Aylık arşivler: Şubat 2013

Doğuş Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen Kadın Kuruluşları Birliği Tarafından Bu Yıl Seçilen “Çağdaş Kibeleler” Arasında Yer Aldı

012

Nazan Erkmen, Mezopotamya Efsaneleri serisi, EA’nın ışığı, airbrush tekniği, 50 x70cm. 2008

Kadın Kuruluşları Birliği tarafından bu yıl sanat, bilim, siyaset, tıp, edebiyat, hukuk gibi alanlarda mesleklerine ve topluma katkıları nedeni ile başarılarını ve varlıklarını ispatlamış kadınlara her yıl verilen “Çağdaş Kibeleler” ödül sahipleri arasında Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı sanatçı – öğretim üyesi Prof. Nazan Erkmen de yer aldı. Bu yıl “Çağdaş Kibele” sahibi başarılı kadınlar Ressam Fatma Tülin Onat, ülkemizin ilk kadın hukuku uzmanı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Av. Nazan Moroğlu, devlet eski bakanlarından Önay Alpago, tiyatro sanatçısı Sevil Uluyol, çevirmen ve sinema sanat eleştirmeni gazeteci Sevin Okyay, yazar Mine Söğüt, televizyon spikeri Ayşenur Arslan, Halkla İlişkiler Uzmanı Arın Saydam, çevirmen ve yayıncı İlknur Özdemir, Zuhal Acıman Savaş; 4 Mart 2013 Pazartesi günü, Saat 20.00’de, Akatlar Kültür Merkezinde Beşiktaş Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen “Dünya Kadınlar Günü Özel/Çağdaş Kibeleler / Ustalara Saygı” toplantısında kadın olmanın mesleklerine katkılarını, toplum içinde kadının yeri ve karşılaştıkları olumlu olumsuz durumları izleyicilerle paylaşacaklar

“İnsan yiyen Pasta, Helikoptere Çarpan Bina” !!Ümraniye Eyüboğlu Koleji Karikatür Kulübu öğrencileri Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde

_MG_5527

Ümraniye Eyüboğlu Koleji Karikatür Kulübu Okulu  öğrencileri Doğuş Ünhiversitesi Sanat ve Tasarım fakültesine eğlenceli bir ziyarette bulundular. Logicomix Sergisini  gezen karikatür  kulübu öğrencileri ile çizgi roman sanatçısı Enis  Temizel  çok eğlenceli bir ortamda çizgi roman çalıştayı gerçekleştirdiler. Çizgi romanı karikatürden ayıran özellikler, yaratım süreci,senaryo, uygulama ve kamera hareketleri 11 -12 yaşındaki öğrencilere tanıtıldı. Karikatür kulübu öğrencileri  karikatür bir üst aşamaya taşıyıp öykü de anlatmak istedikleri için  ardışık karelerle anlamlı öyküler oluşturma etüdleri yaptılar. Bu uygulama son derece neşeli bir atmosferde yer aldı.  İnsan yiyen Pasta, helikoptere çarpan bina, gibi aksiyon çizimleri çocukların hayal gücü serbest bırakılarak anacak tekniklerle de birleştirilerek uygulandı. Enis Temizel ve karikatür kulübu öğrencileri tekrar buluşmak üzere sözleştiler.

Doğuş Üniversitesi Archidoğuş Kulübü, Mimar Prof. Dr. Uğur Tanyeli’yi ağırlıyor.


IMG_2376

Prof. Dr. Uğur Tanyeli’nin “Türkiye’de Güncel Mimarlık Ortamı ve Tasarlayan ve Yazan Sazanlar” başlıklı söyleşisi, 25 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 14:00’te Doğuş Üniversitesi Acıbadem Kampüsü H Blok Tiyatro Salonu’nda büyük bir ilgi ile izlendi. Öğrencilerin sorularıyla zenginleşen söyleşide Prof. Dr. Tanyeli, farklı düşünme olanaklarının mutlaka var olması gerekliliği üzerinde durdu ve gündem üretimi ile mimarlık üretiminin bağlantılı olduğuna, değişim üretmek için gündemi değiştirebilmek gerektiğine işaret etti.

Archidoğuş Kulübü 2012-2013 Bahar Yarıyılı’nda yeni konuklarla bu söyleşilere devam edecek.

uğur tanyeli afiş

Mimarlık Bölümü Proje Sergisi Açıldı

_MG_5354

_MG_5368

1997 yılında kurulmuş olan Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü 2008 yılında kuruldu. Bölümün kuruluşundan bu yana ilk kez Öğrencilerin başarılı Mimari Tasarım dersleri projeleri  fakülte mensuplarına tanıtıldı. Sergide Ahmet Bozdemir, Murat Keşke, Buse Adıgüzel, Şengül Has, Süleyman Tatlı, Yaşar Ermiş, Melike Çıkrıkçı, İsmail Konca, Nurullah Doğru, Gülfidan Çiçek, Aytaç Bingöl, Mehmet Bayazıt, Pınar Çavuşoğlu, Harun Gökberk Gönenç, Kemal İnce, Mustafa Özturan, Ali Sait Çağlayan, Ömer Şanlıer, Oktay Demirli, Hatice Kübra Süslü, Evser Koyunbaba, Uğur Eroğlu, Ömer Yılmazer, Yavuz Selim Kaya, Berrin Aksoy, Esra Hodancı, Mustafa Akyol, Ercan Çelikel, Merve Yapar, Betül Balcı ve İrem Yörük adlı öğrencilerin Konut Tasarımı Projeleri, Merve Kahveci adlı öğrencinin Restaurant Tasarımı Projesi, Mehmet Bayazıt ve Yonca Özyurtlu adlı öğrencilerin Lise Eğitim Binası Tasarımı Projeleri , Ayben Erdoğan’ın Kitap,Görüntü,Ses Evi Tasarımı ve Moda Atölyesi Tasarımı Projesi, Mehmet Ali Kaba, Cemil Can Küstür adlı öğrencilerin Kültür Merkezi Tasarımı Projeleri, Burak Diker ve Ahmet Çetinkara adlı öğrencilerin Otel Tasarımı Projeleri, Can Tarık Keskin’in Toplu Konut Tasarımı Projesi, Aslı Özdemir’in Sinema ve Sergi Salonu Tasarımı Projesi, Yasin Yıldız’ın Görsel Sanatlar Okul Tasarımı Projesi, Oytun Gür Günel’in Medyatek Projesi, Pınar Yağdı, Mehmet Hakan Filik ve Cihan Yolcu adlı öğrencilerin  Bitirme Proje konusu olan Kültür Merkezi Tasarımı Projeleri  ilgi ile izlendi. Mimari Tasarım Dersleri sürecinde ortaya çıkan  Mimari Projelerin sergisi her yıl tekrarlanacağı açılışta öğrencilere bildirildi. Sergi 28 Şubat 2013 tarihine kadar gezilebilinir.

Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Serap M. Eyrenci’nin Resimleri MKM Beşiktaş Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen “Yolu Trabzon’dan Geçenler” Sergisinde İzleyiciyle Buluştu.

Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Serap M. Eyrenci’nin Resimleri MKM Beşiktaş Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen  “Yolu Trabzon’dan Geçenler” Sergisinde İzleyiciyle Buluştu.

MKM Beşiktaş Çağdaş Galerisi, Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı’nın (TAMEV), Trabzon’lu ya da Trabzon’dan yolu geçen  dört kuşak sanatçıyı biraraya getirdiği önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Serginin 13 Şubat 2013 akşamı yapılan  genel açılışı öncesinde, 12 Şubat akşamı saat 19.00-20.30 arasında  sanat, siyaset ve iş dünyasının önemli simaları ile basının yer alacağı özel bir davet verildi. Bu davette ; vefat etmiş hocalardan Zeki Kocamemi ve  Bedri Rahmi Eyüboğlu ile yaşayan en eski “Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçı” Kayıhan Keskinok’un  “Hocaların Hocası” ödülü ile onurlandırılacağı bir de tören yapıldı.

Sergi, 13-28 Şubat tarihlerinde  pazartesi günleri hariç 10:30-19:30 saatleri arasında tüm  sanatseverlerin ilgisine açık olacaktır.

_DSC0021 (Small)
Sarı Yorgan_114X146_Tu1alUzerineYagliboya

Dünya Gençliğinin İlgi İle İzlediği Çizgi Roman “Logicomix: Bir Çizgi Romanın Doğuşu” Sergisi

_MG_5235

Zülfü Livaneli’nin “Harika bir çizgi roman; okumaya seyretmeye doyamıyorum” diyerek beğenisini dile getirdiği, dünyada 25 ülkede yayımlanan, yayımlandığı her ülkede okurlardan büyük ilgi gören ve Treviso Çizgi Roman Festivali “En İyi Çizgi Roman Ödülü” dahil pek çok uluslararası ödül kazanan, Logicomix adlı çizgi roman Türkiye’de ilk kez  üniversitemizdedüzenlenen bir sergiye konu oluyor.

Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından ülkemizde ve dünyada çizgi romanın statüsünü açıklamak üzere düzenlenen seminere katılan  Albatros yayınevi sahibi sayın Kosta Sarıoğlu, “Logicomix: Bir Çizgi Romanın Doğuşu” kitabı hakkında ve bu kitapla ilgili H Blok, 6ncı katta açılan  sergi hakkında  izleyicilere bilgi verdi. Sergi  “Temalar”, “Yapım aşamaları”, “Bilim insanları”, “Mekânlar”, “Yaratıcı ekip” ve “Logicomix hakkında” başlığı altında toplam altı bölümden oluşuyor.  Çizgi roman sanatçısı   Enis Temizel, Çizgi Roman Derneği Başkanı  Fuat Aktüre, Çizgi Roman Yayıncısı Sayın Servet İnandı fakülte tarafından düzenlenen etkinliğe katılarak çizgi roman alanı ile ilgili bilgi verdiler.   Sergiye çeşitli kurumlardan öğretim üyeleri ve öğrenciler, Üniversitemiz Rektör Danışmanı Sayın Prof. Dr. Ataç Soysal katıldılar. Çizgi roman çalışmaları 26 Şubat 2013 tarihinde Eyüboğlu Koleji öğrencilerinin çizgi roman çizeri Enis Temizel ile gerçekleştirecekleri çalıştay ile devam edecek.

Mimarlık Öğrencileri Proje Sergisi 2013

19 Şubat 2013 tarihinde Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğrencilerinin Projeleri, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sergi Salonu’nda sergilenecektir. Sergi 28 Şubat 2013 tarihine kadar açık kalacaktır.

DU_MimarlikSergi_Daveti

Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof.Sıtkı M. Erinç’in Makalesi Harvard Üniversitesi Tarafından Yayınlandı.

Harvard Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Kültürleri Bölümü tarafından basılan “Journal of Turkish Studies” (Türklük Bilgisi Araştırmaları) dergisi yayın kurulunun daveti ile Aralık 2012 38. Sayısında Sanat ve Tasarım Fakültemizin değerli öğretim üyesi Prof.Dr.Sıtkı M. Erinç’in “Ders: Bilge Karasu” isimli makalesi yayınlanmıştır.

SERINC059-791x1024 (Small)SERINC2060-701x1024 (Small)

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Fotoğraf Sergisi H Blok Fuaye’de Sergilendi

 

_MG_5101

11 Şubat 2013 tarihinde H Blok Fuaye Sergi Salonunda Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı, Resim, Grafik ve Endüstri Tasarımı Öğrencileri tarafından açılan  “Fotoğraf Sergisi” büyük ilgi gördü.  Öğretim Görevlisi Gökhan Süsler’in eğittiği öğrenciler Alara Yılmazkulaş, Barbaros Çalışkan, Mine Görgün, Meliha Güler, Yasemin Can, Yusuf Karaosmanoğlu, Kübra Karnapoğlu, Sefa Taşkara, Sertaç Gülseren, Umut Can Erduran, Abdülkadir Oğuzhan, Ayla Doğutaş, Fatoş Abay, Yasemin Salar, Zeynep Velidedeoğlu ve Basri Gündoğdu’nun büyük ebattaki yapıtları bu sergide yer aldı. Öğrencilerin Balat’ta genellikle eski binalardan aldıkları detaylar,  Kadıköy Rıhtımında güncel yaşamdan kareler, yaşlıların büyük boy portreleri ve portreler üzerinde yağlıboya müdaheleler ile gerçekleştirdikleri fantastik anlatımlar,”gözüm üzerinde”başlıklı göz çalışmaları  ve minimalist bir bakış açısı ile  günümüz genç sanat anlayışına atıflar gönderen “içsel korkular” başlıklı fotoğraf çalışması da bu başarılı denemeler arasında yer aldı. Sergiye, Rektör Prof. Dr. Talha Dinibütün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Hasansoy, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ataç Soysal, öğretim üyeleri ve öğrencileri ve aileleri sergiye büyük ilgi gösterdi. Sergi 22 Şubat 2013 tarihine kadar açık kalacak.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Sosyal Sorumluluk Projesi

_MG_7338

fotoğraf01

Sanat ve Tasarım Fakültesi önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha üstlendi. Kadıköy Rehberlik ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliği ile başlatılan sanat yolu ile  rehabilitasyon çalışmalarında Görsel İletişim Tasarımı ve Grafik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri   görev aldılar. Yirmibeş  ilk öğretim öğrencisine sanat sevgisi ve yaşam şevki vermek üzere başlatılan  sanat eğitimi  çalışmalarında  öğrencilere görsel algı ve yaratıcılıklarını geliştirmelerini sağlayacak çalışmalar yer aldı ve ileride de bu çalışmaların sürdürülmesi için eğitim verildi.  Projede Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Funda Gün Savaş, Bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Mustafa Bülbül,Öğr. Gör. Nil Yenituna,  Grafik Bölümü Öğr. gör. Duygu Beykal İz , Gökhan Süsler ve öğrenciler görev aldılar. Atölye çalışmaları ışıkla çizim, fotoğraf çekimi, story board düzenleme, origami, light painting (ışıkla çizim) ve resim çalışmaları ile devam edecek;  bir sergi ile topluma tanıtılacaktır. Çalışmalar  24 Ocak ve 5 Şubat 2013 tarihlerinde yer aldı.

_MG_7468