Aylık arşivler: Aralık 2011

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ HAYALGÜCÜNDEN BİR ORMAN YARATTILAR

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, fakülte tarafından düzenlenen 1.Ağaç Tasarım Yarışması’nda, günlük hayatta kullanılan atık malzemelerden oluşan ağaç tasarımlarıyla yaratıcılığın sınırı olmadığını gösterdiler.

1.Ağaç Tasarım Yarışması, 29 Aralık 2011 tarihinde Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Hasanpaşa Yerleşkesinde Rektör Prof.Dr.Elif Çepni, Rektör Danışmanı Prof.Dr.Ataç Soysal, Dekan Prof.Dr.Nazan Erkmen, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi ve oylama sonucunda Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Mehmet Beyazıt, Nesim Doğuş Yelekçi, Ezgi Köpük ve Çağrı İşsever’in çıta ve kağıtlarla yaptığı ağaç birinciliğe layık görüldü.

Yarışma birincilerine ödül olarak Prof.Dr.Nazan Erkmen, Prof.Serap Murathanoğlu Eyrenci, Yrd.Doç.Sadık Altınok’ün özgün baskıları hediye edildi ve katılan tüm yarışmacılara teşekkür belgesi verildi.

Cam şişeler, kağıtlar, silikonlar, tahtalar, kumaşlar, pet şişeler vb. malzemelere bir yaratıcılık materyali olarak yeniden form kazandırılmasını ve öğrencilerin hayalgüçlerini kullanarak yaratıcılıklarını kalıcı eserlere dönüştürmelerini amaçlayan yarışmada yer alan ağaçlar Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Hasanpaşa Yerleşkesi’nde   sergilenecek ve ziyaretçiler tarafından görülebilecek.

4. EgeART Sanat Günleri

Ülkemizde sanatı yayan ve yaşatan iki üniversite vardır. Biri Ortadoğu Teknik Üniversitesi diğeri de Ege Üniversitesi. Bu iki kuruluşun da güzel sanatlar fakültesi bulunmamaktadır. Buna karşın hiçbir üniversitenin yapmadığı, yapamadığı bir hizmeti yıllardır, daha iyiye yönelik bir şekilde becermektedirler: Sanatı yaşatmak, sanatla yaşamak ve sanatı yaymak. 9-25 Aralık 2011 tarihleri arasında yer alan 4. Egeart, yurtiçinden ve yurtdışından yüzlerce sanatçıyı, sanat kuramcılarını ve eleştirmenlerini ağırlamakta, sanatın her dalında sergiler ve programlar düzenlemektedir.20’ye yakın farklı alanlarda düzenlenen etkinlikler toplumun sanatla hem yakından, hem de kolaylıkla ilişki kurmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca İzmir dışından gelenler de hem İzmir’i, hem de pek çok tarihi yapısını bu vesile ile görmek, tanımak şansına sahip olmaktadır.

Okumaya devam et

IMG_1369

Nilay Yılmaz ile Sohbet

13 Aralık 2011 Salı günü, GRA 405 Reklam Grafiği II dersi kapsamında Nilay Yılmaz ile sohbet toplantısı gerçekleştirilmiştir.

70’li ve 80’li yıllarda tanınmış markalar için grafik tasarımlar yapan Nilay Yılmaz öğrenciler ile, o zamanlara dair mesleki deneyimlerini paylaşmış ve günümüzle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştur.

Arkeolog Nezih Başgelen fakültemizde konferans düzenledi.

ARKEOLOG NEZİH BAŞGELEN , 21 Aralık 2011 tarihinde “Göbekli Tepeden”
Anadolu Uygarlığı ve Sanatının doğduğu dönem Neolitik Çağ
başlıklı bir konferans verdi. Görsellerle sunulan konferansda tarihin en erken
çağlarında heykel sanatının, ve çok büyük ölçeklerde yapılmış olan heykel baş
çalışmalarının, kabartmaların, Göbekli Tepede ortaya çıkarıldığını çok ilginç bir
konferansla izleyicilere sundu.

Kampüste LÖSEV Semineri

Lösemili Çocuklar Vakfı’ndan Sayın Büşra Ataş’ın konuşmacı olarak katıldığı seminer 21 Aralık 2011 günü Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde gerçekleşti. Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık bölümü öğrencilerimiz Bevran Deniz Topalan, Hasan Aydın ve Mehmet Hakan Filik Lösemili çocuklarımızın anneleri tarafından yapılan sanat ürünlerini topluma tanıttılar.

Öğrencilerimiz tüm içtenlikleri ile LÖSEV’e desteklerini devam ettirecekler.

PROF. MUSTAFA PİLEVNELİ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NDE “BEDRİ RAHMİ 100 YAŞINDA” KONFERANSINI VERDİ

Prof. Mustafa Pilevneli, 28 Aralık 2011 tarihinde Doğuş Üniversitesi Konferans Salonunda ünlü sanatçı Bedri Rahmi ile ilgili anılarını  paylaştı.    “Bedri Rahmi 100 Yaşında “teması ile sanatçının ölümsüzlüğünü, ardında bıraktığı eserler ile yaşamaya devam ettiğini  şiirlerinden, seramiklerinden resimlerinden,baskılarından örnekler vererek tanıttı. Uz un yıllar süren bir dostluğun kendisinde bıraktığı izleri büyük bir heyecanla izleyicilerine aktardı.

Doğuş Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayacak olan Prof. Mustafa Plievneli’nin konferansı öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.

plato2b

Grafik Bölümü KGS; Filozoflar Nasıl Çamaşır Yıkarlar?

Düşünülenin aksine filozoflar, gündelik yaşamdan uzak fildişi kulelerinde kitaplara gömülmüş insanlar değillerdir. Onlar da bizler gibi gündelik yaşamın telaşı içinde farklı işlerde çalışmış, yemiş, içmiş, gezmiş, tozmuş ve aşık olmuşlardır. Bu sunumda filozofların da bizler gibi insanlar olduklarının hikayesi, filozofların gündelik yaşamlarından ilginç anekdotlara yer verilerek anlatılmıştır.

Konuşmacı:

Mustafa Kemal İZ

ODTU Felsefe Mezunu,

Bilkent Kültürel Çalışmalar ve Medya Yüksek Lisans Mezunu,

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Doktora Programı Öğrencisi

turna sooooon

“1000 Turna 1 Dilek” Sergisi Açıldı

Doğuş Üniversitesi, çocukların özgür bir dünyada, çocukluklarının tadını çıkararak yaşayabilmeleri dileğiyle, simgesel anlamı büyük bir proje gerçekleştirdi. “Bin Turna Bir Dilek” adıyla yürütülen proje hem taşıdığı anlam hem de projede yer alanlar açısından oldukça dikkat çekiyor.

Japon halkının inanışına göre, origami ile 1000 turna katlayan birinin 1 dilek dileme hakkı vardır. Turnaların katlanmasına ne kadar çok kişi yardım ederse, değeri de o kadar büyük olur. İkinci Dünya Savaşı’nda atılan atom bombalarının yaydığı radyasyon nedeniyle lösemiye yakalanan Japon kızı Sadako Sasaki, bu inanıştan yola çıkarak 1000 turna katlamaya başlar. Dileği ise sadece iyileşmektir. Ancak turnaları tamamlayamadan yaşama veda eder. Onun kaldığı yerden turnaları katlamaya ailesi ile arkadaşları devam eder ve 1000 turna kuşunu tamamlar. Daha sonra Sadako ve atom bombası nedeniyle ölen tüm çocuklar için Japonya’da yapılan anıt ise o günden beri origami ile yapılan turna kuşlarıyla doludur. Turna kuşu, nükleer silahsızlanmanın ve barışın da sembolü olur.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü öğretim elemanlarından Yrd. Doç Irmak Akçadoğan, Öğr. Gör. Duygu Beykal, Ar. Gör. Hand

e Akgün ve Ar. Gör. Ezgi Karaata’nın Mart 2011’de başlattığı proje kapsamında, öğrencilerle birlikte 1000 turna kuşu katlandı. Özel Atacan Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Erkut Soyak Anadolu Lisesi ve Atölye K’da yapılan çalışmalar, hem gönüllü bir sanatsal çalışma gerçekleştirilmesi ve öğrencilere yeni bir beceri kazandırılması hem de barış temalı bir etkinliğin geleceğin teminatı olan gençlere yaptırılması açısından önem taşıdı. Katlanan 1000 turna ile tutulan dilek ise “dünya barışı ve çocukların çocukluklarını doyasıya yaşayabilmesi.”

Bu özel amacın ve emeğin ürünü olan “1000 Turna Sergisi”, 2 – 12 Aralık 2011 tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nin giriş salonunda ziyaret edilebilecek.