Aylık arşivler: Mart 2012

CHP MECLİS ÜYESİ AV. İREM TOPRAKKAYA “KADIKÖY BELEDİYESİ VE SANAT” KONUSUNDA KONFERANS VERECEK

CHP Meclis Üyesi Av. İrem Toprakkaya 4 Nisan 2012 tarihinde K Blok – Gözaçan Kültür Merkezi’nde Kadıköy Belediyesi’nin Sanatsal faaliyetleri ve Kültür Sanat Merkezleri (Başta Süreyya Operası, Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, 19 Mayıs, Halis Kurtça ve Barış Manço Kültür Merkezleri), sergi salonları, Barış Manço Müzesi, Çocuklara çeşitli sanat dallarında verilen ücretsiz eğitim ve Çocuk Sanat Merkezi, Tiyatro festivalleri, Sokakta Sanat (Doya doya Sanat etkinlikleri) ve Kadıköy Belediyesi’nin sanatla ilgili yeni projelerinden(Heykel Projesi, Haldun Taner Müzesi, Tren istasyonların Sanat Merkezlerine dönüştürülmesi gibi)  söz edecek. Konferans KGS kapsamında  izleyicilere açıktır.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğrencileri IKSV tarafından Düzenlenen Tasarım Bienaline Katıldı

22 Mart – 27 Mart 2012 tarihleri arasında ENTAS Bölümünde ÇAP yapan İç mimarlık Bölümü öğrencisi Esra Tatlıdil ve İç mimarlık Bölümü öğrencisi Fatma Sevim Kuru  IKSV tarafından düzenlenen “Temel İhtiyaçlar için Tasarım Atölyesi “ çalışmalarına katıldılar. Bu çalışmada   İstanbul Modern  Müze Mağazası Tasarım ve  Perakende Danışmanı,Türkiye  ECO Tasarım Platformu  kurucusu , Yeditepe Üniversitesi öğretim görevlisi   Merve Titiz Sürdürülebilir Yaşam için Tasarım Derneği Kurucu Üyesi  Endüstriyel Tasarımcı Pınar Öncel, ODTÜ Mimarlık mezunu tasarımcı  Tuna Özçuhadar yürütücü olarak görev aldılar. Çalışmada sürdürülebilirlik  süreci ön plana alındı. Düşünme metodları üzerinde çalışıldı. Eskizler yapıldı. Manfred Max-Neef’in  Temel İnsan İhtiyaçları Tablosu üzerinden tasarımlar şekillendirildi.   Katılımcılar  ortak bir proje  geliştirdiler ve  gruplar  halinde çalışıldı. Gruplar sürekli değişti. Çalıştay TMMOB Karaköy Mimarlar Odasında yer aldı.Çalıştaya  İTÜ, Mimar Sinan Üniversitesi, Bilkent, Bilgi Üniversitesi, 9 Eylül, Yaşar Üniversitesi, Parsons School of Design, New York ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden  25 öğrenci katıldı.  27 Mart 2012  günü  Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde sabah 9 – 18.30 arasında sunumlar  tartışıldı. Katılımcı öğrencilerimiz bu çalışmadan büyük mutluluk duyduklarını belirttiler.

Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki linki izlemeniz rica olunur.

http://istanbuldesignbiennial.iksv.org/workshop-program/

Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı “Yazarlar ve Çizerler Buluşuyor” İmza Gününde

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yazarlar ve Çizerler Çocuklarla Buluşuyor” projesi  kapsamında İstanbul Valilliği, Basın Müdürü  Yazar Nazır Şentürk ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı çizer Prof. Nazan Erkmen’in  katılımı ile Bağcılar Kültür Sarayında 600 öğrenci ile  resimledikleri  kitaplar üzerine söyleşi yaptılar,  kitaplarını imzaladılar.  Vakıfbank tarafından satın alınarak Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen  Kırmızı Karıncanın Anıları, Sevdalı Fare, Kel Kedi başlıklı kitaplar  ücretsiz olarak öğrencilere  dağıtıldı.  Tüm ilçelerde çocuklar için kültür ve eğitim koordinasyonunu sağlayan Milli Eğitim Müdürlüğü, Arge’den sorumlu  , yazar ve araştırmacı Yusuf Çopur  bu toplantının büyük bir başarı olduğunu belirterek, pek çok okulda bu tür organizasyonun yapılacağını belirtti. 600 çocuğa tek, tek kitaplarını imzalayan yazar ve çizer bu unutulmaz günü mutlaka tekrar yaşamak istediklerini belirttiler.

Fakültemiz öğrencilerinin projeleri Tüyap tarafından organize edilen “UNICERA ve KITCHEN WORLD” fuarlarında yer aldı.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen UNICERA 24. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı ve KITCHEN WORLD 8. Uluslararası Mutfak Banyo Mobilyaları ve Ankastre Cihazlar Fuarlarında; Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi de yer aldı. 14-18 Mart tarihleri arasında toplam 10 salonda 86.000 m2 kapalı alanda gerçekleştirilecek fuarlara; Amerika, Avustralya, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Almanya, Polonya, Belçika, Japonya, İspanya, İngiltere, İsviçre, Çin, Tayvan, Fransız Guyanası ve Türkiye dahil olmak üzere toplam 16 ülkeden 308 firma ve firma temsilcisi katıldı. Fakülte öğrencilerimizin seçilen projelerine ait çizim ve maketlerin yer aldığı stant, fuar süresince birçok katılımcı tarafından ziyaret edildi.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Mimarlık bölümü öğrencileri Murat Taner Sebzeci, Tarık Çakır, Gökhan Kurt, Ahmet Sacit Çalışkan, Didem Beşikçi, Gamze Koç, Gülşah Kurt, Aylin Akdağlı, Şuranur Ayaz, Havvanur Taşkın, Ufuk Çetin, Alihan Acar ve Hasan Topaloğlu fuarın kurulum aşamasında aktif olarak yer aldılar. Üniversitemizi en iyi şekilde temsil eden öğrencilerimiz, üniversitemizin standının kurulumunun yanı sıra Tüyap’ın fuar organizasyonunda da yer aldılar ve büyük fuar alanı şantiyeleriyle ilgili mesleki tecrübe kazandılar.

İç Mimarlık Bölümü Haliç’te yer alan ve restorasyonu yapılan Bulgar (Stephan) Kilisesi’ne teknik gezi düzenledi

Fatih’te, Haliç kıyısında yer alan Bulgar (Stephan) Kilisesi, mimar Hovsep Aznavur tarafından çizilmiştir. Uygulama projesi Avusturya firması R. Ph. Wagner tarafından yapılan kilise, Tuna ve Karadeniz yoluyla İstanbul’a getirilmesinden sonra bugünkü yerine monte edilmiş ve 1898 yılında törenle açılmıştır. Viyana’da dökme demirden yapılan Bulgar (Stephan) Kilisesi, haç görünümündedir. Yan nefleri 3 metre ve orta nefi 6 metre genişliğe sahip olan yapının mimari üslubundan neogotik ve neobarok tarzın etkileri görülür.

Dünya’da benzerine nadir olarak rastlanan bu yapı, Türkiye’de türünün tek örneğidir. 19 Mart 2012 tarihinde İç Mimarlık öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen gezide, restorasyon sürecindeki yapı incelenmiştir. Restoratör ve Şantiye Şefi Fikriye Hanım öğrencilerimize yapı ile ilgili teknik bilgiler vermiştir.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Uluslararası ECOWEEK (Urban Innovation and Green Design) Kuruluşunun Düzenlediği Etkinliğe Katılıyor

Sanat Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Senem Doyduk ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Araş. Gör. Esra Bici Nasır ve fakülte öğrencileri 2 – 8 Nisan 2012 tarihleri arasında Selanik’de gerçekleşecek olan ekolojik tasarım temalı uluslar arası çalıştaya katılacaklardır. “Kentsel Yenilik ve Yeşil Tasarım” temalı çalıştayda Yrd. Doç. Dr. Senem Doyduk, “Urban Innovation : Kentsel Yenilik” başlıklı çalıştayda, Arş. Gör. Esra Bici Nasır “An Exploration of Furniture Design in Terms of Sustainable Development”( W3:Sürdürülebilir Gelişim Açısından Mobilya Tasarımına Bir Keşif” başlıklı çalıştayda yürütücülük yapacaktır. Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinden; Ümit Arafal, Yaşar Efeoğlu, Giray Özdemir, Elif Atar, Ece Naz Muti, Yeliz Atabey, Merve Akıncıtürk, Cihan Yolcu, Mehmet Hakan Filik, Cihad Mustafa Mert, Emre Değirmenci, Serap Yılmaz, Ece Günal, Damla Dolar, Ezgi Çelebi, Emel Altuncu, Deniz Topalan, Cansu Okanlı, Damla Dedeoğlu, Alize Erkutoğlu Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencilerinden ise Ceren Volkan ve Seral Tan katılacaklardır. Sonuç ürünlerin uluslar arası mesleki medyada yer alacağı Ecoweek organizasyonunun  kurumsal web sayfasında, diğer katılımcı kuruluşlar ile birlikte Doğuş Üniversitesi de yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için: http://www.ecoweek.org

Fakültemizin Değerli Öğretim Üyesi ve Ünlü Heykel Sanatçısı Prof. Meriç Hızal: Dev Bir Sanatçı ve Dev Eseri “Alyazma”

Sanatçıların şiddeti nasıl sorguladıklarını belgeleyen  “Alyazma” eseri ile şiddet gören kadınların dramını belgeleyen ve tarihe mühürünü atan  Heykeltraş Prof. Meriç Hızal’ın fakültemiz Resim Bölümü öğretim üyesi olması ile büyük bir gurur duyuyoruz.

“Çağdaş kültürün var ettiği, çağcıl kültürü yaratan insanlardan biri olarak Eczacı Sibel Hasırcıoğlu’nun Antalya Kent Konseyi Kadınlar Meclisi adına sunduğu öneri,  “Alyazma Anıtı” Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından kabul edilmiş ve pek çok Antalyalının sponsorluğunda  anıtın açılışı 8 Mart 2012 Dünya Kadınlar Günü’nde yapılmıştır.  Prof. Meriç Hızal daha lise çağındayken resimde kendini göstermiş ve özellikle figüratif çalışmalarıyla hocalarının dikkatini çekmiştir. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Heykel Bölümünden mezun olan sanatçı, figüratif çalışmalarına üç boyutlu olarak devam etmiştir. Mezuniyetini izleyen yollarda Fransa’da ve İtalya’da eğitimine devam eden değerli sanatçı, daha soyut bir anlatım diliyle ve birbirinden farklı teknik ve malzeme ile farklı boyutlarda eser yaratmış ve pek çok ödül almıştır.

Anadolu’yu adım adım gezen sanatçı, denizinden dağına, taşına, toprağına tüm ülkesini ahşaba, bronza ve taşa nakşederek fütüristik bir yaklaşımla ve soyut bir yöntemle tüm edinimlerini heykele dökebilmiştir.

Meriç Hızal’ın iki yılda tamamladığı bu yapıtın belki de ilk dikkati çeken özelliği rengi ve piramidal yapısıdır.  Arap atasözü olarak bilinen “İnsan Zamandan Korkar, Zamansa Piramitlerden” deyişinin en çarpıcı güncel örneğini oluşturan bu yapıt, sanatçının gıpta ile betimlememiz gereken bir başka niteliğini daha ortaya koymaktadır. Simgelere, formlara ve malzemeye yüklediği felsefi anlamlar, değerler… Sanatçının pek çok eserinde görülen piramidal yapı, hem yukarıda vurgulanan özdeyişe gönderme yapıyor, hem de yapıttaki anlatı “Arşa” yükseliyor sanki. Altı metreye yükselen ve uzaktan bile dikkati çeken anıtın bir yüzü,iki yana doğru kıvrımlanarak açılmış. Tıpkı bir yazmanın, rüzgara dönük kadın çehresinde sağa ve sola doğru özgürce uçuşması gibi, sahipsiz salınıvermesi gibi…

Piramidin yan yüzeylerinde gazete haberlerinden derlenmiş, 467 kadın adı, çelik üzerine oyma yöntemiyle ve matbaa harfleriyle yazılmış. Bu isimler hem içten, hem de dıştan okunabiliyor. Hele içerinde bir dantel gibi dizilivermiş bu isimler al basmış duvarlar üzerine.

Kan davasına, zulme, cinayete kurban gitmiş, ismi olan cismi olmayan, adı olan sanı olmayan sayısız kadının, kadınımızın sadece birkaçı… Boşlukta asılı kalmış isimler. Ağlayanı olmayan ama içimize kor düşüren garipler, garibanlar geçit töreni gibi…

Bu isimler piramidin içinde ve dışında farklı işlevler yüklenmiş adeta. Dıştan gelen ışık, isimleri yere yansıtıyor serpilmişçesine. Ortaya doğru çukurlaşmış izlenimi yaratan kara granit üzerinde isimler üst üste yığılmaya başlıyor. Bizler ise bu isimleri üzerine basarak;  üzerlerine basa basa yaşama devam ediyoruz ve turluyoruz anıtın içinde. Gün battıktan sonra anıt içerinden aydınlatılıyor ve isimler adeta gökyüzüne yansıyor. İşte o zaman gerçek  yerini buluyor yitikler, yitirdiklerimiz. İsim olarak bile kalmak, kalabilmek bir ayrıcalık olsa gerek. Bu ayrıcalığı sağlamak ise bir vatandaşlık görevi, bir vefa anlayışı, bir hümanistik değere sahip olabilmek demektir.

Değerli hocamızı, değerli sanatçımızı içtenlikle kutluyoruz.(Metin Sayın Prof. Sıtkı M. Erinç’in “Alyazma Anıtı” başlıklı yazısından alınmıştır. Doğuştan Renkler dergisinde makelenin tamamı yayınlanacaktır)

Accademie Belle di Arti L’Aquila’dan Sıradışı bir Sanatçı Kurumumuzda Sergi Açıyor: Prof. Lea Contestabile

Prof. Lea Contestabile İtalya’nın Abruzzo bölgesinde yaşayan çağdaş, sıradışı bir sanatçı. Sanat ve Tasarım Fakültesinde “Akışkan Hatıralar” başlığı ile ilginç bir sergiyi topluma sunacak olan Lea Contestabile’nin çalışmalarında öznellik ustaca kurgulanmış kompozisyonlarla dikkat çekmektedir.  Tutku ile bağlı olduğu ailesi, yıllar önce yaşadığı köyü, tanıdığı ya da kaybettiği akrabalarının fotoğrafları, artistik birer referans olarak eserlerinde yer alıyor.

Lea Contestabile’nin çocukluğu İtalya’nın çok küçük bir şehrinde masalımsı bir evde ve çok mutlu geçmiş. Küçükken bahçesinde çeşit çeşit meyve ağaçları ve çiçeklerin arasında arkadaşlarıyla oynadığı yaratıcı oyunlar, çocukluk anıları, büyüklerinden dinlediği öyküler, masallar, bayramlar, bahçede verilen abartılı ziyafetler, bahçenin bir köşesinde beslediği evcil hayvanlar doküman ve/veya belgesel niteliğinde plastik bir tatla tüm bunlara samimiyetle tanıklık etmemizi sağlıyor.

Sanatçı, yaklaşık on yıl önce geçirdiği ciddi bir rahatsızlık yüzünden uzun süre resim yapamadığı için, aylarca kaldığı hastanede üzüntüsünü ve acısını dindirmek için, hasta yatağında tekstil içerikli sanat eserleri yaratma ihtiyacı duyuyor. İyileştiğinde kullanacağı ana malzemeler kaçınılmaz olarak; sargı bezi, iplik ve kumaş parçaları oluyor.Contestabile’nin düşsel güzellikteki eserleri,  izleyeni sonsuz bir evrene taşıyan imgeleri; yüzeyde bazen iki boyutlu, bazen de üç boyutlu özenle kesilmiş kağıt, ya da seramik siluet formlarla belirginlik kazanıyor. Farklı yüzeylere taşınan bu siluet formlar yeni bir espas anlayışıyla artistik bir ifade biçimi yaratıyor. Contestabile’nin bu zengin düşünsel ve duyuşsal birikimi kimi zaman da özenle hazırladığı video anlatımı ve seslerle yeni bir ifade biçimine bürünüyor. Contestabile  farklı disiplinlerden yararlanarak oluşturduğu bu şiirsel dünyasında    teknik ve malzemenin sınırsızlığını ispat etmekle kalmıyor, sahip olduğu tüm zenginliğe bizi de cömertçe sürüklüyor.

Sergi 3 Nisan 2012 tarihinde saat 16.30’da Fakültemizin Sanat Galerisi’nde toplumun ilgisine sunulacak. Sergi 24 Nisan 2012 tarihine kadar gezilebilecek. 4 Nisan 2012 tarihinde değerli sanatçı fakültemiz öğrencileri ile birlikte Resim Atölyesinde bir çalıştay gerçekleştirecektir.

İkili  Erasmus Anlaşmamız olan Accademie Belli di Arti L’Aquila hakkında kısa bilgi

1952 yılında kurulan ve Abruzzo bölgesinin yönetim merkezinde, L’Aquila’da yer alan üniversite, Biyoteknoloji, Fen Bilimleri, Ekonomi, Mühendislik, Eğitim, Beşeri Bilimler, Tıp, Psikoloji ve Spor Bilimleri de olmak üzere bir eğitim ve araştırma kurumudur. 9 Fakülte ve 18 bölümü olan L’Aquila üniversitesinin 20.000’den fazla öğrencisiyle, 1. ve 2. Öğretim olmak üzere toplam 66 lisans programı, uzmanlaşma programları, yüksek lisans programları ve meslek yüksek okuluyla birçok imkan sunmaktadır. Kurum, yaklaşık 600 öğretim elemanıyla uluslararası  araştırma alanınında başarılarıyla ünlenmiştir.

Grafik Bölümü Öğrencisi Umay Duru Ekşioğlu Tasarım Bienaline Kapsamında Düzenlenen “Yemek Tasarım Atölyesi”ne Katıldı.

İstanbul Tasarım Bienali, 22-26 Mart tarihleri arasında, kurumları, öğrencileri ve sanayi temsilcilerini yurtiçi ve yurtdışından tasarımcılarla buluşturan 11 Atölye Çalışması gerçekleştirdi. Beş gün boyunca, dokuz farklı mekânda devam eden 11 atölye çalışmasında 200’ün üzerinde üniversite öğrencisi 30’a yakın uluslararası tasarımcı ile çalışma imkânı buldu.

Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Umay Duru Ekşioğlu bu etkinlikler kapsamında Dükkan Steakhouse’da gerçekleştirilen yemek tasarımının önemli isimlerinden şef Marc Bretillot’un düzenlediği “Yemek Tasarım Atölyesi” çalışmasına katıldı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Galerisi açılışını “Doğuş’ta Sanat 9” sergisi ile yaptı

Fakültemiz öğretim üyelerinin çalışmalarından oluşan Resim Bölümünün geleneksel hale getirdiği “Doğuş’ta Sanat” sergilerinin dokuzuncusu 16 Mart 2012 tarihinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Galerisinde  yoğun bir  katılımla gerçekleşti. Galerinin ilk sergisi olması bakımından büyük önem taşıyan bu açılışta AİBÜ Rektörü Sayın Prof.Dr. Hayri Coşkun,GSF Dekanı  Sayın Prof.Dr.Mustafa Gencer, Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaattin Yılmaz, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’ni temsilen Yrd.Doç.M.Sadık Altınok ve Doç.Mehmet Alagöz birer konuşma yaptılar. Sanat kurumları arasındaki ilişkiler Abant İzzet Baysal Üniversitesi sanatçı öğretim üyelerinin Doğuş Üniversitesi’nde önümüzdeki yıl açacakları Öğretim Üyeleri Sergisi ile devam edecek.

Sergiye katılan öğretim üyeleri

Prof.Nazan Erkmen

Prof.Devrim Erbil

Prof.Meriç Hızal

Prof.Mustafa Pilevneli

Prof.Serap Murathanoğlu Eyrenci

Prof.Ayşegül İzer

Prof.Ayşe Özel

Prof.Tunç Tüfekçi

Yrd.Doç.Abdullah Taşçı

Yrd.Doç.M.Sadık Altınok

Yrd.Doç.Selçuk Günay

Yrd.Doç.Irmak Akçadoğan

Öğr.Gör.Çiğdem Erbil

Öğr.Gör.Memiş Aslan

Öğr.Gör.Atalay Mansuroğlu

Arş.Gör.Çağlar Doğru

Sergi 16 mart – 30 Mart 2012 tarihleri arasında gezilebilir.