Aylık arşivler: Eylül 2011

DSCN2820

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü İstanbul Design Week’te

28 Eylül – 02 Ekim 2011 tarihleri arasında Eski Galata köprüsünde gerçekleştirilecek.

Uluslararası tasarımcılar ve yabancı medyanın ilgisiyle Türkiye ve tasarım kültürünü tüm dünyaya tanıtacak olan İstanbul Design Week Üniversite Projeler Sergisi’ne bölümümüz öğrencilerinden

Umay Duru Ekşioğlu, Turgay Sancak, Hazer Gündoğdu ve Şeymanur Durak katılmışlardır.

12. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

12. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, 16 – 18 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Berrin Avcı Çölgeçen, Belgesel Film Yarışması’nda Jüri üyeliği yapmıştır. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin amacı, özelde Safranbolu, genelde yurdumuzda bulunan kültürel değerlerin “korunması ve geleceğe miras olarak taşınmasına gerekli duyarlığı sürdürmek, uluslararası ölçekte belgesel film festivali aracılığı ile güncelleştirmek”, “kültürel miras ve korumacılık temasının ışığı altında tarihsel, kültürel, doğal çevrenin geleceğe taşınmasını sağlayabilmek” olarak belirlendi. Festivalin yan konusu ise “su kültürü” olarak tespit edilmiştir.

Prof. Dipl.-Ing. Rainer Haegele 3 Ekim 2011 Pazartesi günü Sanat ve Tasarım Fakültesi’ni ziyarete gelecektir.

Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Erasmus Koordinatörlüğü,  ikili ERASMUS anlaşması yapılması kapsamında Almanya’nın önemli üniversitelerinden Fachhochschule Rosenheim ile iletişime geçmiş ve olumlu geri bildirim almıştır.

Bu doğrultuda, 3 Ekim 2011 Pazartesi günü Fachhochschule Rosenheim’dan Prof. Dipl.-Ing. Rainer Haegele üniversitemizi ziyarete gelecektir. Prof. Haegele, Sanat ve Tasarım Fakültesi STF Salon’da 12:00-13:00 saatleri arasında öğrencilere ve öğretim elemanlarına Fachhochschule Rosenheim İç Mimarlık Bölümü’nü tanıtacağı bir sunum gerçekleştirecektir. Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarımı İç Mimarlık Bölümü’nün de bir sunum ile tanıtılacağı bu programın sonrasında ise, İç Mimarlık Bölümü’nden Öğretim Üyeleri ve üniversitemiz ERASMUS Koordinatörü Yelda Tenekeci’nin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirecektir.

İstanbul Design Week başlıyor…

Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Eski Galata Köprüsü’nde İstanbul Design Week için hazırlanıyor!

Uluslararası tasarım dünyasının ilgiye beklenen İstanbul Design Week’in altıncısı 28 Eylül 02 Ekim 2011 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü’nde gerçekleşiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dDf ve Hürriyet’in proje ortağı olduğu İstanbul Design Week tasarım, trend, moda, bilim, mimarlık ve teknoloji hakkında yeni projeler, sergiler, atölye çalışmaları ve konferans konuklarıyla dolu dolu bir program için hazırlanıyor.

Haliç’in iki kıyısını birbirine bağlayan Eski Galata Köprüsü etkinlik ve sergileme alanı olarak kullanılarak, katılımcılar ve ziyaretçiler için eşsiz, eğlenceli ve tasarım dolu bir deneyim sunacak.

Tasarım dünyası İstanbul Design Week ile 1hafta süresince tüm dünyadan tasarım sergilerini ve tasarımcıları ağırlayacak ve tüm tasarım dünyası İstanbul’a odaklanacak.

28 Eylül – 02 Ekim 2011 tarihleri arasında Eski Galata köprüsünde gerçekleştirilecek olan İstanbul Design Week, uluslararası tasarımcılar ve yabancı medyanın ilgisiyle Türkiye ve tasarım kültürünü tüm dünyaya tanıtacak.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümümüz de, IDW 2011 sergisine başta öğrencilerimizin 1/1 ölçekte tasarımlarını gerçekleştirdiği ‘kürsü’ prototipleri olmak üzere çeşitli işlerle katılıyor.

Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş College de France’da ‘’14 th International Congress of Turkish Art’’ Toplantısına Katıldı

‘’14 th International Congress of Turkish Art‘’ toplantısı Paris College de France’da ,19-21 Eylül 2011 tarihlerinde  gerçekleştirilmiştir. Kongreye T.C.Kültür Bakanlığı,Dışişleri Bakanlığı,College de France,Vehbi Koç Vakfı  gibi  kurumlar sponsorluk yaparak katkıda bulunmuşlardır.Paris ‘teki Türk Büyükelçiliği de tüm katılımcılar için bir resepsiyon vermiştir  . Türkiye ve diğer ülkelerden toplam  163 katılımcı bildiriler sunmuşlar ve Türk sanatının mimari,çini,seramik,cam,metal,halı,tezhip,hat vb. gibi alanlarındaki  yeni buluntuları,görüşleri ,çalışmaları ve bilgileri meslektaşları ile paylaşmışlardır.

Bu toplantıda Doğuş Üniversitesini  Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş temsil etmiş ve İstanbul’un en önemli gündem maddelerinden biri olan Marmaray-Metro inşaatı projesi kapsamında Sirkeci’de yapılan arkeolojik kazılarda ilk defa gün ışığına çıkan Osmanlı cam sanatına ait örnekleri konu alan bildiriyi sunmuştur.

ZOW Essentials; Mobilya Fuarı ve Tasarım Seminerleri

ZOW 2011 Fuarı’nın ana teması: 
‘’Değişen Dünyada Tasarım ve kalite”

Ev,  ofis,  mutfak,  banyo  ve    içmimarinin  tüm  alanlarında  özgün  dekorasyon, mobilya ve tasarım fikirlerine evsahipliği yapan ZOW  Fuarı, 15-18 Eylül 2011’de CNR’da gerçekleşecek. 


Bu  yıl  dördüncüsü  düzenlenen  ZOW’da,  estetik  ve  işlevsel  tasarımlara  sahip  aksesuarların  yanısıra,  dünyaca  ünlü  tasarımcı  Karim  Rashid  de  konuk konuşmacı  olarak  yer  alacak.  Etkinlik  konsept  danışmanlığı  Nursema  Öztürk tarafından üstenilen fuarda, “Yenilenen dünyada tasarımı donatan ekipmanlar” üstbaşlığı  altında  biraraya  gelen  tasarımcılar,  marka  sahipleri  ve  konunun duayenleri birikim ve deneyimlerini ziyaretçilerle paylaşacaklar. 
Dekorasyonu  tasarımla bütünleştiren  tüm üst düzey  yardımcı ekipman üreticileri  ve  markalar,  15-18  Eylül  2011  tarihleri  arasında  İstanbul  Fuar  Merkezi  –  CNR  Expo İstanbul’da yapılacak ZOW 2011 İstanbul Dekorasyon, Mobilya ve Tasarım Fuarı’nda biraraya  gelecek.  Survey  Fuarcılık  tarafından  düzenlenen  bu  fuarda  Tasarımparkı’nın desteğiyle, öğrencilere yönelik üniversitelerarası atölye çalışmaları fuara  renk katacak. Özel  tasarım mobilyaları  ile Türkiye’nin  tasarım duayeni Yılmaz Zenger’in  organik  formlu  mobilyalarının  yanısıra,  tasarımcı    Nursema  Öztürk’ün trilyonlarca  farklı  biçim  alabilen  ‘’box  ‘’  ürünü  de    fuarda  sergilenecek.  ZOW  2011 Fuarı,  dünya  devi   markaların  katılımıyla,  yeni  projelerin  ve  ticari  birlikteliklerin  itici gücü olmasıyla da dikkat çekecek. 


Seminer ve panellerin yeraldığı etkinlik programında, ünlü tasarımcı Karim Rashid’in yanısıra, Derin Sarıyer, Atilla Kuzu, Can Yalman, Yılmaz Zenger ve Nursema Öztürk gibi  tasarımcılar  da  deneyim  ve  birikimlerini  izleyenlerle  paylaşacaklar. Panellerde, tasarım  eğitimi  veren  üniversitelerin  öğretim  görevlileri,  tanınmış  tasarımcılar  ve tasarımcı  adayları,  tasarım  dünyasındaki  yenilikler    üzerine    fikir  alışverişinde bulunacaklar. 

Yrd. Doç. Abdullah Taşçı’nın TRT Haber Canlı Yayın Programı

16 Eylül 2011 Perşembe gecesi 00:00-00:55 saatleri arasında, öğretim üyemiz Yrd. Doç. Abdullah Taşcı TRT Haber kanalında canlı olarak yayınlanan İstanbul Haber Müdürü Selver
Gözüaçık’ın sunduğu Günsonu Haber Programına konuk olarak katılacaktır. ‘Türk Parasının simgesi’ ile ilgili söyleşi 00:15’de başlayacaktır.

http://www.trt.net.tr/televizyon/sayfa/detay.aspx?pid=20665

Fotoğraf0036

TRT Grafik Bölümü’nde!

13 Eylül 2011 tarihinde saat 11:00-12:00 saatleri arasında öğretim üyemiz Yrd. Doç. Abdullah Taşcı ile Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü’nde TRT kanalı bir röportaj gerçekleştirmiştir. Türk Lirası’na özel simge için tasarım yarışması konusundaki röportaj 13 Eylül 2011 saat 18:30 TRT 1’de ve 20:00’de TRT Haber kanalında yayınlanacaktır.

Şükran Köyü Buluşmaları

Anadolu’ya şükran buluşmalarının ikincisi, kuruluşu özenle süren Sonsoz Şükran Köyü’nde gerçekleşiyor. 03-17 Eylül arası Çavuş kasabası nezdinde Anadolu, kültürünü yeniden dirilmenin ve dünyayla paylaşmanın onurunu yaşıyor. Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Rifat Çelebi de bu etkinlik kapsamında söyleşilere katılacaktır. Aşağıdan programa göz atabilirsiniz.

Depremle Yaşamak

Bau dergisinde bu ay Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. M. Rifat Çelebi’nin Depremle Yaşamak konulu söyleşisi yer almaktadır. Aşağıda röportajı okuyabilirsiniz.