Aylık arşivler: Ekim 2010

W Hotels Young Designers Competition 2010 Sonuçlandı

W Hotels, 2010 Young Designers Competition  tasarım yarışması sonuçlandı.

Yarışmanın konusu W Hotel odalarında bulunan atıştırmalık yiyeceklerin ve diğer ihtiyaçların içerisine konulduğu “Munchie Box” içeriğinin tasarlanmasıydı. W Hotel’de konaklayan misafirler için özel olarak hazırlanan bu kutuların içinde; cips, kuruyemiş, bisküvi gibi markette bulunan çeşitli paket yiyecekler ve diğer ürünler bulunmaktadır ve bunlar W Hotel logolu özel tasarlanmış ambalajlardır.

Katılımcıların kutu içinde satışa sunulabilecek ürünleri ambalajları ile yeniden tasarlanması beklenen yarışmada Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2009 girişli öğrencisi Ceren Volkan ilk 15’e girerek sergilenme ödülü almıştır.

Yoğun katılımın gerçekleştiği yarışmada öğrencimizin göstermiş olduğu başarıdan dolayı kendisi tebrik eder ve ilerideki öğrencilik ve profesyonel hayatta da başarılarının devam etmesini dileriz.

Kadıköy İskelesi ve Yakın Çevresi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenmekte olan yarışma kapsamında; mimarlık öğrencilerinin kent, kentsel mekân ve değişen gereksinimler karşısında bu mekânların yeniden değerlendirilmesine yönelik özgün fikirler üretmelerinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Türü ve Şekli
Yarışma; TMMOB Mimarlar Odası Mimarlık, Mühendislik, Şehircilik ve Kentsel Tasarım Proje Yarışmaları Yönetmeliği uyarınca serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak düzenlenmiş öğrenci mimari fikir projesi yarışmasıdır. Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsizdir.

Yarışma Takvimi:
Yarışmanın ilanı ve kayıtların başlaması 15 Ekim 2010
Yarışmaya ilişkin soruların sorulması için son tarih 19 Kasım 2010
Soruların yanıtlanması 26 Kasım 2010
Projelerin teslimi 4 Şubat 2011
Seçici Kurul değerlendirmesi 9 – 13 Şubat 2011
Sonuçların açıklanması 14 Şubat 2011

Projelerin sergilenmesi, kolokyum ve ödül töreni ile ilgili takvim ve ayrıntılar yarışma sonuçları ile birlikte duyurulacaktır.

Ödüller ve Ödeme Şekli
1.’lik Ödülü : 3.000 TL
2.’lik Ödülü : 2.000 TL
3.’lük Ödülü : 1.500 TL
5 adet eşdeğer Mansiyon :1000’er TL

Yarışma şartnamesine ulaşmak için http://www.mimarist.org/index.cfm?sayfa=kadikoyyarisma

Televizyon Dünyasının Değişen Dinamikleri

“Bizimkiler” ve “Perihan Abla” gibi  televizyon dizileriyle tanınan usta yönetmen Yalçın Yelence ile “Hanımın Çiftliği” dizisinin ödüllü sanat yönetmeni Dilek Yelence, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü etkinlikleri kapsamında 22 Ekim 2010 Cuma günü saat 14.00’te STF Salon’da fakültemizin konuğu oldular.

Televizyon dizilerinde yönetmenin ve sanat yönetmeninin görevleri üzerine bilgiler veren Yalçın Yelence ve Dilek Yelence, söyleşiye katılan öğrencilerle deneyimlerini paylaştılar ve televizyon dünyasının değişen dinamikleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Doğuş’ta Sanat 7

Doğuş’ta Sanat 7

“Doğuşta Sanat Sergisi” geleneği ,  bu yıl 40’a yakın sanatçının katılımıyla devam ediyor. 11 Kasım Perşembe günü,  Doğuş Üniversitesi’nin Hasanpaşa Yerleşkesi  Doğuş Sanat Galerisi’nde açılacak olan “Doğuşta Sanat-7” sergisi güzel sanatların tüm dallarını temsil eden  çalışmalarından oluşuyor. Bu kapsamda; sergi süresince  mimari tasarımlardan seramiğe, camdan resime, gravür baskıdan fotoğrafa, heykelden enstalasyona kadar pek çok eser sanatseverlerle buluşuyor. “Doğuşta Sanat-7” Sergisi, 7 Aralık 2010  tarihine kadar gezilebilecek.

Bir okul baştan yaratılıyor

Kadıköy İlçe Kültür ve Sanat Platformu İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında Göztepe Halil Türkan İlköğretim Okulu’nun dış cephesinin boyanması için Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü 2. Sınıf öğrencimiz Çiğdem Aküzüm’ün gerçekleştirdiği çalışmalar, platform tarafından çok beğenilerek, okulun dış cephesinin öğrencimizin çalışmaları doğrultusunda boyanmasına karar verilmiştir.

Akhisar Koruma Amaçlı İmar Planı Değerlendirme Paneli

İzmir Mimarlar Odası’nın düzenlediği, “Akhisar Koruma Amaçlı İmar Planı Değerlendirme Paneli”, üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Senem Doyduk,  Şehir Plancısı Yılmaz Kocatuğ ve Mimar Fatma Kocabıyık’ın konuşmacı olarak katılımları ile 23 Ekim 2010 tarihinde Akhisar Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal’ın yürütücülüğünü yaptığı panel, geniş bir ilgi ile izlendi.

1001 Belgesel Film Festivali Üniversitemizde Tanıtıldı

Belgesel Sinemacılar Birliği kurucu üyeleri ve 13. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin koordinatörleri Mustafa Ünlü ve Bingöl Elmas, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü etkinlikleri kapsamında 21 Ekim 2010 Perşembe günü saat 13.30’da fakültemize konuk oldular.

Söyleşinin ilk bölümünde Mustafa Ünlü ve Bingöl Elmas, 29 Ekim – 4 Kasım 2010 tarihleri arasında Avrupa yakasında Muammer Karaca Tiyatrosu, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Goethe Enstitüsü’nde, Anadolu yakasında ise Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan festival filmleri ve organizasyonu hakkında bilgi verdiler.

Etkinliğin devamında ise Mustafa Ünlü ve Bingöl Elmas, festivalde gösterilecek belgesel filmler ve Türkiye’de belgesel türünün gelişimi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiler.