Aylık arşivler: Ekim 2011

Cam Arkeolojisinde Son Gelişmeler Paneli NTV Tarih Dergisinin Kasım sayısına haber oldu

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş’ün açılış konuşmasını yapacağı Cam Arkeolojisinde Son Gelişmeler Paneli NTV Tarih Dergisinin Kasım sayısına haber oldu. Haberin detayına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğrencileri Üretimi İnceliyor

Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri 3 Ekim Pazartesi günü 2011 – 2012 Güz Dönemi Proje dersi çalışmalarını desteklemek adına İMMİB’in organize ettiği fabrika gezilerini gerçekleştirdi.

Öğrenciler, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. H. Eser Tezeren ve Model Prototip Teknisyeni Fikret Doğru eşliğinde metal üretimini incelemek adına Hisar Fabrikasını, plastik üretimini incelemek adına ise Bora Plastiği gezdiler.

DSCN3398

Öğrencilerimiz Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Karikatür Çalıştayına Katıldı.

13 Ekim 2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, Uluslararası Karikatür Sanatçılarının gerçekleştirdiği çalıştay ve panele bölümümüz öğrencilerinden Umay Duru Ekşioğlu, Emre Neyse, Ufuk Usta ve Turgay Sancak katılmışlardır.

TAÇ VAKFI MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ ARASI PROJE YARIŞMASI

TAÇ VAKFI 2010-2011 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ ARASI PROJE ÖDÜLLENDİRMESİ SONUÇLARI

Bu yıl  Mehmet Zorlu Vakfı ile birlikte düzenlenen, 2010 – 2011 Eğitim ve Öğretim Yılı Mimarlık Öğrencileri arasında Koruma Amaçlı Proje Ödüllendirmesi’ne katılan 16 proje , 08 Eylül 2011 tarihinde Vakıf Merkezimizde, Jüri Üyeleri; Mimar Emre Arolat, Prof. Dr. İlgi Yüce Aşkun, Mimar Gökhan Avcıoğlu, Prof. Dr. Ziya Gençel, Prof. Dr. Hasan Şener, Mimar Han Tümertekin ve TAÇ Vakfı’ndan Dr. M. Sinan Genim ve Mimar Köksal Anadol’un katılımları ile değerlendirilmiştir. Üniversitemiz Mimarlık Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Sümeyra NUR GELDİ 2010-2011 bahar döneminde yapmış olduğu proje ile teşvik ödülüne layık görülmüştür.

Ödül kazanan öğrencimizi ve ilgili Öğretim Üyelerini kutlar, başarılarının devamını dileriz. Aralık ayı içinde yapılacak ÖDÜL TÖRENİ ve SERGİ’nin günü ve yeri ile ilgili detaylı bilgi http://www.tacvakfi.org.tr web sitesinden duyurulacaktır.

Ödüllü Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması!

Film yapımcıları, yazarlar ve film meraklıları için bir yaratıcılık evi olan Amazon Studios (http://studios.amazon.com/), gelişmekte olan yüksek profilli Aksiyon/Macera film projesi için poster tasarım etmek üzere sanatçıları davet ediyor.

Okumaya devam et

Ortaçağ’ın Gotik Şaheseri

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş’ün ‘’Ortaçağ’ın Gotik Şaheseri’’ adlı yazısı NTV Tarih dergisinin 33.sayısında   yayınlandı.

Yazıyı okumak için aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

Sanatçılar ve Sanatseverler Doğuş’ta Sanat 8 Sergisi’nde Buluşuyor.

“Doğuşta Sanat Sergisi” geleneği ,  bu yıl 40’a yakın sanatçının katılımıyla devam ediyor. 13 Ekim Perşembe günü,  Doğuş Üniversitesi’nin Hasanpaşa Yerleşkesi  Doğuş Sanat Galerisi’nde açılacak olan “Doğuşta Sanat-8” sergisi güzel sanatların tüm dallarını temsil eden  çalışmalarından oluşuyor. Bu kapsamda; sergi süresince  mimari tasarımlardan seramiğe, camdan resime, gravür baskıdan fotoğrafa, heykelden enstalasyona kadar pek çok eser sanatseverlere ulaşırken, sanatçılar da kitlelerle biraraya gelerek sanata olan ilginin artmasına öncülük ediyor. “Doğuşta Sanat-8” Sergisi, 15 Kasım 2011  tarihine kadar gezilebilir.

II.ODTÜ ARKEOMETRİ ÇALIŞTAYI

06-08 Ekim 2011 tarihlerinde ODTÜ Mimarlık Fakültesi Arkeometri Anabilim Dalı tarafından ‘’II.ODTÜ ARKEOMETRİ ÇALIŞTAYI’’ gerçekleştirildi.ODTÜ’de TÜBİTAK desteği ile kurulan Arkeometri Ünitesi  zaman içinde Arkeometri Anabilim Dalına dönüşmüştür.Türkiye’de arkeometri araştırma ve eğitiminin öncüsü olan bu birim 2009 yılında başlamak üzere çalıştaylar düzenlemeyi amaçlamıştır.Çalıştayların bildiri kitapları da TÜBİTAK ‘ın katkıları ile yayınlanmaktadır.I.Çalıştay Seramik malzemeler üzerine yapılmıştır.II.Çalıştay ise ‘’Türkiye Arkeolojisinde Cam’’ başlığı altında toplanmıştır.

Söz konusu çalıştaya  ODTÜ,İTÜ,İstanbul Üniversitesi,Gazi Üniversitesi,Ankara Üniversitesi,Anadolu Üniversitesi,Adnan Menderes Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinden hocalar katılmış ve Türkiye’de bu güne kadar cam üzerine yapılan Arkeometri çalışmaları veAnadolu kökenli cam endüstrisi  ile  ilgili bildiriler sunmuşlardır.Endüstri Ürünleri TasarımıBölümü hocalarından Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş ‘’Tarihsel Süreçte Anadolu’da Cam Üretimi’’başlıklı bildiri ile bu toplantıya katılmış aynı zamanda  Değerlendirme Panelinde  panelist olarak görev almıştır.

‘’Yankı’’nın Restorasyonu

Taksim Gümüşsuyu Parkında bulunan, Cumhuriyet’in 50.Yılı kutlamaları çerçevesinde Hüseyin Anka Özkan tarafından dikilen ‘’Yankı’’adlı soyut heykelin, Yapı Kredi Bankası Gönüllüleri ve Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı işbirliği ile Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş danışmanlığında sosyal sorumluluk projesi kapsamında  restorasyon ve temizleme çalışması gerçekleştirilmiştir.

Yapı Kredi Gönüllüleri Platformu bünyesinde yer alan Yapı Kredi Emeklilik gönüllüleri “Yontu” projesi kapsamında Cumhuriyetin 50. Yılı için yaptırılan ve zamanla yıpranan heykellerin bakımı ile restorasyonunu üstlendi.

Yapı Kredi çalışanları arasında gönüllülük bilincinin ve takım çalışmasının yaygınlaştırılması amacıyla 2009’da kurulan Yapı Kredi Gönüllüleri Platformu, zamanla bir sosyal sorumluluk platformu haline geldi. Yapı Kredi Gönüllüleri, Yontu isimli projeyle İstanbul’da bulunan Cumhuriyetin 50. Yıl heykellerinin bakımını gerçekleştirmeye başladı.

Yapı Kredi Emeklilik çalışanlarının Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı işbirliğiyle ve Koçtaş’ın malzeme konusunda destek verdiği proje kapsamında Cumhuriyetin 50. yılı vesilesiyle yaptırılan ve geçen süre içinde yıpranarak zarar görmüş heykeller temizlenip tamir ediliyor. Projenin ilk çalışması 17 Eylül Cumartesi günü Dolmabahçe‘deki Yankı heykeliyle başladı. Yapı Kredi Emeklilik çalışanlarının görev aldığı ve 6 saat süren temizleme çalışması ile heykel, eski görüntüsüne kavuşmuş oldu. Heykel temizliği Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş danışmanlığında, restratörler Serra Kaynak ve Özden Çelik eşliğinde gerçekleştirildi. Yapı Kredi Emeklilik çalışanlarının oluşturduğu gönüllü ekibi 2011 ve 2012 yılları içerisinde İstanbul’da bulunan yedi adet heykeli temizlemiş ve onarmış olacak.

Yankı Hakkında…

1973 yılında heykeltıraş Hüseyin Anka Özkan tarafından yapılan Yankı, Taksim-Dolmabahçe yolu kenarındaki park alanında yer alıyor. Yankı, Anıtkabir’in girişindeki üçlü heykel gruplarını ve ünlü aslanlı yolun aslanlarını yapan devlet sanatçısı Hüseyin Anka Özkan’ın ilk ve son soyut çalışması olma özelliğini taşıyor.

Gönüllülük esasına dayalı sosyal sorumluluk projelerinin tüm çalışanları tarafından benimsenerek uygulanmasını amaçlayan Yapı Kredi, gelecek nesillere daha iyi, yaşanabilir bir Türkiye bırakmak için sosyal sorumluluk çalışmalarına devam edecek.

Proje Kapsamında Temizlenecek/Onarılacak Diğer Heykeller:

Abstre Maçka Mezarlık önü
Bahar Emirgan Parkı
Cumhuriyetin 50. Yılı Anıtı Galatasaray Meydanı
Dayanışma Fındıklı Parkı
Figür Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu önü
Soyut Kompozisyon Bebek Çocuk Parkı