Aylık arşivler: Ekim 2013

TURNALARI KURTARMAK İÇİN SYMBIOSİS SAĞLIK VE DOĞA GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ, SANATÇILAR VE BİLİM ADAMLARI ELELE VERDİLER

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ BU AMAÇLA  2011 DE”BİN TURNA BİR DİLEK” PROJESİNİ BAŞLATTI – TURNALAR SERGİSİ CKM’de AÇTI – ÇALIŞTAYLAR DÜZENLEDİ

23 EKİM 2013 DE TURNALAR YOKOLMASIN SEMPOZYUMUNU DÜZENLEDİ

ÜNLÜ SANATÇILAR DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİNDE SERGİ AÇTI 

NAZLI ERAY TURNALAR İÇİN KİTAP YAZDI

NAZAN ERKMEN TURNALARI İÇİN SERGİ AÇTI

turna sergi afisturna sergi afis

Symbiosis Doğal Yaşamı Koruma Derneği üyeleri, eşsiz güzellikteki Turna kuşu soyunun  her geçen gün  gözle görülür şekilde tükenmesi üzerine Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi  sanatçılarına turnayı korumak amaçlı bir işbirliği teklif etti.  Bu amaçla düzenlenen sempozyuma  Dernek Başkanı Dr. Ayşen Erdil, Dernek Danışmanı Biyoloji uzmanı Ferdi Akarsu, Dernek Genel Müdürü Engin Yılmaz ve Başkan Güven Eken konuşmacı olarak katıldılar. Fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen “Sanatta Turna Motiflerini” görseller ile birlikte” dinleyicilere tanıttı.  Sanatın hemen hemen her alanında yer alan turna kuşunu eserlerinde motif olarak seçen sanatçılar görkemli bir sergi açtılar.  Sergide Pesent Doğan, Nazan Erkmen, Oya Abacı, Irmak İnan Akçadoğan gibi sanatçıların  eserleri  bağış sergisinde yer aldı.Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Nazan Erkmen ve Dekan Yardımcısı  Irmak Akçadoğan da işbirliği yaptıkları L’Aqulia Accademia di belli arti’ye bizzat giderek,  öğrencilerle  (paper cut)kağıt kesme tekniğinde turnalar  yarattılar.  Bu projenin en önemli yanı yarının sanatçıları olacak genç İtalyan ve Türk sanatçılarının da bu sergiye katılmak  üzere eğitilmeleri ve bu  sergide yer almaları idi.  

PG8B2717 

PG8B2707

PG8B2976

ÜNLÜ YAZAR NAZLI ERAY TURNALARI SEVDİRMEK İÇİN ÇOCUKLARA KİTAP YAZDI  – NAZAN ERKMEN RESİMLEDİ,  NAZAN ERKMEN KİTAP RESİMLEME SERGİSİNİ AÇTI,  NAZLI ERAY İMZA VERDİ

Ünlü yazar Nazlı Eray Symboisis Derneğinin bu önemli girişimini duyunca, çok kısa bir süre içerisinde turnaları  korumak ve çocuklara küçük yaşlarda hayvan sevgisi ve çevre  duyarlılığı aşılamak amacı ile  çocukların   merak içinde okuyacakları “Çığlık Atan Mumya” başlıklı  fantastik bir   öykü kitabı  yazdı. Nazan Erkmen tarafından resimlenen  Kitap Resimleme Sergisi’nde ünlü yazar kitaplarını imzaladı.

“Turnalar Yok Olmasın” Sempozyumunun en ilginç yanı ünlü yazar Nazıl Eray’ın bu girişime destek vermek için  çok kısa süre içerisinde fantastik bir kitap yapması oldu.  Çocuklara hayvanları sevmek ve  doğayı korumak gibi olguları aşılamak  amacıyla   yazdı. Nazan Erkmen tarafından bu amaçla açılan  sergide“Çığlık Atan Mumya” adlı masalı yazan değerli yazarın kitabını Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Nazan Erkmen resimledi.  Doğa Koleji anaokulu çocukları  sergiyi ilgi ile izledi. Çizer ile kendi yaşamlarında yer alan hayvanları saatlerce anlattılar, birlikte hayvanlarını çizmek üzere Nazan Erkmen’le sözleştiler. Ünlü yazar Nazlı Eray tarafından bu önemli güne armağan edilen kitap,  imza gününde  izleyicilere armağan edildi.

fotoğraf

http://www.haberler.com/uluslararasi-turnalar-yok-olmasin-sempozyumu-5209371-haberi/

http://www.dogadernegi.org/turnalar-yok-olmasin.aspx

http://www.aksam.com.tr/yasam/kultursanat/turnalar-yok-olmasin/galerihaber-254378/1

http://www.egitimhabercisi.com/haber_detay-haber_id-7716-.html

http://www.sadibey.com/2013/10/21/uluslararasi-dogal-yasami-koruma-sempozyumu-turnalar-yok-olmasin/

http://sirtcantam.com.tr/?p=28508

http://www.bahcesel.net/anasayfa/basinda-bahcesel-haberler/72795-uluslararasi-%09urnalar-yok-olmasin-sempozyumu.html

Prof. Dr. Funda Savaş Gün’ün Çalışması “Yeni Medya’da Demokrasi : Sosyal Medya’ya Dair Araştırmalar” adlı kitapta bölüm olarak yer aldı

yenimedyakitabi

Prof. Dr. Funda Savaş Gün, yazmış olduğu “Tüketiciözgürlüğü@sosyalmyedyareklamlar.com” çalışması, “Yeni Medya’da Demokrasi : Sosyal Medya’ya Dair Araştırmalar” adlı kitapta yer aldı. Bu çalışmada günümüzde medyanın sürüklendiği ekonomik ve kültürel dğeişimlerin üretenle tüketen üzerindeki etkilerini tartışmaktadır. Gün, yeni medya olgularını tüketici özgürlüğü ve sosyal reklamlar bağlamında kuramsal karşıtlarıyla birlikte tartışmakta ve bu amaçla, küreselleşme ve iletişim teknolojileri temalarını işletmeler ve tüketicilerdeki alışkanlıkları, düşünceleri ve davranışları üzerindeki etkileri bağlamında ele almaktadır. Çalışmada, bir tüketim alanı ve nesnesi olarak yeni medya’nın omurgası olan internetin, sert ve yumuşak özelliklerine dikkat çekilmektedir. “İnsan Ötesi İletişim” yaklaşımı ile ülkemizde ve farklı kültürlerdeki tüketicilerin iletişim ve ilşki kurma çabalarındaki özgürleşmeye giden yolculuk, bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Yazar, sosyal medya tariflemelerinde çok sık kullanılan “sosyal” terimi üzerine yeniden düşünülmesi gerekliliğine vurgu yaparken, tecimsel olmayan reklam uygulamalarının anlamsal ve yapısal olarak nasıl bir devinimden geçtiğini ortaya koyarak sosyal medya reklamcılığını tartışmaya açmaktadır. Kitap, And Algül ve Neda Üçer’in editörlüğünde Literatürk yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Ambalaj Ay Yıldızları 2013 Yarışması

IMG_1626-1

Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Özlem Devrim, Ambalaj Sanayicileri derneği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları 2013 yarışmasının jürisinde yer aldı. Ödüller, 2 Eylül 2013’de Four Seasons Hotel’de yapılan törenle sahiplerini buldu.

IMG_1579 IMG_1611 IMG_1639

Nazan Erkmen Robert Kolejin 150nci Kutlama Yılında Açılan Robert Kolejliler Sergisinde Yer Aldı

 7777

 

Robert Kolej mezunları 150nci yılını kutladı. Bu kutlama içerisinde sanatçı mezunların da sergisi açıldı. Mezunlar arasında  Abidin Dino RC 33, Seniye Fenmen ACG 39, Ömer Uluç RC ENG 53, Özer Kabaş RC 57, Tomur Atagök ACG 59, İpek Duben ACG 61, Gül Derman ACG 62, Jale Erzsen ACG 62, Nazan Akpınar ACG 64, Nazan Erkmen ACG 65, Suzy Hugh Levy ACG 65, Can Göknil  ACG 66, Betül Aydıner ACG 69, Fatma Tülin ACG 70, F. Duru Kısakürek ACG 70 Semra Özümerzifon ACG 70, Eti Behar ACG 70, Hale Arpacıoğlu ACÇG 71, Serdar Arat RC 73, Gülnur Geriş RC 78, Sibel Horada Çoşkun RC 98, Hale Güngör Opppenheimer RC 2000, Hande Varsat RC 2001 gibi isimler katıldılar. Hande Varsat RC 2001 (Heykel Çalıştayı ile),  Selma Kenter RC 72, Ali Kazma RC 89, Erdem Helvacıoğlu RC 94, Hakan Karaalan RC 79 sanatın çeşitli alanlarında gerçekleştirdikleri  etkinlerle 150nci yıla katkıda bulundular. Fotoğraf sanatçıları arasında  RC 58 Ergun Çağatay, RA 64 Sedat Pakay, RC 74 Cem Boyner, RC 92 Tamer Taner’in  fotoğrafları sergilendi.

77778

_MG_0856

Sanat ve Tasarım Fakültesi Yeni Eğitim – Öğretim Yılını Geleneksel “Doğuşta Sanat 11 Öğretim Üyeleri Sergisi” ile Açtı

 _MG_0856

Sanat ve Tasarım Fakültesi yeni yerleşkesinde ilk sergisini  24 Eylül 2013 tarihinde fakültenin değişik bölümlerinden  katılımcı  öğretim üyelerinin eserleri ile açtı.  Sergide Grafik, Resim, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık bölümü öğretim elemanlarının eserleri  H Blok Girişi, fuayede izleyicilere sunuldu. Sergi11 Ekim 2013 tarihinde kadar devam edecektir.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Yeni Eğitim – Öğretim Yılını Öğrencileri ve Öğretim Üyeleri ile Açtı

20.09.2013 tarihinde Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı,  fakülte öğretim üyeleri  ve öğrencilerine ve fakültemize yeni giren birinci sınıf öğrencilerine “Hoş geldin Partisi” düzenledi.   Parti Rektör Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Hasansoy; Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ataç Soysal ve  fakültemize yeni katılan  öğretim üyelerinin öğrencilere tanıtılması ile başladı. Birinci sınıf öğrencilerine fakülte ve üniversite hakkında bilgi verildi. Hoş bir ortamda geçen parti sıcak ve samimi sohbetlerle devam etti.

_MG_0750

_MG_0797 _MG_0790 _MG_0788 _MG_0750 _MG_0713 _MG_0707 _MG_0705 _MG_0664 _MG_0807 _MG_0805

TOPLUMUN DEĞERLİ İSMİ DR. ERDAL ATABEK PLASTİK SANATLAR YÜKSEK LİSANS PROGRAMINDA DERS VERİYOR

 Dr. Erdal Atabek Plastik Sanatlar Yüksek Lisans Programında    “Sanat Kültürü” Dersi Veriyor!!!   

Geçen yıl  itibarı ile ilk öğrencilerini kabul etmeye başlayan Resim Bölümüne bağlı Sanat ve Tasarım Fakültesi,  Plastik Sanatlar Yüksek Lisans Programı kadrosu değerli akademisyenlerle  zenginleşmeye devam ediyor. Alanlarında öncü kimlikleri  ile tanınan Dekan Prof.Nazan Erkmen, Prof.Dr. Sıtkı M. Erinç, Prof. Devrim Erbil, Prof. Serap Murathanoğlu Eyrenci,Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş, Prof. Ayşe Özel ve Yrd.Doç. Sadık Altınok gibi öğretim üyeleri  yanısıra  Dr.Erdal Atabek gibi saygın ve topluma yön veren bir öğretim üyesinin  öğretim kadromuzda yer almasından  onur duyuyoruz.

Engin  bilgisi ve kültürü ile öğrencilerimize yeni ufuklar açan değerli aydınımız Dr. Erdal Atabek’in “Sanat  Kültürü ” başlıklı  ilk dersi, sanatçılar,   öğrencilerimiz ve bilhassa pek çok üniversiteden derslere katılan   öğretim üyelerinin yoğun ilgisi ile  karşılandı.

Fotoğraf Sanatçısı Oktay Çolak, Fakültemizde Temel Fotoğraf Dersini Veriyor

oktay_colak_portre

OKTAY ÇOLAK

Oktay Çolak, 1970 yılında Trabzon Çaykara’da doğdu. 1997’de Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. 1999’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak başladığı akademik hayatını aynı kurumda öğretim görevlisi olarak sürdürüyor. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı. 2009 yılında yardımcı doçent oldu. Bir dönem ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak birçok ödüle ismini yazdırdı. İspanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’dan 5 altın madalya kazandı.

Fotoğrafları birkaç müze tarafından kabul edildi. Dünyanın değişik yörelerine fotoğraf amaçlı kültür gezileri yaptı. Eylül 2003’te ilk kişisel sergisini Taksim Sanat Galerisi’nde “Doğa” başlığı altında açtı. 2004 Mayıs ayında Fotografevi Sanat Galerisi’nde ikinci kişisel sergisini “On Yılda” başlığı altında fotoğrafseverlerle paylaştı. Bu sergileri yurtiçi ve yurtdışında birçok kez tekrarlandı. Son yıllarda portre fotoğrafına yöneldi. Son sergisini 2007 yılında Londra’da eğitim gördüğü dil okulunda “Portrelerle Callan Okulu” başlığı altında açtı. Temmuz 2009’da Londra’da “50 Ülke 50 Yüz” isimli sergiyi açtı. Ocak 2009’da “Gün Işığında Portre” adlı kitabı İFSAK yayınlarında çıktı. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Çolak Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesinde, GRA 205 “Temel Fotoğraf” dersini verecektir.

Opera Sanatçısı ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan Üniversitemizde Ders Veriyor!

suat_arikan

SUAT ARIKAN

Suat Arıkan, lise öğreniminden sonra Ankara Devlet Konservatuarı şan bölümüne girdi. 1981 yılında – sınıf atlayarak -Cemil Sökmen’in sınıfından pekiyi dereceyle mezun oldu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak göreve başladı. Şan çalışmalarını Dan Iordacescu, Daniel Ferro, Leyla Gencer ve Licinio Montefusco ile sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve opera temsilleri gerçekleştiren sanatçının 17. yy.dan günümüze uzanan zengin bir repertuarı vardır.

1983 yılında: İstanbul Devlet Konservatuarı’ nın düzenlediği Ulusal Şan Yarışması’nda ikincilik ödülü, en başarılı bas sesine verilen Mustafa İktu Özel Ödülü, Türk eserlerini yorumlamadaki başarısından dolayı Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Özel Ödülü,

1984 yılında: İtalya’nın Treviso kentinde yapılan La Boheme Yarışması’nda Rovigo Tiyatrosu Özel Ödülü,

1985 yılında: İtalya’nın Cagliari kentinde Uluslararası Şan Yarışması’nda baslar arasında üçüncülük ödülü,

1987 yılında: İtalya’nın Treviso kentinde yapılan Rigoletto Yarışması’nda birincilik ödülü kazanarak çeşitli kentlerde temsiller ve konserler vermiştir.

1992 yılında: Güney Afrika Cumhuriyetinden aldığı davetle Cape Town Nico Malan Tiyatrosu’nda Don Giovanni operasındaki Leporello rolünü birçok kez büyük bir başarıyla yorumlamıştır.

1993 yılında: Almış olduğu Bilgi-Görgü bursuyla İtalya, Hollanda ve Almanya’da çeşitli araştırmalar yapmış, konserler vermiştir.

2000 yılında: İtalya’nın Montepulciano kentinde yapılan 25. Uluslararası Opera Festivali’nde İtalya’da bir Türk operasındaki Selim rolünü ve Sihirli Flüt operasındaki Sarastro rolünü birçok kez yorumlamıştır.

2001-2002-2003 yıllarında: İtalya’nın Milano kentindeki AS.LI.CO Uluslararası Şan Yarışması ve Arnavutluk’un Tiran kentindeki Marija Kraja Uluslararası Şan Yarışması’nın jüri üyeliğine seçilmiştir.

Opera sanatı üzerine dergilerde köşe yazarlığı ve çeşitli radyo programları yapan sanatçı, solistlik çalışmalarının yanı sıra 2002-2003 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Arıkan, 2003-2004 ve 2004-2005 sezonlarında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini yürütmüştür. Sanatçı, 2007-2008 sezonunda da bu görevi sürdürmektedir. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak şan dersi veren sanatçı, ayrıca; opera sanatına verdiği katkılar nedeniyle, İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi tarafından Şövalyelik Nişanı’yla ödüllendirilmiştir.

Sanatçının repertuarından, ilk akla gelen eserler;
Sevil Berberi, II.Mehmet, İtalya’da Bir Türk, La Sonnambula, Attila, Macbeth, Otello, Il Trovatore, Don Carlos, Aida, Nabucco, Rigoletto, Messa da Requiem,Turandot, Tosca, La Boheme, Salome, Beethoven 9.Senfoni, Figaro’nun Düğünü, Don Giovanni, Mozart ve Salieri, Sihirli Flüt, Hoffmann’ın Masalları, Carmen, IV.Murat, Evita, Kiss me Kate sayılabilir…

Sanatçı, opera sanatı dışında resim ve fotoğraf çalışmaları da yapmakta ve sergiler açmaktadır. Arıkan Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesinde, GS 301 “Müzik” dersini verecektir.

Ünlü Animasyon Tasarımcısı Ali Murat Erkorkmaz Fakültemizde Eğitim Veriyor!

alimuraterkorkmaz

ALİ MURAT ERKORKMAZ

Ali Murat Erkorkmaz, 21 Eylül 1948 tarihinde İstanbul’da, doğdu. 1959 yılında Moda ilkokulundan mezun olduktan sonra İngilizce eğitim veren Kadıköy Maarif Koleji’ne girdi.    1970 yılında İTÜ’den  mimar olarak mezun olduktan sonra ilk mimarlık  stüdyosunu açtı.  Bu stüdyoda  mimarlığın yanı sıra çizgi film ve canlandırma ile de uğraşmaya başladı.  1972 yılında, kendi ismini taşıyan ilk reklam ajansını kurmuştur. Daha çok çizgi reklamlarla uğraşarak Türkiye’de ilk 3 ajans arasına girmiştir. Bu dönemde 16mm bir film laboratuarı ve renkli video stüdyosu kurmuştur. Reklamların yanı sıra “DÜNYA ÇOCUK ” isimli renkli, 16 sayfa günlük çocuk gazetesi çıkarmıştır. Üzerinde uzun bir süredir çalıştığı ESOP isimli uzun metrajlı çizgi filmiNİ TAMAMLADI. Bir dönemin ünlü sahne  yapımcısı Egemen Bostancı için bazı müzikallerde sanat yönetmenliği yapmış, TRT’nin ilk çizgi dizilerini hazırlamıştır.

1980 yılında Bahreyn’e, bölgedeki ilk canlandırma stüdyosunu kurmak için Arap kökenli bir firmanın ortağı olarak gitmiştir. Burada, hem diziler, hem reklamlar hem de uzun metrajlı filmler üretmiştir. Bunların arasında “Susam Sokağı”nın Arapçası olan “Eftah ya Semsem”, “Hazir Fazir / Hazır Cevap”, “Jeha (Nasrettin Hocanın Maceraları)” ve “Shasha Saghira / Küçük Ekran” sayılabilir. Uzun metraj bir çizgi film olan “Woody ve May” için ilk çalışmalar da burada olmuştur. “QuickEase” isimli dizi ile Annecy festivalinde büyük başarı kazanmış, Sri Lanka, Dubai, Bombay, Kuveyt, Ürdün, İsviçre ve İngiltere’de atölyeler açarak ülkelerarası bir çizgi çalışması başlatmıştır. Bu dönemde, Bahreyn’de Türkiye’nin fahri konsolosluğunu da üstlenmiştir. 1983-1984 yıllarında ABD ve İngiltere’de bazı çalışmalar yaptıktan sonra tekrar Türkiye’ye dönüp “ARTNET”i kurmuş, Türk ve yabancı televizyonlar için çeşitli eğitim dizileri üretmiştir. Canlandırma filmlerin dışında bilgisayar teknolojisi ile yakından ilgilenip yapay zeka programları üretmeye başlamıştır. Hem kendi stüdyoları hem de başka şirketler için 2500’ün üzerinde yazılım üretmiştir. Bunlar arasında en önemlileri Mimarlık, tekstil, canlandırma ve insan simülasyonu için olanlardır.

1985 yılında Dr. Christian Barnard ve Dr. Edip Kürklü ile “Bahçeköy Hastanesi” çalışmaları yapmıştır. 1994 yılında, ATV için “Babum Şov” dizisini üreterek ilk defa iki boyutlu canlandırmayı gerçek zamanda hareketlendirmeyi başarmıştır. Bu teknolojiden yararlanarak 1995 yılında uzun diziler üretmiş, ABD’ye giderek üretimleri için daha geniş bir pazar arayışına başlamıştır. Cartuna Corporation ve Aniventure isimli iki şirket kurarak Cartuna Show isimli çizgi TV dizisini üretmiştir. Bu arada Animpression isimli yeni bir yazılım üreterek bunu pazara sunmuştur. Bu teknoloji ile “Tombik and B.B.”, “Magica and the Puzzle Plaza”, “Ezbere Hayir”, “Yuki”, “Mister Simon and Jiggy Jiggy”, “Captain Tripp and Sealy-boy”, “Zig’n’Zag” ve “Tombik and B.B., Next Episodes” dizilerini üretmiştir. Bu dizilerin yanısıra 1999 yılında “Robolab” isimli uzun metrajlı üç boyutlu filme başlamıştır.

1999 yılında MARTI isimli stüdyoyu kurarak yüksek teknoloji ve iki boyutlu canlandırma çalışmalarını birleştirmiştir. 2008 yılına kadar 4400 den fazla reklam ve kısa metraj, 3 uzun metrajlı film ve 49 televizyon dizisi üretmiştir. 2000 yılında, 20. yüzyılın en iyi on çizgi filmcisi arasında gösterilerek İngiltere’deki TOONZ conference’ta yer almıştır. 15 Mart 2001’de Londra’da, Olympia’da yapılan “FX animation Festival”de “2000 sonrası” konusu ile dünya devleri arasında birinci sırayı almıştır. 19 Kasım 2001 de yapılması tasarlanan Barcelona zirvesine onur konuğu seçilmiş ancak bu konferans ABD-Afganistan savaşı yüzünden ertelenmiştir.

2008 yılı sonu itibariyle 12 dizi ile 62 ülkede yayına girmeyi başarmıştır. Ali Murat Erkorkmaz, müzikle de uğraşmaktadır. Piyano için yazdığı iki konçertosu, yüzlerce sonatı, yine piyano, banjo, gitar ve keman için çeşitli çalışmaları vardır. Yaptığı filmlerin yanısıra çeşitli kuruluşlara da film müzikleri yazmış ve üretmiştir. Çocuklar için yüzlerce müzik yazmış, “Bekir, Tekir ve Kuyruklar”, “Robotica” ve “the Buggies” isimli çizgi müzik grupları yanısıra “Kuklormonia” adlı kukla klasik orkestrasını yaratmıştır. “The Buggies” in parçaları 12 dilde dünyanın her bir tarafında söylenmektedir. Ayrıca, “Ziyaret” isimli bir opera yazmış, bu ilk çizgi sinema-opera filminin yapımına başlamıştır. Denizle de yakın ilişkisi olmuş, çeşitli boylarda yarış ve gezi tekneleri yanı sıra bir de küçük denizaltı üretmiştir. Bu teknelerin tasarımı için yazılımlar oluşturmuştur.

1984-1988 yılları arasında havacılık ve Uzay çalışmaları için projeler üretmiş, Nasa’nın L5 dergisine kapak olmuştur. L5 noktasında kurulması tasarlanan yerleşim birimleri ile uzay gemileri arasındaki koridorları ve astronotların o dönemde kullandıkları ayakkabıları tasarlamıştır. 1988-1998 yılları arasında bir robot atölyesi kurarak bilgisayar kontrollü robotik çalışmaları başlatmıştır. Çok hassas CNC tezgahları, çok akslı kamera vinçleri ve deneysel robotların dışında, tekstil örgü makinelerinin bilgisayarla kontrolleri konusunda çalışmıştır. Bursa’da “Artteks” firmasını kurarak Türkiye’nin tekstil desen ihtiyacının büyük kısmının yapay zeka ile üretilmesini sağlamıştır. Yine tekstil için renk ayırım ve desen sistemleri üretmiş, bir çok halı ve jakar fabrikasının bilgisayar altyapılarını kurmuştur. Elips pergeli, kontrast film banyoları, deniz suyunu arıtma, uçaklarda düşey havalanma, bilgisayarda yeni çizim formatı (pap) konularında patentleri vardır. Bilgisayarda yaptığı çalışmalar için ABD’de teknolojinin geleceğini yönlendiren devlet kuruluşu DARPA’da, “Gerçek zamanda canlandırma” konusunda Electronic Cafe’de, Walt Disney, Warner Bros., Nickleodeon ve Dreamworks stüdyolarında konferanslar vermiştir.

New York’ta birleşmiş milletler ana salonunda 23 Nisan kutlamaları organizasyonunda yer almış, dünyanın her yerinde çocuklar için eğitim çalışmalarına katılmıştır. Türkiye’deki bir çok vakıf ve derneğin yanı sıra Bahreyn merkezli “Özürlü Çocuklar Vakfı” kurucularından olmuştur. Kimsesiz çocuklar için yaptığı çeşitli etkinliklerin yanı sıra Yalova Topçular’da bir tesis kurmuş ancak devletten izin alamamıştır. Ayrıca, Internet altyapılı “Gelecek Sanatları ve Bilimleri Akademisi”ni oluşturarak dünyanın dört bir yanından katılım sağlamıştır. Akademinin geliri ile sokak çocuklarının eğitilmesi için bir altyapı oluşturmuştur. Çocukların deprem konusundaki eğitimleri için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile ortak çalışmalar yapmış, “Depremdede” filmlerini üretmiştir. Ayrıca yine bu kurum ile birlikte robotiklerle eğitim veren, okulların gelip ziyaret ettiği “Deprempark” tematik eğitim parkını kurmuştur. Bir yıl süreyle çıkardığı çocuk gazetesi “Dünya Çocuk” dışında çeşitli kitaplar yazmış ve yayınlamıştır. “Gel Zaman Gitme Zaman”, “Genç Mühendisler” , “Esop” , “Kağıtkız – Paperlady” bunlardan bazılarıdır. Yeni bilim kurgu romanı ‘Venüste bir İlkbahar Sabahı’ Activeline dergisinde yayınlanmıştır. Ali Murat Erkorkmaz, sürekli olarak Bütün Dünya ve Activeline dergilerine yazmaktadır. Bunun yanısıra bir çok dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmaktadır. Boğaziçi, Bilgi, İTÜ, Sabancı, Marmara, ODTÜ, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitelerinin yanısıra ABD’de UCLA’de konferans ve work-shoplar yapmıştır

2003 yılında çocuklar için temel ve yaratıcı yazılımlar üretmek için çalışmalara başlamıştır. MICRO-MACRO isimli 63 yazılımdan oluşan bir çalışmayı tamamlamıştır.  2003 yılının Eylül ayında Dünya’nın yapay zeka ile üretilen ilk dizi filmi olan ROBOLABB’ı Türkiye’de Show TV’de yayına sokmuştur. 2004 yılı başında ilk interaktif TV çalışmalarını başlatmıştır. Çocukların yayın sırasında çizgi karakterlerle konuşabileceği bu programı 2004 Mart ayında Cannes’de Dünya pazarına sunmuştur. İlk yapay yetenek yazılımı olan LUDWIG’i üreterek müziğin ve insan duygusunun bilgişlerlerce simüle edilmesini sağlamıştır. Yapay zeka ile eğitim ve cep telefonlarında çizgi film ve ses konularının yanısıra “COMPISHCO” isimli, bilgişlerde yapay insan tasarımı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı bağlamda, “HOMEPISHCO, düşünen ve karar veren yapılar” projesine başlamıştır. İnsanın biyolojik yapısının bilgişler çipi olarak görev görebilmesi, hesaplamalar ve bilgi depolama yapabilmesi konularındaki çalışmaları hakkında birçok ülkede konferanslar vermiştir.

2005 yılı başında, Barbaros Hayrettin Paşa ve dönemin Avrupa’sını konu alan uzun metrajlı bir film projesinin hazırlıklarına başlamıştır. Ayrıca 2005 yılı içinde “Hünkar Beğendi”, “Piko’nun adası”, “Sihirli Halı” ve “Bekir, Tekir ve Kuyruklar” isimli eğitim/eğlence dizilerini üretmiştir. Bekir, Tekir ve Kuyruklar StarTV de yayınlanmıştır. 2006 yılı başında GO-ALL isimli yazılım paketi ve Toyota için yapay zeka altyapılı ve 3D bir Trafik Simulasyon Oyunu üretmiştir. 2007 yılında da Kanal1’de Nasrettin Hoca Yayında isimli bir canlı dizi yayınlamıştır. Türkiye’nin tarihi değerlerini içeren EGE’nin İncileri isimli bir dizi DVD üretmiştir. 2008 yılında, eski Türkçe belgeleri okuyup transkript edebilen bir yapay zeka yazılımı üzerinde çalışmalara başlamıştır. İstanbul Valiliği tarafından yürütülen ve çocukların Deprem konusunda eğitimlerini hedefleyen 32 film, bir bilgişler oyunu, bir kart oyunu ve aynı amaçlı kitaplar üretmiştir.2009 yılında cep telefonlarında oyun üretebilmek amacı ile “GAME” isimli bir yazılım geliştirmiş ve bununla telefon oyunlarında yeni bir grafik altyapı oluşturmuştur. Ayrıca oyuncuların yapay zeka içerdikleri “Football Player Online” oyununu üretmiştir. Yine bu yıl içinde alışveriş merkezleri için gelenlerle konuşup yönlendirme yapabilen “SMARTACART” projesini oluşturmuştur. 2010 yılı Mayıs ayından itibaren D-çocuk kanalında günde 1 saat KAPTAN KRAŞ isimli etkileşimli 3D canlı çizgi yayınına başlamıştır. Aynı şekilde ALAADDİN’İN SİNİRLİ LAMBASI, CAMDA TİMSAH VAR ve AHÇIBAŞI’nın üretimleri gerçekleştirilmiştir. Bu yılın başında USA ve Avustralya ile sözleşmeler imzalanarak Barbarossa filminin yapımına başlanmıştır.

Ali Murat Erkorkmaz, Deniz Uzunoğlu ile evli olup Kaan, Pınar ve Can’ın babalarıdır. Erkorkmaz Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesinde, GİT 317 “Animasyon” dersini verecektir.