Aylık arşivler: Kasım 2013

VİKO A.Ş – Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Sanayi Üniversite İşbirliği Projeleri AR-GE Merkezleri Zirvesinde Sergilendi

argezirvesi

Bu yıl 2.si düzenlenen  AR-GE Merkezleri Zirvesi 15-16-17 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi’nde Bilim Sanayi ve Teknoloji, Bakanı Nihat ERGÜN’ün katılımları ile gerçekleşti. VİKO A.Ş. nin de Ar-Ge Başarı belgesi aldığı zirvede açılan VİKO standında  AR-Ge çalışması yenilikçi birçok ürünün yanı sıra Sanayi Üniversite İşbirlikleri projeleri sergilendi. VİKO A.Ş.-Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü arasında 2012-2013 Güz döneminde gerçekleşen projenin çıktıları da stantta yer aldı. Doğuş Üniversitesi öğrencileri VİKO A.Ş. Ar-Ge Merkezi Endüstriyel Tasarımcısı ve aynı zamanda Doğuş Üniversitesi Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi olan Özlem Devrim önderliğinde fuar ziyareti gerçekleştirdi.

Arge Merkezleri, ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması, teknolojik bilgi üretilmesi, teknolojik bilginin ticarileştirilmesi, teknoloji yoğun üretim yapılması, nitelikli işgücü istihdamının artırılması amaçlarıyla kurulmaktadır.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Her Yıl Olduğu Gibi Bu Yıl da Öğretmenler Gününü Kutladı

Bu yıl fakültenin Onursal eğitmeni ve sanatçısı Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulunun kurucu öğretim üyesi ve uluslararası ünlü sanatçı Prof. Mustafa Aslıer idi. Fevzi Karakoç, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Muhittin Köroğlu, Aydın Erkmen, Nazan Erkmen gibi pek çok tanınmış  sanatçının hocası olan Prof. Aslıer, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin duayen hocası, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulunun kurucusu, kuşaklar boyu sanatçı yetiştiren,  özgünbaskı sanatının litografi, gravür, monotipi, serigrafi gibi değişik tekniklerini topluma tanıtan, çizgiyle ya da suluboya, matbaa mürekkebi gibi değişik tekniklerle yapılmış yüzlerce eserin sahibidir. Kurum içerisinde hocaların hocası” olarak anılan Prof. Aslıer, ilk olarak öğretmen okulunu bitirdikten sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nden mezun olmuş, Malik Aksel, Refik Epikman, Şinasi Barutcu gibi ressam ve grafik sanatçılarından eğitim almıştır. Taş baskı, monotipi, özgün baskının tüm tekniklerini  ilk kez ülkemizde tanıtmış ve öğretmiştir. 1949 yıllarında ilk litografilerini  yapmıştır. 1953’de ilk grafik hocası olarak yetiştirilmek üzere Almanya’ya eğitime gönderilmiştir. Uygulamalı sanatların gerekliliğine inanan Aslıer, Tatbiki Güzel Sanatlar Okulunun kurulmasında öncüdür.

IMG_1607

Uzun yıllar DTGSYO’nun  öğretim üyesi, yöneticisi, hem de uluslararası alanda  kurumun en önemli sanatçısı olarak sanatın öncülüğünü yapmıştır. DOBAG Projesi ile Türkiye’nin çeşitli yörelerinde kurdukları kooperatifle sanat eğitimi ile kadının sosyal statüsünde olumlu bir değişimin yer almasında da öncü olmuş, köylü kadına yaşamını kazanma hakkını ve söz sahibi olma hakkı vermiştir. Yıllar boyu toplandığı özgünbaskı sanatçıların eserleri ile Marmara Üniversitesi Müze koleksiyonun oluşturulmasında çok önemli bir rol oynamış, müzenin nüvesini oluşturmuştur. Emekli olduktan sonra da kuruma desteğini esirgemeyen değerli sanatçı eşsiz bilgi birikiminden, sanat aşkından yararlanmak isteyenlere bilge tavırları ile evini ve atölyesini, en önemlisi
yüreğini açarak geleceğin sanatçılarının ufuklarını genişletmekte, onlara yön vermektedir. Marmara adasını baştan başa heykellerle donatmış, adayı bir sanat adası haline getirmiştir.

Öğretmenler günü İstek Acıbadem İlkokulunun 60 kişilik korosu ile başlamış, muhteşem konserin ardından okul müdürü Sezen Baştaş ve Müdür Yardımcısı Sayın Çağrı Yersel ve müzik  öğretmenleri  Sayın Ebru Karaca, Sayın Jülide Cihangir Ergüler ve Sayın Onur Haldun Tunçman’a  ve sevgili öğrencilerimize  teşekkür plaketleri takdim edilmiştir. Prof. Aslıer’in öğrencileri Dekan Prof. Nazan Erkmen, Yeditepe Grafik Bölüm Başkanı Prof. Fevzi Karakoç, Karikatür Sanatçısı Muhittin Köroğlu, hocaları ile ilgili konuşmalarını yapmıştır. Öğretmenler Günü Konuşmacısı Prof. Dr. Talha Dinibütün, Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitime ve öğretmenlere verdiği değeri ve O’nun eğitimdeki büyük yerini vurgulamıştır.

 Fakültenin ilköğretim okulları arasında düzenlediği “Sevgili Öğretmenim” yarışmasına 244 öğrenci katılmış, 1., 2, ve 3ncülük ödülleri bizzat törene katılan öğrencilere takdim edilmiştir. Mansiyon alan 7 öğrenci de ayrıca ödüllendirilmiştir. Ödüller Mimarlık Bölümü öğretim üyemiz İmar Hukuku hocamız Sayın Sadık Kayhan ve Royal Talens firmasından Tijen Dinçer tarafından verilmiştir. Son söz sahibi Prof. Mustafa Aslıer daha sonra kuruma büyük prestij katan “Mustafa Aslıer Baskı Sergisi” başlıklı sergisini açmıştır. Açılışı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu yapmıştır.

Sergi 13 Aralık 2013 tarihine kadar H Blok Giriş katında izlenebilir.

IMG_1436 IMG_1467 IMG_1440

  

IMG_1418

IMG_1475IMG_1480 IMG_1485IMG_1509IMG_1517 IMG_1532

IMG_1541 IMG_1570 IMG_1608

YRD. DOÇ. SELÇUK GÜNAY EDUCATURK EĞİTİM FUARINA ÜNİVERSİTEMİZİ TEMSİLEN KATILDI

Amacı üniversiteleri tanıtım olan EDUCATURK Eğitim fuarına Resim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Selçuk Günay fakültemizi temsilen katıldı. Fuarda “Gelişmişlik Ölçütünde Sanat Eğitiminin Rolü” başlıklı konferansa power point sunumu ile  katıldı.  Ayrıca bilgi almak isteyen öğrencilere bölümleri, sınav sistemini, üniversitemizin  burs imkanlarını; ücretsiz özel yetenek sınavına hazırlık kursları ve etkinliklerimiz hakkında bilgi verdi.

20131119_132751 20131118_111817 20131118_111825 20131119_104258 

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ARTEREAL Galerisinde – SOR/U Skype Üzerinden Avustralya ile Paylaşıldı

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi

 ARTEREAL GALERİSİNDE – SOR/U SKYPE ÜZERİNDEN AVUSTRALYA İLE PAYLAŞTI

“come.sit.ask.what is your question.what is my question. be silent” 

Sanat ve Tasarım Fakültesi, 19 Kasım 2013 tarihinde Saat 10.30’da Avustralya  ARTEREAL Galerisinde gerçekleşen  ve Avustralyalı  Sanatçı Nola Diamantopoulos ile  Skype üzerinden eş zamanlı bir performans gerçekleştirdi. Skype üzerinden  çağdaş  bir sanat etkinliğini fakültenin genç elemanları ile gerçekleştirmesi ilgi çekti.  İngiliz Dili Edebiyatı ve Mühendislik Fakültesinden araştırma görevlileri de bu performansa katıldılar.  Çağlar Doğru, Duygu Beykal İz, Saliha Türkmenoğlu, Kıvanç Onan, Dalga Derya Teoman, Özge Gül, Meltem Çırpı, Nihan Gürel’in  katıldığı performansda  “SOR/U”- “QUEST” etkinliğini ilk kez denediler.  Fakülte elemanları bu program için pembe ışıklar saçan, pembe yastıklar ve Türk halısı ile döşenen huzurlu bir ortam yarattılar. Karşılıklı sorular sordular, sorulara karşılık, karşı taraftan  soru olarak geldi. Performans yaklaşık  2.5 saat  sürdü. Fakülte mensupları soruların ardından düşüncelerini çizim olarak ortaya koydular. Sessizliği hiç bozmadılar. Performans boyunca Avustralya’da ARTEREAL galerisinde TV ekranlarından canlı yayın gerçekleşti.

IMG_0173 IMG_0169 IMG_0108 IMG_0073 IMG_0063 IMG_0149 IMG_0139 IMG_0122 IMG_0119 IMG_0104 IMG_0083 IMG_0080 IMG_0076 IMG_0046photo-31

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri Firması ile Üniversite Sanayi İşbirliği Başladı.

IMG_0324

Üniversite-Sanayi Projesi Kapsamında, Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri Firması ile Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yeni Bir Proje için Start Verdi.

1976 yılında İstanbul’da kurulan, su kaydırakları ve su parklarının tasarım, üretim ve montajında her kıtada gerçekleştirdiği 2000 su parkı projesiyle bir Dünya Lideri olan Polin firması ile Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ortak proje başlatmıştır.

Her sene bir firma ile ortak proje yapma ilkesini benimsemiş olan Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü bu dönem de temalı su parkı projesi için Polin firmasıyla çalışacaktır. 19 kişiden oluşan Proje 1 grubu bugün Polin firmasının tasarımcısı Barış Altıntaş’ın sunumunu izleyip, projeyle ilgili merak ettiklerini sormuşlardır. 6 hafta sürecek olan proje süresinde öğrenciler Polin’in fabrikasını gezecek ve tasarımcılarla birebir çalışma fırsatı bulacaklardır.

Yıldız Teknik Üniversitesi ile 2. Endüstriyel Seramik Çalıştayı Gerçekleştirildi

Endüstriyel Seramik Çalıştayı (13)

Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Seramik, Cam ve Çinicilik Programı ile Doğuş Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin katılımıyla “Endüstriyel Seramik Çalıştayı’’nın ikincisi 13 Kasım 2013 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Bu çalıştayda öğrencilere Öğr. Gör. Kadir Demir ve Teknisyen Fikret Doğru tarafından model-kalıp ve üretim yöntemleri hakkında örnekler gösterilerek model ve üretim uygulamaları gerçekleştirildi. Ayrıca Yrd. Doç. Dr. Cem Bülent Üstüdağ ileri teknoloji seramikleri ve nano teknoloji konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

Endüstriyel Seramik Çalıştayı (1) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (2) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (3) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (4) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (5) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (6) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (7) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (8) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (9) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (10) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (11) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (12) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (14) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (15) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (16) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (17) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (18) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (19) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (20) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (21) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (22) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (23) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (24) Endüstriyel Seramik Çalıştayı (25)

Nazan Erkmen 29 Ekim Cumhuriyetin 90. Kuruluş Yıldönümünde Berlin’de Açılan Freiundneunzig “Özgür ve Doksan” Sergisine Katıldı

 1393822_551388294951079_1645586710_n

29 Ekim – 29 Kasım 2013 tarihleri arasında TC Berlin Büyükelçiliği, Kuratörlüğü Beste Gürsu tarafından yapılan  ve Türk sanatçılarını Cumhuriyetin 90ncı Kuruluş Yılında tanıtan bir sergiyi  Alman toplumuna tanıttı.  Uzun yıllar Uluslar arası kültür ve sanat danışmanı olarak Türk sanatçılarını bütün dünyada tanıtan   Beste Gürsu gönüllü bir kültür tanıtımcısı olarak Cumhuriyetimizin 90. Kuruluş yılında farklı kuşaklardan ve farklı disiplinlerden gelen  90 sanatçıdan oluşan büyük bir sergiyi FREIUNDNEUNZIG  “Özgür 90” başlığı altında Berlin’de açtı. Berlin Büyükelçiliğinin ev sahipliğini yaptığı sergide resim, heykel, fotoğraf, video-art, enstalasyon, illüstrasyon türündeki yapıtlar hem Türk sanatçı isimlerinin geniş bir dökümünü dünyaya tanıttı,  hem de çağdaşlık bilinci ışığı altında üretilen yapıtların toplu biçimde izlenmesini sağladı. 90 Türk sanatçısından oluşan  sergide İbrahim Koç, İbrahim Zaman,  İsmail Acar, İzzet Keribar, Jale Yılmabaşar, Mehmet Güler, Mehmet Kavukçu,Metin Güçlü, Mustafa Ata, Muzaffer Akyol, Özdemir Altan, Resul Aytemür, Reyhan Abacıoğlu, Sabit Kalfagil,Sıtkı Kösemen, Süleyman Saim Tekcan, Tomur Atagök, Tülin Onat, Zehra Çobanlı, Hanefi Yeter, Hülya Düzenli, Ahmet Yeşil,Barış Sarıbaş, Beril Anılanmert, Beyza Boynudelik , Çetin Pireci, Deniz Pireci Devabil Kara, Devrim Erbil, Onat Von Merhart,Ender Güzey,Ergin İnan, Erol Deneç,Fatih Mika, Fethi Kayaalp, Fevzi Karakoç, Gazi Sansoy, Güngör Taner, Güzhan Müstecaplıoğlu, Habip Aydoğdu, Hale Ürkmezgil, Halil Akdeniz, Hanefi Yeter, Hülya Düzenli, Aydın Erkmen  gibi sanatçılar yer aldı. Sergi 30 Kasım 2013 tarihine kadar sürecek.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sakarya Güzel Sanatlar Fakültesi ile Birlikte Çalıştay Düzenledi, Öğretim Üyeleri Sergisi Açıldı

13 Kasım 2013 tarihinde Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri Sakarya Güzel Sanatlar Fakültesini ziyaret etti. Resim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Sadık Altınok    tarafından özgün baskı resim çalıştayında öğrencilere özgün baskı resim teknikleri öğretildi. Yaklaşık 15 öğrenci çalıştaya katıldı.  Öğrencilere dağıtılan plakalar üzerinde öğrenciler desenlerini çizerek, baskı aldılar.

Fakülte Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Mustafa Bülbül Kısa Metrajlı Film Gösterimlerini Sakarya Üniversitesi öğrencileri için hazırladı.  Bu gösterimde Yönetmen Mustafa Bülbül (Kestaneden Tekneye), Yönetmen (Can Diker) Ne Güzelsin Belami, Yönetmen Mehmet Can Yüksel (Görünmeyen), Yönetmen Nil Arkan (Herkes Uyurken) isimli kısa filmleri öğrencilere tanıtıldı.

Sanatçı öğretim üyelerinin geleneksel olarak değişik üniversitelerde açtığı “Doğuş’ta Sanat 12” Sergisine  fakülte öğretim üyeleri Prof. Devrim Erbil, Dekan Prof. Nazan Erkmen, Prof. Ayşe Özel, Prof. Serap M. Eyrenci, Yrd. Doç. Abdullah Taşcı, Yrd. Doç. Sadık Altınok, Yrd. Doç. Selçuk Günay, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan, Öğr. Gör. Duygu Beykal İz, Öğr. Gör. Bora Bayer, Öğr. Gör. Atalay Mansuroğlu, Araş. Gör. Çağlar Doğru, Araş. Gör. Ezgi Karata, Gökhan Süsler katıldılar. Sergi Sakarya Üniversitesi mensupları tarafından ilgi ile izlendi. Fakülte Dekanı Prof. Nilgün Bilge ve Dekan Yrd. Neslihan Özgeçen çalışmalara büyük destek verdiler.

Fakültenin sanatçı  öğretim üyeleri tarafından sanatı yaygınlaştırmak amacı ile yapılan çalışmalara  değişik üniversitelerde devam edilecektir.

Sakarya Üniversitesi 13.11.2013 - (34)