Aylık arşivler: Eylül 2013

İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Kurtoğlu TÜV Akademi’de Koordinatör Olarak Görevlendirilmiştir.

HPJAtEHFWCJ5gJDYQXtHbAdC

İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Kurtoğlu 14 Ağustos 2013 tarihinde TÜV Rheinland’ın İstanbul Mekanik ve Elektronik Laboratuvarı ve 22 Ağustos 2013 tarihinde İnegöl Mobilya Test Laboratuvarında incelemelerde ve görüş alışverişinde bulunmuştur.

Prof.Dr. Ahmet Kurtoğlu ayrıca TÜV Austria-Türk bünyesinde uluslararası standartlar, yönetmelikler, şartnameler, mesleki zorunluluklar, güncellemeler, yasal mevzuat ve kariyer gelişimi için gerekli eğitimleri vermek konularında faaliyet yürütecek olan TÜV Akademi’de koordinatör olarak görevlendirilmiştir.

Cam Çalışmaları Medyada

İstanbul’un Zeyrek semtinde, Pantokrator Manastırında (Molla Zeyrek Camii), İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmıştır.Restorasyon süresince İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü başkanlığında kazılar yapılmaktadır.Bu restorasyon ve kazılar sırasında ortaya çıkan cam buluntuların bilimsel değerlendirmesini  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş gerçekleştirmektedir. Gerek binanın temizlik çalışmaları sırasında, gerekse arkeolojik kazılarda gün ışığına çıkan Bizans ve Osmanlı camları konusunda Prof.Özgümüş ile yapılan röportaj basında ve web ortamında yer almıştır.İlgili haberlere aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

http://www.sondakikahaberleri.info.tr/haber/973222-restorasyonunda-tarihi-cam-ornekleri-bulundu

http://www.haber7.com/arkeoloji/haber/1070563-restorasyonunda-tarihi-cam-ornekleri-bulundu

http://www.haberler.com/cami-restorasyonunda-tarihi-cam-ornekleri-bulundu-5026769-haberi/

http://yenisafak.com.tr/aktuel-haber/cami-restorasyonunda-tarihi-cam-ornekleri-bulundu-06.09.2013-561463

http://yenisafak.com.tr/aktuel-haber/zeyrekten-altinli-mozaik-cikti-07.09.2013-561527

http://emlakkulisi.com/molla-zeyrek-restorasyon-calismalarinda-altin-mozaik-bulundu/190989

http://arkeolojihaber.net/2013/09/06/cami-restorasyonunda-tarihi-cam-ornekleri-bulundu/

http://www.haberbank.com.tr/haber/cami-restorasyonunda-tarihi-cam-ornekleri-bulundu-15125

http://www.haber5.com/guncel/cami-restorasyonunda-tarihi-cam-ornekleri-bulundu

Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen ve Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan İtalya, L’Accademia di Belle Arti’de İtalyan öğrencilerle Çalıştay Düzenledi

IMG_4260

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Erasmus programı çerçevesinde İtalya L’Accademia di Belle Arti ile önemli bir projeyi yaşama geçirdi.23 Ekim 2013 tarihinde Sanat ve Tasarım Fakültesi – Symbosis Derneği ve Doğa Derneği  ile birlikte gerçekleştirecekleri “Turnalar Yok Olmasın” projesi kapsamında projenin bir ayağını İtalya’da başlatmış oldular. 9 Eylül 2013 tarihinde L’Aquila öğrencileri ile başlatılan çalışma kurum mensuplarının büyük ölçüde ilgisini çeken kağıt heykel ve kesme kağıt tekniği ile üretildi. Büyük ebatta ilginç bir teknikle tamamlanan çalışma Sempozyumda yeralacak olan sergide topluma sunulacak. Çevre Kirliliği, deprem, susuzluk gibi pek çok faktör nedeni ile doğanın ve bu sempozyumda özellikle Turna kuşunun doğadaki yok oluşunu ve  bu tükenmeyi  önleme çarelerini araştıracak olan sempozyumda bırçok ünlü Türk sanatçının yanı sıra L’Aquilla öğretim üyeleri Lea Contestabile, Valter Battiloro, Sandro Cassola, Lorenzo Bruno, Marco Brandizzi, Carlo Ferrini, Fablo Di Lizio e Carlo Nannicola gibi sanatçıların eserleri “Turnalar Yok Olmasın” Sempozyumunda açılacak olan  sergide yer alacak.  Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Lea Contestabile, L’Aquila’da Unesco kenti seçilmeden önce deprem felaketi ile büyük zarar gören kentte yaşayan turnalar ve deprem ilişkisi hakkında yapacağı konuşma ile sempozyuma katılacak.

Türk – İtalyan sanatçıların yanı sıra, güzel sanatlar liseleri öğrencileri arasında açılacak olan yarışma sergisi de topluma tanıtılacak. 
 

Prof. Nazan Erkmen’in ve Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan’ın İllüstrasyon Sergileri Accademia Belle Arti L’Aquila, İtalya’da Açılıyor

Prof. Nazan Erkmen’in “On the Wing of a Butterfly: Dreams and Nightmares” ve Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan’ın “The Mystery of Women Portraits” başlıklı sergileri L’Aquila Güzel Sanatlar Üniversitesi (Accademia Belle Arti L’Aquila), İtalya’da açılıyor. 10-17 Eylül 2013 tarihlerinde gezilebilecek sergide sanatçıların illüstrasyon çalışmaları yer alıyor.

afis_italya_web-03

afis_italya_web-01