Aylık arşivler: Kasım 2012

Çiğdem Erbil ve Celalettin Tandoğdu’nun Eserlerinden Oluşan “İKİ-KİŞİ-LİK II” Sergisi Doğuş Üniversitesi Sanat Galerisinde Açıldı.

Ressam ve eğitmen olarak tanınan Çiğdem Erbil ve Celalettin Tandoğdu, “İKİ-KİŞİ-LİK” adını verdikleri sergilerini 20 Kasım- 6 Aralık tarihleri arasında Doğuş Sanat Galerisi’nde açtılar. Adı gibi iki farklı kişi ve kişiliğin doğaya, olaylara, diğer dış etkenlere karşı farklı bakışının ve resmin estetik kaygılarının  görsel sunumunu içeren çalışmalarının yer alacağı sergi “figüratif soyutlama” tarzı eserlerden oluşuyor.

Çiğdem Erbil, 1985’ten bu yana 70’ten fazla karma ve kişisel sergileriyle tanınıyor ve eğitmenliğini Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak sürdürüyor.

Resim çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdüren Celalettin Tandoğdu’nun ise, 10 dan fazla kişisel sergisi ve 20 den fazla adet karma sergisi bulunuyor.

Eserleri pek çok ödüle layık görülen ressamlar, Doğuş Sanat Galerisi’nde yer alan sergiye son dönem resimleriyle katılıyorlar.

Açıldığı günden bu yana bir çok sanatçının sergisine ev sahipliği yapmış olan Doğuş Sanat Galerisi, bu sergilerle sanatçılara destek verirken, halka sunduğu sanat hizmetlerine  de devam ediyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi İşbirliğinde “Seramik Çalıştayı” Yapıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Seramik Bölümü ve Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri 20 Kasım 2012 günü “Seramik Çalıştayı” için bir araya geldi.

Yrd. Doç. Dr. Dilek Hocaoğlu, Öğr. Gör. Kadir Demir ve Teknisyen Fikret Doğru yönetiminde gerçekleştirilen çalıştayda öğrenciler   torna üzerinden alçıdan kalıp yapma teknikleri üzerinde çalıştılar.

Ayşegül_Konferans

Yeşilçam’da Polisiye

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü araştırma görevlisi Ayşegül Kesirli Unur, 9-12 Kasım 2012 tarihleri arasında Gdansk Üniversitesi tarafından Polonya’da düzenlenen “Crime Fiction Here and There, Now and Then” isimli uluslararası konferansta Server Bedi imzalı polisiye serisinin başkarakteri Cingöz Recai’nin Yeşilçam temsilleri üzerine bir sunum gerçekleştirmiştir. Konferans ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://crimeconferenceug2012.wordpress.com/ adresinden ulaşılabilir.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ GRAD 1 “GRAFİK TASARIMIN GELECEĞİ” ULUSLAR ARASI SEMPOZYUMU AFİŞ VE FONT TASARIMI ÇALIŞTAYLARI

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ

GRAD I “GRAFİK TASARIMIN GELECEĞİ” ULUSLAR ARASI SEMPOZYUMU

AFİŞ VE FONT TASARIMI ÇALIŞTAYLARI

 

 

23 Kasım 2012 tarihinde Sergio Olivotti tarafından “Afiş Tasarımı” çalıştayı,    Abdullah Taşcı tarafından “Font Tasarımı” başlıklı iki ayrı  çalıştay yapıldı.   Çalıştaylara Doğuş Üniversiteleri öğrencileri, Anadolu Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanatta Yeterlik,  Dumlupınar Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kemerburgaz Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Işık Üniversitesi Grafik  ve Görsel İletişim Bölümü  öğrencileri  olmak üzere toplam 32 öğrenci çalıştaylara katıldılar.

GRAD 1 ATÖLYE ÇALIŞMALARI

KARIŞIK TEKNİK İLE SİNEMA AFİŞİ TASARIM ÇALIŞMASI

Doç. Dr. Sergio Olivotti, İtalya, Istituto Graphica

 

23 Kasım 2012 tarihinde, ülkenin çeşitli  sanat ve tasarım fakültelerinden gelen öğrenciler, GRAD 1 “Grafik Tasarımın Geleceği” Uluslar arası Sempozyumu” sonrası Istituto Graphica kurumunun önde gelen grafik sanatçılarından Doç. Dr. Sergio Olivotti  “Afiş Tasarımı”  ve Grafik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Apdullah Taşçı “Font Tasarımı” çalıştaylarına katıldılar. Mimar Sinan Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Işık Üniversitesi,18 Mart Üniversitesi,  Yedi Tepe Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Üniversitesi,Sakarya Üniversitesi,Kemerburgaz Üniversitesi, İstanbul Gelişim,  Işık Üniversitesi,  Kocaeli,İstanbul Gelişim,  La’quilla Accademmia belle di arti   ve Doğuş üniversiteleri, sanat ve tasarım fakültelerinden 29 öğrenci çalıştaylara katıldılar. Katılımcı öğrenciler Namık Kemal Üniversitesi’nden Araş. Gör. Melike Atılkan, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım fakültesinden Duygu Kandoğlu, Burcu Özdemir, Berfu Erhan, Dilara Tokgöz, Aykut Zafer, Merve Öztel, Ceren Karakuş, Cansu Hasılcı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Fuldan Bozkurt, Yeditepe Üniversitesi’nden Zeynep Mavcalıoğlu, Berna Ataç, Kübra Cenk, Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Merve Şeyda Aslan, Çanakkale Üniversitesi’nden Seda Kalkan, Bilgi Üniversitesi’nden Seda Tavukçu, Mimar Sinan Üniversitesi Sanatta Yeterlik öğrencisi Dide Akdağ, Kocaeli Üniversitesi’nden Edanur Öztürk, Elif Gökcan, L’aquilla Accademmia belle di arti’den Fabrizio Sebastiani, Sakarya Üniversitesi’nden Yeliz Ayık, Ayşe Sera Ay, Kemerburgaz Üniversitesi’nden Görkem Güneş, Ahmet Cansız, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Pınar Özkan, Ufuk Şimşek, Işık Üniversitesi’nden İpek Kerse, Ecem Nalçakar, Nazlı Deniz Çalışkan, Irmak Susup katıldılar.

Atölye çalışmaları ve afiş tasarımı  ile ilgili olarak Sergio Olivotti “Illustrator ve Photoshop bilenler, kendilerini birdenbire grafik tasarımcı zannetmeye başladılar. Her şeyden önce, iyi bir afişin yapılabilmesi için iyi bir fikir ve konsept bulunması gerektiğini herkes bilmelidir: “Daha çok düşünün daha az çizin.” İyi bir grafik işi üretmenin pek çok tekniği vardır ve bazen de deneysel olarak bu yolların birleştiği de olur. Alternatif tekniklerin bir arada kullanılması, bazen geleneksel yollardan da gerçekleşir ve bazen de deneysel de olabilir (intaglio baskı, ekran baskısı, kolaj, fotoğraf ya da 3 boyutlu modelleme grafik tekniği gibi) en önemli ve en başarılı grafik tasarımcı sanatçıların işlerinde görülür. Bunlardan bazıları Isidro Ferrer, Stefan Sagmeister, Istvan Orosz, L-Able ve diğerleridir.Bizim gerçekleştireceğimiz atölye çalışmasında değişik tekniklerle afiş tasarımı yapılacaktır. Katılımcılar ünlü bir film afişini baştan tasarlayacaklardır .” diyerek çalışmaları başlattı. Çalışmalar için AFI’nin 100 Yılın en iyi Amerikan Film afişleri arasından  seçim yapıldı.

Font Tasarımı Çalıştayı

Doğuş Üniversitesi, Grafik Bölümü – Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Abdullah Taşçı, başkanlığında “Font Tasarım” atölye çalışması ayın gün içerisinde yer aldı.  Bu proje kapsamında font tasarımı açısından okunabilirlik ikinci plana alınarak, yeni estetik arayışlar içerisinde deneysel çalışmalar, katılımcı öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.  Tasarımların bir çoğu kullanılabilecek şekilde font haline getirildi.

Doğuş Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi GRAD 1 Uluslararası “Grafik Tasarımın Geleceği” Sempozyumu Sonuçlandı

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından hazırlanan GRAD 1  “Grafik Tasarımın Geleceği” konulu  1. Uluslararası Grafik Tasarım Sempozyumu  22 – 23 Kasım 2012 tarihlerinde Üniversite kampüsünde  gerçekleşti.  Sempozyum, İtalyan Grafik tasarımcı Sergio Olivotti’nin  Afiş Sergisi  ile  K Blok Fuayede  başladı.

Sempozyumun açılışı Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim üyelerinden piyanist Doç. Dr. Hyun Sook Tekin piano  konseri ile  başladı. Hyun Sook Tekin zarafeti ve tekniği çok zor olan parçaların olağanüstü yorumları ile takdir topladı. Konserde F.Chopin, Scherzo No.l, F Chopin, Fantasie – impromptu, E. Grieg, The Wedding of the Troldhangen’ın eserleri yer aldı.

Birinci  oturumda   İtalya, Milano di Technico Istituto Graphica   öğretim üyesi Doç. Dr. Sergio Olivotti, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Tevfik Fikret Uçar ve grafik tasarımcı Esen  Karol  yer aldı.

 

Öğleden sonra Saat 13.30 – 15.30 arasında başlayan İkinci Oturumda  Makedonya Tasarımcılar Birliği Başkanı ve Makedonya Fon Üniversitesi Multimedya ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Laze Tripkov, Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Ayşegül İzer, Puck Communication Reklam Ajansı Yaratıcı Direktörü Haluk Erkmen  konuşmacı olarak yer aldı. Oturumların moderatörlüğünü  Öğr. Gör. Duygu Beykal İz yaptı. 15.45 – 17.45 saatleri arasında yer alan üçüncü oturumda Macaristan, West  Hungary Üniversitesi öğretim üyesi, dünyaca ünlü grafik sanatçısı Prof. Istvan Orosz,  Grey Reklam Ajansı yaratıcı direktörü Engin Kafadar  ve Yeditepe Üniversitesi Grafik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu konuşmacı olarak katıldılar. Oturum başkanlığını Fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen yaptı.

Sempozyumun sonuçlarına bakıldığında özet olarak  grafik tasarımın geleceğinin kesinlikle dijital olacağı, grafik tasarımcıların yüksek teknolojiyi çok iyi bilmeleri; yeni tasarım dünyasının tekniğine ve araçlarına hakim olmaları gerektiği, insan beyninin her şeyden üstün olduğu göz önünde bulundurularak, grafik tasarımcılara olan ihtiyacın daha da artacağı, grafik eğitimi yapan kurumların programlarında yüksek teknolojiye yer vermeleri gerekliliği ortaya konuldu.  Katılımcıların konferansları ile ilgili notlar:

Gürbüz Doğan  Ekşioğlu (Yeditepe Üniversitesi, Grafik Bölümü öğretim üyesi):“İki yarım bir araya geldiğinde “tam” olur”. İyi bir tasarımcı insanları düşündürtebilen,  paradokslarla gerçeğin bulunmasına yardımcı olan sanatçıdır.  Zıtlıklarda denge yaratabilmek önemlidir.

Engin Kafadar (Grey Reklam Ajansı Yaratıcı Direktörü): “Başarılı bir tasarımcı, ünlü bir beyin cerrahı gibidir. Hastasının güveni tamdır. İyi bir yaratıcı direktör tasarımlarında sadece kendi iç sesini dinler. Başarılı tasarımlar grafik sanatçısının eseridir.”

Sergio Olivotti (Istituto Graphica, Italya): “ Tasarımın temel amacı özgür olmak ve mutlu etmektir. Tasarımcıların zihinsel özgürlük yolunda ilk hamle avantajı vardır. Diktatörler sanatçılardan ve sanat okullarından her zaman korkmuştur ve ilk işleri bu okulları kapatmak olmuştur. Tasarım zihni özgür kılan bir spor salonudur. Tasarım öğrencilerinde biraz Odysseus ruhu bulunmalıdır. Bilinmeyen denizlere açılmak isteği ve biraz da cesaret. Dünyada bir değer yaratmak için gerekli  olan cesaret ve güvendir. İyi  bir tasarımcı ödün vermemeli ve zorluklar karşısında yılmamalıdır.”

Istvan Orosz, (West Hungarian Üniversitesi): “İyi bir iş yoruma gerek duyulmayan iştir. Afişlerin mesajı tek bir an ile ilgilidir. Diğer yerlerde hiçbir anlam ifade etmediği gibi, önceki zamanlarda da anlamsız olabilirler ve olay aktarıldığında da yararsız olabilirler. Posterler Latin atasözü olan “hic at nunc” şöyle söyler : zaman ve yerin kesişme noktasında kader kısa sürelidir. İzleyiciler iyi bir tasarıma bakarken, paradoksların gücünü hissetmelidir, ancak o zaman gerçeği bulabilirler.”

Prof. Dr. Tevfik Fikret Uçar (Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Grafik Bölüm Başkanı) :  “Grafik tasarım, imgenin var olduğu her yerde var olan, temel bir iletişim ve yaşam disiplini, insanoğlunun önceleri, olay ve anları kayıt altına alma çabasıdır. İletişim kurma, kendinden sonra gelen toplum ve kültürlere bilgi bırakabilme endişesiyle ortaya çıkan görsel iletişimdir. Dünden bugüne değişen ve gelecekte daha da önemli olacağını düşündüğüm bir diğer parametre ise “çevre” ve ekolojik duyarlılık. Özellikle son 30 yıl içinde insanoğlu doğaya rağmen var olamayacağını., doğanın bir parçası olduğunu ve sürdürülebilir bir çevreyle hayatta kalıp gelişebileceğinin farkına vardı. Gelecekte grafik bölümlerinde bir derslik seminerlerden çok, “sürdürülebilir tasarım” veya “yeşil tasarım” isimli farkındalık yaratan derslere de ihtiyacımız olacak ”

 Haluk Erkmen(Puck Reklam Ajansı Yaratıcı Direktörü): “İyi tasarım, İyi Fikir’dir. Başkalarının fikirleri ile yaşamak hayal gücünü ve yaratıcılığı öldürür. Yaratıcılık hayal gücünü en farklı ve yenilikçi şekilde ifade edebilme yeteneğidir. Tasarımcı yeniliklere açık olduğu kadar yaratıcı olabilir. ”

Prof Aysegül İzer(Mimar Sinan Üniversitesi, Grafik Bölüm Başkanı):   “Tasarım entellektüel bir süreçtir; yakın ve uzak gelecek hakkında düşünme gücü, görsel iletişim tasarımının vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Bu bağlamdan hareketle, “Tasarım Kavramı” nın sürdürülebilir, entelektüel, nitelikli bir geleceğe nasıl katkıda bulunabileceğini irdelememiz gerekmektedir. Bu nedenle daha çok iletişim kurmak ve beraber çalışmak zorundayız. Grafik tasarımcıların bireyler, toplumlar ve kültürler arası ortak anlayışın güçlenmesinde ve gelişmesinde katkısı olmalıdır.”

Doç. Laze Tripkov   (Makedonya Üsküp Tasarımcılar Birliği Başkanı  ve Makedonya Fon Üniversitesi Multimedya ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi) March Chagall’ın sözü; “Aklınızla değil yüreğinizle ürettiğinizden sonuç alırsınız. Sadece iyi ve kötü tasarımcı vardır. İyi ve kötü tasarımcılar arasındaki fark; iyi tasarımcıların vasat işleri üretmeye razı olmamalarıdır. Onlar her zaman bazı şeyleri “kabul edilebilir” durumundan daha ötesine taşımak isterler. Tasarımın iç dünyasını tarif eden, tanımlayan, tartışmaya açan, kabul edilmiş mevcut iletişim yapıları içerisinde kendisine yeni bir yer açmaya çalışan, işlevini farklı bir açıdan ele alan her yaklaşım çok önemlidir. Tasarım her zaman bir mücadele gereğidir ve bir oyundur.

Esen Karol (Tasarımcı); “Dünyanın değil, sizin nereye gittiğiniz önemlidir. Sizden ne istenildiği değil, sizin ne istediğiniz önemlidir. Tasarımcı alabildiğince özgür olmalı, iç sesi neyi istiyorsa, beyin gücü neyi gerekli görüyorsa, onu yapmalıdır. “

Sergio Olivotti Afiş Sergisi:

 

Istituto Graphica grafik bölümü öğretim üyesi Sergio Olivotti’nin sergisi sempozyumun başlangıcında açıldı. Sergide  23 eser yer aldı.

Eserlerin tümü yayınlanmıştır.

Istvan Orosz Afiş Sergisi : 

Dünyaca ünlü grafik sanatçısı Istvan Orosz’un sergisinde  54 afiş

bulunmaktadır.Sergi 27 Aralık 2012 kadar sürecektir. 1 Ocak – 15 Ocak 2013 tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Sergi Salonlarında topluma tanıtılacaktır.

Çalıştaylar :

23 Kasım 2012 tarihinde Sergio Olivotti tarafından “Afiş Tasarımı” çalıştayı,    Abdullah Taşcı tarafından “Font Tasarımı” başlıklı iki ayrı  çalıştay yapıldı.   Çalıştaylara Doğuş Üniversiteleri öğrencileri, Anadolu Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanatta Yeterlik,  Dumlupınar Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kemerburgaz Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Işık Üniversitesi Grafik  ve Görsel İletişim Bölümü  öğrencileri  olmak üzere toplam 32 öğrenci çalıştaylara katıldılar.

GRAD 1 ATÖLYE ÇALIŞMALARI

KARIŞIK TEKNİK İLE SİNEMA AFİŞİ TASARIM ÇALIŞMASI

Doç. Dr. Sergio Olivotti, İtalya, Istituto Graphica

Atölye çalışmaları ile ilgili olarak Sergio Olivotti “Illustrator ve Photoshop bilenler, kendilerini birdenbire grafik tasarımcı zannetmeye başladılar. Her şeyden önce, iyi bir afişin yapılabilmesi için iyi bir fikir ve konsept bulunması gerektiğini herkes bilmelidir: “Daha çok düşünün daha az çizin.” İyi bir grafik işi üretmenin pek çok tekniği vardır ve bazen de deneysel olarak bu yolların birleştiği de olur. Alternatif tekniklerin bir arada kullanılması, bazen geleneksel yollardan da gerçekleşir ve bazen de deneysel de olabilir (intaglio baskı, ekran baskısı, kolaj, fotoğraf ya da 3 boyutlu modelleme grafik tekniği gibi) en önemli ve en başarılı grafik tasarımcı sanatçıların işlerinde görülür. Bunlardan bazıları Isidro Ferrer, Stefan Sagmeister, Istvan Orosz, L-Able ve diğerleridir.”

Bizim gerçekleştireceğimiz atölye çalışmasında değişik tekniklerle afiş tasarımı yapılacaktır. Katılımcılar ünlü bir film afişini baştan tasarlayacaklardır .” diyerek çalışmaları başlattı. Çalışmalara Mimar Sinan Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Yedi Tepe Üniversitesi Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Üniversitesi, Kocaeli ve Doğuş üniversitesi öğrencileri olmak üzere 40a yakın  öğrenci katıldılar. (Afişler AFI’nin 100 Yılın en iyi Amerikan Film afişleri arasından seçilecektir).

Font Tasarımı

Yrd. Doç. Abdullah Taşçı, Doğuş Üniversitesi, Grafik Bölümü – Öğretim Üyesi

Yrd. Doç. Abdullah Taşcı başkanlığında “Font Tasarım” atölye çalışması düzenlendi. Bu proje kapsamında font tasarımı açısından okunabilirlik ikinci plana alınarak, yeni estetik arayışlar içerisinde deneysel çalışmalar, katılımcı öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.  Tasarımların bir çoğu kullanılabilecek şekilde font haline getirildi.

Doğuş Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen Kitap Fuarında İmza Gününe Katıldı

İllüstrasyon  sanatı kitap, şiir ve efsane resimlemeleri ve özellikle  çocuklar için resimlediği kitaplarla tanınan Nazan Erkmen, TÜYAP İstanbul 31 nci kitap fuarında çocuklar için resimlediği ve Doğan Egmonds Yayınevi tarafından basılan Kırmızı Karıncanın Anıları, Kel Kedi, Sevdalı Fare, Bir Bennudur İstanbul kitaplarını, kitapların metin yazarı İstanbul Valiliği Basın Müdürü Nazır Şentürk ile birlikte imzaladı.  Casus Pire,  Cüce Fil,  Sağır Kurbağa,Uzayın  Çalgıcıları gibi yeni kitapları resimleyen Erkmen, çocuklara yeni resimli ve onları güldürecek   kitapları resimlediğini  müjdeledi.

GRAD I “Grafik Tasarımın Geleceği”, 1. Uluslararası Grafik Tasarım Sempozyumu

 
Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi GRAD I  “Grafik Tasarımın Geleceği” başlıklı 1. Uluslararası Grafik Tasarım Sempozyumunu 22 – 23 Kasım 2012 tarihlerinde üniversite kampüsünde  gerçekleştirecektir.
 
Saat 10.00’da başlayacak olan Sempozyumun açılış konserini Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim üyelerinden piyanist Hyun Sook Tekin verecektir. Oturumun birinci kısmında konuşmacı olarak İtalya, Milano di Technico Istituto Graphica Institution’dan öğretim üyesi Doç. Dr. Sergio Olivotti, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Tevfik Uçar,  grafik tasarımcı Esen  Karol yer alacaktır.
 
 
Öğleden sonra Saat 13.30 – 15.30 arasında başlayacak olan İkinci Oturumda  Makedonya Üsküp Müzesi Direktörü ve Makedonya Fon Üniversitesi Multimedya ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Laze Tripkov, Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Ayşegül İzer. Puck Communication Reklam Ajansı Yaratıcı Direktörü Haluk Erkmen konuşacaklar, oturumların moderatörlüğünü  Öğr. Gör. Duygu Beykal İz yapacaktır.  15.45 – 17.45 saatleri arasında yer alacak olan üçüncü oturumda Macaristan, West  Hungary Üniversitesi öğretim üyesi, dünyaca ünlü    grafik sanatçısı Prof. İstvan Orosz, İngiltere Leeds Üniversitesi, School of Design öğretim üyesi Dr. Paul Wilson ve Grey Reklam Ajansı yaratıcı direktörü Engin Kafadar  ve Yeditepe Üniversitesi Grafik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu konuşmacı olarak katılacaklar,  oturum başkanlığını fakülte dekanı Prof. Nazan Erkmen yapacaktır.
 
Günün önemli etkinliği “İstvan Orosz Afiş Sergisi” Doğuş Üniversitesi,H Blok Fuayede, Sergio Olivotti Afiş Sergisi K Blok Fuayede yer alacaktır.  23 Kasım 2012 tarihinde Sergio Olivotti tarafından “Afiş Tasarımı” çalıştayı Leeds Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Paul Wilson/Yrd.Doç. Abdullah Taşcı tarafından “Font Tasarımı” başlıklı iki ayrı  çalıştay da yer alacaktır. Katılımcılar tasarımcılar hakkında bilgi ekteki dosyalarda verilmiştir.
Dünyaca ünlü İstvan Orosz Afiş Sergisi 22 Kasım -/ 22 Aralık 2012 tarihleri arasında  Doğuş Üniversitesi H Blok Fuaye Alanında, Saat 17.00’de, ayrıca 1 – 15 Ocak 2013 tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Sanat Galerisinde, Sergio Olivotti’nin Afiş Sergisi ise 22 Kasım – 7 Aralık 2012 tarihleri arasında Doğuş Üniversitesi K Blok Fuayede saat 18.00’de  toplumun izlemine açılacaktır.
 
 
Katılımcılarla ilgili kısa bilgi:
 
Prof. Dr. ISTVAN OROSZ, Macaristan West Bohemian Universitesi öğretim üyesidir.Dünyaca ünlü bir grafik  sanatçısı ve film  direktörü olarak tanınan İstvan Orosz, belli başlı uluslar arası afiş ve grafik sanatlar bienallerinin seçilmiş üyesidir ve eserleri Macaristan ve diğer ülkelerde açılan sergilerle dünyaca tanınmaktadır.  Pannonia Film Stüdyoları, Budapeşte, Macaristan Film direktörü, Macaristan West Bohemian Bölgesi  Afiş Birliği kurucusu ve Başkanı, Uluslar arası Grafik Derneği ve Macaristan Sanat Akademisi  üyesidir.  Eserlerinde IYTIE, VEYA Utisz (outis ya da hiç kimse) imzasını atmaktadır. Halen University of West Hungary, Sopron öğretim üyesidir.
Ödülleri :1985 En iyi senaryo (Ferenc Daniel ile birlikte) Ah Amerika! 1. KAFFAnimasyon Film festivali, Kecskemet, 1990 Brno Grafik Tasarım Bienali  Altın Madalya, 1991 Uluslar arası Afiş Biennali 1.ödülü Lahti, 1991 “Mediwave Film Festivali, Üstün Başarı ödülü, Györ, 1993 Vigyazat lepcsö Kısa Film ödülü, (Merdivenlere Dikkat et!)3.KAFF Film Festivali, Kecskemet,1994    İcograda Uluslar arası Afiş  Sergisi, 2000 Yıllık Avrupa Tasarımda Yaratıcılık Ödülü, Dublin, 2001   İllüstratörler Derneği Yıllık Sergisi Altın Madalya, 2005 Igor Lazin ile ilgili olarak “Time Sights” film ile ,  Film ve TV Eleştirmenleri Grand Prix Ödülü, 7nci KAFF Animasyon Film Festivali, Kecskemet, 2007 Pro Ludo Ring, Budapeşte, Macaristan, 2007 Plakat Kunst Hof Ruettenscheid Ödülü, Essen, 2009 Zoltan Szilagvi Varga  ile ilgili yapılanEn İyi Görsel Dil Jüri Özel Ödülü,9ncu KAFF Animasyon Film Festivali, Kecskemet, 2011 Kossuth Ödülü, Budapeşte. 1997 – 2010 yılları arasında dünyanın en önemli sanat galerilerinde Chicago Space Gallery, Budapeşte Ernst Müzesi, Melbourne  Glen Eira City Council Gallery,Silkeborg Kunst Center, Selanik Üniversitesi Sanat Galerisi , Bratislava Slovenska Narodna Galeria, Budapeşte Koller Galeri, Argentina Mar del Plata, Hollanda Ernst Müzesi,Hague Escher Müzesi,  Torun, Galeria Sztuki Wozownia, Polonya gibi dünyanın en önemli sanat galerilerinde sergiler açmıştır.   1977 Silence, 1984 Ah America, 1993 The Garden, 1001 Blackhole – Whitehole, 1995 Cry gibi onlarca önemli yapıtın direktörüdür.
 
 
Doç. LAZE TRIPKOV, Makedonya Cumhuriyeti, FON Üniversitesi , Tasarım ve Multimedya Fakültesi öğretim üyesidir.  
1978’de doğan Laze Tripkov, Fon Üniversitesi, Tasarım ve Multimedya Fakültesi, Makedonya’da 2012’dan bu yana  doçent olarak görev yapmaktadır. Tasarım ve Multimedya fakültesinin açılmasını sağlayan Tripkov, aynı zamanda Uluslar arası Öğrenci Afiş Yarışması Bienali’ni Üsküp’de başlatmış,ülkesinde önemli tasarım etkinliklerine ve oluşumlara öncülük etmiştir.Varşova Bienali Program komisyonu üyesi,
Ülke stratejisini oluşturma Milli Komisyonu üyesi,Makedonya Grafik Tasarım Derneği kurucu başkanı,Üsküp  Uluslar arası Öğrenci Afiş Yarışması Başkanı, Prag Virtual Biennali jüri üyesi ve koordinatörü ve 14ncü Uluslar arası Tiyatro Afişi Bienali, Rzeszow, jüri üyesi’dir.
 
Doç. SERGIO OLIVOTTI. Milano di Technico Istituto Graphica İtalya kurumu öğretim üyesidir.  2010“Design vs Poverty”, 2009 “Poster Design Contest: Autism” ve 2000 “Salami without legs: young artists in Savona”, Finale Ligure Sergilerinin kuratörlüğünü yapmıştır. Ayrıca Uluslar arası Grafik Bienali La Paz Bolviya, davetli tasarımcı, 2009 Karakas Grafik Tasarım Okulu 15nci yıl dönümü sebebiyle afiş tasarımı yapmaya davet edilmiştir. Kişisel Sergileri  Venezuela (2010)Poster tasarımı “Barış Tohumu” Caracas’ta Grafik Tasarım Fakültesi’nde sergilenmiş ve aynı zamanda barış yürüyüşünde gösterilmiştir. Ölüm Cezasına karşı tasarladığı afişi “Göze Göz” Poster4Tomorrow tarafından seçilerek 100’ü aşkın ülkede sergilenmiştir. Kitap-nesnesi “Analfabetiere” Virgilian Müzesi Mantua’da sergilenmiştir.
 
İngiltere. Leeds Üniversitesi Tasarım Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü öğretim üyesi Dr. PAUL WILSON , Eylül 2007’de University of Leeds’e katılarak Tasarım Fakültesi’nde ders vermeye başlamıştır.  Görsel İletişim alanındaki lisans derecesini Doğu Londra Üniversitesi’nden (University of East London) almıştır.  Doktora derecesini 2001 yılında Nottingham Trent Üniversitesi’nde tamamlamıştır.  Wilson, dışlanan mekanları, parsel sahiplerini, grupları ve bireyleri aktif ve yaratıcı bir şekilde bir araya getiren, Northampton’da bulunan Liquidiser topluluk sanatları organizasyonun ortağıdır. 
 
 
Sizleri  ve öğrencilerinizi aramızda görmekten  büyük bir mutluluk duyacağız.
 
Sevgi ve Saygılarımla
 
Prof. Nazan Erkmen
Doğuş Üniversitesi
Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı

Enis Fosforoğlu “Sanat ve İnsan” adlı konuşmasıyla Kültürel Gelişim Semineri’nde öğrencilerle buluştu

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim görevlisi

Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Enis Fosforoğlu “İnsan ve Sanat”  konusunda  Konferans Verdi

Toplumun yakından tanıdığı ve  çalışmalarını  takdirle izlediği Enis Fosforoğlu 14 Kasım 2012 tarihinde Dogu Ğözaçan Kültür Merkezinden kalabalık bir öğrenci gurubu tarafından ilgi ile izlendi. Sanat ve Tasarım Fakültesine yeni bir soluk getiren, öğrencinin sanata olan ilgisini odak noktası yapan, tiyatro ve sanat kültürü veren, aynı zamanda öğrencilerden oluşan bir tiyatro faaliyetinin önderi olması nedeni ile Enis Fosforoğlu fakülte öğrencilerine  yeni bir ufuk açmıştır. 23 Nisan’da tüm ilkokul öğrencilerine ücretsiz bir Çocuk oyunu armağan edeceğini de ilan etti.

Kısa Özgeçmiş

Enis Fosforoğlu 1948 yılında İstanbul’da doğdu.Sanatçı bir aileden gelmektedir.Annesi Mualla Fırat ve babası Renan Fosforoğlu’dur.Eğitimini Taksim İlkokulu,  Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, Ankara Devlet Konservatuvarı, Tiyatro Bölümü Yüksek kısmından mezun olmuştur. 1970’de Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan sanatçı, bu arada yeni kurulan televizyonun ilk yapım ve programlarında yapımcı ve oyuncu olarak çalışmıştır. Bu yıllarda sayısız televizyon ve radyo programına imza atmış, çeviriler yapmıştır. 1977 yılında Devlet Tiyatrosundan istifa ederek İstanbul’a dönmüş; çeşitli şov programlarından sonra 1980 yılında Kadıköy’de özel tiyatrosunu kurmuştur.1981′de En İyi Yönetmen” seçilen Fosforoğlu, Kadıköy’de yaptığı düzeyli sanatsal çalışmalardan ötürü çeşitli özel ödüller almıştır.1989′da Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ( jüri özel ödülü ), 2000 yılında tek kişilik oyunu Beni Siz Delirttiniz New York’ta sahnelemiştir.2001′de Lions İletişim Ödülü .(Radyo programları) 2009 yılında Bilecik Tiyatro Festivalinde Onur Ödülü’nü almıştır.  Son yıllarda bir taraftan tiyatrosunu sürdürmeye çalışırken, bir yandan da radyo çalışmalarına ağırlık vermiştir.Çok sayıda öğrenci yetiştirmiş, Çocuk Tiyatrosu’na da büyük önem vererek, piyesler yazmıştır.Fransızca’yi iyi derecede  bilmektedir, çeviriler yapmaktadır. Eren ve Seren adlı iki çocuk babasıdır. Tiyatrosunda oynadığı unutulmaz oyunlar :Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, İsmail Nasıl Büyüdü, Buzlar Çözülmeden, İkiz Kardeşim Deyvitvb..Ayrıca kurumlara davranış biçimi ve güleryüz eğitimi vermektedir. 2011 yılında Bostancı Rotary Meslek Onur Ödülü almıştır.Son olarak Futbol Federasyonu için gerçekleştirdiği Futbol Sadece Bir Oyundur adlı kabaresi ile Milliyet Yılın Sporcusu Şükran Ödülü (2011) ve bu proje için UEFA dan kutlama mektubu almıştır.

Fosforoğlu konuşmasında amacının kendini rahatlıkla ifade eden öğrencilerin yetişmesi,.yaşamlarının sanat odaklı olması, etraflarındaki güzellikleri  ve yaşamın sanatla çoğaldığını kolaylıkla kavrayabilen ve bunun mutluluğunu duyan öğrencileri eğitmek olduğunu vurguladı.

 

 

Uluslararası Tasarım Yarışması Ödüllü Sıdıka Rodop “Takı Tasarımı” Üzerine Seminer Verdi

ULUSLARARASI TASARIM YARIŞMASI ÖDÜLLÜ SIDIKA RODOP “TAKI TASARIMI” ÜZERİNE SEMİNER VERDİ.

DTC (Diamond Trading Company)’nin 2005 yılında düzenlediği “Diamond: Nature’s Miracle – Pırlanta: Doğanın Mucizesi” temalı uluslararası tasarım yarışması ödüllü Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sıdıka Rodop “Takı Tasarımı” üzerine seminer verdi.

Öğrencilerle takı tasarımının özellikle mücevher tasarımın incelikleri, tasarım ve üretim aşamaları hakkında bilgiler veren Sayın Sıdıka Rodoplu, meslekteki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

“Watching Istanbul / İstanbul’u İzlerken” Sanat ve Mimarlık Uluslararası Sempozyumu kapsamında 11 Kasım 2012 tarihinde Fener-Balat Gezisi gerçekleştirildi

“Watching Istanbul / İstanbul’u İzlerken” Sanat ve Mimarlık Uluslararası Sempozyumu kapsamında, sempozyum konuşmacıları Prof.Dr.habil. Erhard Reckwitz, Prof. Dr. Alexander Uhlig, Prof. Dr. Joachim Güntzel, Yrd. Doç. Dr. Sıla Durhan, Doç. Dr. Feridun Özgümüş ile Prof.Dr. Üzlifat Özgümüş ve Doğuş Üniversitesi ve Essen Üniversitesi’nden kalabalık bir öğrenci gurubunun katılımıyla 11 Kasım 2012 Pazar günü Fener ve Balat semtlerini kapsayan bir gezi gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr.Ferudun Özgümüş’ün rehberliğinde Fener ve Balat sokaklarında dolaşılarak Rezan Has Müzesi, Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi, Gül Camii, Surp Hreşdagabed Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Fener Rum Lisesi , Blaherna Ayazması ziyaret edilmiştir.