Aylık arşivler: Ekim 2012

“Watching Istanbul/İstanbul’u İzlerken” Sanat ve Mimarlık Uluslararası Sempozyumu

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi & Essen Duisburg Üniversitesi The Detmold School of Architecture and Interior Design Kurumları işbirliği ile “Watching Istanbul/İstanbul’u İzlerken” Sanat ve Mimarlık Uluslararası Sempozyumu

8 Kasım 2012, 10.30,
Acıbadem K Blok 906 

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi – Essen Duisburg Üniversitesi  ve The Detmold School of Architecture and Interior Design Kurumları işbirliği ile 8 Kasım 2012 tarihinde, Saat 10.30’da, Acıbadem K Blok 906 Konferans Salonunda “İstanbul’u İzlerken/Watching Istanbul”Mimarlık ve Sanat Uluslararası Sempozyumu düzenleniyor.

Sabah Saat 10.30 – 12.00 saatleri arasında yer alacak olan Birinci oturumda Essen Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Habil.Erhard Reckwitz,Turkey as Europe’s Other – as exemplified in Graham Swift’s  short story “Seraglio”/Graham Swift’in kısa öykülerinde   Avrupa’nın Ötekisi olarak Türkiye, yine aynı üniversiteden Prof. Dr. Alexander Uhlig, “On Behalf of His Majesty Frederic William IV, King of Prussia: The Documentation of The Hagia Sophia by the Architect Wilhelm Salzenberg in 1854/ Mimar Wilhelm Salzenberg tarafından 1854’de Ayasofya’nın Prusya Kralı 4ncü Frederik William’a Belgelerle Sunumu”, ve The Detmold School of Architecture and Interior Design kurumundan Prof. Dr. Joachim Güntzel,Remarks about Helmuth van Moltke’s “Letters From Turkey” from the Years 1835 – 1839 Helmuth van Moltke’nin “Türkiye’den Mektuplar” 1835 – 39   kitabı üzerine” başlıklı bildirileri ile, Saat 13.30 – 15.00 arası yer alacak olan ikinci oturumda  Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sıla Durhan, “Using Foreign Experts for the Urban Development of Istanbul/İstanbul’un İmar Planında Yabancı Uzman Kullanımı,İstanbul Üniversitesi/Istanbul University, Department of Fine Arts/Güzel Sanatlar Bölümü’nden Doç. Dr. Feridun Özgümüş: Wolfgang Müller-Wiener, John Freely, Ken Dark Yabancı Araştırmacıların Türkiye’nin tanıtımına katkısı /The Impact on the reputation of Istanbul by foreign researchers: Wolfgang Müller-Wiener, John Freely, Ken Dark, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen görseller i ile Watching Istanbul Through the Artists Eyes/Sanatçıların Gözünden İstanbul başlıklı konuşmaları ile sempozyumda yer alyacaklar. Tartışma 14.15 – 15.00 saatleri arasında yeralacak.

_MG_5045 (Medium)

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi 29 Ekim Cumhuriyetin 89 ’ncu Kuruluş Yıl dönümünü Kutladı

 

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi 29 Ekim Cumhuriyetin 89’ncu Kuruluş Yıldönümü nedeni ile 30 Ekim 2012 tarihinde Acıbadem Kampüsü, Doğu Gözaçan Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenledi. Etkinlik, Ender Merter koleksiyonu “İhap Hulusi Cumhuriyeti Afişleyen Adam” afiş sergisi ile Acıbadem Kampüsü, Doğu Gözaçan Sanat Galerisinde Saat 10.00’da başladı. Doğuş İlköğretim Okulu, Çocuk Korosunun muhteşem konseri ile başlayan etkinlik büyük ilgi topladı. Üniversiteli Kadınlar Birliği işbirliği ile gerçekleşen etkinlik Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen’in açılış konuşması ile başladı. Etkinlik Programı içerisinde Türk Üniversiteli Kadınlar Birliği Kadıköy Şube Başkanı Hülya Yüksel “Cumhuriyet Dönemi Giysileri”, Üniversiteli Kadınlar Birliği Başkanı Av. Nazan Moroğlu“Atatürk ve Cumhuriyetin Kadınları” başlıklı konuşmaları ile yer aldılar. Cumhuriyet dönemi parlamenterleri, milletvekilleri, elçileri ve elçilerinin eşlerine ait 200 parçalık bir mirası kapsayan Cumhuriyet dönemine ait giysiler, 2420nci Bölge, İstanbul, Çekmeköy Rotary Kulübü tarafından Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesine armağan edilmiştir.Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin bu giysilerle gerçekleştirdikleri defile ile devam eden tören, Öğleden sonra STF Hasanpaşa Kampüsünde yönetmenliğini San Diego International Film ve Video Festivali ödül sahibi Tolga Örnek’in yaptığı “Atatürk Belgeseli” filmi ile sona erdi.
		
		


					

Sanat Ve Tasarım Fakültesi Arş. Gör. Ezgi Karaata Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Düzenlediği Afiş Yarışmasında 2.’lik Ödülü Kazandı

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için gerçekleştirdiği “Kadına Şiddete Hayır, Sevgi ve Hoşgörüye Evet” isimli Ulusal Afiş Yarışması’nda Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik Bölümü Arş. Gör. Ezgi Karaata 2.’lik ödülünü kazandı.

15 Ekim 2012’de, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’daki sivil toplum kuruluşları ile birlikte yürüttüğü “Kadına Şiddete Hayır, Sevgi ve Hoşgörüye Evet” çalışmaları kapsamında yapılan ulusal afiş, fotoğraf ve kısa film yarışmasının ödül töreni yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda gerçekleştirilen törene AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, İlhan Yerlikaya, Cem Zorlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Hasibe Özlem Çepni, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sinema oyuncuları, gazeteci-yazarlar, öğrenciler ve yarışmacılar katıldı. Konuşmaların ardından afiş, fotoğraf ve kısa film yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,   jüri üyelerine teşekkür ederek,  ödüllerini  takdim etti. Program, yarışmada dereceye giren eserlerin yer aldığı sergi açılışı ile sona erdi.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Delta Mobilya’ya Atölye Gezisi Düzenledi

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri Yrd. Doç. H. Eser Tezeren’in eşliğinde 15 Ekim 2012 tarihinde Delta Mobilya, Tasarım Atölyesine inceleme gezisi yaptılar.

Öğrenciler, Endüstriyel Mobilya dersinde işlenmekte olan TV ve Müzik dolabı tasarım projeleri  ile ilgili olarak   Delta Mobilya’nın Ortaköy’de bulunan tasarım atölyesini ziyaret ettiler. Firma sahibi  Adem Yılmaz’ın verdiği seminere katılmak  amacıyla düzenlenen bilgilenme ve araştırma gezisi  öğrencilerin  konu ile ilgili gerçekleştirecekleri tasarım projelerinde yeni ufuklar açılmasını sağladı.Eğitim  programı dahilinde önümüzdeki haftalarda  Delta Mobilya fabrikası gezilecek ve  Delta tasarım atölyesinde yapılacak eskizler   Adem Yılmaz’ın da katkılarıyla geliştirilecektir.

Prof. Nazan Erkmen Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Düzenlenen “Geleneksel ve Yaratıcı Endüstriler” Uluslar arası Sempozyumuna Katıldı

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen  kültürel etkinlikler kapsamında, T.C. Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile Hollanda DDFA ve Capital D desteği ile Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği’nin düzenlediği “Yaratıcılık Köprüleri : Geleneksel Sanatlardan Yaratıcı Endüstrilere” başlıklı proje, geleneksel sanat ve zanaatlerini Hollanda tasarımı ile buluşturmak üzere düzenlendi. Bahçeşehir Üniversitesi, Pera Fest ve İstanbul Tasarım Bienali işbirliği ile düzenlenen “Geleneksel Sanatlardan Yaratıcı Endüstrilere” başlıklı uluslar arası  sempozyum 16 Ekim 2012 tarihinde Fazıl Say Konferans salonunda yer aldı. Oturum Başkanlığını Doç. Dr.Mehmet Asatekin, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Asatekin’in yaptığı,   Konuşmacılar ;  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Şen, ve Teknik Üniversite Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi   öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Kaya’nın yer aldığı konferansta Prof. Erkmen “Osmanlıda Saat tasarımları ve Günümüze Yansımaları” başlıklı konuşması ile Sempozyuma katıldı.  

Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Bora Bayer Yaşamını Yasemin Sarı ile Birleştirdi

Sanat ve Tasarım Fakültesi  Öğretim Görevlisi Bora Bayer Yaşımın Yasemin Sarı ile Birleştirdi

Fakültemiz sanat galerisi sorumlusu, Sahne Dekor Tasarımcısı Bora Bayer,12 Ekim 2012 tarihinde Kadıköy Evlendirme Dairesinde Kocaeli Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi  Yasemin Sarı ile yaşamını birleştirdi. İki sanatçının şahitleri fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen ve Bora Bayer’in Teyzesi Tülin Gürkan oldu.  Fakültenin tüm mensuplarının katıldığı nikah töreni çoşku ve sevinç içerisinde kutlandı.

EFFİE 2011 Ödüllü Reklam Ajansı Medina Turgul DDB Üniversitemizde!

Dünya’nın, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ödüle doymak bilmeyen Reklam Ajansı” Medina Turgul DDB” ve Tazelen”Sek” Kampanyası ile Reklamveren Koç Sek Süt  Sanat Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün Konuğu Oldu

 2011 EFFİE  Worldwide’ın Avrupa’nın I.nci,  Dünya’nın 8.nci “En etkili Reklam Ajansı”dır. 2012  yılında 59.ncu Cannes Lions Uluslar arası Reklamcılık Festivali  basın ve Açıkhava kampanyaları ile  Cannes, Lions ve Kristal Elmada kazandığı üç  Aslan ödülünün sahibidir.  Aynı zamanda ülkemizin en prestijli ve  en köklü reklam ödülü olan    11 kristal elma ödülüne de sahiptir.     Medina Turgul DDB  “Tazelen”Sek” Kampanyası” ile sektöründe marka bilinirliğinde ilk üç içinde yer alan Koç Sek Süt,Sanat Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü’nün konuğu oldu.

15 ekim 2012  Pazartesi günü    H- Blok Tiyatro Salonun’da yapılan “Bir Reklamın Yaratılışı: Paylaşım Günleri” kapsamında Koç Sek Süt Marka yöneticisi Hasan İnce, Marka süpervisörü Didem Kurt ve DDB Müşteri temsilcisi Ceren Kalkan  “TAZELEN”SEK” kampanyasının  360 derece marka iletişimi, süreç ve aşamaları hakkında  bilgi verdiler.

Görsel İletişim tasarımı öğrencileri dışında mezunlar, üniversitemiz öğrencileri ve akademisyenler  tarafından ilgi gören söyleşide, konuklar, marka yaratmanın  ürün ve tüketici arasındaki doğru iletişimle  mümkün olduğuna dikkat çektiler. Kampanya için hazırlanan alternatif mecralar ile basın ve açık alan reklam uygulamaları ile ilgili olarak  öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

Söyleşinin tatlı bir sürprizi ise, etkinlik sonunda katılımcılara yeni ambalajında  verilen günlük taze sütlerdi.

Sanat ve Tasarım Fakültesi İKSV 1’nci Tasarım Bienali Akademi Programı’na “Kusurluluk” projeleri ile Katıldı

 

İstanbul Tasarım Bienali, eğitim dünyasının etkinliklerine katılımını sağlamak ve bienalin ana teması olan “Kusurluluk” (Imperfection) hakkında daha farklı bakış açıları sunan bir içeriğe ulaşmak amacıyla, İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ve Kıbrıs’ta bulunan 26 üniversitenin ilgili 76 bölümü ile işbirliği gerçekleştirdi. Üniversitelerin, kentsel tasarım, mimarlık, endüstri tasarımı, grafik tasarım, yeni medya tasarımı ve moda gibi bölümleri, 2011-2012 akademik yılı içerisinde bienal teması çerçevesinde atölye çalışmaları, yarışmalar ve özel projeler gerçekleştirdi. Öğrencilerin katılımı ile bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan projeler, ilgili üniversitelerin kendi fakülte binalarında sergilenmekte  ve iki ay gibi uzun bir süre içerisinde toplumla paylaşılacak.

IKSV’nin düzenlemiş olduğu   “Kusurluluk”,  “İmperfection” konulu  “İstanbul Tasarım Bienali’nin Akademi Programına”,   Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi de  gerçekleştirmiş olduğu  atölye çalışmaları sonucunda üretilen tasarımları ile katılmaktadır. 15 Ekim 2012’de Doğuş Üniversitesi H Blok Fuaye Alanında açılışı yapılan   sergide Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Grafik Bölümü öğrencileri ve öğretim elemanlarının   yapıtları sergilendi .

İKSV 1. Tasarım Bienali Akademi Programı kapsamında, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin düzenlediği proje sergisinin içeriği, Grafik Bölümü’nün 23 – 24 Mayıs 2012 tarihlerinde Yrd. Doç. Abdullah Taşcı başkanlığında “Yap-Boz Fontunu Tasarla”, Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan başkanlığında “Çiz-Karala Fontunu Tasarla”, Öğr. Gör. Duygu Beykal başkanlığında “Kes-Katla Fontunu Tasarla”  atölye çalışmaları sonucunda oluşturulan “Kusurluluk” temalı font tasarımları oluşturmaktadır. Bu proje kapsamında font tasarımı açısından okunabilirliğin ikinci plana alınarak, yeni estetik arayışlar içerisinde deneysel çalışmalar,   grafik bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerinin  tasarımlarından  oluşmaktadır. Tasarımların bir çoğu kullanılabilecek şekilde font haline getirilmiştir.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri, Proje Koordinatörleri Yrd. Doç. Dr. Dilek Hocaoğlu, Yrd. Doç. Eser Tezeren ve Arş. Gör. Saliha Dönmez ile birlikte “Kimin için kusurlu? Niçin kusurlu? Kusursuzluk bir gereksinim mi?  Kusurluluk ve toplum arasındaki ilişki nedir?” sorularına cevap bulmak için bir beyin fırtınası  sonucunda ortaya çıkan farklı bakış açılarını   “Retorik” alt başlığında  belirlemişlerdir.

Bu çalışmada “Kusurluluk” imgesi retorik bakış açısı ile irdelenmiş ve bu sorular bir fabrikadan temin edilen kusurlu gözlük camları ile değişik fantastik yorumlarla yeniden ele alınmış  ve bu camlardan ilginç ürün tasarımları  yaratılmıştır.Tasarım sürecinin de belgelendiği çalışmanın çıktıları fotoğraf ve maket olarak Tasarım Bienali’nde sergilenmektedir.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Doğuş‘ta Sanat 10 Sergisini Açtı

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinin eserlerini; kurum mensuplarına, öğrencilerine  ve topluma tanıtmak üzere 10ncu Geleneksel Doğuş’ta Sanat Sergisi’ni 9 Ekim 2012 tarihinde STF Salonunda kamuoyunun  ilgisine sundu.

Sergiye Grafik, Mimarlık, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Görsel İletişim Bölümü, Resim Bölümü öğretim elemanları eserleri ile katıldılar. Sergiye Grafik Bölümü öğretim üyeleri Prof. Nazan Erkmen (Dekan), Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan, Yrd. Doç. Abdullah Taşcı, Öğr. Gör. Duygu Beykal, Araş Gör. Ezgi Karaata, Resim Bölümü öğretim üyeleri; Devlet Sanatçısı Prof. Devrim Erbil, Prof. Ayşe Özel, Prof. Serap M. Eyrenci, Prof.Meriç Hızal, Doç. Çiğdem Erbil, Yrd. Doç. Sadık Altınok,  Yrd. Doç. Selçuk Günay, Öğr. Gör. Memiş Aslan,  Öğr. Gör. Atalay Mansuroğlu,Öğr. Gör. Ekrem Özen, Öğr. Gör. Bora Bayer,  Araş. Gör. Çağlar Doğru, Görsel İletişim Bölümü öğretim üyeleri : Öğr. Gör.Aydın Bağardı, Yrd. Doç. Mustafa Bülbül, Öğr. Gör. Gökhan Süsler, Arş.Gör. Can Diker, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Eser Tezeren, Yrd. Doç. Dr. Dilek Hocaoğlu, Öğr. Gör. Cem Dönmez, Arş. Gör. Saliha Dönmez,  İç Mimarlık Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Umut Tığlı Karslı, Yrd. Doç. Birol Köseoğlu, Yrd. Doç. Serpil Özker, Öğr. Gör. Hikmet Başaytaç, Araş. Gör. Özge Erkan, Mimarlık Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Sıla Durhan ve Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden Mehmet Okan katıldılar.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Elemanları Sergisi Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Doğuş Üniversitesi  Öğretim Elemanları karma sergisine ev sahipliği yapıyor. “ Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Elemanları Sergi” açılışı 2 Ekim Salı günü Anadolu Üniversitesi (AÜ) Kütüphane Sergi Salonunda gerçekleştirildi. Öğretim Elemanlarının çeşitli teknik ve tarzlarda oluşturduğu eserlere sanatseverlerin ilgisi oldukça yoğundu.

Farklı teknik ve tarzlarda oluşturulan sergide, Prof. Nazan Erkmen, Devlet Sanatçısı Prof. Devrim Erbil, Yrd. Doç. M. Sadık Altınok, Prof. Ayşe Özel,  Prof. Serap Murathanoğlu Eylenci, Prof. Tunç Tüfekçi,  Prof. Meriç Hızal, Yrd. Doç. Irmak İnan Akçadoğan, Yrd. Doç. Abdullah Taşçı,    Öğr. Gör. Memiş Aslan, Öğr. Gör. Çiğdem  Erbil, Öğr. Gör. Ekrem Özen, Öğr. Gör. Atalay Mansuroğlu ve Arş. Gör. Çağlar Doğru’nun eserleri yer alıyor. Yrd. Doç. Mustafa Bülbül,   Öğr. Gör. Aydın Bağırdı, Arş. Gör. Can Diker’in kurguları ise sanatseverlere sunulacak.

Sergi açılışında Dekan Yardımcıları olarak Yrd. Doç. Sadık Altınok ve Prof. Ayşe Özel, Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Serap M. Eyrenci, galeri sorumlumuz Bora Bayer ve öğrencimiz Gizem Ünlükal hazır bulundular.

Liseli öğrenciler arasında düzenlenen  Tasarım Yarışması Ödül Törenine ev sahipliği yapmak zorunda olduğu için sergide hazır bulunamayan, ancak kurum öğretim üyelerinin eserlerine, sanata öncülük eden, eğitim sistemi ile tüm üniversitelere önderlik eden Eskişehir Anadolu Üniversitesi gibi ülkemizin en önemli üniversitesinde yer verilmesinden büyük bir mutluluk ve  onur duyduğunu belirten Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen , Sayın Dekan Prof. Bilgihan Uzuner’e,  Sayın Dekan Yardımcıları Prof. Gonca Demir’e ve  Doç. Soner Genç’e  İçtenlikle teşekkür ettiğini  bildirdi.

Doğuş Üniversitesi öğretim elemanları karma  sergisi , 2- 20 Ekim tarihleri arasında AÜ Kütüphane Sergi Salonunda sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.