Günlük arşivler: 13 Nisan 2012

Sanat Ve Tasarım Fakültesi Öğretim Elemanları Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Ata Evleri’nde Kadınlara Yönelik Çalışma Başlattı

Kadıköy Belediyesi ve Ataşehir Belediyesi işbirliği çerçevesinde “Kadına Şiddet” başlığı altında düzenlenen sosyal sorumluluk projeleri için 9 Mart 2012’de Ataşehir Belediyesi’ne bağlı Ata Evi’ni ziyaret eden Öğr. Gör. Dr. Dilek Hocaoğlu, Öğr. Gör. Duygu Beykal ve Öğr. Gör. Çimen Sökmensüer Bayburtlu yapacakları çalışmalarla ilgili ilçenin sakinleri ile bir araya geldi. Nisan ayında başlayacak çalışmalarda Dilek Hocaoğlu; Amigurimi (Japonlar’ın tığ ile bebek yapma sanatı), Duygu Beykal; Origami (Japon kâğıt katlama sanatı) ve Çimen Sökmensüer Bayburtlu; takı tasarımı konusunda katılımcılara  dersler verecektir.

İç Mimar Metin Kâşo, Doğuş Üniversitesi’nde

İç Mimar ve Tasarımcı Metin Kâşo, üniversitemizde öğrencilerimizle bir araya geldi. “Bevery Hills’te Bir Ev Deneyimi” isimli konferansta Kâşo, Amerikan girişimci ve hayırsever Alfred Mann’ın kızı Cassandra Mann’ın Beverly Hills, California’daki evini tasarlama evresini bizlerle paylaştı.

Oldukça keyifli geçen ve sadece mobilya  içeriğine  bağlı kalınmayan sunumda Kâşo,  değişik tasarım evrelerinde mobilyalarla birlikte  kullanılan ev objeleri, gazete haber ve reklamları, ünlü  aktör ve sanatçıları da gündeme getirerek bizleri yakın geçmişte keyifli bir yolculuğa çıkardı.

1999 Chicago Decorex Dünya Mobilya Fuarı’nda “Bütün Dallarda En İyi”, 2000 Londra Decorex’te “Mükemmel” ödüllerine layık görülen Metin Kâşo, okul, iş ve hayat arkadaşı iç mimar Pervin Kurbanzade Kâşo ile birlikte Levent mağazalarında tasarım çalışmalarına devam ediyor.

Ayrıca, Kâşo’nun 1999 Chicago Decorex’te o yıl “Dünyanın En İyi Koltuğu” seçilen tasarımı, fakültemizin bahar şenliği kapsamında  kral ve kraliçeye ödül olarak verilecektir.

İç Mimarlık Bölümü, İnegöl’de Ndesign Mobilya Firmasının Fabrikasına Gezi Düzenledi

Bursa – İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan NDesign Nurhas Mobilya San. ve Tic. A.Ş. firmasının mobilya üretim fabrikasına, 11 Nisan 2012 Çarşamba günü, öğretim üyeleri Birol Köseoğlu, Filiz Aydın Gök, Atlıhan Onat Karacalı, Meltem Ezel ve İç Mimarlık bölümü öğrencileri ile birlikte gezi düzenlendi. Mobilya üretiminin aşamalarının gözlemlendiği gezi, özellikle Mobilya Tasarımı ve Mobilya Konstrüksiyon derslerini alan öğrenciler için büyük yarar sağladı.

Firma yöneticileri, Ahmet Güleç, Musap Güleç ve Özkan Güriş, gezi boyunca ekibimizle beraber bulundu ve bizimle tecrübelerini paylaştılar.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Son Sınıf Öğrencileri Eurasia Rail 2012 Fuarını Ziyaret Etti

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileri ile 2011/2012 Bahar döneminde yapılan “Bir Haftalık Trenle Kültür Turu İçin Kompartıman Tasarımı” konulu bitirme projesi için 8 Mart 2012 tarihinde Eurasia Rail 2012 fuarına gezi düzenlendi. 8-10 Mart 2012 tarihlerinde İstanbul Expo Center’de yapılan Eurasia Rail 2012 Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nda öğrenciler ve proje danışmanları Yrd. Doç. H. Eser Tezeren ve Öğr. Gör. Dr. Dilek Hocaoğlu, TUVASAŞ, Talgo, TCDD, Pulman firmalarını ziyaret ettiler; tren, kompartıman ve yolcu koltuklarının tasarımları hakkında bilgi edindiler.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Son Sınıf Öğrencileri Adapazarı’ndaki TUVASAŞ Firmasını Ziyaret Etti

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileri, 2011/2012 Bahar döneminde yapılan “Bir Haftalık Trenle Kültür Turu İçin Kompartıman Tasarımı” konulu bitirme projesi için 12 Mart 2012 tarihinde proje danışmanları Yrd. Doç. H. Eser Tezeren ve Öğr. Gör. Dr. Dilek Hocaoğlu ile birlikte TUVASAŞ firmasının Adapazarı’ndaki fabrikasını ziyaret etti. Fabrikada Ar-Ge ve imalat kısımlarındaki görevlilerle görüşen öğrenciler proje konularıyla ilgili detaylı bilgiler aldılar.

Fener-Balat Kültür Gezisi

Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileri için 8 Nisan günü düzenlenen Fener-Balat Kültür gezisi, hocalarımız Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş,Yrd.Doç.Dr. Sıla Durhan ve Yrd.Doç.Dr.Ürün Biçer Özkun eşliğinde gerçekleşmiştir.

İstanbul Üniversitesinden Doç.Dr.Ferudun Özgümüş, İstanbul’un özgün mimari örneklerini barındıran ve UNESCO tarafından da desteklenen projelerle yeniden hayat bulan bu bölgenin geleneksel  mahalleleri, tuğla ,taş veya ahşap yapıları, anıtsal mimari örnekleri konusundaki bilgilerini katılımcılarla paylaşmıştır.

Material ConneXion İstanbul Veritabanını Doğuş Üniversitesi ile Paylaşıyor

Dünyanın en gelişmiş, yenilikçi ve sürdürülebilir malzemelerinden ve malzeme süreçlerinden oluşan Malzeme Kütüphanesi Material ConneXion İstanbul veritabanını Doğuş Üniversitesi öğrencileri ile paylaştı.

23 Nisan’a kadar kullanıma açık olacak veritabanına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayarak kullanıcı adı olarak Doğuş Üniversitesi emailini yazmanız ve şifre oluşturmanız yeterli.

Hem mühendisler hem tasarımcılar için kaçırılmayacak bu firsatı mutlaka değerlendirin.

http://library.materialconnexion.com/Register.aspx?query=academic&key=1e4952a7-3d2e-4ff8-a140-a91a5ff99c9a