Günlük arşivler: 24 Şubat 2014

Erdoğan Karayel Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Daveti İle Üniversitemizde

Erdoğan Karayel Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Daveti İle Üniversitemizde

Kültürel Gelişim Seminerinde Sanatını Tanıtacak

Lise Öğrencileri ile   Karikatür Çalıştay Gerçekleştirecektir

26 Şubat 2014

rengarenkofkelerim-poster_son 

ersiyahbeyazöfkelerim

                Usta karikatür sanatçısı Erdoğan Karayel 26 Şubat 2014   günü  Saat 13.30’da K Blok Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kültürel Gelişim Semineri kapsamından Doğuş Üniversitesi öğrencileri ile buluşuyor.

Karayel, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. 1976 yılına değin sürdürdüğü resim çalışmalarını bu yıldan sonra karikatüre yöneltti.1975-77 yılları arasında Tipitip çizgi film çalışmalarında animatör olarak görev aldı. 1977’de İst. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu “Grafik” bölümünü kazandı. Haslet Soyöz, Ercan Akyol, Şevket Yalaz, Necati Abacı, Cevat Özer ve Gürcan Gürsel’in de aralarında bulunduğu çizerlerle aynı dönem eğitim aldı. 1977-1982 yılları arasında eğitim alırken bir yandan da Çetin Emeç’in yönetiminde Çarşaf Mizah dergisinde çizer olarak çalıştı. Suavi Süalp yazdı o çizdi. Ümit Yaşar Oğuzcan’la birlikte bir yıl boyunca “Tosun” köşesini hazırladı. Kısa bir süre “Ses” dergisinde de çizdi.      Karayel, Bugüne değin katıldığı ulusal-uluslararası karikatür yarışmalarında 40 ödül kazandı. Beş karikatür albümü yayımlandı (Renk-Leke-Çizgi. En Gurbettekiler, Bir Warmış Bir Yokmuş, Hans ile Hasan ve SiyahBeyaz Öfkelerim). Kişisel ve karma birçok sergide yapıtları sergilendi. 1982 yılından itibaren İstanbul’un değişik reklam ajanslarında grafiker, art director ve kreatif direktör olarak çalıştı, birçok kampanyada görev aldı. 1986 yılında HB sigaralarının Türkiye’deki Meksika Olimpiyatları kampanyasını üstlendi. Bu kampanyadaki başarısından dolayı aynı yıl Hamburg’da B.A.T. (British American Tobacco) tarafından kısa süreli bir bursla ödüllendirildi.

Erdoğan Karayel, 1995 yılında geldiği Ulm kentinde GülüGülü ve Hallo mizah dergilerinin karikatürist-yönetici görevini üstlendi. Bir yıl süreyle Milliyet gazetesinde “Hans ile Hasan” çizgi-bantları günlük olarak yayınlandı ve karikatür albümü olarak basıldı. 1997 yılında tekrar döndüğü İstanbul’da reklam sektörünün en büyük iki ajansında (Güzel Sanatlar&Saatchi&Saatchi ve Yorum&Publicis) art director olarak görev yaptı. Lucky Strike ve Saraton sigaralarının bir yıl süreyle Türki Cumhuriyetleri’ndeki kampanyalarının sanat yönetmenliğini üstlendi. 1999 yılında “Şövalye Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.” adıyla Nişantaşı’nda  üç ortaklı bir reklam ajansı kurdular. 2001 krizinden sektördeki tüm ajanslar gibi etkilendiler ve henüz yolun başında ajansı kapamak zorunda kaldılar ve 2002 yılında ikinci Almanya macerası başladı. Württemberg eyaletinde yayınlanan birçok gazete ve derginin grafik mizampajına katkıda bulundu. Halen Stuttgart’ta serbest grafiker olarak çalışmakta.

2004 yılında yayın hayatına başlayan “Don Quichotte” mizah dergisi, son dönemlerde internet üzerinden yayın yapmakta. “Dünyanın en iyi ikinci karikatür websitesi” seçilen dergi, dünya mizahında önemli bir konuma sahip. Her ulustan binlerce karikatürcüyle baglantısı olan ve dünya gündemindeki konuları anında çizgiye yansıtmakla tanınıyor. “AB yolunda Türkiye”; “Göç”, “Dünya Dilleri”, “Integration-Assimilation”, “Birlikte Elli Yıl”, “Şehr-i İstanbul” ve bu yıl yapılmakta olan “Vatandaşlık” konularını içeren uluslar arası karikatür yarışmaları düzenledi. “Kuş Gribi, Butto Suikastı, Nazım Hikmet, Irak Savaşı, Gazze İşgali, Che Guevara, Katrina kasırgası, Stop This Crime, Öktemer Köksal Portre Sergisi, No To Violence Against Women ve Occupy GeziPark, vs. gibi birçok önemli konuda sergiler oluşturdu.

Karayel, Don Quichotte’un düzenlediği yarışmaların sergileri, Almanya, Hollanda, İran, Çin ve Türkiye’nin birçok şehirlerinde açıldı; açılmaya devam ediyor. Aynı zamanda on iki yıldan bu yana Baden &Württemberg eyaletlerinde yayınlanan “Bizim Çocuklar” dergisinin genel yayın ve sanat yönetmenliğini sürdürüyor. Stuttgart-Karlsruhe Başkonsoloslukları ve Baden-Württemberg Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonları tarafından desteklenen dergi, Avrupa’da yayınlanan tek iki dilli çocuk dergisi. Anadili Türkçe olmak üzere dünyada var olan iki bini aşkın dili karikatür sayesinde rahatlıkla konuşabilmekte. Son iki yıldır yaşamı yoğun olarak Stuttgart-İstanbul hattında geçmekte olan Karayel, evli ve 26 yaşında Can adında bir de oğlu var.

Üniversitemizin Değerli Sanatçısı, MYO Öğretim Görevlisi Seydi Murat Koç, Beril Özkoçak İle Hayatını Birleştirdi. Fakültemiz Genç Çifte Mutluluklar Diler

fotoğraf
Üniversitemizi değerli eserleri ile temsil eden ünlü sanatçı, hepimizin çok sevdiği  Meslek Yüksek Okulu değerli Öğretim Üyesi Seydi Murat Koç, Beril Özkoçak ile hayatını Birleştirdi. Genç  evlilere   ömür boyu mutluluklar dileriz.

Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları

9. Uluslararası Desen Bienali Pilsen 2014

pilsen-2014

9. ULUSLARARASI DESEN BİENALİ PİLSEN 2014

Son Katılım Tarihi: 31 Mayıs 2014

Katılım şartları: www.bienale-plzen.cz

Katılım formu: http://bienale-plzen.cz/files/2013/10/biennial2014_application_form.pdf

Web sayfası: www.bienale-plzen.cz

————————————————-

9th INTERNATIONAL
BIENNIAL OF DRAWING
PILSEN 2014

International Biennial of Drawing Pilsen is a unique art competition in a specific category of monochromatic drawings. The competition takes place every even year. The exclusivity of the project, highlights the method of selection of works for the exhibition and awards. Selection is carried out by an international jury, consisting of experts in drawing. Here are general conditions of the 9th International Biennial of Drawing Pilsen 2014, which were agreed in October 2013.

Exhibition date: 8 October – 16 November 2014

Terms of participation:
1) Monochrome drawings
2) Maximum dimension 100X70 cm – dimension of paper
3) We accept maximum 5 works created after 2010
4) Payment of an entry fee of 50 EUR for foreign artists
5) Deadline for applications is on 31 s t May 2014
Each drawing will be judged individually.
Sets of drawings are accepted only when drawings put together make maximum size 100 X 70 cm.

Terms, applications and all about Biennial can be found at www.bienale-plzen.cz
Here is a link to download the application form:
http://bienale-plzen.cz/files/2013/10/biennial2014_application_form.pdf

The drawings and the application form including the payment receipt
must be sent by 31 May, 2014.
Prizes:
Works exhibited at the 9th International Biennial of Drawing Pilsen 2014
will be judged by a qualified international jury. This jury will also award the Grand Prix.
An international jury has the right to award a special prize and the short list /certificate of the highest quality/.
Biennial of Drawing Pilsen is part of the main program Plzeň-European Capital of Culture 2015.
Contact :
Mgr. Gabriela Darebná, Executive Director of the Biennial, mobile phone +420 732 202 800
Alena Lumerdingová, Assistant, mobile phone +420 777 301 800

Office address:
Tylova 2929/59, 301 00 Plzeň, Czech Republic
info@bienale-plzen.cz, www.bienale-plzen.cz
skype: biennial-drawing-pilsen