Günlük arşivler: 20 Nisan 2011

poster

Mimarlık Bölümü Pazartesi Seminerleri

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü 2010-2011 Bahar Yarıyılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Pazartesi Seminerleri” 11 Nisan 2011 Pazartesi Altay Erol’un semineri ile başlamıştır. Nisan – Mayıs ayları boyunca devam edecek seminer dizisinde Oğuz Bıyık, Bünyamin Derman ve Salih Küçüktuna mesleki deneyimlerini öğrencilerimizle paylaşacaktır. Seminerler her dönem farklı temalar ve konuşmacılar ile devam edecektir.

iletişim: 0 216 544 55 55 – 3103

1000 Turna Projesi Özel Atacan Lisesi’nde

“1000 Turna 1 Dilek” Projesi kapsamında 3. atölye çalışmamız 14 Nisan 2011 tarihinde 12:50-14:30 saatleri arasında Özel Atacan Lisesi’nde gerçekleştirildi.  Bu atölye çalışmasına 10. ve 11. sınıflardan 60 öğrenci katıldı. Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi Duygu Beykal’ın başkanlığında Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan, Arş. Gör. Hande Akgün ve grafik bölümü öğrencilerinden Umay Duru Ekşioğlu, Erman Kozak, Aykut Döldüş, Kadir Çelebi’nin yardımlarıyla toplam 210 adet turna kuşu katlandı.

1000 Turna Projesi Üsküdar Amerikan Lisesi’nde

“1000 Turna / 1 Dilek” Projesi kapsamında 2. atölye çalışmamızı 11 Nisan 2011 tarihinde 10:50-12:00 saatlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirdik.  Üsküdar Amerikan Lisesi uygulamalı dersler öğretmenlerinden Nerhan Akil’in yardımlarıyla gerçekleştirdiğimiz bu atölye çalışmasına 10. sınıflardan 20 öğrenci katıldı.  Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi Duygu Beykal’ın başkanlığında Arş. Gör. Hande Akgün ve grafik bölümü öğrencilerinden Umay Duru Ekşioğlu’nun yardımlarıyla toplam 120 adet Turna kuşu katlandı.

Grafik Bölümü’nün düzenlediği Mustafa Horasan ile Söyleşi + Atölye Çalışması

Ünlü ressam ve aynı zamanda grafik tasarımcı olan Mustafa Horasan 12. 04. 2011 tarihinde 13:30-16:00 saatleri arasında STF Atölye 6’da bir atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirdi. Tasarımda “Duygu ve Rastlantısallık” konusunda gerçekleştirilen bu atölye çalışmasına Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Grafik, İç Mimarlık ve Resim Bölümleri öğrencileri katıldılar. Mustafa Horasan’ın tanıttığı doğal bir malzeme olan pazaralmaz kullanılarak 5070 cm. boyutlarında portreler çalışıldı. Bu portreler oluşturulurken öğrencilerden kendilerini özdeşleştirecekleri bir hayvanı düşünmeleri ve bu hayvanla kendilerini mutasyona uğramış olarak resmetmeleri istendi. Daha sonra toplanan bu çalışmalar 4 parçaya bölünerek istiflendi ve rastlantısal bir biçimde karıştırılarak tekrar öğrencilere dağıtıldı. Öğrencilerin ellerindeki 4 parça ile yeni bir düzenleme oluşturmaları istendi. Öğrencilerin o anki duyguları ile tamamen rastlatısal olarak elde ettikleri parçaları yeniden birleştirerek oluşturdukları portre çalışmaları koridorda sergilendi.

Çalışmaları görmek için fakülte binamızın en üst katındaki koridoru ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de Endüstri Tasarımının Ayak İzleri ve Önder Küçükerman

Prof. Önder Küçükerman 25 Nisan 2011 Pazartesi günü Doğuş Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri ile buluşuyor.

Saat 14:30’da Atölye 3’de “Türkiye’de Endüstri Tasarımının Ayak İzleri ve Önder Küçükerman” başlıklı seminerde ilgilenenleri de aramızda görmek isteriz.

Mehmet Dağlı ile Sohbet

18 Nisan 2011 Pazartesi günü Mehmet Dağlı, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ile, Ambalaj Tasarımı üzerine keyifli ve öğretici bir sohbet gerçekleştirmiştir.

Edirne’de “Doğuş’ta Sanat 7” Sergisi Açıldı

İstanbul Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinin, farklı sanat dallarındaki eserlerinden oluşan “Doğuş’ta Sanat 7” sergisi Edirne Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Mimar Sinan Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Resim Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sadık Altınok, serginin açılışında yaptığı konuşmada, sergiyi Edirne’ye getirmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Serginin geçen yıl Bursa ve Tekirdağ’da da açıldığını ifade eden Altınok, “Bu sergiyi bu illerin dışında diğer illere de götürdük, götürmeye de devam edeceğiz. Bu sergi gezici bir sergi. Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarının, sanat ve tasarım eğitimine yaklaşımlarını aktaran, ülkemizin sanat ve kültür hayatına yönelik katkılarını bir sosyal sorumluluk kapsamında ele alan Doğuş?ta Sanat sergileri, aynı zamanda sanatı halkla bütünleştirmeyi hedefliyor” dedi.

Altınok, Marmara bölgesindeki güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin resim sergisini de 5 Mayısta kendi bünyelerinde açacaklarını kaydetti.

Edirne Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müdür Yardımcısı Müzeyyen Yiğit ise, bu serginin okullarında açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yiğit, Yrd. Doç. Dr. Sadık Altınok’a, Doğuş Üniveristesi Sanat Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi Sorumlusu Bora Bayer’e, heykeltraş Prof. Dr. Meriç Hızal’a, teşekkür etti.

Sergi, fotoğraftan yağlı boya resime, heykelden gravür çalışmalarına, video-art performanslarından cam işlerine, endüstri ürün tasarımlarından mimarlık ve iç mimarlık projelerine kadar katılan sanatçıların son dönem eserlerini kapsıyor.

39 sanatçının eserinin bulunduğu sergi, 29 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.