Aylık arşivler: Şubat 2012

Grafik ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümleri Öğrenci Çalışmaları Sergisi Açıldı

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı ve Grafik Bölümleri’nin ortaklaşa düzenledikleri “Öğrenci Çalışmaları Sergisi”  27 Şubat 2012 saat 17:00’de açılış kokteyli ile sanatseverlere sunuldu. Görsel İletişim Tasarımı öğrencilerinin fotoğraf, desen, temel tasarım, kısa film ve video art, Grafik Bölümü öğrencilerinin grafik tasarım, illüstrasyon, tipografi, kurumsal kimlik, kitap, dergi tasarımları ve fotoğraf çalışmaları sergilendi. 27 Şubat – 8 Mart 2012 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, Doğuş Üniversitesi Hasanpaşa Kampüsü, Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir. 1

Doğuş Üniversitesi Ev Sahipliğinde Gerçekleşen TETÖP (Türkiye Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Platformu) Çalıştayında Deprem İçin Mobil Üniteler Tasarlandı

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinin ev sahipliğini yaptığı TETÖP(Türkiye Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci  Platformu)’nun düzenlediği “Deprem için Mobil Üniteler “ Çalıştayı 24, 25, 26 Şubat  2012 tarihinde Sanat  ve Tasarım Fakültesi, Hasanpaşa Yerleşkesinde gerçekleştirildi.  Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrencisi Esin Tek Prendergast’ın organizasyonunun düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağladığı çalıştayda, Marmara, Mimar Sinan, İstanbul Teknik Üniversitesi,Arel Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi,Yeditepe Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Işık Üniversitesi,İzmir Ekonomi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinden 25 öğrencinin katılımı ile gerçekleşip tasarlanan Mobil Üniteler, 26 Şubat 2012 Pazar günü VEFA Grubunun ve Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyelerinin katıldığı kokteylde sergilendi.   Bu girişime ETMK (Endüstriyel Tasarım Meslek Kuruluşu), Mimarlar Odası, VEFA Grup (Prefabrik Yapılar) ve AKUT destek verdi. AKUT kuruluşundan deprem konusunda uzman olan Önder Turan ve  Harun Öngören ve diğer mensuplar çalıştay süresince öğrencilere  briefing vererek bilgilendirdiler, ürün tasarımına yön verdiler.Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd.Doç. H. Eser Tezeren,  Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Öğr. Gör. Armağan Birgil,  Endüstri Tasarımcı ve Seramik Sanatçısı  Doğuş Üniversitesi Öğr. Gör. Kadir Demir  çalıştay süresince danışman olarak  çalışma süresince öğrencilere destek verdiler. Proje gruplarına yol gösterici “mentör”ler ; Doğuş Üniversitesi STF – ENTAS Araş. Gör. Saliha Dönmez, Marmara Üniversitesi ENTAS mezunu Seza Yiş, Mimar Sinan ENTAS mezunu Begüm Tomruk, ODTÜ MEZUNU, Elektrik Elektronik mühendisi Asım Emre Akan, Yedi tepe ENTAS Mezunu Ezgi Konuk, İTÜ ENTAS mezunu Mehmet Mert Sezer bu çalışmada görev aldı. Sergi öncesinde katılımcılar tarafından çalıştay süresince oluşturulan projelerinin sunumları yapıldı,  öğrencilere katılım belgeleri, Fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen tarafından verildi. Sergide dikkat çeken projeler arasında ZELOSK(Deprem için Çağrı ve Yönlendirme), Plus the House (yaşam ünitesi), Kolay monte edilen ve taşınan mobil deprem ünitesi,  Penta-cab  (deprem için ortak alan ünitesi), Krikon ( Yaşam Ünitesi)gibi beş önemli proje ortaya çıkmıştır.VEFA Grup proje sahipleri ile görüşme yapmakta ve çözüm detayları üzerinde çalışmaktadır.

Engelli Vatandaşlarımızla Mozaik Çalışmaları Devam Ediyor

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi , üniversitelerin en önemli görevlerinden birinin   sanat eğitimi yoluyla toplumu eğitmek ve onlara yaşam sevinci vermeyi misyon edinmiştir.  Bu amaçla  2011-2012 öğretim yılında fakültenin  başlattığı  Engelli Vatandaşlarımıza Sanat Eğitimi – Sosyal Sorumluluk Projesi  16 Mart 2012 tarihinde  başladı. Kadıköy Belediyesi, Engelliler Merkezi ve Türkiye Sakatlar Derneği ile ortaklaşa sürdürülecek olan projede engelli vatandaşlarımız üniversitenin Hasanpaşa Yerleşkesi’nde    Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri  Yrd. Doç. Sadık Altınok, Öğr. Gör. Ekrem Özen,   Sanatçı Memiş Arslan tarafından mozaik   eğitimi vereceklerdir.   Projenin amacı; engelli vatandaşların rehabilitasyonuna  sanat yoluyla destek vermek,  toplumun estetik bakış açısını geliştirmek,  toplumsal birlikteliği sürdürmek ve toplumla sanatın birleşeceği  bu tür projelerin gerçekleştirilmesine öncülük etmektir.  Projenin  Başkanı olan Sayın Yrd. Doç. Sadık  Altınok yürütücülüğünde   katılımcıların gerçekleştireceği mozaik eserler,  Engelliler Gününde  Kadıköy Belediye Başkanı ve Rektörümüz Sayın Prof. Elif Çepni’nin de katılacağı  törenle  binanın ön cephesine yerleştirilecektir.

Sanat Tasarım Fakültesi tarafından Sosyal Sorumluluk Projesi çerçevesinde başlatılan “Engelli  Vatandaşlarımızla Sanat Eğitimi” Projesi Dekan Yardımcısı, Resim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Sadık Altınok başkanlığında, Öğr. Gör. Ekrem Özen ve Memiş Arslan yürütülen çalışmalarla,fakültenin  sanatçı öğretim üyeleri tarafından yapılan eserleri devasa panolara dönüştüren  mozaik çalışmaları ile devam ediyor.. Bu çalışmalardan büyük bir  keyif alan katılımcılar, eserlerinin fakülte binası üzerinde yer almasından mutluluk duyduklarını belirttiler.

Fakültemiz Öğrenci Temsilcisi İç Mimarlık Bölümü ve Endüstriyel Tasarım Ürünleri Çap Öğrencisi Aytaç Uçar Baksı Müzesi İçin Yapılacak Çalışmalara Katıldı

Bayburt ilinde Prof. Hüsamettin Koçan tarafından kurulan Baksı Müzesi çalışmalarına katılmak, topluma yön verecek ürünler yaratmak üzere fakültemizden Fakülte Temsilc imiz Aytaç Uçar, Koleksiyon Mobilya Firmasında, Mimar Faruk Malhan tarafından düzenlenen ilk toplantıya katıldı. Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, öğrencilerin mesleki gelişimine katkı sağlamak ve kariyer hedeflerini desteklemek amacıyla sürdürdüğü üniversite-sektör işbirliği kapsamında ilgili sektörlerin en önemli kuruluşlarıyla projeler gerçekleştirmele devam ediyor.

Koleksiyon Mobilya Sanayi tarafından düzenlenen “Tasarım Yolculuğuna Çağrı” temalı proje çalışmasında Sanat ve Tasarım Fakültesi  İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Çift Anadal öğrencisi Aytaç Uçar görev aldı.

Koleksiyon Mobilya Sanayi kapsamında; ilk aşamada Baksı Müzesi, yakın çevresi, Bayburt ilimiz için ekonomik, kültürel yapı hakkında bilgi derlenecek, sonrasında yöreye bir gezi düzenlenecektir. İstanbul’a dönüş sonrası tasarım çalışmalarına başlanacak ve iki aylık tasarım süreci sonunda üretime veya sergilemeye alınacak ürünler belirlenmiş olacaktır. İlgili ürün tasarımları halı, kilim, kap,kacak, çanak, güveç, perde, mobilya, aydınlatma ve tamamlayıcıları kapsayacak, ancak yöre üretimine uyumlu ve olanaklı olması dikkate alınacaktır.

Sanat Tasarım Fakültesi Öğretim Üyelerinin Emekli Vatandaşlarımızla Başlattığı Sanat Çalışmaları Devam Ediyor

Sanat Tasarım Fakültesi tarafından Sosyal Sorumluluk Projesi çerçevesinde başlatılan “Emekli Vatandaşlarımızla Sanat Eğitimi” Projesi devam ediyor.  29 Şubat 2012 tarihinde katılımcılara eğitim veren  öğretim üyelerimiz Sayın Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Sadık Altınok, Öğr. Gör. Atalay Mansuroğlu, Yrd. Doç. Selçuk Günay,  Bora Bayer ile yapılan sanat  çalışmalardan olumlu sonuçlar alındı, kalitesi yüksek suluboya çalışmalar  ortaya çıktı. Emekli vatandaşlarımıza suluboya öğreten öğretim üyelerimiz bu çalışmalardan çıkan eserleri topluma tanıtmak üzere sergi düzenleyecekler.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Tetöp (Türkiye Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Platformu) İşbirliği İle Türkiye Genelinde Mühendislik ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğrencilerine Ev Sahipliği Yapıyor

 TETÖP HAKKINDA BİLGİLENDİRME : (Türkiye Endüstriyel Tasarım Öğrencileri Platformu)

TETÖP üç yıl önce Türkiye çapında Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından  kurulmuş  olan,  Endüstri Ürünleri Tasarımı  mesleğinin  toplum tarafından tanınmasını, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri arasında  birlik ve  beraberliği kuvvetlendirmeyi amaçlayan, öğrenci inisyatifli  önemli bir platformdur.   

TETÖP, 2012 Şubatının  ilk haftasında CNR EXPO’da yapmış olduğu Ev-Ofis çalıştayı dahil olmak üzere,Türkiye çapında toplam altı  çalıştay düzenlemiştir.  Bugün Türkiye’de toplam 20 Üniversiteden ikişer temsilcisinin bulunduğu; ETMK (Endüstri Ürünleri Tasarımı Meslek Kuruluşu),  İMMİB (İstanbul Maden Metaller İhraçatçı Birlikleri), OMSİYAD(Ofis Mobilyaları Sanayi ve İş Adamları Derneği), İstanbul Mimarlar Odası gibi kurumların tanıdığı, desteklediği büyük bir platform haline gelmiştir. Bu organizasyonun yürütücüsü Fakültemiz Sanat Tasarım Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı  Bölümü öğrencisi Esin Tek Prendergast’dır.  2011 – 2012  öğretim yılı başından bu yana TETÖP’de yürütme kurulu temsilcisidir. Sayın Predengast Ankara’da  yapılan “Yaratıcı Düşünce” çalıştayında Dr. Hakan Gürsu ile yapılan çalıştaya toplam 70 öğrenci  ile katılmış,  CNR- EXPO fuarında TETÖP  ve Ev- Ofis çalıştayında organizatör olarak görev yapmıştır.  Bu platformda fakültemizden Aytaç uçar  (İç mimarlık öğrencisi(EÜT’da çap yapmaktadır) , Arif Görkem Akkaya (ET),   Sevim  Tekin (İç mimarlık bölümü öğrencisi) ve  Fatma Türkbeyler (ET) yer almaktadır.

24-25-26  Şubat 2012 tarihlerinde çok önemli bir Sosyal Sorumluluk projesi olan  “Deprem İçin Mobil Üniteler Çalıştayı”  Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde  ETMK (Endüstri Ürünleri Tasarımı Meslek Kuruluşu), V EFA Grup (Prefabrik Sistemler Grubu), Mimarlar Odası sponsorluğunda,  AKUT ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi  işbirliği içerisinde  25 öğrencinin katılımı ile  “Deprem için Mobil Üniteler Tasarımı” çalıştayını gerçekleştirecektir. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd.Doç. H. Eser Tezeren, ünlü Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Öğr. Gör. Armağan Birgil,  ünlü bir Endüstri Tasarımcı ve Seramik Sanatçısı ve fakültemiz Öğr. Gör. Kadir Demir  çalıştay süresince danışman olarak çalıştayda görev alacaklardır. AKUT  kuruluşundan   deprem konusunda uzman olan Önder Turan ve  Harun Öngören  ve diğer mensuplar çalıştay süresince  öğrencileri  bilgilendirmeyi ve desteklemeyi onaylayarak bu önemli çalışma içerisinde görev almışlardır. Öğrencilere briefing vererek, ürün tasarımına yön vereceklerdir. Proje gruplarına yol gösterici “mentör”leri(yol göstericiler)  Doğuş Üniversitesi STF ENTAS Araş. Gör. Saliha Dönmez, Marmara Üniversitesi ENTAS mezunu Seza Yiş, Mimar Sinan ENTAS mezunu Begüm Tomruk,ODTÜ MEZUNU, Elektrik  Elektronik mühendisi Asım Emre Akan , Yedi tepe ENTAS Mezunu  Ezgi Konuk,    İTÜ ENTAS mezunu Mehmet Mert Sezer bu çalışmaya katılacaktır.Toplamda 25 katılımcı, 7 organizatör, 5 mentör ve 3 danışman öğretim üyesi bu  proje için gece gündüzlü çalışarak   deprem sonrasında mağduriyeti gidermek ve felaketzedelere çare bulacak ürün tasarımlarını gerçekleştirmek için bütün güçleri ile çalışacaklardır. Çalışma sonrasında ortaya çıkan ürünler VEFA grubu yetkililerine sunularak üretim için seçilmiş ürünleri geliştirerek endüstriye tanıtılacaktır.

Öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri bu çalışmayı İKSV tarafından organize edilen Tasarım Biennalinde “Kusurluluk, Yıkım, Yokoluş” başlığı ile yer alacak ve tasarımlarını gerçekleştirdikleri ürünleri  topluma bir sergi ile sunacaklardır.

TETÖP Ofisi Çalıştayı

Günümüzde ev-ofis konsepti oldukça yaygınlaşmış ve yaygınlaşmaya devam eden bir hal almış durumda. Freelance olarak çalışan kişilerin yanı sıra, girişimcilerin kurduğu küçük şirketler de ev-ofis ortamlarını çalışma alanları olarak kullanmakta.

3 şirketten 2 si (büyük yada küçük) bir yatak odasında, garajda, bodrum katında başlar. Apple, Baskin-Robbins , Electronic Data Systems, Hallmark Cards, Lillian Vernon, Purex gibi firmalar bu şekilde başlamıştır.

TETÖP bu ihtiyaçların tümünün bir arada sunulduğu, CNR Offiexpo fuarında bu çalıştaya  ayrılmış alanda 35 kişiden oluşan Endüstri Tasarımı ve İç mimarlık Bölümü  öğrencileri ile birlikte  TETÖP OFİSİ Tasarım Çalıştayı gerçekleşdi.

Doğuş Üniversitesi TETÖP temsilcileri Esin Tek Prendergast ve Fatma Türkbeyler organizasyon ekibinde yer alarak fakültemizi temsil ederken ; Endüstri Ürinleri Tasarımı 3. Sınıf öğrencisi Arif Görkem Akkaya ve İç Mimarlık Bölümü öğrencileri Aytaç Uçar ve Sevim Tekin  katılımcı olarak tasarım grupları arasında yer almışlardır.

TETÖP Yaratıcı Düşünme Çalıştayı

TETÖP ( Türkiye Endüstriyel Tasarım Öğrencileri Platformu ) bünyesinde 23-24 Ocak 2012 tarihlerinde düzenlenen Dr. Hakan Gürsu yönetiminde “Yaratıcı Düşünce Çalıştayı” düzenlenmiştir. Tüm disiplinlerden gelen insanların farklı bakış açıları edinmeleri ve bunları uygulamaları konusunda düzenlenen iki günlük çalıştaya Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünü temsilen 3. sınıf öğrencimiz Esin Tek Prendergast katıldı

Atalay Mansuroğlu’nun 2. Kişisel Sergisi ENKA’da Açıldı

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Atalay Mansuroğlu’nun yağlı boya tablolarından oluşan sergisi 14.Şubat.2012 tarihinde Enka Dr. Clinton Vickers  Sanat Galerisi’nde açıldı.

“Kayıp Dünyanın Resimleri” başlığını taşıyan sergi, sanatçının, son 50 yıl içinde çarpık kentleşme ve doğanın tahribatı sonucu yok olan doğal renklere duyduğu özlemi yansıtıyor.

Sergi, 26 Şubat’a kadar hafta içi 10:00-16:30 saatleri arasında gezilebilecek. Sergiye tüm sanat ve doğaseverler davetlidir.