Aylık arşivler: Kasım 2011

Halil Türker Resim Sergisi Doğuş Üniversitesi’nde Açıldı.

Resim, Grafik ve Heykel alanında çalışmalar yapan Halil Türker, 17 Kasım-6 Aralık 2011 tarihleri arasında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde son dönem eserlerinden oluşan sergisini açtı.
Sanatçı kimliğinin yanı sıra akademisyen olarak da sanata katkı sağlayan Halil Türker,2001 yılından bu yana Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve son 2-3 yıldır ağırlıklı olarak 3B modellemeyle ilgilenmekte olup, 3B modellemeleri üzerinde photoshop desteğiyle oluşturduğu ön çalışmaları geleneksel yöntemlerle tuval üzerine aktarmaktadır.
Halil Türker; 6 kişisel sergi ile sanatseverlerle buluşurken, çok sayıda uluslararası ve ulusal yarışmalı ve karma sergilere katılmıştır ve halen Sanal Güzeller ve Fetish manzaralar olarak temalandırdığı iki seri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.
Aralık 1993, Grand Prix International D’Arts Plasteques da la Ville de Nice, Fransa ‘da “Bölge Konsey Ödülü” (Prix du Conseil Regional) ile onurlandırılan sanatçı, Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği ve Ankara Exlibris derneği üyesidir.

serap_m_eyrenci

Bir Desen Ustasının 37 yıllık yaşam yorumu: Prof. Serap M. Eyrenci’nin Kişisel Sergisi

Resim sanatının temeli olan desen, ressamın insana, doğaya ve yaşadığı dünyaya dair kaygılarını, umutlarını anlamlandırma biçimidir. Desenin her bir çizgisi ile yorum kazanan bu anlamlandırma biçimi sanatçıyı özgün kılar ve ustalaştırır. Her fırça darbesinde, her kalem izinde yeni bir form kazanan figürler; ressamın üretim sürecini, iç dünyasını ve bir parçası olduğu insan topluluğu içinde kendini konumlandırdığı yeri yansıtır.

Ressam Serap Murathanoğlu Eyrenci, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduğu 1974 yılından bu yana sürdürdüğü resim yolculuğunda, figürlerini biçimlendiren insani duyarlılığını yine insan üzerinden anlatmış ve desenlerinin yarattığı etkiyi her bir resimde daha da güçlendirmiştir. Serap M. Eyrenci’nin resimleri çoğu zaman izleyenleri iç dünyalarının karmaşası ve yoğunluğunu, gerçeküstü bir dünya yorumunu, yalnızlığın çaresizlikle birleşen dramatik uyumunu ve toplumun nedensizce dışladığı insanların şaşkınlıkla karşılanan gururunu bir ressamın kendine has duruşuyla cesurca göstermiştir.

37 yıllık sanat yaşamında, 7 kişisel, 100’den fazla karma sergi ile sanatseverlerle buluşan Serap M. Eyrenci, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında katıldığı bienallerle de tanınmaktadır. Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde sürdürdüğü öğretim üyeliği ile temel sanat eğitimi ve desen konularında öğrenciler de yetiştiren Eyrenci, 8. Kişisel sergisinde hem insan figürlerine, hem de doğanın betimlenme formlarına yer veriyor. Kurşun kalem, kömür kalem, çini mürekkebi, pastel ve suluboya çalışmalarından oluşan desenleri, yağlı boya ve karışık teknikle oluşturduğu tualleri ile insanoğlunun zihnine ve yüreğine dokunuyor.

8 Aralık 2011 tarihinde açılışı yapılacak olan sergi, Doğuş Üniversitesi’nin Hasanpaşa Yerleşkesi’nde yer alan Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde 10 Ocak 2012 tarihine kadar gezilebilecek.

Cam Çalışmaları Basında

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş’ün cam alanında yapmış olduğu çalışmalar basında yer aldı. Sayın Özgümüş’ün hem Marmaray-Sirkeci kazılarındaki cam buluntularına dair hem de camın tarihine dair verdiği röportajlara basın geniş yer verdi.

Uluslararası Sanat/ Tasarım ve Estetik Kuramları Sempozyumu

Üniversitemizin Sanat ve Tasarım Fakültesi, Resim Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Ayşe Özel “Terim Ve Uygulama Olarak Estetik” başlıklı bildirisiyle, Içmimarlık Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Selma TUNALI ve Öğr. Gör. A. Hikmet BAŞAYTAÇ “Sanatta Evrensellik ve Yöresellik Açısından Estetik Kuralları” başlıklı bildirileri ile Akdeniz Üniversitesi,  Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen ve 19 -21 Ekim 2011 tarihleri arasında Antalya’ da gerçekleştirilen “Uluslar Arası Sanat/ Tasarım ve Estetik Kuramları Sempozyumuna katılmışlardır.

Deneysel Yaratıcilik Ogrnclr Hocalarıyla

Işık Gölgeyi Giymek

Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü koridorları 24 Ekim günü bir kez daha heyecanlı bir gün yaşadı.

Deneysel Yaratıcılık Dersi öğrencileri, Çoğaltılmış Birim Biçim teması içinde Işık-Gölgeyi Giymek konulu bir workshop gerçekleştirdiler.

Prof.Meriç Hızal’ın yönetiminde öğrencilerimizin kurguladıkları kraft kâğıdından yapılmış, çeşitli büyüklüklerde çoğaltılmış bir pili veya bir kıvrım ve onunla örgütlenen diğer kıvrımlar; aslında bütünü yaratan kompozisyonun, yönlerin, boşluk ve doluluğun, ritmin, dokunun ve bunlar aracılığı ile duyumsanan fikrin taşıyıcılarıydılar.

Olanca özgürlükleri ile dört genç sanatçı: Aysel Arısoy, Çiğdem Aküzüm, Güher Elçiçek, Şebnem Gençer; bedene giyilebilir, onu yeniden biçimlendiren, nerede ise anlıksal-taze kâğıt formlar ürettiler.

Koridorlarda hışırtıları ile dolaşırlarken izlediğimiz, Antik dünyadan süzülen taş draperiler değildi. Kağıt giysiler için düzenlenmiş bir moda-show da değildi. Işık ve Gölgeyi Giymişlerdi o kadar. Ancak “tıp” deseniz donup kalacak özgün heykellerdi yarattıkları…

Kemal Gök, “Marmara Depremi ve Sonrası Yaşam” Fotoğraf Sergisi ile Doğuş Üniversitesi’nde

Deprem ülkesi olarak depremin getirdiği acılara, yokoluşlara, çaresizlik ve yıkımlara sahne olan Türkiye, son olarak Van Depremi ile sarsıldı. Marmara Depreminde medya sayesinde bu doğal afetin yıkımına şahitlik eden görüntüler zamanla unutuldu ve hayat doğal seyrinde akmaya devam etti. Ta ki Van depremine kadar.

Oysa Kemal Gök, Marmara depreminden sonra çektiği fotoğraflarla deprem dehşetini fotoğraflayarak unutulmayacak görüntülerle belgeledi. 2000 yılından itibaren İstanbul, İzmit, Bursa, Adapazarı, Değirmendere ve İznik’te sergilenen ve 5.Uluslararası Ankara Fotoğraf Günlerinde özel bir yer verilen bu fotoğraflar 15 Kasım 2011 tarihinde Doğuş Üniversitesi Acıbadem Kampüsü’nde yer alan Sergi Salonu’nda yeniden kitlelerle buluşacak.

Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki fotoğraf eğitiminden sonra özellikle belgesel fotoğraf alanında uzmanlaşan, ulusal ve uluslararası galerilerde çalışmalarına yer verilen Kemal Gök, “Marmara Depremi ve Sonrası Yaşam” temalı fotoğraflarıyla; toplumsal travmaya yol açan görüntüleri, insanın yaşamın zorluklarıyla başetme mücadelesini ve insani sorumluluklarımızla yüzleşmemiz gerektiğini hatırlatıyor ve doğa-insan gerçekliğini kendine özgü üslupla hafızalarımıza yerleştiriyor.

Kemal Gök’ün fotoğraf sergisi 25 Kasım 2011 tarihine kadar sergilenecek ve kitleleri bir kez daha bu gerçeklikle karşı karşıya getirecek.