Aylık arşivler: Ağustos 2011

6. Uluslararası 4T (Türk Tasarım Tarihi Topluluğu) Konferansı: ‘Tasarım, Teknoloji ve Deneyim’, İzmir Ekonomi Üniversitesi

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim elemanlarından Ar.Gör. Esra Bici Nasır, bu yıl 6. sı düzenlenen Uluslararası 4T (Türk Tasarım Tarihi Topluluğu) konferansına konuşmacı olarak katılmıştır. Bu yılki teması ‘Tasarım, Teknoloji ve Deneyim’ olan konferansta, öğretim elemanımız  ‘Footwear Design from the Basis of User Experience’ adlı bildirisini sunmuştur.

Konferans, Prof.John Z. Langrish, Prof.Dr. Tevfik Balcıoğlu, Prof.Dr. Alpay Er, Prof.Dr. Özlem Er, Yrd.Doç.Dr. Can Özcan, Yrd.Doç.Dr. Serkan Güneş, Dr.Humanur Bağlı, Yrd.Doç.Dr. Aren Kurtgözü gibi gerek yurt içinden gerek yurt dışından gelen, tasarım alanından pek çok değerli akademisyenin katılımıyla ilgiyle izlenmiştir.

Endüstriyel Tasarım Milli Bir Mesele

Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Özlem Devrim’in tasarım camiasının sıklıkla takip ettiği arkitera.com internet sitesinde ” Endüstriyel Tasarımın Bir Milli Mesele Olarak Ele Alınması ve Bir Milli Politika ile Desteklenmesi Gerektiğine İnanıyorum” başlıklı söyleşisi yayınlandı.

29 Haziran Dünya Endüstriyel Tasarım Gününün ve mesleğin yerel ve global bakış açılarının irdelendiği söyleşiyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.arkitera.com/soylesi/index/detay/endustriyel-tasarimin-bir-milli-mesele-olarak-ele-alinmasi-ve-bir-milli-politika-ile-desteklenmesi-gerektigine-inaniyorum

İMMİB 2011 Endüstriyel Tasarım Yarışmaları Başlıyor!

İlki 2005 yılında düzenlenen İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2011 yılında yedinci kez sizlerle buluşuyor.

2010 yılında toplamda 212 bin TL para ödülünün dağıtıldığı yarışmalarda bu yıl “2008/2 Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” kapsamında yarışma birincilerine 2 sene süreli yurtdışı eğitim imkanı da sağlanabilecek.

Yarışma Takvimi

Yarışma ilanına çıkılması: 1 Haziran 2011 Çarşamba
Online kayıt tarihleri: 26 Ağustos 2011 Cuma- 28 ekim 2011 Cuma
İnternet üzerinden proje yükleme: 28 ekim- 11 Kasım 2011 Cuma
Seçici kurul toplantı tarihi: 19 Kasım 2011 Cumartesi
Ödül Töreni : 15 Aralık 2011 Perşembe

Yarışma Kategorileri

Ev, otel, ofis ve restoran kullanımına yönelik;

Metalden Mamul Ürünler
Plastikten Mamul Ürünler
Elektrikli Küçük Aletler
Konsept 2011

Yarışma ile ilgili detaylı bilgilere http://tasarim.immib.org.tr/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş, NTV’de “Tarihe Yolculuk” Programında

Üniversitemizin Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü hocalarından Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş ;Prof.Dr.Önder Küçükerman ile 1 Ağustos 2011 Pazartesi saat 21.00’da SKYTÜRK’te ‘Tarihe Yolculuk’ adlı 2 saatlik canlı yayın programının konuğu olarak Cam Endüstrisinin gelişimi üzerine bilgiler vermiştir. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak programı izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=gvzYClDv7AM