Aylık arşivler: Haziran 2013

INTE 2013 Konferansı

intelogo

Sakarya Üniversitesi ve TASET işbirliği ile düzenlenen INTE 2013 – International Conference on New Horizons in Education Konferansı 25-27 Haziran 2013 tarihleri arasında Roma’da düzenlendi.

Doğuş Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Saliha Türkmenoğlu Konferansta “Computer Aided Industrial Design Software Selection in Industrial Product Design Education at Turkey Using Expert Choice Program” başlıklı bildirisini sundu.

DSC04959

Mimarlık Bölümü – Changing Cities Konferansı

International Conference on “Changing Cities”: Spatial, morphological, formal & socio-economic dimensions” başlıklı uluslar arası konferans 18-21 Haziran tarihlerinde Skiathos, Yunanistan’da gerçekleştirilmiştir. University of Thessaly, Department of Planning and Regional Development ve Technical Chamber of Greece işbirliği ile düzenlenen konferansın ana teması “Dönüşüm sürecindeki Metropolitan Kentler” ve ilişkili Urban Design in Planning, Architectural Design & New Technologies, Sustainable Urban Planning & Development, Urban Cultures & Public Open Spaces, Urban Landscapes, Landscape Planning & Design, Historical Centers & Built Heritage Management, Transportation Planning and Policy in cities, Urban Planning Laws, Real Estate & Property Rights, Environmental Urban Planning, Green Architecture & Urban Design, Urban Economic Development, Place Marketing & City Branding, Shrinking cities, Divided cities, Migration, multinational and multicultural societies & Urban Planning başlıkları olarak belirlenmiştir. Konferansta toplam yaklaşık 300 adet bildiri sunulmuştur.  Konferansta  Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Nihan Gürel “Urban Design in Planning” temalı oturumda ortak yazarlı bir bildiri sunmuştur.

IMG-20130625-WA0000

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Accademia di Belle Arti di Firenze, Floransa Arasında Erasmus Antlaşması İmzalandı.

İtalya’nın Floransa şehrinde bulunan ve İtalya’nın en önde gelen Güzel Sanatlar Üniversiteleri’nden biri olan Accademia di Belle Arti di Firenze, Floransa ile Sanat ve Tasarım Fakültesi arasında Erasmus Anlaşması imzalanmış bulunmaktadır.

İç Mimarlık, Grafik Tasarım, Resim, Perspektif, Heykel ve Sanat Eğitimi bölümlerinin bulunduğu üniversite 1563 yılında Cosimo I de’Medici tarafından Giorgio Vasari’nin etkisiyle kurulmuştur. Üniversite’nin üyeleri arasında Michelangelo Buonarroti, Francesco da Sangallo, Agnolo Bronzino, Benvenuto Cellini, Giorgio Vasari, Bartolomeo Ammannati ve Giambologna bulunmaktadır. Üniversite ile ilgili detaylı bilgi aşağıdaki linkten elde edilebilir.

http://www.accademia.firenze.it/new/

 firenze

Doğuş Üniversitesi Öğretim Elemanları Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 6. Uluslararası Öğrenci Trieanali’nde Workshop Düzenledi

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Uluslararası Öğrenci Trienali’nde Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyeleri “Bildiğin Gibi Değil” adlı workshopun yürütücülüğünü yaptılar. Sanat ve Tasarım Fakültesi  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Yrd.Doç. Dr. Dilek HOCAOĞLU, İç Mimarlık Bölümü’nden Yrd.Doç. Serpil ÖZKER ve Arş. Gör. Özge ERKAN, Resim Bölümü’nden Arş. Gör. Çağlar DOĞRU’nun yürütücülüğünde gerçekleştirilen workshop’a farklı okullardan toplam 8 öğrenci katıldı.

Her gün kullanılan objelerin insan üzerindeki algısını yıkmak, objeleri var olan işlevlerinden kopartıp faklı bakış açısıyla yorumlayabilmek konularının amaç edinildiği workshop 30 Nisan, 2-3 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

010203

Basri Gündoğdu

04

Merve Yılmaz

05

Ceren Albayrak-Aras Karul-Merve Yılmaz

06

Ceren Albayrak-Aras Karul-Merve Yılmaz

07

Sündüz Özer

08

Sündüz Özer

09

Velat Karakaş

10

Volkan Kuş

Doğuş Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Serpil ÖZKER, Yunanistan-Atina’da “Athens Institute for Education and Research” Tarafından Düzenlenen “3rd Annual International Conference on Architecture” Konferansı’na Katıldı.

10-13 Haziran 2013 tarihleri arasında Yunanistan’ın Atina şehrinde düzenlenen “3rd Annual International Conference on Architecture” Konferansı’na Serpil ÖZKER ortak yazarla hazırladığı bildiriyle katıldı. ” The Comparison of the Space Usage in Turkish Cinema from Past to Nowadays” başlıklı bildiride; 1980 öncesi ve sonrası Türk Sinemasındaki değişim ve değişime bağlı olarak mekân kullanımı irdelenmiştir. Dünün ve bugünün Türk Sinemasında mekânın kullanım biçimi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan farklılıklar analiz edilerek, dönemler arası karşılaştırma yapılmıştır.

İSTANBUL AVNİ AKYOL GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ’NDE SERGİ AÇTI

_MG_0417

13 – 29 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Resim Bölümü Abidin Baysal Atölyesi Öğrencileri, Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat galerisinde  “Çizgi ve Biz” başlıklı üstün nitelikli bir Desen Sergisi açtılar.  Öğrencilerin füzen, karakalem ve çeşitli tekniklerle büyük boy çalıştıkları eserleri figür, portre, natürmort türlerinin üstün başarılı örnekleri olarak topluma sunuldu. Büyük bir beğeni toplayan öğrenci sergisi Güzel Sanatlar Liselerinin uluslar arası alanda önemini bir kez daha vurguladı.

_MG_0414 _MG_0415 _MG_0416 _MG_0421 _MG_0422 _MG_0425 _MG_0432 _MG_0438 _MG_0452 _MG_0456 _MG_0457 _MG_0459 _MG_0462 _MG_0464 _MG_0466 _MG_0467 _MG_0470 _MG_0472 _MG_0476

Doğuş Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Umut Tuğlu Karslı’nın Makalesi Mimar.ist Dergisinde Yayınlandı.

Doğuş Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Umut Tuğlu Karslı’nın “Mimarlık Eğitiminde Deneyimleyerek Öğrenme, Uygulama Atölyelerine Bir Bakış “Les Grands Ateliers Örneği” başlıklı makalesi, Design&Applied Arts Index tarafından taranan Mimar.ist Dergisinin 47. Sayısında yayınlanmıştır.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen National Book Council of Singapore tarafından Düzenlenen Kitap Resimleme Biennali’ne jüri kararı ile kabul edildi.

25 – 30 Mayıs 2013 tarihleri arasında Singapore’da düzenlenen Kitap Resimleme Bienaline illüstrasyon sanatçısı Nazan Erkmen’in resimlediği Bir Bennudur İstanbul kitap illüstrasyonları bienalde yer aldı.

003

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi – Kadıköy Belediye Başkanlığı İşbirliği İle Liseli Öğrenciler Arasında Yapılan Atık Malzemelerle Ağaç Tasarımı Yarışması Sonuçları Ödül Töreninde Açıklandı

_MG_0116

Bir tek ağacın bile dünyayı değiştirecek kadar yaşamsal önemi olduğunu ortaya koymak,doğayı ve sanatı desteklemek, geleceğin sanatçılarını sanata odaklamak ve  bireylerin sanat yolunu  seçmelerini sağlamak amacıyla Kadıköy Belediye Başkanlığı ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından liseli öğrenciler arasında  düzenlenen “Ağaç Tasarım Yarışmasında”  katılımcı öğrencilerin muhteşem eserleri tüm eser sahiplerinin katıldığı  ödül töreni ile sonuçlandı. Kağıt bardak, düğme, kağıt, kumaş, karton, pet şişesi gibi her türlü atık malzemeyi bir sanatçı ruhu ile tasarlayan öğrencilerin yapıtları,  her biri eleştirel düşünceye sahip, binbir emekle hazırlanmış tasarımlar,Ödül töreni ve sergi 5 Haziran 2013 Çarşamba günü, Saat  15.00’de Doğuş Üniversitesi H Blok Tiyatro Salonunda yer aldı.

Yapıtlar ayrıca  Kadıköy Belediyesi tarafından da sergilenecektir.

02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 13 _MG_0059 _MG_0121

14

ÖDÜLLER :

 • Birincilik Ödülü Avcılar Ticaret Meslek Lisesi – Büşra Gönültaş, Nilüfer  Hacı, Büşra Dökmetaş, Melike Akbaba
 • İkincilik Ödülü Habire Yahşi Anadolu Lisesi – Melek Yüsra Güler
 • Üçüncülük ÖdülüAkasya Koleji (Burcu Kurtulan, Ece Su Tüfekçi. Sena Nurcin, Gonca Gül Dal, Burcu Obut, Büşra Fırat

Diğer katılımcıların tümü mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır.

 • Ana Bilim Eğitim Kurumları (Seliz Önay, Melis Ergüven, Sena Akçam, Dilara Kireççi)
 • Beylik Düzü Fatih Anadolu Lisesi (Tuğçe Nur Çoşkun)
 • Maçka Akif Tuncel Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Esra Şimşek ve Volkan Ay)
 • Maçka Akif Tuncel Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ( M. Berat Purde)
 • Dede Korkut Anadolu Lisesi (Ahmet Eyüp)
 • Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi  (Melike Simay Öztürk)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Şengül Aslan)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Miraç Terzioğlu)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Şeyda Babayavrusu)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Sinem Çakır)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Büşra Tekkeşin)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Emine Yurtseven)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Seda Tekgül)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Fatmanur Koca)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Derya Bulut)
 • Mediha Engizer Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Beyza Kocadere)
 • Yağmur Selmo
 • Validebağ Anadolu Sağlık Lisesi
 • Bahçeşehir Koleji (Sena Öğrünç, Şeyma Şen, Eda Özkabaş)
 • Özel Çevre Koleji (Yunus Hakkı Uçarsu, Serap Kızıltepe)
 • Beylikdüzü Fatih Anadolu Lisesi (Tuğçe Nur Coşkun)
 • Mustafa Saffet Anadolu Lisesi ( Büşra Gizem Aldemir)
 • Bağcılar Ahi Evran Anadolu İmam Hatip Lisesi (Adem Işık)
 • Bağcılar Ahi Evran Anadolu İmam Hatip Lisesi (Esma Kılıçgöz)
 • Habire Yahşi Anadolu Lisesi (Emel Akyüz)
 • Suat Terimer Anadolu Lisesi ve Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi (M. Fatih Gülşen, Ayşenur Öner, İrem Altuntaş

Yrd. Doç. Dr. Dilek Hocaoğlu 8. Türkiye Tasarım Tarihi Topluluğu Toplantılarına Katıldı

banner

09-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında İzmir’de  düzenlenen uluslar arası 8. Türkiye Tasarım Tarihi Topluluğu Toplantıları (5T) Konferansı’na Dilek Hocaoğlu ortak yazarlarla hazırladığı “The Changing Roles and Women in Ads Used by Eletronic Kitchenware Manufacturing Sector in Turkey, Since Beginning to Present” başlıklı bildirisiyle katıldı. Hocaoğlu sunumunda, Arçelik firmasının basılı reklamlarında kadın figürünün nasıl temsil edildiği, ürünle ilişkisi ve yıllara göre bu reklamlardaki kadın figürünün değişen rollerini ele aldı. Tasarım söylem ve pratiklerini toplumsal cinsiyet bağlamında tartışmayı ve Türkiye ile sınırlı olmayan karşılaştırmalı çalışmaları paylaşmayı amaçlayan konferansta 44 katılımcı, 30 bildiri sunmuş, Hollanda KU Leuven Üniversitesi, Şehir Bölge ve Planlama Bölüm Başkanı Hilde Heynen de keynote speaker olarak “Gender and Design; Discourses and Challesges” konusunu ele almıştır.

photo (5)

Arçelik Buzdolabı - 1971 senesi nostaljik eski buzdolabı beyaz eşya reklamları