Aylık arşivler: Kasım 2010

Etkileşimli Kişiselleşebilir Bir Ürün Olarak Mekan Tasarımı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr. Burçin Cem ARABACIOĞLU  1 Aralık 2010 tarihinde 10.00-11.00 saatleri arasında STF Salon’da “Etkileşimli Kişiselleşebilir Bir Ürün Olarak Mekan Tasarımı” konulu bir seminer gerçekleştirecektir.

Koçtaş İç Mekan Tasarım Yarışması

Ev geliştirme perakendeciliği sektörünün lideri Koçtaş, geleceğin iç mimar ve mimarlarına Koçtaş ürünlerinin tanıtılması ve bu ürünlerle yaratıcı görsel ve mimari çözümlerin geliştirilmesi amacıyla bir tasarım yarışması düzenliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ‘İç Mekan Tasarım Yarışması’nda öğrenciler, Koçtaş’ta satılan ürünlerle kendi hayallerindeki mekanları yaratacaklar. 6 Ekim-6 Aralık 2010 tarihleri arasında başvuruların kabul edileceği yarışmaya sadece iç mimarlık ve mimarlık lisans öğrencileri katılabilecek.

Ev geliştirme perakendeciliği sektörünün lider kuruluşu Koçtaş, sektörün geleceği mimarlık bölümü öğrencilerine yönelik ‘İç Mekan Tasarım Yarışması’ organize ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğiyle düzenlenen yarışmada öğrenciler kişisel yeteneklerini konusunda uzman jüri önünde ortaya koyma fırsatı bulacaklar.

Koçtaş İç Mekan Tasarım Yarışması’nda öğrencilerin şartnamede yer alan koşullara bağlı kalarak, kendi seçtikleri bir evi Koçtaş ürünleriyle tasarlamaları isteniyor. Projelerde genel olarak aranacak nitelikler arasında; iç mekan tasarımı özgünlüğü, kullanılacak ürünlerin kendi aralarındaki ve mekanla uyumları, uygulanabilir olma özellikleri ve kendine has bir tarzı yansıtıyor olması yer alıyor.

İfade tekniğinin serbest olduğu yarışmada tasarımların; kavramsal anlatımlar (yazılı-grafik sunumlu), kararları yeterince anlatan ölçekte plan, kesit, görünüşler, 3 boyutlu anlatımlar, farklı ölçeklerde detay anlatımları ve Koçtaş ürün listesinin yer alması bekleniyor.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında başta asıl mesleği mimarlık olan ünlü müzisyen Yüksek Mimar Erol Evgin olmak üzere; Y. Doç. Dr. Cem Altun (İTÜ), Y. Doç. Dr. Ali Çiçek (Bahçeşehir Üniv.), Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın ( M.Ü.), Mimar Sinan Kafadar (Metex Design Group), Mimar Tayfun Kutlu (Koçtaş) ve Prof. Dr. Hasan Şener ( İTÜ) yer alacak.

Yarışmada kullanılacak ürünler Koçtaş’ın internet sitesinden temin edilebilir. Yarışmada birinci olan tasarımcı 5000 TL ödül almaya hak kazanırken, ikinciye 2500 TL, üçüncüye ise 1250 TL para ödülü verilecek. Ürün bilgilerine www.koctas.com.tr web sitesinden ve Koçtaş mağazalarından da ulaşılabilecek. Yarışmayı kazanan tasarım Aralık ayı boyunca Koçtaş mağazalarında sergilenecek.

5. RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarımı Yarışması

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2 ayda bir yayınlanan Türkiye’nin ilk ürün dergisi olma özelliği taşıyan RAF Ürün Dergisi, 2011 yılında 5. yaşını kutlayacak. Yaygın bir dağıtım ağına sahip olan RAF Ürün Dergisi’nin kapak tasarımında genç tasarımcılara yer verilerek isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kitleye tanıtabilmelerini sağlamak amacı ile 4 senedir Ocak sayısı için Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından kapak tasarım yarışması düzenleniyor.

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması kapsamında, Ocak 2011 sayısının kapağında yer almak üzere yapılacak olan tasarım için herhangi bir konu sınırlaması yok, ancak genel ahlaka aykırı, pornografik içerikli, herhangi bir siyasi veya dini görüşle bağdaştırılabilecek tasarımlar değerlendirilmeye alınmıyor.

Katılma Koşulları
1. Yarışma, mimarlık, güzel sanatlar, tasarım, iletişim fakültelerinde ve ziraat fakültesi peyzaj mimarlığı bölümünde eğitim gören ya da bu fakülteler veya bölümlerden mezun olmuş kişilerin katılımına açıktır. Kazananın ilan edilmesinden önce, kazanan tasarımın sahibinden bu pozisyonunu belgelemesi istenecektir.
2. Tasarımların ekteki teknik şartlara uyması gerekmektedir.
3. Yarışmaya birden fazla tasarımla katılmak mümkündür.
4. Yarışmacılardan tasarımlarını özgün çalışmalarından elde etmeleri bekleniyor.
5. Tasarımlar Arkitera Mimarlık Merkezi’ne kargoyla veya raf[at]arkitera[dot]com e-mail adresi üzerinden iletilmelidir. E-mail ile yollanacak tasarımların dosya boyutunun 4MB’dan büyük olmaması gerekmektedir.
6. Tasarımlar Arkitera Mimarlık Merkezi’ne en geç 10 Aralık 2010 tarihinde saat 17:00’a kadar ulaşmış olmalıdır.
7. Yarışmaya 35 yaşından büyük olanlar katılamaz.

Raportör
Gökçe Aras Engin

Jüri
2011 RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarımı Yarışması’nın jüri üyeleri 2010 yılının kapaklarını tasarlayan tasarımcılardan oluşmaktadır. Jüri, değerlendirmeye alınan tasarımları internet üzerinden yapacağı değerlendirme ile oylayacak.
1. Fatih Ergün
2. Atilla Kuzu
3. Ertuğ Uçar
4. Haydar Karabey
5. Gökhan Avcıoğlu
6. Hüseyin Yanar

Ödül
Kazanan tasarım RAF Ürün Dergisi’nin 2011 Ocak sayısında yer alacak ve yarışmanın birincisi, Arkitera Eğitim Merkezi’nde 1.000 YTL değerinde eğitim almaya hak kazanacak. Bununla birlikte kazanan tasarımın sahibi, 2012 Ocak sayısının kapak tasarımının seçileceği bir sonraki yarışmada jüri üyelerinden biri olacaktır.

Takvim
İlan Tarihi: 01 Kasım 2010
Teslim Tarihi: 10 Aralık 2010
Son Başvuru Tarihi: 10 Aralık 2010
Kazananların Duyurulması: 31 Aralık 2010

İzocam 11. Yalıtım Yarışması

İzocam’ın bu sene onbirincisini düzenleyeceği “Üniversite Öğrencileri Yalıtım Yarışması”nın ilk üç finalisti, Prag’da Isover, Saint-Gobain Insulation tarafından gerçekleştirilecek Multi Konfor Binalar Yarışması’nda ülkemizi temsil edecek. Geçen senelerde yapılan yarışmalardan farklı olarak bu yıl yarışmaya yüksek lisans öğrencileri de katılabilecek.

İzocam tarafından onbirincisi düzenlenen Yalıtım Yarışması’nda proje konusu, “Yüksek binalarda enerji etkin yapı kavramına yaratıcı yaklaşımlar getirilmesi” olacak. Yarışmada Multi Konfor Bina tanımına göre ve pasif ev bileşenleri ile çok amaçlı bir kule tasarlanması amaçlanacak.

Öğrenciler, Yalıtım Yarışması’nda Aşağı Manhattan bölgesinin Güney Kensington olarak adlandırılan kısmında, sürdürülebilir bir gökdelen tasarımı ortaya koyacaklar. Yeni yapılacak kulede; geleceği önceden görmek açısından, Greenwich’te ve Aşağı Manhattan’ın İş Merkezi Bölgesi’nde farklı seviyelerdeki sürdürülebilirliklere ulaşmak için başta gelen projelerden biri olması kriteri aranacak.

Türkiye ve KKTC Üniversitelerinin Mimarlık, Tasarım, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği öğrencilerinin katılabileceği “İzocam 11. Yalıtım Yarışması’nda”, ulusal jüri, ses yalıtımı, yangın güvenliği, ekolojik binalar ve yapı fiziği konusunda yetkin öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşacak.

Öğrenciler projelerini en geç 1 Nisan 2011 tarihine kadar teslim edecek ve dereceye giren projelerin duyurumu ise 15 Nisan 2011 tarihinde yapılacak. Ulusal etapta ilk üç dereceyi paylaşan proje sahipleri, 18-21 Mayıs 2011 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenecek uluslararası etapta ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak. Ulusal yarışmanın birincisi 6.000 TL, ikincisi 4.000 TL ve üçüncüsü 3.000 TL ile ödüllendirilecek.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye ve başvuru formuna www.yalitimyarismasi.com adresinden ulaşılabilir. Ayrıca tüm sorular ve iletişim için Yapı Endüstri Merkezi (0212 266-70-70 / izocamyalitim@yem.net) ile irtibat kurulabilir.

“Çatılar ve Sürdürülebilirlik” temalı yarışma

Dünya Mimarlar Birliği’nin (UIA), 2010 yılı Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla belirlediği “Daha İyi Kent, Daha İyi Yaşam – Tasarım Yoluyla Sürdürülebilir” temasına Ytong, Ulusal bir Mimari Tasarım Yarışması ile destek veriyor.

“Çatılar ve Sürdürülebilirlik” konulu yarışma ile Ytong, mimarları, “Tasarım Yoluyla Sürdürülebilirlik” temasına yeni fikirlerle katkıda bulunmaya davet ediyor.

Sürdürülebilir kentsel çevre için, mevcut yapı stoğunun iyileştirilmesi gerekliliğine dikkat çeken Ytong, yarışma ile var olan mekânları yeniden değerlendirirerek barınma sorununa da yenilikçi çözüm önerileri getirmeyi hedefliyor. Özellikle, büyük kentlerde atıl durumda bulunan yapıların çatı ve/veya son katlarının, donatılı Ytong plakları kullanılarak güvenli, sağlıklı ve ekonomik bir biçimde yeniden değerlendirilmesi üzerine tasarım fikirleri üretilmesini teşvik ediyor.

Jo Noero Konferansı ile start aldı
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi katkılarıyla düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen yarışma, 5 Ekim 2010 tarihinde Mimarlar Odası İstanbul B.kent Şubesi tarafından Dünya Mimarlık Günü nedeniyle düzenlenen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında, dünya mimarlık pratiğinin önemli isimlerinden Jo Noero konferansı ile başladı. Ünlü mimar yaptığı konuşmada “Mekanların verimli kullanılması ile oluşan yaşam alanları sürdürülebilir bir gezegen için ciddi bir değer taşımaktadır. Çok küçük alanların bile başarılı bir mimari yaklaşımla değerli yaşam alanlarına dönüştürülebileceğine inanıyorum. Bu nedenle, kent yaşamının sağlıklı gelişmesi yönünde bu yarışmanın büyük önemi bulunuyor. Yarışmanın, yeni fikirlerin ve farklı düşüncelerin ortaya çıkmasında ve mimari tasarımın, geleceğin yaşam kalitesini artırmasında etkili bir rol oynayacağına inanıyorum” dedi.

Birincinin 30.000 TL, ikincinin 20.000 TL, üçüncünün ise 15.000 TL para ödül kazanacağı yarışmada, 5 adet 5.000 TL değerinde mansiyon ve 3 adet de 2.500 TL değerinde satın alma ödülü bulunuyor. Yarışmada ayrıca, ilk iki ödülü kazan tasarımın mimarına, projelerinin uygulanması halinde Ytong Çatı Plağı da bedelsiz olarak verilecek.

14 Şubat 2011 tarihinde son bulacak yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytong.com.tr/yarisma adresinden temin edilebilir.

Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Geri Dönüşüm

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü DSÜ hocalarından Öğr. Gör. Özlem Devrim’in “Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Geri Dönüşüm” başlıklı makalesi Recycling dergisinin 38. sayısında yayınlanmıştır.

Kapak tasarımını da tasarlayan Özlem Hocamızın makalesine aşağıdaki görsellerden göz atılabilir.

“1980 Yıllarında Türk Sanayisindeki Endüstri Ürünleri Tasarımlarının Değerlendirilmesi”

Öğr.Gör. Hacer Kocaman, bölümümüzü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Video-Konferans salonundaki konferansı ve ardından söyleşisiyle başarılı bir şekilde temsil etmiştir.

İhracatçı Birlikleri 4. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri, değişen ev, ofis, mutfak ve banyoların gelecekte kullanacağımız mobilyalara nasıl yansıyacağını öngörmek ve ihracat potansiyeli taşıyan yaratıcı tasarımları ortaya çıkarmak amacıyla “4.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması” düzenlemektedir.

Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri, bu yarışmayı sektörün imkân ve sıkıntılarını, avantaj haline dönüştürecek ve mobilya ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üretecek tasarımlara açmıştır.

Yarışma, geleceğin ve günümüzün tasarımcılarını, yeni malzemelerin getirdiği olanakları, küçülen mekânları ve mobilya sektörünün yapısını dikkate alarak, esnek, yeni koşullara uygulanabilen, çevreye duyarlı, nakliye kolaylığı sağlayan, kullanıcıya daha fazla müdahale olanağı veren mobilya birimleri ve sistemleri tasarlamaya davet etmektedir.

Ev Mobilyaları, Ofis Mobilyaları ve Mutfak ve Banyo Mobilyaları olmak üzere üç kategoride gerçekleşen yarışma iki aşamada gerçekleşecek. Tasarım temel ilkelerinin oluşturulduğu birinci aşamayı geçen tasarımcılardan ikinci aşamada tasarımlarını geliştirmeleri bekleniyor.

Okumaya devam et