Aylık arşivler: Ocak 2014

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Lise ve üniversite öğrencileri için “Sinema Atölyesi” Düzenliyor

Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından her yıl düzenlenen Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü “Sinema Atölyesi” düzenleyecektir.  2013 – 2014 eğitim ve öğretim yılı Bahar döneminde,   Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri, Saat 15.00 – 17.00 arasında derslerin  yürütüleceği, lise ve üniversite öğrencilerine Fakülte öğretim üyesi  Yrd. Doç. Mustafa Bülbül koordinatörlüğünde ücretsiz “Sinema Atölyesi” düzenlenecektir. Bu kapsamda kurgu, sinema tarihi, senaryo, film yapımı gibi konularda  eğitim verilecektir.   Sinema Atölyesi eğitim programına katılacak adayların,  başvuru sırasında adaylar tarafından yazılmış  kısa film öyküleri ile gelinmesi gereklidir. Toplam 6 hafta,  48 saat sürecek eğitim sonunda katılımcı belgesi verilecektir.  Başvurular için 444 7997 – 1935 numaralı telefondan Arş. Gör. Ayşegül Kesirli ile iletişim kurulması rica olunur.  Sinema Atölyesi’ne  son başvuru tarihi 10 Şubat 2014 olup, 17 Şubat 2014 tarihinde atölye çalışmaları  başlayacaktır. Atölye çalışmaları 28 Mart 2014 tarihinde sona erecektir. Yapılan film çalışmaları için fakültemizde gösterim programı düzenlenecek, katılımcılara sertifika verilecektir.

sinemaatolyesi

“Ofislerde Y Devrimi”

OfficeMagazine.Q3.2014

Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı yarı zamanlı Öğretim Görevlisi Özlem Devrim’in “Ofislerde Y Devrimi” başlıklı makalesi Office Magazine dergisi  2013 son sayısında yayınlandı.

http://www.ozlemdevrim.blogspot.com.tr/2014/01/ofislerde-y-devrimi_2.html

OfficeMagazine.Q3.20142 OfficeMagazine.Q3.20143

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ İŞBİRLİĞİ

29 Ocak 2014 tarihinde ülkemiz ve uluslararası liseli öğrenciler için gelecekte düzenlenecek yarışmalarla ilgili   İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Özcanlar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge sorumlusu Hüseyin Özcanlar, Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretim Sorumlusu Sayın  Mehmet Şengül, Üniversite İdari İşler Koordinatörü Volkan Görgöz, tanıtım Birimi Başkanı Arş.Gör.  Serhat Butur katıldılar. Toplantı sonucunda dünya öğrencileri ve ülkemiz öğrencileri için ilgi çekici projelerde anlaşmaya varıldı.

fotoğraf 1

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİMİZ BİLAL SARITEKE ART VESPA 2013 TASARIM YARIŞMASINDA 3NCÜLÜK ÖDÜLÜ KAZANDI!

bilal

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİMİZ BİLAL SARITEKE ART VESPA 2013 TASARIM YARIŞMASINDA 3NCÜLÜK ÖDÜLÜ KAZANDI!

Piaggio Group’un Türkiye distribütörü Ferco Motor tarafından bu sene dördüncüsü gerçekleştirilen Art Vespa 2013 tasarım yarışması sonuçlandı.  Birincilik Ödülünü Ali Osman Kurtuluş,  İkincilik Ödülünü – Berkay Dağlar ve   Üçüncülük ödülünü  1nci sınıf öğrencimiz Bilal Sarıteke  kazandı.  Yarışmaya 180 kişi katıldı. 3 kişi ödül almaya layık görüldü.

Bilal Sarıteke Edirne Güzel Sanatlar Lisesinden mezundur. Şimdiye katıldığı ve ödül aldığı yarışmalar aşağıda belirtilmektedir :

Avrupa Birliği Öykü Yarışması  3ncülük Ödülü  2012

Mehmet Güleryüz Eskiz Defteri Yarışması Birincilik Ödülü 2012

Doğuş Üniversitesi tarafından açılan Masal Resimleme Yarışması Incilik ödülü 2013

Mehmet Güleryüz Eski DefteriYarışması Birincilik Ödülü 2013

Dudullu Organize Sanayii ” Atatürk ve Sanayi” konulu Resim Yarışması, Ödül, 2013

Bilal Sarıteke’nin tasarımlarından   iki görüntü

bilal2

DEVLET TATBİKİ GÜZEL SANATLAR YÜKSEK OKULU’nun YETİŞTİRDİĞİ NADİDE SANATÇILARDAN, DEĞERLİ HOCAMIZ SEVGİLİ KADRİ ÖZAYTEN’i KAYBETTİK

Türk Resim sanatının en önemli isimlerinden, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu 1973 yılı mezunu, değerli sanatçı arkadaşımız Prof. Kadri Özayten’in zamansız vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. Sanat camiasına, sevgili öğrencilerine ve tüm sevenlerine sabır ve metanet dilerim. Türk sanat camiasının çok önemli bir ismi, öğrencilerinin hem en yakını, hem de sanat yolunda önderlik eden örnek bir akademisyen olarak yeri doldurulamayacak büyük ve acı bir kayıptır. Örnek ve mütevazi bir sanatçı ve gerçek bir dost olarak kurumumuza ve Çağdaş Türk Sanat’ına yeri doldurulamayacak katkıları her zaman sevgi ve saygıyla, minnetle anılacaktır. 1968-1973 arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu(MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi) Resim Bölümünde öğrenim gören Özayten aynı kurumda 1975’te asistan, 1982’de ise öğretim üyesi olmuştur.

Prof. KADRİ ÖZAYTEN

İnsan ve savaş temaları çerçevesinde geliştirdiği, simgelere dayalı resimleriyle tanınır. 1968-73 arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi.) Resim Bölümünde öğrenim gören Özayten, aynı kurumda 1975’de asistan, 1982’de ise öğretim üyesi olmuş; 1977’de Avusturya bursuyla Salzburg Yaz Akademisi Baskı Resim Atölyesi’ne devam etmiştir.
Sanatçının çalışmalarının her döneminde, tuval resmi ve baskı resim birbirine paralel bir çizgi izlemiştir. Başlangıçta ağırlıklı olarak baskı resim teknikleriyle ilgilenmiş, çizgisel bir dokunun tüm yüzeyi kapladığı, simgesel öğeler içeren, Fantastik Gerçekçi olarak yorumlanabilecek resimler yapmıştır.
Özayten 1978’de Almanya kentlerinde dolaştırılan, dönemin “ protest ” nitelikli sergilerinden “ Atom Gücü ” (Atomkraft) projesinin yanı sıra 1980 Helsinki,1981 Kore,1981-83 Yugoslavya,1982 Norveç,
1990 Şili ve İtalya Bari uluslararası baskı resim bienaline katılmıştır.
İstanbul, Ankara,Eskişehir,Hamburg ve Frankfurt’ta Kişisel sergiler açarak çalışmalarını sergileyen
sanatçının ana motifleri; insan gövdeleri, madalyalar ve özgürlük kadar yok oluşu da simgeleyen kelebekler olmuştur.Bu ana motifler, askerlikteki kamuflaj dokusunun gizleyiciliği ile örtülü olarak yalnızca simgesel anlamlarıyla verilmiştir.

Sanatçı 1975’de T.İş Bankası Duvar Resimleri Yarışması ödülü, 1978 Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde Başarı Ödülü, 1984 Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’nde resim dalında Birincilik Ödülü ve 1987 İstanbul Sanat Bayramı Yeni Eğilimler Sergisi’nde Başarı Ödülü’nü almıştır.1993-1994 Frankfurt -1995 İstanbul -1996 Darmstadt’ ta gerçekleştirilen Deneysel Müzik, Video,Performans ve obje enstalasyonu türü etkinlikleri içeren uluslararası Xample 1,2,3 projelerinde Küratör Edwin Hermann ,ile disiplinler arası ortak çalışmalarda düzenleyici olarak görev aldı.1996 da İstanbul ve Dusseldorf’da “Dialoglar “ Sergisine katıldı.
1999 Yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğinden ayrılarak,Charles Neuweger,Frank Fiedler,Nikolaus Heyduck,Michael Harenberg,Norbert Grossman,Nushin Shayegan ve Werner Cee ile ortak XAMPLE grup çalışmalarını sürdürmektedir.

kadri-ozayten

111kadriozayte 112kadriozayte89 199kadriozaytn87 454kadriözay30x43 DSC01061 hacettepe-33 01