Aylık arşivler: Şubat 2011

Doğuş Üniversitesi Sanat Galerisi 4 Ülkeden 4 Sanatçıyı Ağırlıyor

Türkiye’den M.Sadık Altınok, Almanya’dan Mehmet Alagöz, Kıbrıs’tan Emin Çizenel ve Hollanda’dan Arhan Günermengi’nin sanatçı kimliklerini aktaran eserler Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1974 yılında mezun olduktan sonra, sanat üretimlerini farklı ülkelerde sürdüren 4 ressam, yıllar içinde pek çok sanat etkinliğinde bir araya geliyor, üsluplarını ülkeler arası platformda paylaşıyor ve iletişimlerini sürekli kılarak sanat kazanımlarını farklı kimlikleriyle zenginleştiriyorlar.

Açıldığı günden bu yana yerli yabancı pek çok sanatçıya, güzel sanatlar lisesi öğrencilerine, öğretim elemanlarına ve sanat  tasarım fakültesi öğrenci çalışmalarına destek veren Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi, geleneksel hale getirdiği ülkeler arası sanatçı sergilerine özel bir önem verirken katılan sanatçıların işbirliğiyle farklı sanat platformları oluşturmayı da hedefliyor.

Dostlukları 37 yıllık bir zaman dilimine yayılan Mehmet Alagöz, Sadık Altınok, Emin Çizenel ve Arhan Günermengi’ nin katıldıkları ortak sergilerden bağımsız olarak ilk kez bir araya gelecekleri sergi, sanatçılar için ayrı bir heyecan kaynağı olurken, sanatseverler tarafından da merakla bekleniyor.

Doğuş Üniversitesi Hasanpaşa-Kadıköy yerleşkesinde yer alan Sanat Galerisi’ndeki sergi 3 Mart-5 Nisan 2011 tarihleri arasında gezilebilecek.

ENKA Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi, “Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Elemanları Sergisi”ni ağırlıyor.

Yer: ENKA Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi

Tarihler: 01.03.2011~21.03.2011
Telefon: 0212 276 05 45 / 124
Adres: Enka Vakfı, Sadi Gülçelik Spor Sitesi, İstinye İstanbul

Geleceğin tasarımcı kimliğine sahip çıkacak sanatçılarını yetiştiren öğretim elemanları, bu sefer kendi eserleri ile sanatseverlerle buluşuyor.

Çeşitli tarz ve tekniklerdeki eserlerini görme fırsatı bulacağımız sanatçılar, Irmak Akçadoğan, Sadık Altınok, Memiş Aslan, Çağlar Doğru, Çiğdem Erbil, Devrim Erbil, Serap Eyrenci, Selçuk Günay, Meriç Hızal, Atalay Mansuroğlu, Ayşe Özel, Ekrem Özen ve Tunç Tüfekçi. Sergi 21 Mart tarihine kadar izlenebilir.

Sanat, eğitimi verilen en zor alanlardan biri. Teknik yeterlilik kadar olağanüstü bir algı yeteneği de gerektiren sanat yapıtı üretimi, her gün yenilenen koşullarla birlikte farklı bakış açılarını da sanat eğitimi alanı içine alıyor.

ENKA Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi, “Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Elemanları Sergisi” ile, sanatseverlere sanat yapıtı üretimine farklı bir açıdan bakma deneyimi yaşatacak. Çok çeşitli tarz ve tekniklerle bir araya gelen öğretim üyeleri, üretim aşamasında aktardıkları kodları şimdi de kendi eserlerinde resmediyor, sorguluyor ve yeni bakış açılarını paylaşıyorlar.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğrenci Çalışmaları

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2010/2011 Güz Dönemi ara dönem proje dersinde çalışılan  “Kürsü” projeleri ile Btirme Projesinde Çalışılan “Pazarlardaki Satıcıların Kullanacağı Seyyar Satış Ünitesi ” projeleri tamamlandı.

Ocak ayında jurisi yapılan projelerin görsellerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Görsel İletişim Tasarımı Öğrenci Sergisi açılıyor

Üniversitemizin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün öğrenci sergisi Doğuş Üniversitesi Hasanpaşa Yerleşkesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sergi Salonu’nda açılıyor.  Çalışmalar 21-26 Şubat 2011 tarihleri arasında sanatseverler tarafından gezilebilecek. Sergiye sizin de değerli katılımlarınızı bekliyoruz.

“BTM’ye bakış” dergisinde fakültemiz ve Prof. Dr. Rıfat Çelebi ile ilgili haber ve söyleşi yapılmıştır

BTM’ye bakış dergisinin Şubat 2011 tarihli 52. sayısında, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. M. Rifat Hulisi Çelebi ile söyleşinin yanı sıra, BTM Su – Isı yalıtımı eğitim seminerlerinin Doğuş Üniversitesi’nde de yapıldığı haberi yayımlanmıştır. Ekteki görsellerde haberleri detaylı olarak görebilirsiniz.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden “Sonsuz Şükran” köyüne destek…

Konya’nın Hüyük’e bağlı Çavuş Kasabası’nda düzenlenen festival sanat atölyeleri, film gösterimleri ve söyleşilerle devam ediyor. Bir süreç projesi olan ve Mehmet Taşdiken tarafından organize edilen “Sonsuz Şükran” köyü projesi Türkiye çapında, kendi alanlarında isim sahibi pek çok sanatçının katılımıyla hayata geçiriliyor. Destek veren sanatçıların da sabırsızlıkla beklediği kerpiç evlerin bitmesiyle gerçek bir sanatçı köyünün yaratılacağı projenin devamlılığı sürecinde düzenlenen festivale Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden fakülte dekanı Prof.Dr. Rıfat Çelebi ve öğretim üyesi Prof.Dr. Devrim Erbil  katılıyor.

Türkiye’de kerpiçle ilgili yazılmış tek kitabın sahibi olan Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Rıfat Çelebi, kitabından bir tane de Sonsuz Şükran Köyü’ne bağışlıyor.

Ayrıca festival bitiminde, Sonsuz Şükran Köyü projesine katılımcı olan tüm sanatçıların çamur üzerine yaptıkları değerli çalışmalardan oluşan bir sanat müzesi kurulması planlanıyor.

5th International Conference on Design Principles and Practices

Ar.Gör. Esra Bici Nasır 2-4 Şubat tarihleri arasında Sapienza University, Rome’da düzenlenen  5th International Conference on Design Principles and Practices konferansında üniversitemizi temsil ederek, İ.T.Ü. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde tamamladığı yüksek lisans tezine dayanan  ‘One Product but by Two Different Disciplines: Research on How Product Designers and Fashion Designers Get Involved with Shoe Design’ başlıklı bildirisini sunmuştur. Bu bildiride (endüstriyel) ürün tasarımcıları ve moda tasarımcılarının ayakkabı tasarımına yaklaşımları kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama, her iki disiplinden olan tasarımcıların tasarım yöntemi, aldığı eğitim ve gözettikleri öncelikler çerçevesinde yürütülmüştür. Sunumda konuyla ilgili gerçekleştirilen alan çalışmasına yer verilmiştir. Dinleyicilerin soruları cevaplanarak benzer konularda çalışan akademisyenlerle bağlantılar kurulmuştur.

Doğuş Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi Sanatçıları Bir Kez Daha Bursa’da….

İstanbul Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarının farklı sanat dallarındaki eserleri 28 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Doğuş Ünivesitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin geleneksel hale gelen ve Türkiye’nin pek çok şehrinde ilgi ile izlenen serginin 7.si olan “Doğuş’ta Sanat” sergisi, bu yıl 39  sanatçıyla gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Rıfat Çelebi ve Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Sadık Altınok  tarafından açılışı yapılan sergide; Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları hazır bulundu ve eserleriyle ilgili bilgi verdi. Başkan Recep Altepe ve beraberindeki heyetin bu tür sergilerin artırılmasına yönelik dilekleri memnuniyetle karşılanırken, Doğuş Üniversitesi’nin bu konudaki duyarlılığı takdir edildi.

“Doğuş’ta Sanat 7” sergisi geleneksel bir sergi olarak; fotoğraftan yağlı boya resime, heykelden gravür çalışmalarına, video-art performanslarından cam işlerine, endüstri ürün tasarımlarından mimarlık ve iç mimarlık projelerine  kadar katılan sanatçıların son dönem eserlerini kapsıyor. Bu güne kadar Türkiye’nin pek çok ilinde açılmış olan ve 2011 sergi bağlantıları da tamamlanan “Doğuş’ta Sanat 7” sergisi yıl içinde gerçekleşen karma sergiler arasında en yoğun ilgiyle takip edilen  sergi olma özelliği de  taşıyor.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarının, sanat ve tasarım eğitimine yaklaşımlarını aktaran, ülkemizin sanat ve kültür hayatına yönelik katkılarını bir sosyal sorumluluk kapsamında ele alan “Doğuş’ta Sanat” sergileri, aynı zamanda sanatı halkla bütünleştirmeyi hedefliyor.