Günlük arşivler: 05 Nisan 2012

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğrencileri Okan Saatçi ve Hazal Göçkan’ın Büyük Başarısı

Okan Saatçi  İMMİB Endüstri Ürünleri Tasarımı Yarışması Metalden Mamul Ürünler Kategorisi I.’lik ödülü, Hazal Göçkan Konsept 2011, Plastikten Mamul Ürünler kategorisi  2.’lik ödülü kazandılar

Türkiye de Endüstri Ürün Tasarımı platformunda önemli bir yer tutan İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması sonuçlandı. 7. yılını dolduran bu yarışma, Ürün Tasarımı konusunda profesyonel ve öğrenci katılımcılarına ev sahipliği yapıyor.

Dört ayrı kategoride 452 katılım ile rekor seviyeye ulaşan yarışma da Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden 2 öğrencimiz 1.’lik ve 2.’lik ödüllerine layık bulunmuştur.

İTÜ, ODTÜ, Marmara, Mimar Sinan ve Işık Üniversitesi  yanısıra fakültemiz öğrencilerinin bu ödüle layık görülmesi  bizlere gurur vermiştir. 2011 mezunumuz Okan Saatçi Metalden Mamul Ürünler Kategorisinde I.’lik ödülüne layık bulunurken, 4. Sınıf öğrencimiz Hazal Göçkan Konsept 2011 Plastikten Mamul Ürünler kategorisinde 2.’lik ödüllerine layık görülmüşlerdir.

Ödül alan öğrencilerimizi kutlar başarılarının devamını dileriz.


Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğrencileri Material ConneXion İstanbul’ da Araştırma Gezisi Gerçekleştirdi

Dünyanın en önemli ve kapsamlı yenilikçi malzemeler merkezine Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Özlem Devrim öncülüğünde  bölüm öğrencilerimiz ile bir araştırma gezisi  gerçekleştirilmiştir. Fakültemizin faydalanabilmesi için  malzeme  kütüphanesine online erişim  olanağı sağlanarak gerekli anlaşmalar yapılmış deneme süresi olarak öğrencilerimizin faydalanması gerçekleştirilmiştir.

Yapı Endüstri Merkezi (YEM) binasında bulunan Metarial Connexion kütüphanesi gezilerek , firmanın  uzman  danışmanları Didem Eski, Burak Haskan , Şennur Ural ve Seden Durmaz’ dan malzeme özellikleri,  Kütüphanenin tarihi ve bugünü, üyelik koşulları, kütüphanenin kullanım kuralları konusunda bilgiler alınmıştır.

Yenilikçi malzeme alanında dünyanın yakından takip ettiği Material ConneXion New York, Bangkok, Köln, Daegu ve Milano ofislerinden sonra, şimdi de İstanbul’da açılan malzeme kütüphanesi ile ülkemizdeki tasarımcılar, malzeme üreticileri, akademisyenler, inovasyon ve tasarım liderleri için önemli bir platform yaratan bir araştırma kütüphanesidir.

http://www.materialconnexion.com/


Essen Duisburg Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alexander Uhlig “Flying Shops” Atölye Çalışması Birinci Aşaması Öğretim Üyeleri ve Öğrencilerinin Katılımıyla Gerçekleşti

Prof. Dr. Alexander Uhlig University of Applied Sciences Lippe’de 1992 yılında İç Mimarlık, 1997 yılında da Mimarlık bölümlerinden mezun olmuştur. 1995-2001 yılları arasında aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak görev alan Prof. Dr. Uhlig, 1997 yılından bu yana  mimari ve iç mimari alanında  projeler yapmaktadır. 2003 yılında University Hannover Institute  of Architecture and Art History’de Doktora tezini tamamlamıştır.

2004 yılında Essen Duisburg University, Art+Design Faculty’de Tasarım Teknolojileri konusunda Profesör ünvanı ile çalışmaya başlayan Prof. Dr.  Alexander Uhlig, 2009 yılından bu yana  aynı üniversitede Faculty of Humanies’de profesör olarak akademik kariyerine devam etmektedir.

Essen Duisburg Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alexander Uhlig, “Flying Shops” adında bir atölye çalışması yürütmek üzere İç Mimarlık Bölümü’nün davetlisi olarak 2-3-4 Nisan tarihlerinde fakültemizde öğrenciler ve öğretim üyeleri ile ilgi çeken bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Prof. Dr. Alexander Uhlig’in yürüttüğü atölye çalışmasında  ticaretin günümüze kadar gelişimi ve bir ticaret aracı olan simitçi, köfteci, ayakkabı boyacısı  gibi “gezici satış birimleri” incelendi. Çalışmaya katılan öğrenciler, “Beyin Fırtınası” ve “Akıl izleme” teknikleri ile “Flying Shops” projesi üzerinde yaratıcı fikirlerini ortaya koydular.  .

Atölye çalışmasına İç Mimarlık Bölümü’nden Arş. Gör. Özge Erkan ve Mimarlık Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Sıla Durhan;  İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Mimarlık öğrencileri Esra Tatlıdil, Hatice Kundakçı, Fatma Sevim Kuru, Ömer Sarı, Begüm Sayın, Aykut Kakşi, Sedef İmre, Pınar Başbuğ, Seren Sağdıç, Ogün Geylan, Pınar Yağdı, Aytaç Uçar, Gizem Ünlükal ve Umutcan Erduran  katıldılar. Atölye çalışmasının 2. aşaması 8-9-10 Mayıs 2012’de gerçekleştirilecek ve öğrenciler bu süreçte Prof. Alexander Uhlig ile internet üzerinden projelerini geliştirecekler. Çalışmanın 2. aşamasında ortaya çıkan projelerin prototiplerin hazırlanması ve atölye çalışması bitiminde bir sergi ile paylaşılması planlanmaktadır.

Prof. Lea Contestabile 3 Nisan 2012 Tarihinde Fakültemiz Sanat Galerisinde “Akışkan Hatıralar” Başlıklı Başarılı Bir Sergi Açtı “Sanat Ve İnsan” Çalıştayını Gerçekleştirdi

Prof. Lea Contestabile  Doğuş ve Sanat Tasarım Fakültesi Sanat galerisinde açmış olduğu sergi büyük bir ilgi ile izlendi.  L’Aquila Güzel Sanatlar Akademisi’nden derecesini aldıktan sonra, Lea Contestabile Roma San Luca Gravür Atölyesi’nde gravür sanatçısı olarak çalıştı. 1976 yılından itibaren L’Aquila Güzel Sanatlar Akademisi’nde profesör olarak Sanatsal Anatomi dersinin yanı sıra Bilimsel İlüstrasyon, Pedagoji ve Sanat Eğitimi dersleri vermektedir. Güzel Sanatlar alanındaki deneyimlerini Universitat Politècnica de València, Doğuş Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi gibi uluslararası üniversiteler-de atölye çalışmaları ve konferanslarla pekiştirmiştir. 1995 yılında MuBAQ L’Aquila Çocuk Müzesi’ni kurmuş ve 2009 yılında gerçekleşen depremden sonra Çocuk Sanat Köyü projesine başlamıştır. Sanatçının yoğun sanatsal etkinlikleri İtalya’da (L’Aquila, Rome, Milan, Orvieto, Naples, Florence, Forlì, Ascoli Piceno, Spoleto, Enna…) ve yurtdışında (South America, Neuchatel, Hamilton, Rottweil, Toronto, Budapest, Cracovia, Calafat, Moscow, Istanbul)’da  gerçekleştirdiği sergilerle belgelenmiştir. Prof. Contestabile, çok yönlü bir sanatçı olarak, dünyanın çeşitli yörelerinde  sanat kitapları basmış, video klipler çekmiş, teatral performanslar sergilemiş, yazar ve müzisyenlerle değişik disiplinler arası projeler yürütmüştür. Sanatçının eserleri farklı malzemelerden oluşan, sürekli değişen, kişisel hayatının kolektif tarihinden parçalar taşıyan hatıralarının şiirsel bir tiyatrosudur. Sanatçının eser üretim süreci, son Venedik Bienali’ndeki işleriyle sentezlenebilmektedir. Lea Contestabile sergisinde çocukluk çağından anımsamalar, çocukluğunda oynadığı yaratıcı oyunların üzerindeki etkisi, ailesi, arkadaşları, yaşamını canlandıran objelerin üzerindeki bıraktığı izlenimleri bu sergisinde çok başarılı bir sanat dili ile topluma sundu. Geçirdiği rahatsızlık sonucunda boya dışında her türlü malzeme ile çalışan sanatçı, depremin etkilerini de kumaş ve değişik materyalden yarattığı kavramlarla izleyiciye aktardı. Prof. Contestabile kendi ülkesinde bir çocuk müzesi kurmuştur ve çocuklarla sürekli eğitim yapmaktadır.

L’Aquila Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyesi  Prof. Lea Contestabile Resim Bölümünün davetlisi olarak 4 Nisan 2012 tarihinde Resim Bölümü atölyelerinde tüm öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin de katıldığı  “Sanat ve İnsan” dersinde akışkan hatıralar konulu bir çalışma gerçekleştirdi. Değişik kültürlerden  sanatçıların çalışmalarından örnekler gösterdi. Kültür farklılıklarının  insanların kimlikleri ve duyguları üzerindeki  etkilerini vurguladı ve  sanatın tüm dünya insanlarını birleştirici bir kuvveti olduğunu vurguladı.  Dünya Sanat Günü Kutlama tarihinde açılan sergi  ilgi ile izlendi. Fakülte  ikili Erasmus Anlaşmasını önemli sanat etkinlikleri ile sürdürmektedir. Fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen L’Aquila’da sergi açmış olup,  Prof. Ayşe Özel ve Yrd. doç. Sadık Altınok  sergi açmak üzere L’Aquila’ya gidecekler, aynı şekilde Prof. Fabiola Cassola fakültemizi ziyaret edecektir.

Rektör Prof. Dr. Sayın Elif Çepni, sanatçı Prof. Lea Contestabile

Essen Duisburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alexander Uhlig de fakültemizde misafir öğretim üyesi olarak aramızda

Dekan Prof. Nazan Erkmen ve sergiyi izlemeye gelen konuklar

Nazan Erkmen – Aydın Erkmen İllüstrasyon Serisi Roma’da Açıldı

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan  Erkmen ve eşi Grafik Sanatçısı Aydın Erkmen 21 Mart – 10 Nisan 2011 tarihleri arasında Italya’da üçüncü sergilerini açtılar. Torino, Albertina Üniversitesi, L’Aquilla   Müzesi  ve Roma Studio S Arte Contemporanea’da  açılan sergiler İtalyan halkı tarafından büyük ilgi ile izlendi.  Açılışa Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Kültür Ataşesi Esin Topçu, S Arte Contemporanea  Galeri Yönetmeni, sanat eleştirmeni Carmine Siniscalco, İtalyan sinema sanatçısı  Patrizia Peillegrino, Rosetta Acerbi, Sinicsca, Danilo Maestosi, aktör Michele La Stella, ünlü fotoğraf sanatçısı Roberto Granata, tiyatro  yazarı Rocco Familiari, yazar Antonio Brancati, sanat eleştirmeni Lorenza Trucch, Accademia Belle di Arti, Roma (GSF Dekanı )Prof. Gerardo Lo Russo, Francesca Marinetti ve Albertina Üniversitesi Uluslar arası Direktörü Prof. Salvo Bitonti katıldılar.

Kritikler tarafından olumlu eleştiri alan sergi sonucunda Gılgamış Efsanesi ‘nin kitap olarak İtalya’da yayınlanma teklifi geldi.

Prof. Nazan Erkmen Accademia Belle di Arti, Roma (GSF Dekanı )Prof. Gerardo Lo Russo, Carmine Siniscalco ve fakültenin öğretim üyeleri ile Desen atölyesinde

Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Kültür Ataşesi Esin Topçu, Prof. Salvo Bitonti, ve konuklar sergide