müzik” adını taşımaktadır.Bu eserler, havalanlarında, müzelerde, özel kolleksiyonlarda ve otellerde toplumla buluşmaktadır. En ünlü eseri Milano Malpensa Uluslararası Havaalanında yer alan 15 metre genişliğindeki heykelidir.Prof. Viscuso kültürel programda, Nasa ile birlikte “Uzayda ulusal yemeğimiz” gibi original bir aksiyonu da bizzat yolculuğa katılarak gerçekleştirmiştir. Sanatçı Miami’de yaşamaktadır. Basın kendisini en çok röpörtaj veren İtalyan sanatçı olarak tanımaktadır. Emanuele Viscuso’nun heykelleri, bilhassa çağımız burgulu mimarisini önemli ölçüde etkilemiştir. Mimarlık alanında doğal yetenekleri arayan Rhoda Island Üniversitesi, Viscuso’nun projelerinden “Positano Building” ve “Taormina Building” tamamen yaratıcı ve herhangi bir lisanslı mimar tarafından hayal bile edilemeycek yaratılar olduğunu kabul etmiştir. Viscuso 80’lerde yaptığı burgulu heykelleri ile bugünün burgulu mimarisini etkilemiştir.Ünlü Sanatçı Viscuso, 8 Nisan 2014 tarihinde,Doğuş Üniversitesinde H blok fuayede, Saat 17.00’de Mimarlık alanında gerçekleştirdiği projelerini fotoğrafik retrospektif sergisinde topluma tanıtacaktır.

Salvo Bitonti, Theatre and Cinema- 1983-2010- Live Stills from Sets and Stages

Dogus University Faculty of Fine Arts Exhibition Space – H Block Entrance

Opening April 8 2014 h.17.00 -4th May 2014

Salvo Bitonti is a director and professor of theater and film direction; He was born in Syracuse ( Italy). He actually is Dean of one of the most important school of art in Italy, Albertina Academy of Fine Arts of Turin. He started very young , working as a theater director , preferring the theater of “poetry” and choosing important contemporary authors such as Mario Luzi , which oversaw the first staging of the opera Hystrio, Maria Luisa Spaziani , with Joan of Arc and Yannis Ritsos, famous greek poet, in which poetical works ( Phaedra and Helen ) he was also inspired by his film works .
He realised for the stage, some classical theater authors including, Racine, Moliere , Goethe, Pirandello , Celine, Strindberg , and then focused on the contemporary retelling of the Greek classics with Durrenmatt ( The Death of the Pythia ) and has worked for the National Institute of Ancient Drama at the Greek Theatre in Syracuse. At the Piccolo Teatro di Milano has made Water, Dreams, a multimedia show by the work of the philosopher Gaston Bachelard on the four natural elements. He is then interested in the possible interaction between the language of the theater and the cinema, realising for the stage texts from screenplays ( Sex, lies and videotape adapted from Steven Soderbergh ) and shows that united the two languages, including , The Island of Dr. Moreau by Ugo Ronfani and Orlando by Virginia Woolf. As the author of the video theater , he realized Saint Onofrio History and History of the Pilgrims , from Renaissance authors , for the Centre for Studies on Medieval and Renaissance Theatre in Rome. He has directed many famous theater actors, including , in the late eighties, Paola Borboni and then Giancarlo Dettori , Franca Nuti , Paola Gassman, Ugo Pagliai , Anita Laurenzi , Francesca Benedetti, Rosa Di Lucia , and even in cinema, Franco Nero and Mita Medici , and young actors as Antonella Interlenghi, Antonella Fattori, and many others. Most important awards are: Fiuggi Platea award, as best director; City of Siracuse Theatre Award for his career.
Author of Dioniso & Pirandello,Rome,1999, he is writer of articles on theatre and cinema in important italian rewiews such as Primafila and Parol. His short film Phaedra, was screened in many international festivals and at Sicilian Film Festival 2007 won the award as best short film. In 2008 January ,he became Artistic Director of Sicilian Film Festival in Miami.

This photographic retrospective , between theater and cinema, specially commissioned by Dogus University in Istanbul, consists in about 50ths photographs of the theatrical scene, often works by famous photographers, drawn from almost twenty of the most important shows , edited by Salvo Bitonti; in addition , in continuous projection on monitors, the two short art films made by the director ( Phaedra and Helen) and photos of the scene are exhibited.