Günlük arşivler: 20 Nisan 2012

afis

Bilkent Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Grafik Bölüm Öğrencileri “Kenti Ayağa Kaldır”dı 

İ.D. Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde, Yrd. Doç. Dr. Dilek Kaya, Dr. Özlem Özkal, Öğr. Gör. Fulya İnce, Sanat Tasarım Fakültesi Grafik bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan ve Öğr. Gör. Duygu Beykal’ın başkanlığında 17 Nisan tarihinde    “Kenti Ayağa Kaldır” başlıklı  bir workshop gerçekleştirdi.
Atölye çalışması, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü  3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 27 kişilik bir grup ve bölümümüz öğrencilerinden Umay Duru Ekşioğlu, Turgay Sancak, Ezgi Yılmaz, Duygu Kondoğlu, Hazer Gündoğdu ve Erman Kozak’ın katılımlarıyla toplam 33 kişi ile  iki ayrı  atölyede çalıştı.
Her bir öğrenci  baskısı alınmış temel üç boyutlu form şablonlarını keserek çalışmalarına  başladı.  Formları katlayıp yapıştırarak farklı boyutlarda  değişik temel formlar oluşturdu. Öğrenciler  bu formlarla özgün karakter maketleri yarattılar. Tasarlanan karakterlerin yüzeylerine, bu proje için daha önceden çekimleri tamamlanan yapı fotoğrafları, ilginç detay kadrajlar ve doku fotoğrafları kaplanarak  çalışmalar sürdürüldü.
Workshop sonucunda oluşturulan bu ilginç kent yaratıkları Nisan ayı içerisinde Bilkent Üniversitesinde  sergilenecektir.
İki kurum çalışmalara devam edecektir.

WebEtkinlik_poster-2

“Web Dünyasının Perdelerini aralıyoruz” Semineri

11 Nisan Çarşamba günü “Web Dünyasının Perdelerini aralıyoruz” adlı seminer Sanat ve Tasarım Fakültesi çatısı altında gerçekleştirildi. Etkinlik Grafik Tasarımı Bölümü öğrencileri ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinlik, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden aktif olarak duyuruldu.Duygu Özen ve Arda Mendes katılımıyla gerçekleşen seminer kapsamında; popüler ve güncel web trendleri, sosyal medyanın önemi, proje yönetimi ve arama motoru teknolojileri konusunda detaylı bilgiler verdiler ve öğrencilerimiz sorularını yanıtladılar. Proje yönetimi konusunda Doğan Online’da görev alan Duygu Özen, kurumsal firmaların web sitelerinin geliştirilmesinde gerekli olan proje adımlarını ve süreçlerini kendi deneyimlerinden yola çıkarak tarif etti. Ayrıca, bu tip projelerde görev alan kişilerin sahip olması gereken özellikleri ve yetenekleri de anlattı. Projeler için takım kurma ve takım elemanlarının belirlenmesindeki kriterleri detaylı bir şekilde açıkladı. Yeni medya düzeni ve kriterleri konusunda da bilgi veren Duygu Özen, “Artık dijital ayağı olmayan hiçbir iş bundan sonraki dönemde geçerli olmayacaktır” dedi. Bu noktadan hareketle Doğan Online’da da proje ekibi için aradıkları kişilerde de muhakkak dijital
iş yeteneklerine dikkat ettiklerini belirtti. Sistematik ve hiyerarşik bir konuşma gerçekleştiren Duygu Özen, günümüz yeni medya düzeninde bir web sitesinin veya web projesinin hayat bulabilmesi için gerekli olan tüm adımlardan bahsetti. Bir projenin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan metodolojilerden bahsetti. Yapılan web projelerinin yaygınlaştırılmasında ve geliştirilmesinde arama motorlarının rolü ve önemi konusunda bir giriş yaptıktan sonra sözü, Arda Mendes aldı. Arama motoru nedir, nasıl çalışır, ne gibi özellikleri ve yetenekleri vardır gibi sorulara yanıt veren Arda Mendes, optimizasyon konusunda çeşitli tekniklerden bahsettikten sonra, çeşitli örnekler vererek firmanın sanal dünyadaki ticaret ve müşteri hacmini nasıl etkilediğini açıkladı. Bu seminer sayesinde, pratikte ve profesyonel olarak web projelerinin nasıl geliştiğine dair bilgiler alan öğrenciler soru-cevap bölümünde de, ajanslardaki iş düzenlerinden, portfolyo hazırlıklarından ve kariyerplanlaması konularında çeşitli sorularına cevap buldular.

Bu etkinliği düzenleyen Öğretim Görevlisi Kemal Şahin’e teşekkür ediyoruz.

Akbank 8. Kısa Film Festivali’nin kazanan filmleri Doğuş Üniversitesi’nde gösterildi

19-29 Mart tarihleri arasında düzenlenen Akbank 8. Kısa Film Festivali’nin ödüllü filmleri, 19 Nisan 2012 tarihinde H Blok Tiyatro salonunda gösterildi.  Üniversite turunda; festivalin yarışmalı bölümüne başvuran 372 film arasından “En İyi Kurmaca” ödülünü ve 65. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kısa Film” ödülünü kazanan L. Rezan Yeşilbaş’ın “Sessiz” adlı filmi ve “En iyi Belgesel” ödülünü kazanan Metin Akdemir’in “Ben Geldim Gidiyorum” adlı belgesel çalışması sanatseverlerle buluştu.

Kurmaca Dalı Birincisi:

Sessiz

Kurmaca / 14’21” / HD / Renkli / 2011

Yönetmen : L. Rezan Yeşilbaş

Senaryo    : L. Rezan Yeşilbaş

Yapımcı :    L. Rezan Yeşilbaş t

Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi

Kurgu : Buğra Dedeoğlu, L. Rezan Yeşilbaş

Ses : Furkan Atlı

Oyuncular : Belçim Bilgin, Cem Bender

Özgeçmiş

1977′de doğdu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenciyken kısa filmler çekti. Daha sonra CNN Türk televizyonunda belgesel film yapımında çalıştı. Kısa filmi “Hüküm”, onun “Kadın Üçlemesi” nin ilk filmiydi. Hüküm yurtiçi ve yurtdışı bir çok festivalde gösterildi ve çeşitli ödüller kazandı. Yeşilbaş, bazı sinema filmlerinde yapım sorumluluğu ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Üçlemenin ikinci filmi olan “Sessiz / Be Deng”i ise 2011′de çekti. Şu an üçlemenin üçüncü filminin senaryosunu da hazır bulunduruyor. Rezan Yeşilbaş, 2008 yılından beri yönetmen Zeki Demirkubuz’un asistanlığını yapmaktadır.

Filmografi

2008 Hüküm

2011 Sessiz / Be Deng

Belgesel Dalı Birincisi:

Ben Geldim Gidiyorum

Belgesel / 15′ / HD / Renkli / 2011

“Ben Geldim Gidiyorum” İstanbul’un kalabalık, renkli, gürültü seslerinden hareketle sokak satıcılarının seslenişlerinin (seslerinin) bu kente kattıklarını irdeliyor. Ses ve pazarlamanın ayrılmaz birlikteliğinin altını seyyar satıcılarının seslerinin yankısıyla çiziyor.

Yönetmen : Metin Akdemir

Yapımcı :    Metin Akdemir

Görüntü Yönetmeni : Barış Konbal

Kurgu : Barış Konbal

Ses : Suat Alhan

Özgeçmiş

1983 yılında Kırşehir’de doğdu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi esnasında bir çok Süpürge Çocuk Gelinler projesinde finalist oldu ve bu proje ile “Nefes Al Alma Nefes Al” filminin sanat yönetmenliğini üstlendi. Halen İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir.

Filmografi

2011 Ben Geldim Gidiyorum