Aylık arşivler: Aralık 2012

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğrencileri Yeni Yılı Fantastik Şapka Tasarımları ile Karşıladı

27 Aralık 2012 tarihinde, K Blok Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezinde  Sanat ve Tasarım fakültesi tarafından  düzenlenen  “Şapka Tasarımı Yarışması” büyük bir ilgi ile izlendi.   39 tasarımın  yer aldığı Tasarım Yarışması  ve  Dans grubu öğrencileri tarafından  hazırlanan gösterim bir yeni yıl armağanı olarak   izleyiciler tarafından hayranlıkla izlendi.   Birbirinden yaratıcı ve değişik konseptlerde hazırlanan fantastik şapkaların çıkış noktası  katılımcı öğrenciler  tarafından açıklanarak yarışma başlatıldı.  Gösterimin ilginç tarafı öğrencilerin hazırladıkları şapkaları bizzat giyerek izleyenlere  sunmaları  idi.    Prof. Dr. Talha Dinibütün, Prof. Dr. Ataç Soysal, Prof. Dr. Mahir Hasansoy, Prof. Dr. Dilek Doltaş, Prof. Dr. Hasan Fehim Üçışık, Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu, Prof. Nazan Erkmen, Prof. Meriç Hızal, Prof. Üzlifat Özgümüş, Prof. Dr. Ahmet Kurtoğlu, Prof. İsmet Ağaryılmaz, Yrd. Doç. Sadık Altınok, Yrd. Doç Eser Tezer tarafından  oluşan jüri üyeleri  birbirinden ilginç tasarımlar arasında seçim yapmakta zorlandılar.   Yarışma sonucunda Birinciliği  İç Mimarlık Bölümü öğrencisi  Ayşegül Koparan, İkincilik derecesini Resim Bölümü öğrencisi Sevgi Seven, aldılar. Yarışmaya Resim Bölümünden Sevgi Seven, Ayla Doğutaş Çakmak, Çiğdem Aküzüm, Aysel Arısoy, Yasemin Zini, İç Mimarlık Bölümünden Ferhat Dural, Göksun Dinç, Elmre Kaya, Sena Dilber, Ayşegül Koparan, Kamer Tatlıcı, Sevgi Şahin, Metin Kütük, Alperen Şahin, Serhat Kovan, Emirhan Erdil, Pelin Fırat, Özge Ürtekin, Altuğ Atasoy,Hazal Gül, Nur B anu Karahan, Sena Satıcı, Nilüfer Ebrar Baran, Şule Eroğlu, Nigar Şenozan;Başak Güney, Özlyem Aydın, Zekiye Kök, Görsel İletiyim Tasarımı Bölümü Sena Katırcı, Grafik Tasarım  Bölümünden Cansu Hasılcı, Hazer Gündoğdu, Ceren Karakuş, Merve Öztel,. Duygu Kondoğlu, Mimarlık Archi  Doğuş Gurubu   ve   Evser Koyunbaba’nın eserlerinden oluşan  toplam 39 tasarım yarışmaya katıldı.   Teşekkür belgeleri  ve  dereceye giren öğrencilere belgeleri ile birlikte para ödülleri sunuldu.  Büyük ilgi gören şapka tasarımları  14 Ocak -30 Ocak 2013 tarihleri arasında H Blok’da açılacak sergi ile üniversite camiasına ve topluma  tanıtılacak.

Birincilik Ödülü İç Mimarlık Bölümü öğrencisi Ayşegül Koparan

İkincilik Ödülü Resim Bölümü öğrencisi Sevgi Seven

Üçüncülük Ödülü İç mimarlık Bölümünden Pelin Fırat

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik Bölümü Öğretim Üyelerinin İllüstrasyonları Yayınlandı

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik Bölümü Öğretim Üyelerinin   İllüstrasyonları Türk İllüstrasyon Kataloğunda  Yer Aldı

Alternatif Yayıncılık’tan çıkan “İllüstrasyon TR” başlık illüstrasyon kitabında Grafik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Nazan Erkmen’in, Yrd. Doç. N. Irmak Akçadoğan’ın ve Ar. Gör. Ezgi Karaata’nın illüstrasyonlarına yer verildi.  Fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen’in önsözünü ve illüstrasyon tarihcesini yazdığı kitapta yer alan illüstrasyonlar, Türkiye’nin önemli illüstratörlerinden oluşan bir kurul tarafından seçilmiştir.

Ünlü Senarist Hüseyin Kuzu 17 Aralık 2012 Tarihinde Öğrencilerimizle Buluştu

Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından Kültürel Gelişim Seminerleri kapsamında düzenlenen, Türk Sinemasında  pek çok film ve dizi film senaryosu yazmış olan senarist  Hüseyin Kuzu tarafından gerçekleştirilen “Kısa Film Senaryosu “ konulu interaktif söyleşi, üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.  Senaryo konusunda üniversitelerde  ders veren ünlü senarist gerçekleştirdiği eğitici söyleşide; kısa film, uzun film kavramlarının ayrımını açıkladı;  gerçek zaman, filmsel zaman olgusu ve kısa film senaryo yazımı hakkında bilgi verdi.  Senaristin yaratıcı bir sanatçı olarak filmdeki diğer yaratıcı sanatçılarla  uyguladığı çalışma yöntemleri ve aşamalarını izleyicilerle örneklerle paylaştı.

HÜSEYİN KUZU KİMDİR?

1955 yılında Balıkesir/Türkiye’de doğdu. Önce İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı Bölümün, sonra aynı akademinin Sinema-TV Enstitüsü’nü bitirdi. Senarist olarak Şerif Gören, Erden Kıral gibi Türk Sineması’nın tanınmış yönetmenleriyle çalıştı. “Beyoğlu’nun Arka Yakası”, “Katırcılar”, “On Kadın”, “Yüreğinde Sevgiye Yer Aç”, “Polizei” gibi sinema filmlerinin, “Babaevi” gibi uzun erimli TV dizileri ve filmlerinin senaryo yazımı veya editörlüğünde çalıştı. Film Market ve Aylık Antrakt Sinema Dergisi’ni yönetti. Birçok dergi ve gazetede yazdı, sayısız seminer ve panele katıldı. İstanbul, Diyarbakır, Antalya, Kars, Mardin ve Hopa kentlerinde birçok film ve senaryo atölyesi yönetti. Sinema kurumlarında yöneticilik yaptı. Geçmiş yıllarda İstanbul, Antalya, Adana ve İzmir gibi ulusal film festivallerimizde veya uzun ve kısa film ve senaryo yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundu.  1997 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde FİBRESCİ üyesi olarak Türkiye’yi temsil etti. Halen sinema filmi ve TV dizisi senaryoları yazıyor ve genç yönetmenlerin filmlerinde danışmanlık yapıyor.

TURMEPA-ZEN DİAMOND “Büyülü Mavi” Mücevher Tasarım Yarışması’nda Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğrencileri Yarışıyor

DenizTemiz Derneği/TURMEPA, üniversite öğrencilerine yönelik  Zen Diamond’un işbirliği ve sponsorluğunda, genç neslin, geleceğimizi tehdit eden deniz ve çevre kirliliğine dikkatini çekmek amacıyla, “Mavi Dalga” eğitim projesi ile “Büyülü Mavi” mücevher tasarım yarışmasını başlattı.
TURMEPA, Koç, Doğuş ve Sabancı Üniversiteleri’nin sosyal sorumluluk dersleri kapsamında “Mavi Dalga” projesini hayata geçiriyor. Doğuş, Koç ve Sabancı Üniversiteleri’nin tüm öğrencilerinin katılımına açık “Büyülü Mavi Mücevher Tasarım Yarışması”nda takılarda denizleri koruma bilincinin sembolize edilmesi ve denizleri, deniz canlılarını barındıran bir kavramsal çerçevenin işlenmesi beklenmektedir. Basın toplantısına, üniversitemiz fakülte  temsilcileri Endüstri Tasarımı Bölümü öğretim elemanları Yrd. Doç.Dr. Dilek Hocaoğlu ve Araş. gör. Saliha Dönmez yanısıra yarışmanın jüri üyeleri Avedis Kendir, Ayşegül Dinçkök, Dilek Hanif, Melda Narmanlı Çimen, Özlem Yalım, Serdar Gülgün ve Şebnem Balkan katıldı.
 Zen Diamond sponsorluğunda gerçekleşecek sosyal sorumluluk projesi kapsamında Turmepa ortaklığı ile düzenlenen yarışmaya katılımcılar, www.zenpirlanta.com/buyulumavi adresinde yer alan linkten katılabilecekler. Daha geniş bilgi almak isteyen öğrencilerimiz öğretim üyelerimizle iletişime geçebilirler.

BEST FM PROGRAM YAPIMCISI CEM ARSLAN 12 ARALIK 2012 TARİHİNDE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU

Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından  Kültürel Gelişim Seminerleri kapsamında düzenlenen,  “Cem Arslan” tarafından gerçekleştirilen  interaktif söyleşi Üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Cem Arslan gerçekleştirdiği eğitici ve keyifli  söyleşide radyo programcılığının dünü ve bugünü ile ilgili bilgi verdi; geleceği ile ilgili beklentilerinden bahsetti. Özellikle radyo ve televizyon rekabeti ile ilgili olarak öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.  

II. ODTÜ Arkeometri Çalıştayı Bildiri Kitabı

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Üzlifat Canav Özgümüş’ün “Tarihsel Süreçte Anadolu’da Cam Üretimi” başlıklı bildirisi II. ODTÜ Arkeometri Çalıştayı/6-8 Ekim 2011 (Türkiye Arkeolojisinde Cam: Arkeolojik ve Arkeometrik Çalışmalar) Bildiriler Kitabında yayınlandı.

Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş SKYTURK 360 Televizyon Kanalında

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş, 9 Aralık Pazar 11:10’da Skyturk 360 Televizyon Kanalında ” Şehrin Sırları” programında,Cumhuriyetin 50.yılı kutlamaları çerçevesinde İstanbul’un park ve meydanlarına yerleştirilen ve zaman içinde çoğu yok olan  ‘’50.Yıl Heykelleri’’ konusunda bilgi  verdi.

http://tvarsivi.com/player.php?i=2012120234757

Pesent Doğan Resim Sergisi Açıldı

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi 11  Aralık 2012 tarihinde Türk resminin usta kadın sanatçılarından Pesent Doğan’ın resim sergisiyle açıldı. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi olan sanatçı, ulusal ve uluslar arası bir çok kişisel sergiler açmış ve karma sergilere katılmıştır. Devlet Resim ve Heykel sergilerinde önemli ödüllerin de sahibidir.
Çağdaş açılımlar, kontrast renkler , sıcak armonilerle oluşturduğu resimleri soyuta yakın, somut görünümlü kompozisyonlarla giderek çoşkulu anlatımlarla sonuçlanıyor.
Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elif Çepni ve Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyelerinden Prof. Dinçer Erimez’in,  Pesent Doğan’ın sanatçı ve akademisyen kimliğini öven konuşmalarıyla açılan sergi  27 Aralık tarihine kadar  Doğuş Üniversitesi Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Üniversite Sanayi İşbirliği

Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı ile VİKO Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. Tic. A.Ş. ve T.C. ortak üniversite sanayi işbirliği öğrenci projesi  başladı

VİKO Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. Tic. A.Ş. ve T.C. Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü arasında 2012-2013 Güz dönemi içinde altı haftalık proje geliştirme sürecini kapsayan ‘Endüstri Destekli Proje’ işbirliği başlatılmıştır. Proje “Tasarımla Sürdürebilirlik ve Enerji Verimliliği” ana teması ile anahtar ve priz ürünlerin tasarımını kapsamaktadır.

Projenin amaç ve çıktıları;

  • Üniversite- Sanayi  işbirliği kapsamında yapılabilecek ortak çalışmalara zemin hazırlamak,
  • Endüstri alanında çalışabilecek nitelikli gençlerin endüstri ürünleri tasarımcısı olma yolunda atacakları adımlara katkı sağlamak,
  • Genç endüstri ürünleri tasarımcısı adaylarının endüstri kuruluşlarının gerçek tasarım koşulları ile karşılaşmalarını, endüstrinin üretim koşullarıyla tanışmalarını sağlamak,
  • Öğrencilerin profesyonel deneyimlerini artırmaya destek olmak, sektörünün lider kuruluşu  VİKO ‘nun Sanayi Üniversite işbirliğine, tasarıma ve tasarımcıya verdiği değerin proje ile hayata geçmesini sağlamaktır.

VİKO Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. Tic. A.Ş  ile Doğuş Üniversitesi  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü işbirliği kapsamında endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri, VİKO A.Ş Ar-Ge Merkezi desteğinde Yard. Doç. H.Eser Tezeren ve Yard.Doç.  C.Arslan Özbiçer yönetiminde proje geliştireceklerdir.