Aylık arşivler: Nisan 2012

Sanat Ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerine İllüstrasyon Sanatını Tanıttı

27 Nisan 2012 tarihinde  Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen Avni Akyol Güzel  Sanatlar Lisesi öğrencileri ile buluştu.   Prof. Erkmen lise öğrencilerine sanat alanlarını ve meslekleri tanıttı; İllüstrasyon sanatını kendi çalışmaları üzerinden  örneklerle anlattı ve basılı afişlerini öğrencilere  armağan etti. Öğrencilerin çalışma teknikleri ve meslek alanları ile pek çok sorusunu cevaplayan  Prof. Nazan Erkmen,   kağıt heykel tekniğine büyük ilgi gösteren öğrencileri 18 Mayıs 2012 tarihinde  fakültede birlikte  çalışmak üzere Doğuş Üniversitesine davet etti.  Ayrıca  Lise Müzik Bölümü Yıl Sonu Konserinin, Öğrenci Sergisinin ve Resim Öğretmenleri sergisinin Doğuş Üniversitesi’nde yer alması kararlaştırıldı.

Endüstri Tasarımı Öğretim Üyeleri Ve Öğrencileri Londra’da Sanat Ve Tasarım Merkezlerini İnceledi

18-24 Nisan 2012 tarihleri arasında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Resim Bölümü öğrencileri ile Beykent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü ve Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin katılımı ile Londra’ya gerçekleştirilen eğitim ve araştırma gezisi katılımcılarının sanat ve tasarım alanında bilgilenmelerine ve mesleki gelişimlerine  olanak sağladı. 
Bu gezi,  öğrencilerimizin önlerine büyük ve gerçekçi hedefler koymaları açısından  büyük bir motivasyon  oldu.
Londra’nın önemli müzeleri olan British Museum, National Gallery, Victoria & Albert Museum, Tate Modern, Royal Academy of Arts and Design ve Science and Technology Museum’a uzun vakitler ayrılmış, öğretim elemanları eşliğinde incelenerek   ortaçağdan günümüze tasarım ve sanat alanındaki değişimler araştırıldı.  Ayrıca Londra’nın önemli bağımsız galerileri ve günümüz sanatı ile ilgili mekanları bu geziye dahil edildi.
İç mimar Yrd. Doç H. Eser Tezeren’in rehberliğinde Londra’nın mimari yapısı incelendi ve Bigben, Birmingham Sarayı, St. Paul Katedrali, Millenium Bridge, Swiss Reinsurance Tower, Westminister Bridge, Tower Bridge ve Oxford Street gezildi.
Bu incelemeler sonucunda öğrenciler eğitim yaşamlarına  ve kariyerlerine dair etkileyici bilgiler kazandıklarını belirterek bu gibi  gezilerin daha sık tekrarlanmasını talep ettiler.
 

 

Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü Sektör Söyleşileri / Finansbank Kurumsal İletişim Grup Direktörü Aslı Alıveren Fakültemizde

Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü Sektör Söyleşileri

Finansbank Kurumsal İletişim Grup Direktörü ASLI ALIVEREN  Fakültemizde

Reklam Sektörünün önemli isimlerinden Grafik Bölümü Reklamcılık Bilgileri Dersi Öğretim Görevlisi Taner İçten’in davetlisi olarak Finansbank Kurumsal İletişim Grup Direktörü Aslı Alıveren   Grafik Bölümü öğrencilerine Reklam Sektörü hakkında bilgi verdi. Aslı Alıveren finans sektöründe  yer alan  güncel reklamların değerlendirilmesi  ve reklam veren-Ajans ilişkileri  konusundaki hassas noktaları öğrencilerle paylaştı. Reklam harcamaları ve bugünkü durum hakkında genel bilgi verdi, soruları cevapladı.

_MG_3644

28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışma Sergisi Üniversitemizde Açıldı

Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen, Görsel İletişim Bölümü araştırma görevlisi Sayın Can Diker tarafından organizasyonu yapılan 28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışma Sergisi büyük ilgi gördü. Karikatür sanatının farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından birini oluşturduğu düşüncesinden yola çıkarak düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bütün dünyada Karikatür Oscarlar’ı olarak biliniyor. 28 yıldır düzenlenen yarışmaya bugüne dek farklı kültürel ve siyasal kimliğe sahip 136 ülkeden 7.668 sanatçının 65.000 civarı eserle katılmış olması da yarışmanın boyutunu ve önemini belgeliyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın Seçiciler Kurulu da yine dünya çapında ün kazanmış, değerli karikatür ustaları ve sanatçılardan oluşuyor.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması uzun bir süreç içinde gerçekleştiriliyor. Gelen binlerce eser önseçiciler kurulu tarafından ön elemeden geçirildikten sonra, Haziran ayında seçiciler kurulu ödül verilecek karikatürleri seçmek üzere toplanıyor.

Adolf Born, Steve Brodner, Fontanarrosa, Brad Holland,Anita Kunz, Mordillo, Jean Plantu, Quino, Jüng Spahr,Ralph Steadman, Tignous, Roland Topor,Georges Wolinskigibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen karikatür sanatçılarının yanı sınara vefat etmiş ustalardan  Nehar Tüblek, Ali Ulvi Ersoy, Semih Balcıoğlu, Turhan Selçuk gibi sanatçıların da jürimizde yer aldığı bu kurul her yıl titiz bir elemenin ardından ödüle değer bulunan 15 eseri seçiyor.

Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra 12 sanatçıya da başarı ödülü veriliyor. Kazanan sanatçılara ödülleri her yıl ekim ayında düzenlenen görkemli bir törenle dağıtılıyor.

Vakıf, Uluslararası Karikatür Yarışma’sında ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri yurtiçi ve yurtdışında düzenlediği sergilerle karikatür sevenlere ulaştırmayı da etkinlikleri arasına aldı. Bu amaçla Erzurum’dan Gümüşhane’ye, Edirne’den Antalya’ya Türkiye’nin dört bir yanında sergiler açıldı. Ankara’daki Aydın Doğan Kültür ve Sanat Galerisi de bu sergilere ev sahipliği yapan mekânlar arasında yer aldı. Yurtdışında ise Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Japonya, Yunanistan ve ABD’de gerçekleştirilen sergiler büyük ilgi çekti. 2007 Eylül’ünde New York’ta, beş hafta süreyle Amerikan İllüstrasyon Müzesi’nde (Society of Illustrators Museum) düzenlenen “Dünyayı Şekillendiren Karikatür Sanatı” adlı sergi ise başta New York Times olmak üzere Amerikan basınında büyük bir ilgi gördü. Aynı yıl aralık ayı içerisinde de Brüksel’deki Galerie des Presidents’te “Kadın ve Hoşgörü” konulu bir sergi açılmıştır. Mart 2008’de New York’taki Birleşmiş Milletler Binası Ana Galerisi’nde açılan “Dünya Barışı İçin Karikatür Sanatı” adlı sergi basın ve ziyaretçiler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Sergiyi, BM İletişim ve Toplum Enformasyonu Dairesi Direktörü ve Genel Sekreter Başyardımcısı Kiyotaka Akasaka açtı. Akasaka, konuşmasında, değişik ırk ve kökenden toplumlarda hoşgörü ve anlayışı geliştirmeye yardımcı olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın, takdir edilecek bir girişim olduğunu söyledi ve “Bu sanat hudutlar aşırı iletişim kurarak, ele geçirilmesi güç görünen barışın, uzanıp tutulacak kadar yakın olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Dünyayı dolaşan sergileriyle uluslararası bir kültür köprüsü niteliği taşıyan yarışma, çizgiler aracılığıyla farklı toplumları birbirine yakınlaştırmayı amaçlıyor.

Bu yıl 28. si düzenlenen serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 79 ülkeden 885 sanatçı 2757 karikatür ile katıldı.

Ralph Steadman’ın (İngiltere) başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol, Steve Bell (İngiltere), Latif Demirci,Selçuk Demirel, Mohamed Effat (Mısır), Maira Kalman (ABD), Rick Meyerowitz (ABD), Tan Oral ve Hideo Takeda (Japonya)’nın yer aldığı 28. Aydın Doğan Uluslararası Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nın jürisi yine karikatür dünyasının otoritelerinden oluştu.

Önseçiciler Kurulu’nun seçtiği 37 ülkeden 118 sanatçının 138 karikatürü, Bodrum’da toplanan uluslararası jürinin değerlendirmesine sunuldu.

Seçiciler Kurulu yarışmada Birinciliğe İngiliz sanatçı Ross Thomson’ı, İkinciliğeİsrail’den Ilya Katz’ı, Üçüncülüğe ise Almanya’dan Werner Rollow’u değer gördü.

Seçici Kurul ayrıca; Nadia Aghabeigi (İran), Sava Babic (Sırbistan), Razvan Tenie Bradean (Romanya), Jerzy Gluszek (Polonya), Jozef Gruspier (Slovakya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Viktor Kudin (Ukrayna), Pol Leurs ( Lüksemburg), Angel Ramiro ZapataMora (Kolombiya), Nikola Listes(Hırvatistan), Oton Anton Reisinger (Hırvatistan) ve Reiner Schwalme (Almanya)’yı Başarı Ödülüne değer gördü.

Üniversitemizde düzenlenen sergi etkinliğine kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.Açılış konuşmasını Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Candan Fetvacı ve Üniversitemiz Rektörlük Danışmanı Sayın Prof. Dr. Ataç Soysal yaptılar.

Kaunas Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Fakültemizde

Kaunas Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü (Kaunas University of Technology  Department of Architecture and Land Management) ile Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü arasındaki İkili Erasmus Anlaşması kapsamında Kaunas Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyeleri Irina Matijosaitiene ve Jurate Kamicaityte-Virbasiene Mimarlık Bölümü’nde 18-20 Nisan 2012 tarihleri arasında ders vermiştir.

Irina Matijosaitiene, Road Landscape from Hedonomic Aspect ve Space Syntax, Jurate Kamicaityte ise Lithuanian Landscape and Landscape Architecture In Lithuania ve Way of Learning of Landscape Architecture (Kaunas Case) başlıklı dersleri öğrencilerimize sunmuşlardır.

_MG_3258

Sanat ve Tasarım Fakültesi Karikatür Sanatçılarını Üniversiteye Davet Etti

20 Nisan 2012 tarihinde K Blok Kültür Merkezi’nde yapılan Karikatür ve Mizah etkinliğinde Türkiye’nin en önemli karikatür sanatçıları, sanatları ve karikatür sanatı hakkında bilgi verdiler. Muhittin Köroğlu verdiği konferansta  eserlerini gösterdi ve bilhassa “savaş”  ve “adalet” konulu sunumu ile büyük ilgi gördü. Eserlerinde estetik unsuru ve  plastik ögelerin kullanımındaki ustalık, karikatürlerin ardında varolan derin felsefe izleyicileri etkiledi. Tonguç Yaşar 1972 – 2012 yıllarını kapsayan çizgi filmlerini izleyicilere sundu. Akdağ Saydut “Çizgi Nasıl Karikatür Oldu” adlı konferansı verdi ve karikatür sanatından örnekler gösterdi. Dernek Başkanı Metin Peker ise derneğin faaliyetleri ve amaçları hakkında bilgi Verdi. Öğleden sonra Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi, Doğuş İlköğretim Okulu ve Avni Akyol Güzel Sanatlar Liselerinden 50’ye yakın öğrenci karikatür sanatçıları, Tonguç Yaşar, Ali Herkül Çelikkol, Muhittin Köroğlu, Ekrem Borazan, Nuhsal Işıl, Nuri Bilgin, Hasan Seçkin, Metin Peker, Akdağ Saydut, Aziz Yavuzdoğan, Meral Simer, Ahmet Öztürk Levent, Emin Çizmeci, Kamil Yavuz, Selahattin Peksun, Refik Tiniş gibi önemli karikatür sanatçıları öğrencilerle birlikte çalıştılar, genç öğrencilere karikatür sanatının inceliklerini öğrettiler. Öğrenciler büyük bir çoşku içerisinde çalıştılar.Çalışmanın sonunda ileri bir tarihte tüm  karikatür sanatçılarının özgün eserlerinin yer alacağı bir sergi açılması konusunda anlaşma sağlandı.

afis

Bilkent Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Grafik Bölüm Öğrencileri “Kenti Ayağa Kaldır”dı 

İ.D. Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde, Yrd. Doç. Dr. Dilek Kaya, Dr. Özlem Özkal, Öğr. Gör. Fulya İnce, Sanat Tasarım Fakültesi Grafik bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan ve Öğr. Gör. Duygu Beykal’ın başkanlığında 17 Nisan tarihinde    “Kenti Ayağa Kaldır” başlıklı  bir workshop gerçekleştirdi.
Atölye çalışması, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü  3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 27 kişilik bir grup ve bölümümüz öğrencilerinden Umay Duru Ekşioğlu, Turgay Sancak, Ezgi Yılmaz, Duygu Kondoğlu, Hazer Gündoğdu ve Erman Kozak’ın katılımlarıyla toplam 33 kişi ile  iki ayrı  atölyede çalıştı.
Her bir öğrenci  baskısı alınmış temel üç boyutlu form şablonlarını keserek çalışmalarına  başladı.  Formları katlayıp yapıştırarak farklı boyutlarda  değişik temel formlar oluşturdu. Öğrenciler  bu formlarla özgün karakter maketleri yarattılar. Tasarlanan karakterlerin yüzeylerine, bu proje için daha önceden çekimleri tamamlanan yapı fotoğrafları, ilginç detay kadrajlar ve doku fotoğrafları kaplanarak  çalışmalar sürdürüldü.
Workshop sonucunda oluşturulan bu ilginç kent yaratıkları Nisan ayı içerisinde Bilkent Üniversitesinde  sergilenecektir.
İki kurum çalışmalara devam edecektir.

WebEtkinlik_poster-2

“Web Dünyasının Perdelerini aralıyoruz” Semineri

11 Nisan Çarşamba günü “Web Dünyasının Perdelerini aralıyoruz” adlı seminer Sanat ve Tasarım Fakültesi çatısı altında gerçekleştirildi. Etkinlik Grafik Tasarımı Bölümü öğrencileri ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinlik, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden aktif olarak duyuruldu.Duygu Özen ve Arda Mendes katılımıyla gerçekleşen seminer kapsamında; popüler ve güncel web trendleri, sosyal medyanın önemi, proje yönetimi ve arama motoru teknolojileri konusunda detaylı bilgiler verdiler ve öğrencilerimiz sorularını yanıtladılar. Proje yönetimi konusunda Doğan Online’da görev alan Duygu Özen, kurumsal firmaların web sitelerinin geliştirilmesinde gerekli olan proje adımlarını ve süreçlerini kendi deneyimlerinden yola çıkarak tarif etti. Ayrıca, bu tip projelerde görev alan kişilerin sahip olması gereken özellikleri ve yetenekleri de anlattı. Projeler için takım kurma ve takım elemanlarının belirlenmesindeki kriterleri detaylı bir şekilde açıkladı. Yeni medya düzeni ve kriterleri konusunda da bilgi veren Duygu Özen, “Artık dijital ayağı olmayan hiçbir iş bundan sonraki dönemde geçerli olmayacaktır” dedi. Bu noktadan hareketle Doğan Online’da da proje ekibi için aradıkları kişilerde de muhakkak dijital
iş yeteneklerine dikkat ettiklerini belirtti. Sistematik ve hiyerarşik bir konuşma gerçekleştiren Duygu Özen, günümüz yeni medya düzeninde bir web sitesinin veya web projesinin hayat bulabilmesi için gerekli olan tüm adımlardan bahsetti. Bir projenin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan metodolojilerden bahsetti. Yapılan web projelerinin yaygınlaştırılmasında ve geliştirilmesinde arama motorlarının rolü ve önemi konusunda bir giriş yaptıktan sonra sözü, Arda Mendes aldı. Arama motoru nedir, nasıl çalışır, ne gibi özellikleri ve yetenekleri vardır gibi sorulara yanıt veren Arda Mendes, optimizasyon konusunda çeşitli tekniklerden bahsettikten sonra, çeşitli örnekler vererek firmanın sanal dünyadaki ticaret ve müşteri hacmini nasıl etkilediğini açıkladı. Bu seminer sayesinde, pratikte ve profesyonel olarak web projelerinin nasıl geliştiğine dair bilgiler alan öğrenciler soru-cevap bölümünde de, ajanslardaki iş düzenlerinden, portfolyo hazırlıklarından ve kariyerplanlaması konularında çeşitli sorularına cevap buldular.

Bu etkinliği düzenleyen Öğretim Görevlisi Kemal Şahin’e teşekkür ediyoruz.

Akbank 8. Kısa Film Festivali’nin kazanan filmleri Doğuş Üniversitesi’nde gösterildi

19-29 Mart tarihleri arasında düzenlenen Akbank 8. Kısa Film Festivali’nin ödüllü filmleri, 19 Nisan 2012 tarihinde H Blok Tiyatro salonunda gösterildi.  Üniversite turunda; festivalin yarışmalı bölümüne başvuran 372 film arasından “En İyi Kurmaca” ödülünü ve 65. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kısa Film” ödülünü kazanan L. Rezan Yeşilbaş’ın “Sessiz” adlı filmi ve “En iyi Belgesel” ödülünü kazanan Metin Akdemir’in “Ben Geldim Gidiyorum” adlı belgesel çalışması sanatseverlerle buluştu.

Kurmaca Dalı Birincisi:

Sessiz

Kurmaca / 14’21” / HD / Renkli / 2011

Yönetmen : L. Rezan Yeşilbaş

Senaryo    : L. Rezan Yeşilbaş

Yapımcı :    L. Rezan Yeşilbaş t

Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi

Kurgu : Buğra Dedeoğlu, L. Rezan Yeşilbaş

Ses : Furkan Atlı

Oyuncular : Belçim Bilgin, Cem Bender

Özgeçmiş

1977′de doğdu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenciyken kısa filmler çekti. Daha sonra CNN Türk televizyonunda belgesel film yapımında çalıştı. Kısa filmi “Hüküm”, onun “Kadın Üçlemesi” nin ilk filmiydi. Hüküm yurtiçi ve yurtdışı bir çok festivalde gösterildi ve çeşitli ödüller kazandı. Yeşilbaş, bazı sinema filmlerinde yapım sorumluluğu ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Üçlemenin ikinci filmi olan “Sessiz / Be Deng”i ise 2011′de çekti. Şu an üçlemenin üçüncü filminin senaryosunu da hazır bulunduruyor. Rezan Yeşilbaş, 2008 yılından beri yönetmen Zeki Demirkubuz’un asistanlığını yapmaktadır.

Filmografi

2008 Hüküm

2011 Sessiz / Be Deng

Belgesel Dalı Birincisi:

Ben Geldim Gidiyorum

Belgesel / 15′ / HD / Renkli / 2011

“Ben Geldim Gidiyorum” İstanbul’un kalabalık, renkli, gürültü seslerinden hareketle sokak satıcılarının seslenişlerinin (seslerinin) bu kente kattıklarını irdeliyor. Ses ve pazarlamanın ayrılmaz birlikteliğinin altını seyyar satıcılarının seslerinin yankısıyla çiziyor.

Yönetmen : Metin Akdemir

Yapımcı :    Metin Akdemir

Görüntü Yönetmeni : Barış Konbal

Kurgu : Barış Konbal

Ses : Suat Alhan

Özgeçmiş

1983 yılında Kırşehir’de doğdu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi esnasında bir çok Süpürge Çocuk Gelinler projesinde finalist oldu ve bu proje ile “Nefes Al Alma Nefes Al” filminin sanat yönetmenliğini üstlendi. Halen İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir.

Filmografi

2011 Ben Geldim Gidiyorum

Sanat Ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri Arasında Ortak Proje Çalışması Başladı

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi,  İç Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi A. Hikmet Başaytaç ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Dilek Hocaoğlu, bölümlerinin 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile ortak proje çalışmasını başlattı. Erasmus öğrencilerinin de katılacağı, Kent Mobilyaları Tasarımı ve Proje dersleri kapsamında yürütülecek [hub] başlıklı çalışma Kadıköy Söğütlüçeşme Tren İstasyonu çevresi için gerçekleştirilecektir.  14 hafta sürecek olan projenin konusu:“Seçilen bölgenin iklimi, dokusu, endüstriyel ve kültürel mirası ve diğer çevre koşulları düşünülerek; kent merkezinden metro, müze vb. alanlara ulaşımı sağlayacak güzergah üzerinde; gezi yolu, park ve yürüyüş alanı, koşu parkuru, çocuk oyun alanı ve çeşitli dinlenme alanlarına duyulan ihtiyacı karşılayacak geçiş alanı ve kent mobilyaları tasarımı” olarak belirlenmiştir.