Aylık arşivler: Haziran 2012

[ h u b] İstanbul’a Kent Mobilyası Tasarımı / Rosenheim / ALMANYA

Rosenheim Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü tarafından davet edilen Fakültemiz Öğretim Görevlisi A. Hikmet BAŞAYTAÇ, Prof. Rainer HAEGELE ile Rosenheim Üniversitesi’nde Haziran ayında workshop düzenledi.

Öğr. Gör. A. Hikmet BAŞAYTAÇ’ın “Marka-Mekan”  isimli sunumu ile başlayan workshop çalışmasında Rosenheim Üniversitesi öğrencileri Söğütlüçeşme Tren İstasyonu ve Çevresi için tasarımlar gerçekleştirdiler. Bölgenin gereksinimlerini öğrenen öğrenciler, farklı fikir ve tasarımlarla sunumlar yaptılar.

İstanbul Kadıköy’de bulunan Söğütlüçeşme Tren İstasyonunun yakın süredir Metrobüs hattının da açılmasıyla büyük ölçüde hareketlendiğini belirten BAŞAYTAÇ: Tren hattının geçtiği köprünün hemen altında bulunan alanı, kentlinin daha verimli, daha güvenli kullanmalarını sağlamak amacıyla [hub] projesini gerçekleştirdiklerini belirtti.

köprü altında yönlendirme ve geçiş alanları

Bahar dönemi Proje konusu olarak da Doğuş üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi İç mimarlık Bölümü öğrencileri ile [hub] projesi için çalışan A. Hikmet BAŞAYTAÇ’ a Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Dilek HOCAOĞLU öğrencileri ile katılmış, öğrenciler bu proje sayesinde disiplinler arası çalışma fırsatı bulmuşlardı. Başaytaç, Rosenheim Üniversitesi öğrencilerinin tasarımları ile birlikte Doğuş Üniversitesi, İç mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm öğrencilerinin tasarımlarının da içinde bulunduğu bir sergi açmak istediklerini belirtti.

köprü altı geçiş alanları maket çalışması

Liseler arası “Biz ve Onlar” konulu T-shirt tasarım yarışması sonuçlandı!

Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan ve  yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize  içtenlikle kutlar, teşekkür ederiz. Değerli öğrencilerimizin  başarılarının devamını dileriz.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü tarafından düzenlenen Liseler arası ‘Biz ve Onlar’ konulu T-shirt Tasarım Yarışması Ödül Töreni 2 Ekim 2012, Salı günü Doğuş Üniversitesi Sanat Galerisi’nde, Saat 16:00′daki sergi açılışının hemen ardından yapılacaktır. Yapıtları sergilenmeye uygun bulunan katılımcılara teşekkür belgeleri sunulacaktır. Sizleri aramızda görmek umuduyla…

Sevgi ve saygılarımla

Prof. Dr. Nazan Erkmen

Dekan

Okumaya devam et

Avni Akyol ve Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Üniversitemizde Sergi Açtılar, Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi 2012 Mezuniyet Törenini Üniversitemizde Kutladı

Bu yıl birincisi  Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen “Güzel Sanatlar Liseleri Doğuş Üniversitesi’nde Buluşuyor” adlı  etkinlikte Avni Akyol Güzel Sanatlar ve  Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi  öğrencilerinin eserleri görkemli bir sergi ile  aynı tarihte topluma sunuldu. Güzel Sanatlar Liseleri ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi arasında başlatılmış olan bu önemli etkinlik üniversite ve güzel sanatlar liseleri arasında sanatsal ve eğitsel işbirliğini  güçlendirmek; bu ilişkiyi gelecekte güzel sanatlar liselerinin dünya ölçeğindeki önemini  ve değerini ortaya koyacak sempozyumlarla   desteklemek amacı ile başlatıldı. Sanat eğitimi gören öğrencilerin düşünsel boyutu ve yaratıcı değerleri yakalayabilen , kimliklerini ve sanatçı kişiliklerini ortaya koyan  değerli eserleri izleyiciler tarafından büyük bir hayranlıkla izlendi.

Öğrencilerin birbirinden ilginç yapıtlarını Üniversite binasının her katında sergileyen Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi, ilk kez Mezuniyet Törenini    Doğuş Üniversitesinde düzenledi.   Resim, Müzik ve Tiyatro Bölümlerinde eğitim gören öğrenciler yaratıcılıklarını her alanda sergilediler. Öğrencilerin çoşkulu ve yaratıcı kimlikleri ile oluşturdukları özgün yapıtları ihtişamlı sergilerinde,konser ve defilelerinde hayranlıkla izlendi. Düzenlenen müzayedede öğrencilerin açık arttırmayla sahiplerini bulan eserlerinden elde edilen gelir LÖSEV kurumuna bağışlandı, Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın  Mevlut Adıgüzel ve Lise Müdürü Sayın Nurhan Hocaoğlu Öğrencilerine diplomalarını gurur içinde takdim ettiler.

‘’Türkiye’de Arkeometrinin Ulu Çınarları’’ Armağan Kitabı Çıktı


ODTÜ Arkeometri Bölümü hocaları Prof.Dr.Ay Melek Özer ve Prof.Dr.Şahinde Demirci’ye ithaf edilen  ‘’Türkiye’de Arkeometrinin Ulu Çınarları’’ adlı armağan kitapta Prof.Dr.Üzlifat Canav Özgümüş ve Restoratör Serra Kanyak’ın birlikte hazırladıkları ‘’Nif (Olympos) Dağı Kazıları Cam Buluntuları’’ yazısı yayımlandı.

“Two Eminent Contributors to Archaeometry in Turkey” Honour Book Published

Industrial Product Design Department Professor Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş and restorer Serra Kanyak’s collaborative study  “Glass Finds from Nif (Olympos) Mountain Excavations” published at “Two Eminent Contributors to Archaeometry in Turkey” honour book dedicated to Prof.Dr.Ay Melek Özer and Prof.Dr.Şahinde Demirci.

Kadıköy Belediyesi – Doğuş Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesi “Kendi Ağacını Kendin Yarat” Tasarım Projesi Büyük Başarı İle Sonuçlandı

 

6 Haziran 2012 tarihinde, Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılan “Kendi  Ağacını Kendin Yarat “ Tasarım Yarışması Ödül Töreninde yarışmacı liseli öğrencilerin  renkli kumaş,naylon, şişeler , kurdeleler, tahta parçaları v.s. gibi atık malzemeden yarattıkları ağaçlar büyük bir ilgi odağı oldu. Sergilenen ilginç  eserler izleyenlerin hayranlığını kazandı.  Yarışmaya 18 okulun katıldığı, katılımcılar arasında Özel Doğuş Lisesi, Özel Irmak Lisesi, Mustafa Saffet Lisesi, Saint Joseph, Kadıköy Lisesi, İntaş Lisesi, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi, Kadıköy Kız Teknik Meslek Lisesi, Özel Çevre Koleji gibi eğitim kurumlarının olduğu görüldü. 16 Mayıs 2012 tarihinde toplanan jüride Prof. Nazan Erkmen, Yrd. Doç. Sadık Altınok, Prof.Ayşe Özel, Prof. Meriç Hızal, Prof. Üzilfat Özgümüş , Sergio Olivotti ve Mahir Salanga ; Birincilik Ödülünü  “Hayalet  Ağaç” adlı yapıt ile Mustafa Saffet Anadolu Lisesi’ne, İkincilik Ödülünü “Pilastigus”  adlı yapıt ile Saint Joseph Lisesi’ne, Üçüncülük Ödülünü ise “Ahenk” adlı  eser ile Kadıköy İntaş Lisesine uygun gördü.

Kadıköy Belediyesi Tarafından Düzenlenen “Atıklarla Giysi Tasarımları” Yarışmasında Liseli Öğrencilere Ödülleri Verildi.

1 Haziran 2012 tarihinde Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Atıklarla Giysi Tasarımları” Yarışmasına jüri üyesi olarak Sanat Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen katıldı.  50’yi aşkın lisenin katıldığı yarışmada ilk üç öğrenciye ödül verildi.  7 öğrenci finale kaldı. Atık malzemelerle yapılan giysiler büyük ilgi topladı.

Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesinde Yapılan Kariyer Günlerine Prof. Nazan Erkmen Katıldı

Gençleri doğru kariyer seçimine yönlendirmek amacıyla Adıgüzel Eğitim Kurumları tarafından gerçekleştirilen 2. Kariyer Günleri’nde, bu sene “gelecek” konuşuldu. 300’e yakın ilköğretim ve lise öğrencisinin yer aldığı etkinlikte, her yaş grubu için ayrı etkinlikler düzenlendi.

İlköğretim öğrencilerinin meslek temsilcileri ile gelecekteki meslek seçimlerini konuştuğu günde, lise öğrencileri Prof. Dr. Güliz Erginsoy ve Prof. Dr. Nazan Erkmen’in gelecekteki toplumsal değişimler ve sanat üzerine sunumlarını izlediler. Prof. Nazan Erkmen Mustafa Kemal  Atatürk’ün sanata dair sözleriyle sanatın anlamını açıkladı, sanatçının topluma karşı görevlerinin ne olduğunu, sanatçı onuru ve meslekler  hakkında konferans verdi.

Küçükler, geleceğin mesleklerini dinlediler; büyükler, gelecekteki toplumsal değişimler ve sanata odaklandılar…

İlköğretim öğrencilerinin meslek temsilcileri ile buluştuğu bölümde; avukat, halkla ilişkiler uzmanı, üst düzey yönetici, veteriner, sanatçı gibi 10 farklı meslek grubu temsilcisi, yaptıkları işleri aktardılar. Mesleklerinin Türkiye’deki durumu hakkında bilgi veren temsilcilerinin sunumları, öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

Kariyer Günleri’nin lise etkinliklerinde 10’un üstünde üniversite yer alırken; sunum ve tartışmalar, Türkiye’nin 15 yıl içindeki değişimine odaklandı. Okan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güliz Erginsoy’un Dünya ve Türkiye’deki toplumsal değişimleri aktardığı konuşmasının ardından, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen; Türkiye’de güzel sanatların durumunu, bugünü ve geleceğini aktardı. Gün boyu süren etkinlik, yapılan sunumların ardından sona erdi.

Nazan Erkmen Alanya Belediyesi İçin “Alanya’nın Tarihini Resimledi” Alanya’da Açılan Sergi Büyük Bir İlgi Gördü

26-29 Mayıs  2012  tarihlerinde Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Turizm ve Sanat Şenliği’ne 12 yabancı ülke katıldı.  Festivale Prof. Nazan Erkmen “Alanya’nın Tarihi” sergisi ile katıldı. Amacı tarihi çocuklara eğlendirerek anlatmak, çocukların ilgisini küçük yaşlardan itibaren sanata odaklamak olan “Alanya’nın Tarihi” sergisi büyükler ve küçükler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Cumhuriyet gazetesi tarafından  yayınlanan “Alanya’nın Tarihi” kitabında  sanatçı Alanya’da çok eski zamanlarda yaşayan Kleopatra, Eflatun, eski Türk mimarları, Alanya’nın ünlü korsanlarını ve pek ünlü simayı  resimledi. Büyük bir geminin içinde yer alan Sergide büyük boyutlarda 60 resim topluma tanıtıldı.

Araştırma Görevlisi Can Diker, “10th World Media Economics & Management” konferansında bildiri sundu

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Can Diker, 23-27 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenen “10th World Media Economics & Management” konferansına katılarak “Common Policies on Sponsorship on Turkish Cinema” başlıklı bildirisini sundu. Her iki senede bir yapılan bu konferans, dünyanın gelişen ve değişen medya ekonomisi üzerinde akademik çalışmaları değerlendirmektedir.  Bir sonraki konferans, 2014 yılında Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da yapılacaktır.

Research Assistant Can Diker Attended the “10th World Media Economics & Management” Conference on  “Common Policies on Sponsorship on Turkish Cinema”

Res. Assist. Can Diker attended the “10th World Media Economics & Management” conference on  “Common Policies on Sponsorship on Turkish Cinema” during the dates of 23 – 27th May 2012. The conference held on the changing media economy of the world organized once in two years evaluating different academic researches. The next conference will take place in Rio de Janerio,  Brazil in 2014.