Günlük arşivler: 07 Haziran 2012

Kadıköy Belediyesi – Doğuş Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesi “Kendi Ağacını Kendin Yarat” Tasarım Projesi Büyük Başarı İle Sonuçlandı

 

6 Haziran 2012 tarihinde, Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılan “Kendi  Ağacını Kendin Yarat “ Tasarım Yarışması Ödül Töreninde yarışmacı liseli öğrencilerin  renkli kumaş,naylon, şişeler , kurdeleler, tahta parçaları v.s. gibi atık malzemeden yarattıkları ağaçlar büyük bir ilgi odağı oldu. Sergilenen ilginç  eserler izleyenlerin hayranlığını kazandı.  Yarışmaya 18 okulun katıldığı, katılımcılar arasında Özel Doğuş Lisesi, Özel Irmak Lisesi, Mustafa Saffet Lisesi, Saint Joseph, Kadıköy Lisesi, İntaş Lisesi, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi, Kadıköy Kız Teknik Meslek Lisesi, Özel Çevre Koleji gibi eğitim kurumlarının olduğu görüldü. 16 Mayıs 2012 tarihinde toplanan jüride Prof. Nazan Erkmen, Yrd. Doç. Sadık Altınok, Prof.Ayşe Özel, Prof. Meriç Hızal, Prof. Üzilfat Özgümüş , Sergio Olivotti ve Mahir Salanga ; Birincilik Ödülünü  “Hayalet  Ağaç” adlı yapıt ile Mustafa Saffet Anadolu Lisesi’ne, İkincilik Ödülünü “Pilastigus”  adlı yapıt ile Saint Joseph Lisesi’ne, Üçüncülük Ödülünü ise “Ahenk” adlı  eser ile Kadıköy İntaş Lisesine uygun gördü.

Kadıköy Belediyesi Tarafından Düzenlenen “Atıklarla Giysi Tasarımları” Yarışmasında Liseli Öğrencilere Ödülleri Verildi.

1 Haziran 2012 tarihinde Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Atıklarla Giysi Tasarımları” Yarışmasına jüri üyesi olarak Sanat Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen katıldı.  50’yi aşkın lisenin katıldığı yarışmada ilk üç öğrenciye ödül verildi.  7 öğrenci finale kaldı. Atık malzemelerle yapılan giysiler büyük ilgi topladı.

Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesinde Yapılan Kariyer Günlerine Prof. Nazan Erkmen Katıldı

Gençleri doğru kariyer seçimine yönlendirmek amacıyla Adıgüzel Eğitim Kurumları tarafından gerçekleştirilen 2. Kariyer Günleri’nde, bu sene “gelecek” konuşuldu. 300’e yakın ilköğretim ve lise öğrencisinin yer aldığı etkinlikte, her yaş grubu için ayrı etkinlikler düzenlendi.

İlköğretim öğrencilerinin meslek temsilcileri ile gelecekteki meslek seçimlerini konuştuğu günde, lise öğrencileri Prof. Dr. Güliz Erginsoy ve Prof. Dr. Nazan Erkmen’in gelecekteki toplumsal değişimler ve sanat üzerine sunumlarını izlediler. Prof. Nazan Erkmen Mustafa Kemal  Atatürk’ün sanata dair sözleriyle sanatın anlamını açıkladı, sanatçının topluma karşı görevlerinin ne olduğunu, sanatçı onuru ve meslekler  hakkında konferans verdi.

Küçükler, geleceğin mesleklerini dinlediler; büyükler, gelecekteki toplumsal değişimler ve sanata odaklandılar…

İlköğretim öğrencilerinin meslek temsilcileri ile buluştuğu bölümde; avukat, halkla ilişkiler uzmanı, üst düzey yönetici, veteriner, sanatçı gibi 10 farklı meslek grubu temsilcisi, yaptıkları işleri aktardılar. Mesleklerinin Türkiye’deki durumu hakkında bilgi veren temsilcilerinin sunumları, öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

Kariyer Günleri’nin lise etkinliklerinde 10’un üstünde üniversite yer alırken; sunum ve tartışmalar, Türkiye’nin 15 yıl içindeki değişimine odaklandı. Okan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güliz Erginsoy’un Dünya ve Türkiye’deki toplumsal değişimleri aktardığı konuşmasının ardından, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen; Türkiye’de güzel sanatların durumunu, bugünü ve geleceğini aktardı. Gün boyu süren etkinlik, yapılan sunumların ardından sona erdi.

Nazan Erkmen Alanya Belediyesi İçin “Alanya’nın Tarihini Resimledi” Alanya’da Açılan Sergi Büyük Bir İlgi Gördü

26-29 Mayıs  2012  tarihlerinde Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Turizm ve Sanat Şenliği’ne 12 yabancı ülke katıldı.  Festivale Prof. Nazan Erkmen “Alanya’nın Tarihi” sergisi ile katıldı. Amacı tarihi çocuklara eğlendirerek anlatmak, çocukların ilgisini küçük yaşlardan itibaren sanata odaklamak olan “Alanya’nın Tarihi” sergisi büyükler ve küçükler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Cumhuriyet gazetesi tarafından  yayınlanan “Alanya’nın Tarihi” kitabında  sanatçı Alanya’da çok eski zamanlarda yaşayan Kleopatra, Eflatun, eski Türk mimarları, Alanya’nın ünlü korsanlarını ve pek ünlü simayı  resimledi. Büyük bir geminin içinde yer alan Sergide büyük boyutlarda 60 resim topluma tanıtıldı.