Aylık arşivler: Aralık 2010

Kültürler Başkenti İstanbul Kitabının Lansmanı Yapıldı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından hazırlanan KÜLTÜRLER  BAŞKENTİ  İSTANBUL kitabı 29.12.2010 tarihinde basına tanıtıldı.

İstanbul’un geçmişten günümüze uzanan tüm özelliklerini, bilim adamı ve uzmanların yazılarıyla tarih ve kültür mirası çerçevesinde değerlendirmeyi, günümüzde sahip olduğu dinamizmi ve çağdaşlığı simgeleyen yanlarını da ortaya koyarak İstanbul’un bir “dünya şehri” olma özelliğini koruduğunu vurgulamayı amaçlayan bu kitabın İSTANBUL’DA CAM başlığını taşıyan bölümü Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş tarafından kaleme alınmıştır.

Mimarlık Bölümü Erasmus Anlaşması

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü ile Litvanya Kaunas Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü lisans düzeyinde öğrenci ve öğretim üyesi değişimine olanak veren bir Erasmus Anlaşması imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

ESOGÜ Mimarlık Konuşmaları

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nin düzenlediği, “Mimarlık Konuşmaları” etkinliği, üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Senem Doyduk,  ve ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Aydan Balamir’in  konuşmacı olarak katılımları ile 23 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirildi. Mimarlık öğretim üye ve öğrencilerinin katıldığı söyleşi ilgi ile izlendi

Kayıtdışı Temasını Arıyor!

Geçen 3 senede, Kayıtdışı, düzenlediği etkinliklere yön veren güncel temaları ekipçe belirliyordu. İlk defa bu sene; Şubat 2011’de gerçekleşecek tasarım haftası için “sandık” sahneye taşınıyor ve Kayıtdışı herkesi haftanın güzergahını belirleyecek temayı birlikte seçmeye çağırıyor. Üzerine konuşmanın, tartışmanın ve tasarlamanın anlamlı olduğu düşünülen güncel, disiplinlerarası bir kavramı tema adayı olarak önermek; görev dağılımı yerine görev üstlenme modelini benimseyen bu organizyonda yer alarak ekibin bir parçası olmak ya da sadece oylamaya katılmak için 29 Aralık’da indigo’da gerçekleşecek açılış partisine davetlisiniz.

Projeksiyon eşliğinde 3 dakikalık sunumlarla tanıtılacak kavramların izleyici katılımıyla oylanacağı gecede, sunumların ardından “sandık” açılarak; pusulalar sayılacak. Kayıtdışı 04 tasarım haftasının ilk adımı olan tema, gece sonunda ilan edilecek.

Sunumlar için max. süre: 3 dakika.

Nif (Olympos) Dağı Camları

Bölümümüz Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş’ün “Nif (Olympos) Dağı Camları” başlıklı makalesi Şişecam Dergisi Eylül-Ekim sayısında yayınlandı. Makale ile ilgilenenler aşağıdaki görsellerden takip edebilirler.

KGS; “Dünyayı Değiştiren Fotoğraflar”

“Dünyayı Değiştiren Fotoğraflar” isimli KGS sunumu 15 Aralık Çarşamba günü
Duygu Beykal Özsaraçoğlu tarafından gerçekleştirildi.

BAŞARI PSİKOLOJİSİ ZİRVESİ

15 Aralık Çarşamba günü, Resim Bölümünün KGS kapsamında düzenlediği, ‘Başarı Psikolojisi Enstitüsü Dönüşüm Uzmanları’ tarafından gerçekleştirilen  ‘Başarı Psikolojisi Zirvesi’ adlı eğitim semineri, öğretim elemanları ve öğrencilerin yoğun katılımıyla, ilgi ile izlenmiştir. 

Promosyon Ürünleri Tasarım Yarışması

 

Promotürk Derneği ve ETMK İstanbul Şubesi tarafından 25. Uluslararası Promosyon Fuarı’nda temelleri atılan “Promosyon Ürünleri Tasarım Yarışması” başlıyor.

 Promotürk derneği tarafından düzenlenen ve ETMK İstanbul Şube olarak desteklenen Promotürk Promosyon Tasarım Yarışması başladı. 

 ETMK İstanbul Şube tarafından desteklenerek şekillendirilen yarışmanın salt ödül-kutlama sistemi ile sınırlı kalmayıp, uluslararası arenada Türk Promosyon Ürünleri sektörünün ve tasarımcısının tanıtımına yönelik bir proje haline getirilmesi kararı alındı. Bu önemli karar doğrultusunda projenin, Türkiye sınırlarını aşarak,  geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 4. büyük katılımcı ülke olarak yer aldığı PSI-Promotional Product Service Institute Fuarı’nda, bu yıl yapılacak etkinlikler kapsamında yarışma tanıtımı için çalışmalar başlatıldı.

 Yarışma ile ilgili şartnameye  www.etmk.org.tr sitesinden ulaşabilirsiniz.