Aylık arşivler: Mart 2011

Engelsiz Erişim Çalıştayı

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği, “Engelsiz Erişim Çalıştayı”, üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ezgi Tuncer Gürkaş’ın da konuşmacı olarak katılımı ile 25 Mart 2011 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryum Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

Çalıştayda, kent yaşamında erişilebilirlik, STK ve Engelli gözüyle erişilebilirlik kavramı, kent ve toplum içinde karşılaşılan sorunlar tartışılırken, YTU Mimarlık Bölümü lisans öğrencilerinin girişimiyle başlatılan “Kampüsteyiz 2011” isimli proje tanıtılarak engelsiz bir kampüs için yapılması gereken uygulamalar belirlendi.

5. Uluslararası Pastel Desen Bienali, Nowy-Sacz, Polonya

Üniversitemiz Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Serap Eyrenci’nin Emanet (kağıt üzerine soft pastel, 5070 cm, 2009) isimli çalışması, Polonya’nın Nowy-Sacz kentinde düzenlenen 5. Uluslararası Pastel Desen Bienali’nde sergilenecektir.

Açılışı 8 Nisan 2011 tarihinde Sokol BWA Sanat Galerisi’nde yapılacak olan 5. Uluslararası Pastel Desen Bienali’ne 21 ülkeden 160 Polonyalı, 63 uluslararası sanatçı katılacaktır. Bienal, 15 Mayıs 2011 tarihine dek sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecektir.  Etkinlik ile ilgili daha fazla bilgiye http://www.biennalepasteli.mnet.pl/ adresinden ulaşılabilir.

Gelecek Neler Getirecek? Bilimsel Makale Yarışması Sonuçlandı

SOBİAD (Sosyal Bilimler Araştırmaları Derneği) ve TÜRKSAT işbirliği ile düzenlenen “Gelecek Neler Getirecek?”  konulu Bilimsel Makale Yarışması sonuçlandı.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Saliha Dönmez ve Öğretim Görevlisi Cem Dönmez’in ““Bilgisayar Teknolojilerinin Gelişimi ile Değişen Toplum ve İnsan Ekseninde Başkalaşan İnsan” başlıklı makalesi üçüncülük ödülüne layık bulundu.

Yarışma ile ilgili bilgiler aşağıdaki linklerden takip edilebilir:

http://www.geleceknegetirecek.org/

http://www.sobiad.org/

İstanbul Yeni Cami Hünkar Kasrı Pencere Camları

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prod. Dr. Üzlifat Özgümüş’ün “İstanbul Yeni Cami Hünkar Kasrı Pencere Camları” başlıklı makalesi yayın hayatına yeni başlayan Glasstec Cam ve Cam Teknolojileri Dergisi 1. sayısında yayınlandı.

Makalenin içeriğine aşağıdaki görsellerden göz atabilirsiniz.

1000 Turna / 1 Dilek

Atölye Çalışması 1

10 Mart 2011

AB Comenius ” IMAGINE” projesi kapsamında ülkemize gelen İngiltere, İtalya, İspanya, Polonya, Litvanya ve Slovakya’dan 50 öğrenci ve öğretmenin Erkut Soyak Anadolu Lisesinin önderliğinde Üniversitemize ziyareti kapsamında bir atölye çalışması yapılmıştır. 1000 Turna / 1 Dilek atölye çalışmasının ilki olan bu etkinlik Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi Duygu Beykal Özsaraçoğlu’nun başkanlığında, Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan, Arş. Gör. Hande Akgün ve grafik bölümü öğrencilerinden Umay Duru Ekşioğlu, Oğuzhan Özel, Emre Neyse’nin yardımlarıyla 10 Mart  2011 tarihinde Atölye 2’de saat 11:00’de gerçekleştirildi. Oldukça keyifli geçen atölye çalışmasında katılımcılar katladıkları turnalardan birini kendilerine birini de okulumuza bıraktılar.

Japon efsanelerine göre 1000 turna katlayan birine 1 dilek hakkı verilir.  1000 turnanın katlanmasına ne kadar çok kişi yardım ederse,  değeri o kadar büyük olur.  Bin turna kuşu aynı zamanda barışın da simgesidir.  İkinci Dünya Savaşı sonrasında atom bombasının yaydığı radyasyon yüzünden lösemi hastalığına yakalanan küçük Japon kızı Sadako Sasaki origami kağıtlarından turnalar katlamaya başlar.  Dileği iyileşmektir fakat 1000 turnayı tamamlayamadan yaşamını yitirir.  Arkadaşları ve ailesi onun adına 1000 turnayı tamamlarlar.  Daha sonra Sadako ve atom bombası yüzünden ölen tüm çocuklar için bir heykel yaptırılır.  Heykel bugün de turna kuşlarıyla doludur.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü olarak çocukların çocukça yaşayabilecekleri, çocuk olduklarını hissedebilecekleri huzurlu ve mutlu bir dünya dileği adına 1000 Turna / 1 Dilek Projesi’ni yaşama geçiriyoruz. Bu proje kapsamında devam edecek atölye çalışmaları farklı liselerin katılımıyla devam edecektir.

“15. ARCHIPRIX- Türkiye 2010 Ödül Grubu Sergisi”

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Yapı-Endüstri Merkezi’nin işbirliği ile düzenlenen ve Doğuş Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı “15. ARCHIPRIX- Türkiye 2010 Ödül Grubu Sergisi”nin açılış töreni 10 Mart 2011 Perşembe günü Acıbadem Kampüsü H Blok Giriş Holü’nde gerçekleştirildi.

Pek çok üniversitenin mimarlık bölümü öğrencilerinin, Yapı Endüstri Merkezi yöneticilerinin ve basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği serginin açılış töreni, Doğuş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Serkant Ali Çetin, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Rıfat Çelebi ve Yapı-Endüstri Merkezi Eğitim ve Etkinlikler Yöneticisi Banu Durmuşoğlu’nun konuşmalarıyla saat 15.30’da başladı. Ardından, davetliler akordeon dinletisi eşliğinde sergilenen projeleri incelediler ve düzenlenen kokteyle katıldılar.

Türkiye’de mimarlık eğitimi veren üniversitelerin son sınıf öğrencilerinin diploma projelerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Archiprix – Türkiye 2010 Yarışması”nın ödül alan projelerinin yer aldığı sergi, 23 Mart 2011 tarihine kadar gezilebilir.

Liseler Arası ‘Benim Yerimde Olsaydın’ konulu Fotoğraf Yarışması


Liseler Arası ‘Benim Yerimde Olsaydın’ konulu Fotoğraf Yarışması

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü Lise Öğrencilerinin Çektikleri Fotoğrafları Bekliyor

Doğus Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü olarak bu yılda, Liselerarası “Benim Yerimde Olsaydın” konulu bir fotoğraf yarışması düzenleyerek gençlerimizin yaratıcılıklarını desteklemeyi sürdürüyoruz.

ADI: Liselerarası benim yerimde olsaydın başlıklı fotoğraf yarışması

Konu: Gençlerin özellikle de öğrencilerin dünyalarını, yaşamlarını, heyecanlarını, mutluluklarını, sorunlarını ve hayatlarına dair herşeyin fotoğraf yoluyla anlatımı

AMAÇ: Gençlerin kendi bulundukları noktadan, kendilerine dönerek bakmalarını, gelecekleri, yaşadıkları, yaşayacakları yada yaşayamayacakları, heyecanları, beklentileri, bıkkınlıkları, mutluluklarını yada mutsuzluklarını düşünmelerini ve aynı zamanda yakın ve uzak çevrelerindeki gençlerle empati kurarak bunu bir fotoğraf karesinde ifade etmeleri amaçlanmaktadır.

HEDEF KİTLE: Lise öğrencileri

SON KATILIM TARİHİ: 27 Mayıs 2011

KATILIM KOŞULLARI:

 1. Yarışma tüm lise öğrencilerine açıktır.
 2. Yarışmaya katılan fotoğrafların daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir.
 3. Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar, fotoğraf kağıdına minumum 21 cm x 29,7 cm (A4 kağıt) maksimum 50 cm x 70 cm ölçülerde basılı olmalıdır.
 4. Yarışmaya siyah-beyaz veya renkli fotoğraflarla katılınabilir.
 5. Yarışmacılar en fazla üç adet fotoğrafla yarışmaya katılabilirler.
 6. Her bir fotoğrafa yarışmacı tarafından beş rakam ya da harften oluşan rumuz verilecektir.
 7. Yarışmaya birden çok fotoğrafla katılan yarışmacılar her bir fotoğraf için ayrı rumuz kullanacaktır.
 8. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların arka sol üst köşesine rumuz yazılacak fotoğrafın üzerinde rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirten ad, imza ve işaret bulunmayacaktır.
 9. Fotoğraf, üzerinde sadece rumuz yazılı olan zarfla birlikte teslim edilecektir. Zarfin içerisine katılımcının Ad ve Soyadı, Adres, Telefon, Cep telefonu ve e-mail bilgilerini içeren Katılım Formu ile öğrenci kimlik fotokopisi konulacaktır.
 10. Yarışmaya katılım ücretsizdir, katılım dosyalarının verilen süre içinde adrese ulaştırılması ve gönderi ücretleri katılımcının sorumluluğundadır.
 11. Yarışmaya katılan fotoğraflarda, dereceye giren fotoğrafların tüm hakları, katılan fotoğrafların ise kullanım hakları Doğuş Üniversitesi’ ne aittir. Dereceye giren fotoğraflar kurumun tanıtımlarında ve yayınlarında bedelsiz kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için basın organlarında da fotoğrafın sahibinin adı ile birlikte kullanılabilir.
 12. Dereceye giremeyen fotoğraflar, sonuçların ilan edilmesinden itibaren 1 ay içerisinde teslim edilen adresten geri alınabilir. Bu süre içinde fotoğraflarını geri almayan katılımcılar hak iddia edemez.
 13. Sergilenmeye hak kazanan fotoğrafların katılımcılarına sertifika verilecektir.
 14. Yarışmaya katılan tüm katılımcılar, katılım koşullarını kabul etmiş sayılacaklardır.
 15. Yarışma sonuçları www.dogus.edu.tr sitesinde 08 Haziran 2011 tarihinde duyurulacaktır.
 16. 18 yaşından küçük katılımcıların velilerinin katılım formunu imzalayarak telif hakları hususunda izin vermeleri gerekmektedir.

DEĞERLENDİRME KURULU

Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ, Grafik Tasarım Bölümü, Bölüm Başkanı)

Yrd. Doç. N. Irmak Akçadoğan (Doğuş Üniversitesi, Grafik Bölümü, Bölüm Başkanı)

Öğr. Gör. Duygu Beykal Özsaraçoğlu (Doğuş Üniversitesi, Grafik Bölümü, Öğretim Elemanı)

Öğr. Gör. Murat Tırpan (Doğuş Üniversitesi, Görsel İletişim Tasarımı, Öğretim Elemanı)

Öğr. Gör. Hüseyin Özdemir (Fotoğraf Sanatçısı)

Gökhan Süsler (Fotoğraf Sanatçısı)

Arş. Gör. Hande Akgün (Doğuş Üniversitesi, Grafik Bölümü, Araştırma Görevlisi)

DEĞERLENDİRME ŞEKLİ:

Jürinin ortak kararı doğrultusunda konuyu en iyi idafe eden fotoğrafın belirlenip derecelendirilmesi ile gerçekleşir.

ÖDÜL TÜRÜ VE MİKTARI:

Birincilik Ödülü: 1000 TL

İkincilik Ödülü: 600 TL

Üçüncülük Ödülü: 500 TL

ÖDÜL TÖRENİ:

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı açılışını takiben belirlenen tarihte verilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ:

27 Mayıs 2011: Başvuruların Bitişi

02 Haziran 2011: Jüri Değerlendirmesi

08 Haziran 2011: Sonuçların www.dogus.edu.tr adresinde duyurulması

Ekim 2011: Ödül Töreni ve Sergi Açılışı

KATILIM DOSYALARININ GÖNDERİLECEĞİ ADRES:

Liseler Arası Fotoğraf Yarışması

Arş. Gör. Hande Akgün dikkatine

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü

Uzunçayır Caddesi No: 8 Hasanpaşa Kadıköy İstanbul

0216 544 55 55 / 3143 / 3116

orjinal boyutlu afis icin.jpg

KONSEPTTEN GERÇEĞE: Endüstriyel Tasarımın İki Profesyoneli ile Buluşma

Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü,  Tasarım Söyleşileri’nin dördüncüsü,

“KONSEPTTEN GERÇEĞE: Endüstriyel Tasarımın İki Profesyoneli ile Buluşma” başlığıyla,
Ümit Altun(DesignUM) ve Burak Pekcan’ın (infoTRON)  katılımlarıyla , 16 Mart 2011 Çarşamba günü,14.00-16.00 saatleri arasında, M.Ü.G.S.F. Konferans Salonu’nda  düzenlenecektir.