Aylık arşivler: Mayıs 2010

Resim Bölümü Öğrencileri’nin “Scrafitto” çalışması.

Fakültemiz Resim Bölümü Öğretim Görevlisi Ekrem Özen “Mozaik, Vitray, Fresk ” dersi kapsamında öğrenciler ile birlikte Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Hasanpaşa yerleşkesinde “Scrafito” tekniğini kullanarak büyük boyutlu bir çalışma gerçekleştirdi.

Okumaya devam et

TYPO Berlin 2010Uluslararası Tasarım Konferansı TYPO Berlin, bu sene onbeşinci kez “Passion/Tutku” teması ile 20-22 Mayıs 2010 tarihleri arasında Berlin Haus der Kulturen der Welt’de gerçekleşti. Tasarımın farklı alanlarından uluslararası başarı ve üne sahip 50 tasarımcı sunumlarında kendi çalışma süreçlerinden ve ürettikleri işlerden örnekler vererek tutkunun başarının, değişimin ve gelişimin ilk anahtarı olduğunu vurguladılar. Konferansların yanısıra, workshop çalışmalarının, soru- cevap toplantılarının da düzenlendiği, Avrupa’nın en büyük tasarım buluşması TYPO Berlin’e Grafik Bölümü araştırma görevlimiz Anıl Aykan’da katıldı.

Konferans ile ilgili daha detaylı bilgiyi http://www.typoberlin.de/2010 adresinden edinebilirsiniz.

İzmir Tasarım Festivali

13 – 16 Mayıs 2010 tarihleri arasında İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 1. İzmir Tasarım Festivali etkinliği gerçekleştirilmiştir. Festival, birbirinden farklı çalışmaların sergilenmesi ile tasarıma dikkat çekilmesi, gelecek yıllarda daha geniş kapsamlı ve daha çok tasarımcının katılarak, İzmir’in tasarım kenti olarak tanıtılmasına katkıda bulunulması amacını taşımaktadır.

Çeşitli workshoplar ile birlikte hem profesyonel hem de öğrenci katılımının gerçekleştiği festivalde Üniversitemiz Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden üç öğrencimiz de tasarımlarını sergilediler.

Festivale katılan öğrencilerimizden Meral Ergün’ün projesi:

Festivale katılan öğrencilerimizden Seral Tan’ınprojesi:

Festivale katılan öğrencilerimizden Tuğse Kayahan’ın projesi:

Liseler Arası ‘Gelecek’ Konulu Afiş Yarışması Sonuçlandı!

“Nüfusunun çoğu genç olan ülkemizde, gençlerin üniversiteyi bitirmeleri, iş bulmaları, sorumluluklarını yerine getirmeleri hayatın genel rutin çizgisi sayılabilir. 21. yüzyılın küreselleşme etkileriyle değerlerin ve dengelerin yeniden şekillendiği dünyamızda, gençleri birçok yönüyle daha zorlu bir gelecek mi bekliyor? Bilişim teknolojileri geleceği nasıl şekillendirecek? Iş ve teknoloji alanlarında neler olacak? Yüzyüze olan iletişim ve ilişkilerin yerini daha sanal ve geçici olanlar almaya başladı bile. 10–15 yıl sonra ise yeni iş alanları doğup, çok popüler olanların bir kısmı önemini yitirecek, bazıları yok olacak. Bu durumda geleceğe yönelik nasıl bir mesleki donanıma ihtiyaç duyulacak?


Genç

nüfus ülkenin aydınlık geleceğe hızla ulaşmasını sağlayan dinamik bir güçtür. Bu yarışma ile; geleceği devrettiğimiz gençlerin, kendilerine dönerek gelecekleri ile ilgili içsel bir yolculuğa çıkmaları, sorgulamaları ya da ürettikleri çözümleri görsel dili kullanarak paylaşmaları amaçlanmıştır

Birinci, Cansu Tabak

İkinci, Nazlı Barçın Doğan

Üçüncü, Elif Oğuz

Üçüncü, Melis Erdoğan

5. BUN Design Tasarım Yarışmasından Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’ne 3 Ödül

“Kumbaranı Tasarla” başlıklı 5. Bun Design Tasarım Yarışmasında Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinden Burcu Akıntürk, Tuğse Kayahan ve Kaan Uzun 502 proje arasından ilk 50’ye girerek sergilenme hakkı kazanmıştır.

Öğrencilerimizi kutlar, okul sonrası profesyonel yaşamlarında başarılar dileriz.

Okumaya devam et

Akbank 6. Kısa Film Festivali’nin Ödüllü Filmleri Üniversitemizdeydi

22 Mart – 10 Mayıs 2010 tarihleri arasında, Türkiye çapında otuz üniversiteyi dolaşan Akbank 6. Kısa Film Festivali’nin ödüllü filmleri, 18 Mayıs 2010 Salı günü 12.00 – 14.00 saatleri arasında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü etkinlikleri kapsamında öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizle buluştu.

Etkinlik dahilinde,  festivalde “En İyi Kurmaca Film” ödülüne layık görülen Derin (Anıl Derin, 2009), “En İyi Belgesel” ödülünün sahibi Duvar (Emre Karadaş-Deniz Oğuzsoy, 2009) ile mansiyon ödülü alan filmler Güven Bana (Nazlı Elif Durlu, 2009), Rapunzel (Tolga Karaçelik, 2009), Dönüş (Soner Yıldırım- Mehtap Köseoğlu, 2009) ve Bu Sahilde (Merve Kayan-Zeynep Dadak, 2009) STF Salon’da gösterildi.


Hüseyin Özdemir Fotograf Sergisi Doğuş Üniversitesi’nde

FİAP Uluslararası Doğa Bienali’nde Gümüş Madalya’ya layık görülen, Roma Üniversitesi Fotoğraf Müzesi ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde eserleri bulunan fotoğraf sanatçısı  Hüseyin Özdemir son çalışmalarını 21 Mayıs-4 Haziran 2010 tarihleri arasında Doğuş Üniversitesi Acıbadem Kampüsü’nde sergileyecek. Bugüne kadar pek çok kişisel ve karma fotoğraf sergilerinde imzası bulunan Özdemir, aynı zamanda Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak fotoğrafa gönül vermiş öğrenciler yetiştiriyor.

Doğuş Üniversitesi Sanat Galerisi, Salonlarını Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerine Açıyor

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi, 18 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü son sınıf öğrencilerinin çalışmalarını sanatseverlerle buluşturuyor. Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlanan öğrencilerle yıl boyu sürdürdüğü iletişimi, geleceğin sanatçılarına yönelik desteğe dönüştüren Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları, sanatçıları sanatseverlerle buluşturduğu Sanat Galerisi’nde öğrencilerin çalışmalarını sergileyerek sürdürüyor.

Nesneyi Okumak: Eski Şekerlikler ve Yeni Karton Ambalajlar

Türkiye Tasarım Tarihi Topululuğu’nun 5.sini düzenlediği toplantının bu yılki başlığı  “Nesneyi Okumak”dı. Toplantıda, Türkiye tasarım tarihinde nesne/bağlam ilişkisi , tarihsel süreçte nesnelere bakma biçimleri irdelendi.

İzmir Tasarım Festivali ile eş zamanlı düzenlenen toplantıda Endüstri Ürünleri tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dilek Hocaoğlu “Eski Şekerlikler ve Yeni Karton Ambalajlar” adlı bildirisini sundu.