Aylık arşivler: Haziran 2011

Lüleburgaz’da “II. Resim Sempozyumu”

Kırklareli’nin Lüleburgaz Belediyesince düzenlenen “II. Resim Sempozyumu” Kongre Meydanı’nda yapılan açılış töreniyle başladı.

Kırklareli’nin Lüleburgaz Belediyesince düzenlenen “II. Resim Sempozyumu” Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Halebak yaptığı konuşmada, resim sanatçılarını Lüleburgaz ilçesinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Konuşmalardan sonra program, sanatçıların adına düzenlenen çalışma alanlarında devam etti. 25 Haziran Cumartesi günü sona eren sempozyumda, sanatçılar Kongre Meydanı’nda resim yaptılar.
Sempozyuma resim sanatçıları Muzaffer Akyol, M. Sadık Altınok, Tayfun Sanlıman, Oya Kınıklı, Yusuf Taktak, Arhan Günermengi, , Memiş Aslan, Umut Germiş, Eray Özcan, Hanife Sevim, Lütfi Kaplanoğlu, Lale Altınkanat, Rıdvan Coşkun ve Olcay Kanona katıldı.

birinci 1

Liseler arası ‘Benim Yerimde Olsaydın’ konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı!

1. Birincilik Ödülü
İsim: Ece Bahadır
Okul: Üsküdar Amerikan Lisesi

2. İkincilik Ödülü
İsim: Çağla Keni
Okul: Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi

3. Üçüncülük Ödülü
İsim: Melis Senem Taş
Okul: Ted Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde VideoArt Sergisi

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencimiz Erhan Cihangiroğlu’nun kadına şiddet konusunu işlediği “Tecahül-i Arif” isimli video art ve enstalasyon sergisinin açılışı  7 Haziran 2011 Salı günü saat 16.00’da Sanat ve Tasarım Fakültesi Kat 0’da gerçekleştirilecektir. Sergi 7-10 Haziran 2011 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Nif (Olmpos) Dağı cam buluntuları Dokuz Eylül Üniversitesi İyonya Sempozyumunda tanıtıldı

THE SECOND INTERNATIONAL CONFERENCE  ON THE ARCHAEOLOGY OF IONIA :Landscapes of Ionia: Towns in Transition Sempozyumu 30 Mayıs – 2 Haziran  2011 tarihlerinde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi.Sempozyuma Amerika,Rusya,Fransa,Yunanistan,Kosova ve Türkiye’den  23 araştırmacı katıldı.Bu toplantıda Üniversitemizi Bölüm Başkanımız Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş temsil etti.Özgümüş ,sunduğu bildiri ile  İzmir ili sınırlarındaki Nif (Olmpos) Dağı kazılarında gün ışığına çıkan ve tarihi M.Ö.4.yüzyıldan M.S.14.yüzyıla uzanan Yunan,Roma ve Bizans uygarlıklarına ait cam buluntuların tasarımları ve üretim teknikleri ile ilgili bilgiler verdi.

Fakültemiz renkleniyor.

Doğuş Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Ayşe Özel’in eskizinden hazırlanan mozaik pano Mayıs ayı içinde Sanat ve Tasarım Fakültesi binasının ön cephesindeki yerini aldı. Duvar Resmi Teknikleri dersi öğrencileri Şebnem Gencer, Güher Elçiçek, Aysel Arısoy, Çiğdem Aküzüm ve Yasemin Zini’nin uygulamasını gerçekleştirdiği çalışmayı Öğretim Görevlisi Ekrem Özen yönetti.

Çok eski bir duvar resmi tekniği olan “Mozaik” tekniği, küçük taşlar, mermer parçaları ile yapılırken, zamanla teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan seramik ve cam mozaikler, cam parçaları vs. ile oluşturulmaktadır.

Mimariye ayrı bir anlam katan, onu kendi çizgisinin estetik bir tamamlayıcısı olarak kullanan bu yapıt fakültemizde görülebilir.